Jump to content

Recommended Posts

ελπιζω αυτο να βοηθαει

 

  

Link to comment
Share on other sites

εχω και την ιαπωνια πος σας ανησυχω τσαμπα γιατι μπορει να εχει γονιδια απο καποιο black moor!

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Στάθη το μέλαφιξ δεν κανει απολύτως τιποτα στο popeye....

Αναλογως πολλα Δημητρη...

Συνηθως το pop eye ειναι βακτηριακη παθηση ετσι;;

Μπορει ομως να δημιουργηθει απο τραυματισμο ή κακη ποιοτητα νερου που επιφερει στην συνεχεια βακτηριακη;;

Ετσι;;

Οταν ολα αυτα ειναι σε πρωιμο σταδιο το μελαφιξ θα βοηθησει...

Οχι για να θεραπευτει το ψαρι αλλα για να υποχωρησει λιιιιιγο η εξωφλαμια η οποια προκαλειτε απο πιεση απο "νεκρο ιστο" πισω απο τον βολβο...

Το θολωμα ομως του ματιου παει να πει οτι εχει πειραχτει το στρωμα που προστατευει το ματι(κερατοειδης χυτωνας στους ανθρωπους) και εκει φαινεται η βακτηριακη....

Πολλοι στο εξωτερικο το θεραπευουν με χρηση epsom salt  ή melafix βελτιωνοντας ομως αρχικα τις συνθηκες νερου του ενυδρειου και παρεχοντας στα ψαρια καλα ταισματα (οχι υπερβολικα) ετσι ωστε να περνουν τις βιταμινες που τους χρειαζονται....

Αυτα σε αρχικο σταδιο!!

Που νομιζω οτι βρισκεται το ψαρι!!

Ααα και σε καραντινα η θεραπεια...

Σε χειροτερες περιπτωσεις κανενα αντιβιωτικο νερου δεν εχω διαβασει να λυνει το προβλημα στην ουσια χωρις βελτιωση της ποιοτητας του νερου και εκτος αν παρεχεται στην τροφη .....

Οποτε γνωμη μου ειναι οτι ξεκιναμε με φαρμακα πιο "μ****α" και παμε σε πιο βαρια με δραστικη ουσια  τη τετρακυκλινη ή καποια αλλη αργοτερα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

εχω και την ιαπωνια πος σας ανησυχω τσαμπα γιατι μπορει να εχει γονιδια απο καποιο black moor!

 

Τώρα που είδα το ψάρι Γιάννη αυτό πιστεύω....δεν φαίνεται να είναι popeye αλλά ετσι πρέπει να γεννήθηκε....τί λές εσύ που το έχεις και μπροστά σου;

 

Κάνε κάτι συντηριτικό τότε για αρχή και βλέπεις πως πάει...

 

Σταθη δέν συμφωνω μιάς και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το pop-eye έχει βακτηριακές αιτίες και όχι χτύπημα...άν είναι απο χτύπημα τότε ακολουθούμε αυτό που λές...και φυσικά η ποιότητα του νερού είναι κάτι που πρεπει να είναι η καλύτερα δυνατή πάντοτε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω για καλο και κακο το εχω σε μια καραντινα 30 λιτρων 

και το εχω με λιγο epsom , melafix και χρηση αεραντλιας

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Σταθη δέν συμφωνω μιάς και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το pop-eye έχει βακτηριακές αιτίες και όχι χτύπημα...

Δημητρη οι βακτηριακες λοιμωξεις δεν εμφανιζονται αν δεν βρουν εδαφος...

Τραυματα απο "χτυπηματα" ή παρασιτικες πληγες ή κακη ποιοτητα νερου ή στρες ή ελλειψη οξυγονου ή δεν θυμαμαι τι αλλο...

Θα συμφωνησω ομως εγω οτι πρεπει να εχει την βελτιστη ποιοτητα νερου...:thumbsu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δημητρη οι βακτηριακες λοιμωξεις δεν εμφανιζονται αν δεν βρουν εδαφος...

Τραυματα απο "χτυπηματα" ή παρασιτικες πληγες ή κακη ποιοτητα νερου ή στρες ή ελλειψη οξυγονου ή δεν θυμαμαι τι αλλο...

Θα συμφωνησω ομως εγω οτι πρεπει να εχει την βελτιστη ποιοτητα νερου...:thumbsu:

 

 

 

Σκέψου αυτό...ψάρι από κατάστημα....δηλαδή όλα τα παραπάνω και άλλα επιπλέον!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ψάρης είναι τρελή φάτσα! Δεν πρέπει να έχει πρόβλημα όπως τον βλέπω πάντως, πρέπει να είναι γενετικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι μορφή!

 

συγνώμη γιάννη αλλά δέν άντεξα...

IMG_3955.PNG

IMG_3956.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παω σε αυτην την τροφη Dophin Spirulina

Την εχει δουλεψει καποιος? .

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο λάθος στο site του καταστήματος...Η τροφή στην φωτογραφία δεν είναι Dophin αλλα Aquadine και η Dophin  δέν βγαίνει σε συσκευασία κιλού αλλα 1000ml.Επίσης η Aquadine είναι πέλλετ ενώ η Dophin ειναι flake....για πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο μην πάς τζάμπα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γιάννη πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο λάθος στο site του καταστήματος...Η τροφή στην φωτογραφία δεν είναι Dophin αλλα Aquadine και η Dophin  δέν βγαίνει σε συσκευασία κιλού αλλα 1000ml.Επίσης η Aquadine είναι πέλλετ ενώ η Dophin ειναι flake....για πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο μην πάς τζάμπα....

