Jump to content

κατασκευη σπηλιας για panaque


Giannhs 87

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζει καποιος ασφαλη υλικα για το ενυδρειο για την κατασκευη και τον τροπο της κατασκευης της σπηλιας εγω εχω σκεφτει με πλακες καρυστου

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δες αυτό που έχει ανεβάσει ο Husky Jim , ειναι τρομερό 

Link to comment
Share on other sites

@Giannhs 87

 

Καλησπέρα Γιάννη!

 

Χαρά μου να βλέπω και άλλους κατεστραμένους  πλεκοπατέρες...αχαχαχαχχαχα

Ποιός είναι ο panaque σου και τί μέγεθος είναι?

 

Μπορείς να βάλεις φωτό?

 

Άν είναι μεγάλος και λόγο του ότι είναι Panaque θα σου πρότεινα κάτι από κύλο και όχι 'πέτρα'....περιμένω λεπτομέρειες για να τα πούμε με ακρίβεια... ;)

 

@ΕΥΤΥΧΗΣ Ναι αυτέ ςμε τον σχιστόλιθο είναι πολύ ωραίες ειδικά για μικρά πλέκο...

 

Και σας βάζω έτσι γιατί το θυμήθηκα μιά φωτό από την μεγαλύτερη σπηλιά που έφτιαξα ποτέ (60 εκατοστά μήκος) για την προσπάθεια αναπαραγωγής που έκανα σε Acanthicus...είναι ίσως και οι μόνη φωτό που μπορεί να βρεί κανείς online με 2 τέρατα μαζί στην σπηλιά....

 

600328_10202235822952979_486095842_n.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Giannhs 87 Όχι δέν είναι το ίδιο...για δώσε πληροφορίες όπως σου έγραψα για το ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 blue eye paaque 14702496_10154627225339810_3470958032865246661_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannhs 87
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναί...ναί...τα "ξέρω" τα ψάρια...Μπράβο που πήρες και το δεύτερο!

 

Προτείνω άμεσα μιά σπηλιά με όποιο υλικό μπορείς να βρείς το συντομότερο και στην συνέχεια αναζήτηση κορμού για μιά φυσική σπηλιά από ξύλο...

 

Άντε και για να σε 'τρελλάνω'...δές μιά φωτό ενός πλεκοκκαμένου που κυκλοφόρησε στο ίντερνετ πρίν από 3 μέρες...

 

Photo Property of Ronce Roy

 

bec.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ή τελευταία σπηλιά είναι από γρανιτοπλακακι

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@Giannhs 87 να τα χαίρεσαι. Είναι υπέροχα!:bowdown:

Μου φαίνεται ή είναι πράγματι "ζευγάρι";

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Ναι ναι έχεις δίκιο είναι ζευγάρι

Ρε παιδια πως τα ξεχωριζετε;

Απο τον τροπο που συνηπαρχουν;

Γιατι εγω οσες φορες τα εχω δει(οχι πολλες)δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αρσενικο ή θυληκο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγο Δύσκολο πρέπει να τα Παρατηρήσεις αρκετά Γιατί είναι πολύ μικρές διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Στα panaque είναι δύσκολος ο διαχωρισμός καθώς και τα θυληκά αποκτούν "μουστάκια" και αγκάθια μικρότερα βέβαια απο το αρσενικό αλλά επιδή έχω δεί τα ψάρια απο κοντά νομίζω ότι είναι ζευγάρι....Επίσης στις φωτό που φαίνεται το genital papilla και τα pectoral θα δείτε οτι στο ψαρι που είναι 'οριζόντια' και μοοάζει αρσενικό είναι εμφανώς ποιό χονδρά από του άλλου...θέλει χρόνο και φαί και θα δείξουν....

Link to comment
Share on other sites

@Giannhs 87 ότι εχεις ποιο εύκολο σε υλικό...και με γρανιτο-πλακακι μιά χαρα θα κανεις δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Στα panaque είναι δύσκολος ο διαχωρισμός καθώς και τα θυληκά αποκτούν "μουστάκια" και αγκάθια μικρότερα βέβαια απο το αρσενικό αλλά επιδή έχω δεί τα ψάρια απο κοντά νομίζω ότι είναι ζευγάρι....Επίσης στις φωτό που φαίνεται το genital papilla και τα pectoral θα δείτε οτι στο ψαρι που είναι 'οριζόντια' και μοοάζει αρσενικό είναι εμφανώς ποιό χονδρά από του άλλου...θέλει χρόνο και φαί και θα δείξουν....

