Jump to content

Νέος, αλλά όχι ωραίος


Menippos

Recommended Posts

Καλημερίζω τους πάντες. Σας διαβάζω εδώ και μερικές  ημέρες, αφού από το πουθενά μας προέκυψε ένα χρυσόψαρ,ο το οποίο ήταν σε αυτό το πλαστικό δοχείο μεταφοράς με πλαστικά χαλίκια.

Με βάση τα όσα διάβασα έφτιαξα ένα ενυδρείο μόνος μου στα 35λίτρα και πήρα και ένα φίλτρο, αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα για το στρώσιμο. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; αν το βάλω απλά στο νέο ενυδρείο θα πάθει κάτι;

Αύριο θα τρέχει το νερό στο άδειο 35αρι για 24 ώρες για να μπει εκεί και κάποια στιγμή θα του βάλω και χαλίκια.

 

Άσχετο, αλλά σε πετ σοπ μου είπαν οτι στα 35 λίτρα ζουν μέχρι 5 χρυσόψαρα. Ρώτησα από περιέργεια μιας και ήθελα να την τεσταρω μετά και από τα όσα διάβασα εδώ  :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή,

Σε 35 λίτρα ενυδρείο κανονικά δεν μπαίνει ούτε ένα χρυσόψαρο. Όσο για το στρώσιμο είναι μια διαδικασία που κρατά περίπου 40 ημέρες και χρειάζεται ώστε να αναπτυχθούν βακτήρια τα οποία να μετατρέπουν την αμμωνία/αμμώνιο (ΝΗ3/ΝΗ4) σε ΝΟ2 και τελικά σε ΝΟ3 τα οποία είναι και τα πιο ακίνδυνα για τα ψάρια. Όχι όμως και εντελώς γι'αυτό κάνουμε και αλλαγές ώστε να τα κρατάμε σε μικρές συγκεντρώσεις (για να μην παρεξηγηθώ οι αλλαγές γίνονται επίσης ώστε να γίνεται και ανανέωση κάποιων άλλων συστατικών τα οποία καταναλώνονται ιδίως από ζωντανά φυτά).

Σου παραθέτω λινκ ώστε να διαβάσεις και να καταλάβεις τι παίζει. Αν έχεις απορίες ξαναρωτάς. Το μεγαλύτερο σωστό πράγμα που έκανες είναι ότι έγραψες εδώ. Θα γλιτώσεις λάθη και χρήμα.

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

 

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. 

 

Πολύ καλά έκανες και μπήκες να ενημερωθείς πρώτα.

 

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που παρέθεσε ο φίλος από πάνω, ,καθώς και στο link που έχω στην υπογραφή μου.

 

Για περισσότερες απορίες , μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγορία των ψαριών κρύου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα!

Εκανες πολυ καλα για αρχη αλλα παιρνει ακομα βελτιωση.Το πιο σημαντικο στη διατηρηση ψαριων ειναι η γνωση και εδω μεσα θα βρεις παρα πολλα ενδιαφεροντα αρθρα και πληροφοριες.Τα παιδια σε κατατοπισαν ηδη.

Καλο διαβασμα λοιπον και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον! Οπως ειπαν οι παραπανω, ξεκινα σιγα σιγα το διαβασμα...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολύ, αλλά τελικά έχω ακομηηηη.

Και να φανταστείτε ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει σε μία γυαλιά, 3 λίτρα με το μάτι, δύο ψαράκια και λέει έλα μωρέ δεν είναι τίποτα.  Το βάζεις σε ποτήρι για να του αλλάζεις το νερό. ρίχνεις μετά λίγη τροφή και τέλος.

Ευτυχώς αυτό το χάριζε και το έσωσα, μάλλον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Menippos έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολύ, αλλά τελικά έχω ακομηηηη.

Και να φανταστείτε ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει σε μία γυαλιά, 3 λίτρα με το μάτι, δύο ψαράκια και λέει έλα μωρέ δεν είναι τίποτα.  Το βάζεις σε ποτήρι για να του αλλάζεις το νερό. ρίχνεις μετά λίγη τροφή και τέλος.

Ευτυχώς αυτό το χάριζε και το έσωσα, μάλλον.

 

Nαι γιατί αν σκεφτείς ότι τα καημένα τα χρυσόψαρα έξω στην φύση μπορούν να ζήσουν 25 χρόνια ενώ στα ενυδρεία ένα μέσο όρο 12 χρόνων και αυτού θα του ζήσουν 3 χρόνια και αν και το θεωρεί κατόρθωμα λογικό. Το ότι είναι πιο σκληροτράχηλα σε σχέση με άλλα ψαράκια δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα pushaρουμε. Και τα 35 λίτρα σκέψου ότι θεωρούνται λίγα ιδίως αν πρόκειται για comet. Είναι ψαράκια που όταν τους δώσεις τον σωστό χώρο και τις συνθήκες τότε θα το δεις ακόμη και ένα ψαράκι να κολυμπάει σε ολόκληρο το φάσμα του ενυδρείου σου και να στο γεμίζει μόνο ένα απλά.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...