Ναι οντως τωρα που το λες το παρατήρησα πως ειναι λαθος

Κιτα δεν με αφορα αν ειναι κιλου και μιλιγκραμ απλα ψαχνω μια βυθιζομενη σε pellet τροφη πλουσια σε σπιρουλινα.

παλια επερνα αυτη αλλα την σταματησαν New Era Goldfish Pellets ( και δεν ξερω γιατι )

Εχουν αρχισει τα 2 απο τα πρωτα οραντα που προσθεσα στο ενυδρειο να τσιμπολογαναι φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μια απο τις καλυτερες τροφες εμποριου που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα.

Θα περασω απο το καταστημα το Σ/Κ μιας και βολταρω από 'κει να ροτισω.

Link to comment
Share on other sites

Βυθιζόμενη σπιρουλίνα έχω πάρει την Spirulina Granulat της Tropical. Πιο παλιά είχα της Sera αλλά δεν βυθιζόταν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πείραζε να τους δωσω απο την σπιρουλινα που περνω εγω για εμενα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Πραγματικα μια απο τις καλυτερες τροφες εμποριου που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα.

Θα περασω απο το καταστημα το Σ/Κ μιας και βολταρω από 'κει να ροτισω.

 

Γιάννη η New Era έχει μετονομαστεί σε Vitalis.Τους έκαναν μύνηση για το όνομα άλλη εταιρία και χάσανε στο δικαστήριο και από πέρυσι οι τροφές ονομάστηκαν Vitalis!

 

πριν 7 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Βυθιζόμενη σπιρουλίνα έχω πάρει την Spirulina Granulat της Tropical. Πιο παλιά είχα της Sera αλλά δεν βυθιζόταν..

 

Πολύ καλή την έχω δοκιμάσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Θα πείραζε να τους δωσω απο την σπιρουλινα που περνω εγω για εμενα?

 

Νομίζω δέν συμφέρει από οικονομικής άποψης και δέν ξέρω μήπως είναι πολύ σε περιεκτικότητα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Γιάννη η New Era έχει μετονομαστεί σε Vitalis.Τους έκαναν μύνηση για το όνομα άλλη εταιρία και χάσανε στο δικαστήριο και από πέρυσι οι τροφές ονομάστηκαν Vitalis!

Μαλιστα γι αυτο τις εχω δει αλλου με την ονομασια που λες και αρκετα αλαγμενο  εξωτερικο περιβλημα!

Το θεμα μου ειναι πως πλεον βρισκω μοναχα τα φιλαρακια και πουθενα το πελλετ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μαλιστα γι αυτο τις εχω δει αλλου με την ονομασια που λες και αρκετα αλαγμενο  εξωτερικο περιβλημα!

Το θεμα μου ειναι πως πλεον βρισκω μοναχα τα φιλαρακια και πουθενα το πελλετ!

 

Τότε πάρε την τρόπικαλ που ανέφερε η γυριστρούλα!Πολύ καλή και δοκιμασμένη τροφή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα στην παρεα :)

Εχω ενα θεματακι με τον φωτισμο 

Το θεμα που εχω με τον φωτισμο ειναι οτι εμενα οπτικα με καλύπτει τα φυτα ομος οπως τα βλεπω δεν τα καλύπτει καθολου.

και το θεμα ειναι πως οι λαμπες που φορανε τα φωτιστικα ειναι μαμα και οσο και να εχω ψάξω δεν βρισκω τα κελβιν πανω στις λαμπες

παρα μονο που γραφουν πως ειναι οι 2 ασπρες και οι αλλες 2 κοκκινες και βγαζουν ενα ροζε φως.

θα εβαζα ΗΟ2 αλλα λογω των ψαριων μου δεν ενδείκνυται Ξερετε που αλλου θα μπορουσα να βρω λάμπες Τ5 39W για φυτεμενο?

Link to comment
Share on other sites

σε Τ8 σε ενα μαγαζι της γειτονιας μου βρισκω σχεδον τα παντα σε Τ5 τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις σε μεγαλα καραστηματα με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο θα βρεις!!

Και τυπου grolux...

Εγω συνηθιζα να ψωνιζω απο τον Μπαιμπακη....

 

Αλλα τον τελευταιο καιρο εχω ψωνισει λαμπες απο πολλα μεγαλα καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο...

Μπορεις με ενα τηλεφωνημα να μαθεις αν εχουν τις λαμπες που ψαχνεις..;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωρινα ελισα το προβλημα με τον φωτισμο μιας και τελικα εχω ξεχασει πανο απο μια εβδομαδα τον χρονοδιακοπτη να δινει ολο το 24ωρο ρευμα στα φωτιστικα:blink:

Εχω και ενα ευχαριστο νεο να αναφερω.

πηγα σημερα να κανω συντηρηση στο ενυδρειο και ειδα κολλημενα αυγα στο τζαμι εκατσα και δυο ωρες να τα παρατηρήσω και ειδα το κυνηγητο της ζωης μου:D

Τα 2 οραντα που πηρα απο την κοπελα μου ειναι θυληκα και ειναι τιγκα στα αυγα , τα επιασα στο χερι μου και μονο που  τα κρατουσα απαλα αμολαγαναι αυγα πανω στο χερι μου.

Ο μικρος ο γουρλοματης, το Fancy και το ενα πορτοκαλομαυρο ειναι αρσενικα αλλα περισσοτερο τις κυνηγάει ο γουρλοματηςlarge.DSCN0521.JPGlarge.DSCN0520.JPGlarge.DSCN0519.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...