Jump to content

Cube Reef - New Project


Vakoutro

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

Με αφορμή το καινούριο μου project, πήρα την απόφαση να κάνω και το 1ο μου post στο site. Μετά από 3μιση χρόνια σε ενυδρείο γλυκού 60 λίτρων, είπα να κάνω το μεγάλο βήμα (ή μάλλον άλμα) και να ασχοληθώ με τη δημιουργία ενός reef ενυδρείου. Αγόρασα λοιπόν έναν κύβο μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση και μετά από τρίψιμο και βάψιμο του επίπλου είμαι έτοιμος για το γέμισμα τις αμέσως επόμενες ημέρες.

 

Το ενυδρείο εχει διαστάσεις 60*60*60 και το sump 40*40*40

 

Εξοπλισμός

Φωτισμός Ecotech Marine Radion xr30w 

Skimmer Innovative Marine SkimMate 7202

Θερμοστάτης 150w

Αντλία Επισροφής Eheim 1100.220 1.000-2.000 l/h

Κυκλοφορητής Haquoss Turbomax 1000 στα 1.000 l/h

Κυκλοφορητής Sunsun JVP-201 στα 6.000 l/h

 

Υλικα 

Αλάτι θα χρησιμοποιήσω το Probiotic Reef Salt της Aquaforest

Τεστάκια όλα Salifert

Βακτήρια Seachem Stability

Από τροφές Ocean Nutrition Brine Shrimp Plus Flakes, Ocean Nutrition Formula One Flakes & Ocean Nutrition Formula Two Flakes

Επίσης Aquaforest Garlic Oil 10ml & Aquaforest FishV 10ml

 

Όπως τόνισα και παραπάνω τις επόμενες ημέρες σκοπεύω να το γεμίσω με νερό και το επόμενο Σαββατοκύριακο (καλώς εχόντων των πραγμάτων) να προχωρήσω στο στήσιμο.

 

Επίσης επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες.

Σας ευχαριστώ

 

IMG_2648.JPG

 

 

FullSizeRender.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυναμικη αρχη με πολυ ωραιες διαστασεις και εξοπλισμο:thumbsu:

Καλο γεμισμα:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

1ο ποστ στ θαλασσινο,α ρε θαλασσα τι μας κανεις,χαχαχα καλως ηρθες στην παρεα μας,Με το καλο το νεο σου ξεκινημα ,βραχο πειρες ?ζωντανο?αραγωνιτη θα βαλεις?περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε !

Καλη αρχή στο φόρουμ και ακόμα καλύτερη σε αυτόν τον έρωτα που λέγεται θάλασσα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

 

πριν 18 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

1ο ποστ στ θαλασσινο,α ρε θαλασσα τι μας κανεις,χαχαχα καλως ηρθες στην παρεα μας,Με το καλο το νεο σου ξεκινημα ,βραχο πειρες ?ζωντανο?αραγωνιτη θα βαλεις?περιμενουμε νεα σου.

 

Βράχο θα βάλω ένα ποσοστό ζωντανό και ένα ποσοστό νεκρό. Αραγωνίτη πιθανότατα θα βάλω ζωντανό της CaribSea. Αυτά θα τα πάρω την άλλη εβδομάδα γτ πρέπει να έχει γίνει πρώτα το γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Καλή αρχή και από μένα φίλε μου!

σαν fan των κύβων δε μπορώ παρα να χαίρομαι ιδιαίτερα που άλλος ενας κύβος μπαίνει στη παρέα μας :) 

 

αν μου επιτρέπεις μια "παρατήρηση", το φωτιστικό είναι καλό, αλλα για τα λίτρα σου και το βάθος του ενυδρείου νομίζω ότι θα ναι λίγο, φυσικά παίζει ρόλο το τι θες να στοκάρεις. Επίσης δεν εχεις λόγο να δώσεις παραπάνω χρήματα για "ζωντανή" άμμο. Είναι λίγο μύθος ο ζωντανός αραγωνίτης. Καλύτερα κοίτα τη κοκομετρία που σου αρέσει και την απόχρωση και φρόντισε να τον ξεπλύνεις καλά και μάλιστα αν έχεις την υπομονή με νερό από όσμοση.  Αυτό που είναι το συμαντικό είναι να βρείς καλής ποιότητας ζωντανού βράχου γιατι εκει θα στηριχτεί η βιολογία του ενυδρείου σου ;) 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

:welcome:

Καλή αρχή και από μένα φίλε μου!

σαν fan των κύβων δε μπορώ παρα να χαίρομαι ιδιαίτερα που άλλος ενας κύβος μπαίνει στη παρέα μας :) 

 

αν μου επιτρέπεις μια "παρατήρηση", το φωτιστικό είναι καλό, αλλα για τα λίτρα σου και το βάθος του ενυδρείου νομίζω ότι θα ναι λίγο, φυσικά παίζει ρόλο το τι θες να στοκάρεις. Επίσης δεν εχεις λόγο να δώσεις παραπάνω χρήματα για "ζωντανή" άμμο. Είναι λίγο μύθος ο ζωντανός αραγωνίτης. Καλύτερα κοίτα τη κοκομετρία που σου αρέσει και την απόχρωση και φρόντισε να τον ξεπλύνεις καλά και μάλιστα αν έχεις την υπομονή με νερό από όσμοση.  Αυτό που είναι το συμαντικό είναι να βρείς καλής ποιότητας ζωντανού βράχου γιατι εκει θα στηριχτεί η βιολογία του ενυδρείου σου ;) 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αναβάθμιση εξοπλισμού για την ώρα δεν προβλέπεται για οικονομικούς λόγους. Έτσι κι αλλιώς λόγω απειρίας στο θαλασσινό, θέλω να ξεκινήσω συντηρητικά. Όσον αφορά τη "ζωντανή άμμο", η διαφορά τιμής για τα συγκεκριμένα λίτρα δεν είναι τόσο σημαντική (τουλάχιστον για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα), γι'αυτό και επέλεξα να πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

imho το Ecotech Marine Radion xr30w  ειναι too much για κυβο, 

 

