Jump to content

Cube Reef - New Project


Vakoutro

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ηρεμησε ο θορυβος?μην ξεχνας θα πιασει γλιτσα σε λιγο καιρο ο σωληνας και θα πεσει κι αλλο ο ηχος.

 

Πολύ καλύτερα από πριν. Αλλά ακόμα είναι λίγο έντονος. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

WIN_20161115_21_33_33_Pro.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογικά τώρα θα πρέπει να έχει σταματήσει ο θόρυβος φίλε...

Link to comment
Share on other sites

καμία φρέσκια φωτο;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update! Δυστυχώς φωτό δεν έχω γτ βασικά δεν έχει αλλάξει κάτι. Είμαι σε αναμονή για τον αραγωνίτη, οπότε και τον βράχο. Παράλληλα έγινε αντικατάσταση του Skimmer που δεν λειτουργούσε, με ίδιο καινούριο. Επίσης έχω ένα μικρό θεματάκι με το φωτιστικό, το οποίο λογικά θα λυθεί εντός της εβδομάδος.

 

Στα υπόλοιπα, το ενυδρείο (μόνο με νερό) λειτουργεί κανονικά, αλλά το νερό μου εμφάνισε θολούρα οπότε χρησιμοποιώ άνθρακα και έχει αρχίσει ήδη να περιορίζεται. Με το που γίνει το στήσιμο θα υπάρξει άμεσα φωτογραφικό υλικό.

 

Προς το παρόν περιορίζομαι στα υπέροχα ενυδρεία των υπόλοιπων μελών του forum!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και χρόνια πολλά με υγεία κι ευτυχία! Συγγνώμη στον @paul.asty που δεν του απάντησα νωρίτερα αλλά ήμουν λίγο στο τρέξιμο. Το φωτιστικό έχει ένα προβληματάκι οπότε τώρα τρέχω με αντικατάσταση για λίγο καιρό.

 

Λοιπόν όπως είμαι σίγουρος, πολλοί από εσάς παραμονή Χριστουγέννων διασκεδάζατε με οικογένεια και φίλους... ενώ εγώ έστηνα το ενυδρείο (όχι ότι με χάλασε, κάθε άλλο). Μπήκε ο αραγωνίτης (όχι ζωντανός τελικά) και ο βράχος (γύρω στα 14,5 κιλά νεκρός και 7 ζωντανός), οπότε είμαστε στο στρώσιμο. Παρέα με τον βράχο μπήκε ένα σαλιγκάρι το οποίο δεν αφαίρεσα και μόλις το πετύχω θα το στείλω φωτό να μου πείτς τι είναι (είναι μικρό περ. 1εκ καφέ με μπεζ ριγε) καθώς κι ενα καβουράκι που πήρα χαμπάρι καθώς έστηνα τον βράχο αλλά δεν έχω ξαναδεί έκτοτε (δυστυχώς δεν παρατήρησα χαρακτηριστικά οπότε μόλις το πετύχω θα ενημερώσω). Αναμένω εντυπώσεις

 

 

P1040345.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα ,το στησιμο δεν ειναι λειτουργικο ουτε ομορφο,για αυτο παιξε μαζι του και στερεωσετο πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Χρονια πολλα ,το στησιμο δεν ειναι λειτουργικο ουτε ομορφο,για αυτο παιξε μαζι του και στερεωσετο πολυ καλα.

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Η ομορφιά θεωρώ πως είναι υποκειμενικη μιας και απο την αρχή τέτοιο στήσιμο ήθελα και είναι και πολύ καλά στερεωμένο. Ως λειτουργικό τι εννοείς ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Vakoutro έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Η ομορφιά θεωρώ πως είναι υποκειμενικη μιας και απο την αρχή τέτοιο στήσιμο ήθελα και είναι και πολύ καλά στερεωμένο. Ως λειτουργικό τι εννοείς ακριβώς;

Φυσικα, εφοσον σου αρεσει η γνωμη μου περισσευει.Μιλω για την ροη του νερου.Ειναι μπουκωμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vakoutro έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Η ομορφιά θεωρώ πως είναι υποκειμενικη μιας και απο την αρχή τέτοιο στήσιμο ήθελα και είναι και πολύ καλά στερεωμένο. Ως λειτουργικό τι εννοείς ακριβώς;