Παντως στο συγκεκριμενο ειδος επειδη" μπλοκαρα" γιατι θυμομουν οτι δεν ειχαν εμφανης διαφορες τα αρσενικα απο τα θυληκα...

Εριξα μια ματια σε ξενη αθρογραφια και θεωρουν αδυνατο το διαχωρισμο του φυλλου(μαλλον ομως απλα δεν βρηκα την καταλληλη σελιδα)....

Βεβαια τα εξωτερικα γεννητικα οργανα εχουν εμφανης διαφορες και οντως στο ενα ψαρια τα πτερυγια ειναι εμφανως πιο μεγαλα...

Αν ηταν ευκολο θα ηθελα αν υπαρχει καποιο λινκ που να αναφερεται στις διαφορες που εχουν τα δυο φυλλα στο συγκεκριμενο ειδος...

Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas Δέν υπάρχει κανένα τέτοιο λίνκ...η μόνη επιβεβαιωμένη αναπαραγωγή σε μεγάλα Panaque έγινε πρίν απο δύο χρόνια (σε Panaque Armbrusteri L27) σε ενα πιτσιρικα απο την σιγκαπούρη ο οποίος διατηρούσε δυο ψάρια σε 300 λιτρα και του γέννησαν δυο τουλαχιστον φορες...Η γεννα περιγράφηκε σε αρθρο στο περιοδικο Amazonas και επιβεβαίωσε ότι στα Panaque και τα θυληκα βγάζουν μουστάκια και αγκάθια....

Σας παραθέτω την μοναδική φωτό αυτού του ζευγαριού...αριστερα το αρσενικο και δεξια το θυληκό...θα πρεπει να σας πώ οτι παρόλο που στην συγκεκριμένη φωτό το θυληκό δεν εχει αγκάθια στα πτερυγια σε αλλη στιγμή είχε και αυτό αρκετά...αυτό ειναι ενα ακόμα χαρακτηριστικό των panaque οπου χανουν και ξαναβγαζουν αναλογα με την εποχη....

 

Photo property of stephan huang

IMG_3788.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

@stathis spithas Δέν υπάρχει κανένα τέτοιο λίνκ...η μόνη επιβεβαιωμένη αναπαραγωγή σε μεγάλα Panaque έγινε πρίν απο δύο χρόνια (σε Panaque Armbrusteri L27) σε ενα πιτσιρικα απο την σιγκαπούρη ο οποίος διατηρούσε δυο ψάρια σε 300 λιτρα και του γέννησαν δυο τουλαχιστον φορες...Η γεννα περιγράφηκε σε αρθρο στο περιοδικο Amazonas και επιβεβαίωσε ότι στα Panaque και τα θυληκα βγάζουν μουστάκια και αγκάθια....

Σας παραθέτω την μοναδική φωτό αυτού του ζευγαριού...αριστερα το αρσενικο και δεξια το θυληκό...θα πρεπει να σας πώ οτι παρόλο που στην συγκεκριμένη φωτό το θυληκό δεν εχει αγκάθια στα πτερυγια σε αλλη στιγμή είχε και αυτό αρκετά...αυτό ειναι ενα ακόμα χαρακτηριστικό των panaque οπου χανουν και ξαναβγαζουν αναλογα με την εποχη....

 

Photo property of stephan huang

IMG_3788.JPG

Αυτο παει να πει πλεκοκαμμενος!!!

Εισαι κορυφη!!

Δεν παει πιο πανω ρε παιδι μου πως το λενε!!:bowdown:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο βήχας και το πλεκοκάψιμο δεν κρύβονται!!!! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Γιάννη υσχύει κάτι που υσχύει για όλες τις προσπάθειες αναπαραγωγής.....ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΙΑ των ψαριών με προτεραιότητα στο σωστό και πολύ τάισμα, έτσιώστε το θυληκό να γεμίσει με αυγά....όλα τα άλλα έρχονται σε δευτερη μοίρα και θα μας απασχολήσουν αργότερα.

 

υστ....είχα γράψει "όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μπίρα".....αχαχαχχαχα κλαίωωωωω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...