Jump to content

Υλικά και ψάρια


NIKOSSOFIA

Recommended Posts

Καλοί μου φίλοι θα ήθελα να φώτα σας σε ένα θέμα που δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης. Έχω αποφασίσει μετά από 11 χρόνια που ασχολούμαι με αυτό που λέγετε ψώρα για τα ενυδρεία ναι φτιάξω το rio 300 που έχω με  κιχλίδες και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες: 

1. Άμμος από θάλασσα ή από ποτάμι και πόσο? (όλοι μου λένε να πάρω από χωματουργικά 30 κιλά άμμο από ποτάμι).

2. Τι είδους πέτρες και αν κάνουν από την φύση (πχ θάλασσα).

3. Τί είδους ψάρια να ξεκινήσω και πόσα?

4. Από φίλτρα έχει το rio 300 το δικό του (εσωτερικό) και έχω ακόμα ένα εξωτερικό fluval 305 που νομίζω είναι αρκετά καλά για τα 350 λίτρα του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη μαυρη ηπειρο φιλε!Αμμο απ οπου θες,προσωπικα θα προτιμουσα μια καθαρη παραλια.Πετρες απ οπου θες κ οτι θες.Ενα καλο πλυσιμο ολα κ εισαι κομπλε.Για τη φιλτρανση νομιζω εισαι κομπμε.Για ψαρια ποοολυ μεγαλη συζητηση.Δες τι σου αρεσει κ θα σου πουμε τι μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, NIKOSSOFIA said:

3. Τί είδους ψάρια να ξεκινήσω και πόσα?

http://www.cichlid-forum.com/profiles/index.php?region=NONE

 

Αποφάσισε από ποια λίμνη, ποιο είδος αυτής και μετά θα δούμε. Δεν μπορείς να μπερδέψεις λίμνες/κατηγορίες ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος NIKOSSOFIA έγραψε:

 

Malawi Mbuna νομίζω φίλε μου 

Link to comment
Share on other sites

mbuna έβαλα κι εγώ και γενικώς τα προτιμάει πολύς κόσμος οπότε μπορείς να πάρεις ιδέες από εδώ μέσα από διάφορα θέματα. 

 

Κατέληξε σε ποια σου αρέσουν και θα σου πουν οι εμπειρότεροι. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλως ηρθες στη μαυρη ηπειρο φιλε!Αμμο απ οπου θες,προσωπικα θα προτιμουσα μια καθαρη παραλια.Πετρες απ οπου θες κ οτι θες.Ενα καλο πλυσιμο ολα κ εισαι κομπλε.Για τη φιλτρανση νομιζω εισαι κομπμε.Για ψαρια ποοολυ μεγαλη συζητηση.Δες τι σου αρεσει κ θα σου πουμε τι μπορεις να βαλεις.

 

 

Απαγορεύεται από την ελληνική νομοθεσία η συλλογή άμμου από παραλίες/ποτάμια.

Είναι κάτι που σάν φόρουμ δέν το προτείνουμε...!!! ;)

 

Επίσης δέν θα ήθελα να συνεχιστούν τα σχόλια πάνω σε αυτό και χαλάσουν το θέμα....

 

Τώρα στο αρχικό θέμα:

 

1.Ναί μπορεί να πάρεις από χωματουργικά μιά χαρά θα σου είναι

2.Ισχύει το ίδιο με την άμμο και το (1)

3.Αυτό είναι υποκειμενικό...εγώ είμαι κολλημένος νότια αμερική και από αφρική άν θα έβαζα θα ήταν μόνο Τανγκανίκα και Βικτώρια

4.Ναί θα είσαι καλά.Τα φίλτρα αυτά είναι καλή βάση για να έχεις ένα σωστό ενυδρείο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1. Εγω προτίμησα την ψιλη χαλαζιακη αμμο γιατι εχει μια ομοιομορφια, την φιλτραρουν τα ψαρια ευκολα, ειναι οικονομικη απο οικοδομικα υλικα με ενα τσουβάλι και κατι εισαι καλα... 

 

2. Επίσης πετρες απο οικοδομικα ή παραλια ή φυση μακρυα απο πολη για την αποφυγη φυτοφαρμακων και ακαθαρσίες...

 

3. τα αφρικανακια ειναι σχετικα πιο ευκολα και πιο οικονομικά στην συντηρηση απο αποψη θερμοκρασιας και επεξεργασίας νερου αν εχεις λιγο σκληρό νερο δυκτίου .... η καθε Λίμνη αφρικης εχει δικα της χαρακτηριστικά, τα ξέρεις ???

 

4. Από φίλτρα καλα εισαι νομιζω κι εγω (το εσωτερικό χωράει αρκετό βιολογικό υλικο???) ... αν δεις σημειο χωρις κυκλοφορία να σου μαζεύει σκουπίδακια βαζεις ενα κυκλοφορητη.... 

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αφρικανάκια, θα ήθελα να βάλω χρώμα στο ενυδρείο,το φίλτρο (εσωτερικό χωράει 6 λίτρα βιολογικά) και το εξωτερικό (fluval 305 και αυτό στα έξι)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει έναν κάλο συνδυασμό από ψάρια για να ξεκινήσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος NIKOSSOFIA έγραψε:

θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει έναν κάλο συνδυασμό από ψάρια για να ξεκινήσω

 

Εγώ σε rio 300 θα πήγαινα για Tanganyika.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

10 χρυσοί κανόνες για να διαλέξουμε συμβατά είδη Τanganyika

Οι κιχλίδες της Λίμνης Τανγκανίκα

 

Ειδικά στην κατηγορία Β στο 2ο θέμα.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι κατάληξεις σε ποια λίμνη θες να πας... τανγκανικα με χαρακτηρα ή μαλαουι με χρώματα για την Βικτώρια εχω μια φοβία λογο μικρης ποικιλίας στην Ελλάδα.... 

Link to comment
Share on other sites

το βλέπω για μαλαουι φιλε μου, έχω διαλέξει 2-3 συνδυασμούς που θα σου στείλω μήνυμα να μου πεις και εσύ την γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

1 Αρσενικό Melanochromis Maingano ΚΑΙ 3 Θηλυκά. 1 Αρσενικό Labidochromis caeruleus ΚΑΙ 3 Θηλυκά. 1 Αρσενικό Pseudotropheus saulosi ΚΑΙ 4 Θηλυκά.
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή, και εφόσον πάρεις τα ψάρια μικρά, είναι δύσκολο να πετύχεις την αναλογία αρσενικών/θηλυκών που θέλεις και γι αυτό μπορείς να βάλεις μερικά παραπάνω και να απομακρύνεις τα παραπανίσια αρσενικά όταν αυτά είναι αναγνωρίσιμα. 

 

Ο πιο εύκολος τρόπος να φτιάξεις χαρέμια είναι να πάρεις ψάρια από χομπίστες, μεγαλωμένα, που μπορούν να ξεχωρίσουν το φύλλο, τα μαγαζια συνήθως τα έχουν μικρά ή όσα είναι μεγάλα είναι αρσενικά. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...