 

Σωστά το είπες η ομορφιά είναι υποκειμενική εμένα μου αρέσει αλλά για το λειτουργικό κομμάτι θα συμφωνήσω με τον Νίκο καθώς όπως φαίνεται απο τις φωτό δέν σου δίνει πολλά μέρη για κοράλια...αλήθεια πώς το σκέφτεσε το ενυδρείο;τί θές να βάλεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και χρονια πολλα.

Αν μπορέσεις άνοιξε λίγο το  στήσιμο σου,θα βοηθούσε ετσι ώστε η κυκλοφορία  να περνάει καλύτερα και να μην εχεις θέματα στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πραγματικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

 

Γενικά έχω αφήσει γύρω στους 5 πόντους κενό ανάμεσα στα βράχια. Έκανα κάποιες σκέψεις βέβαια και θα προσπαθήσω να το αλλάξω λίγο και ίσως κάνω χώρο για περισσότερα κοράλλια. Στο μυαλό μου δεν το έχω με πάρα πολλά κοράλλια αλλά κάτι μου λέει ότι θα γλυκαθώ... Anyway θα επανέλθω με όποια αλλαγή κάνω!

 

Κατάφερα να φωτογραφίσω το σαλιγκάρι οπότε αν μπορείτε θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να μείνει ή όχι (φαίνεται στη φωτό μέσα στην εσοχή του βράχου) ενώ το καβουράκι δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω.

 

 

IMG_2777.JPG

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να το δεις οπως θελεις!!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2016 at 11:54 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Βγαλτο γιατι θα γεμισεις.

 

Καλησπέρα, η αλλαγή στο aquascape έγινε και επισυνάπτεται. Δεν φαίνεται πολύ καλά αλλά όλη κατασκευή έχει πολύ περισσότερο αέρα και φυσικά περισσότερο χώρο για κοράλλια αφού μου βγήκε και ένα πολύ ωραίο μπαλκονάκι στην μπροστινή όψη. Έβγαλα δύο σαλιγκάρια που ανακάλυψα αλλά άλλο με προβληματίζει.... Όπως θα δείτε στην τελευταία φωτό στο κέντρο της, όσο φυσικά είναι καθαρό έχω έναν κάβουρα μέσα στο ενυδρείο και θέλω φυσικά τα φώτα σας, αφού ενώ περίμενα να βρω κάποιον μικρό αυτός είναι κοντά σους 2 πόντους (πιο συγκεκριμένα είναι μαύρος)... Please help τι να κάνω και πως να τον πιάσω αν χρειάζεται!

IMG_2785.JPG

 

 

IMG_2786.JPG

 

 

IMG_2787.JPG

 

 

Picture1.png

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα ποτήρι με γαρίδα δίπλα στο βράχο !

να μπορεί να ανεβεί στο ποτήρι για να φάει !

Λογικά αφού δεν ταΐζεις θα εχει μεγάλη πείνα !

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψε ο Διονύσης για τον κάβουρα.

το στομάχι του θα τον προδώσει και φάω μπει στο ποτηράκι..

 

το scape πολύ καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια παιδιά ευχαριστώ, άρα το βράδυμαζί με την αλλαγή του χρόνου θα έχω και ψάρεμα... 

 

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι, με υγεία και ευτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά κόπων και βασάνων τον έπιασα... Πάει για sump!!!

 

IMG_2798.JPG

 

 

IMG_2799.JPG

 

 

IMG_2796.JPG

Link to comment
Share on other sites

Χαχα τέλεια φωτό !!!

πολυ φουτουριζε !!!

 

Μπραβο που τον έπιασες !

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Χαχα τέλεια φωτό !!!

πολυ φουτουριζε !!!

 

Μπραβο που τον έπιασες !

 

Το μονο θεμα ειναι οτι κανω παλι aqyascaping αφου το κυνηγητο προϋπέθετε μεγαλο ανακατεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...