15 Νοεμβριου κυκλοφορουν στην ευρωπη τα Gen 4 Radion τα οποια μεταξυ αλλων εχουν πολυ μεγαλυτερη καλυπτικοτητα σε par 

 

με ενα XR15w G4 PRO πιστευω θασαι οκ, τα περιμενω πως και πως απο τον αυγουστο και σε ενα εναμισι μηνα περιπου με το καλο θα εχω δυο απο αυτα για να αντικαταστησουν τα kessil

 

PRODUCT-SWEETSPOT.jpg

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

λάθος δικό μου. Εκεινη την ώρα μου ήρθε άλλο φωτιστικό στο μυαλό. Νομίζω οτι όντως σε καλύπτει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα....

Ποτε σκοπευεις να το γεμησεις?

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2016 at 4:22 ΜΜ, το μέλος Yautja έγραψε:

Καλως ηρθες στην παρεα....

Ποτε σκοπευεις να το γεμησεις?

 

Καλώς σας βρήκα! Σκοπός ήταν να το έχω γεμίσει ήδη καθώς έχω φτιάξει ήδη τα μηχανήματα και τις διάφορες συνδέσεις στο sump και έβαλα και το φωτιστικό αφού ήρθε η βάση του. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα γι'αύτο και δεν έχω κάνει update. Σίγουρα μέχρι Κυριακή θα το έχω γεμίσει καθ΄ότι πρέπει να στρώσει λίγο πριν βάλω το βράχο. Με το γέμισμα θα κάνω και foto update

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Vakoutro έγραψε:

 

Καλώς σας βρήκα! Σκοπός ήταν να το έχω γεμίσει ήδη καθώς έχω φτιάξει ήδη τα μηχανήματα και τις διάφορες συνδέσεις στο sump και έβαλα και το φωτιστικό αφού ήρθε η βάση του. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα γι'αύτο και δεν έχω κάνει update. Σίγουρα μέχρι Κυριακή θα το έχω γεμίσει καθ΄ότι πρέπει να στρώσει λίγο πριν βάλω το βράχο. Με το γέμισμα θα κάνω και foto update

Εν αναμονη λοιπον των ευχαριστων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Επιτέλους το ενυδρείο γέμισε με νερό και αλάτι και η αλατότητα είναι στο 1.025. Από το βράδυ ξεκινάω και τα βακτήρια. 

 

Επίσης έχω ένα θέμα με το θόρυβο της υπερχείλισης. Ενώ έχει σιγαστήρα ακούγεται αρκετά ο ήχος του νερού από την τρύπα που παίρνει αέρα. Δυστυχώς τώρα δεν έχω φώτο, θα ανεβάσω το απόγευμα. Σκέφτομαι να βάλω ένα σωληνάκι για να μην ακούγεται τόσο. Θα κάνει δουλειά; Έχετε καμιά άλλη ιδέα; 

 

 

IMG_2677.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο να ειναι:jig:!!!

 

Βαλε δυο καλαμακια στο σωληνα να κατευθύνουν την ροη στα τοιχώματα του σωλήνα!

 

Βαλε και μια φωτο την υπερχείλιση μπας και δεν καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπειπτοντος ο κύβος και το έπιπλο ειναι καταπληκτικά :bigemo_harabe_net-193:!!!

 

Αντε και σε ενα όμορφο aquascape να διαμάντι!

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2016 at 2:19 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλοτάξιδο να ειναι:jig:!!!

 

Βαλε δυο καλαμακια στο σωληνα να κατευθύνουν την ροη στα τοιχώματα του σωλήνα!

 

Βαλε και μια φωτο την υπερχείλιση μπας και δεν καταλαβα!

 

Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες της υπερχείλισης, όπου φαίνεται η τρυπούλα που παίρνει αέρα και από όπου ακούγεται ο θόρυβος.

FullSizeRender (1).jpg

 

 

IMG_2679.JPG

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την τρυπα στη μεση ειναι ο σιγαστηρας??

 

Αν ναι βρισκεται πολυ χαμηλα!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

αυτο με την τρυπα στη μεση ειναι ο σιγαστηρας??

 

Αν ναι βρισκεται πολυ χαμηλα!

 

Ακριβώς. Αν τον σηκώσω ψηλότερα θα είναι καλύτερα; Ή χρειάζεται και τπτ άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο ενα εκ κάτω απο το τελείωμα του σωλήνα . Και πες μου ;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Βάλτο ενα εκ κάτω απο το τελείωμα του σωλήνα . Και πες μου ;

 

OK Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε ο θορυβος?μην ξεχνας θα πιασει γλιτσα σε λιγο καιρο ο σωληνας και θα πεσει κι αλλο ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Με το καλό να μπουν και ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...