Jump to content

Το ενυδρειο υφάλου του Μάνου


Manoskap

Recommended Posts

Κοβεις μπουκαλακι απο νερο ψηλα ,το γυρνας αναποδα και το βαζεις μεσα στο κομμενοτο στομιο,το βαζεις κατω στην αμμο ,και βαζεις τροφη,το θεμα ειναι να προλαβεις να τα ταπωσεις το στομιο για να μην ξαναβγει.Καλοριζικα τα ψαρια αλλα φοβαμαι πως το moorish δεν θα αφησει κοραλι για κοραλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το moorish γενικα θεωρω πως ειναι ενα στοιχημα. Ή που δεν θα τρωει τιποτα, ή που θα φαει τα παντα... θα σας ενημερωνω!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανονίσουμε να σου δανείσω την παγίδα μου φίλε μέσα στην εβδομάδα να τον βγάλεις τον μιτογκα αν δεν μπει στο μπουκαλι ...

 

Την εβαλες την δοσομετρικη ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι μετρησα και ειναι ολα στο θεο!! Εριχνα καθημερινα εδω και ενα μηνα kh και μετραω το πρωι 8,8...!!! Οποτε προς το παρον την καμαρωνω!!!

Για δοχεια στη δοσομετρικη τι βαζετε;
Φανταζομαι σωληνακια πως ειναι απο τις αεραντλιες.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δοχεία 4-5 λίτρων βάζουμε οι περισσότεροι σαν αυτά  ως οικονομική εκδοχή..

 

babcock-reef-dosing.jpg

 

Μπορείς όμως να παίξεις και με κατι σαν αυτό απλα θα πρέπει να το παραγγείλεις απέξω 

 

China-manufacturer-aquarium-dosing-pump-liquid-storage.jpg_350x350.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθολου χωρο στο σαμπ... πρεπει να καβατζωσω ντουλαπι του σπιτιου μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Τον έπιασα τον μπαγάσα!! Βόλτα στον Πειραια λοιπον το μεσημέρι για βουτιά στο fish only!!!

2e842a63fe9677c1e80d04e6670ee59b.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Τον έπιασα τον μπαγάσα!! Βόλτα στον Πειραια λοιπον το μεσημέρι για βουτιά στο fish only!!!

2e842a63fe9677c1e80d04e6670ee59b.jpg

Ε ρε μπραβο σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα μετα τις τελευταιες εισαγωγες γεμισα παλι ich... Τι να κανω;
1. Επιστρατευω το fish only ως καραντινα: Διαλυω το reef, βγαζω το βραχο για να πιασω ολα τα ψαρια, τα παω στο fish only και χτυπαω με χαλκο

2. Ταιζω σκορδα και παρατηρω: αν καποιο ψαρι ξεφυγει το βαζω σε μικρη καραντινα με χαλκο

3. Τα αφηνω οσα αντεξουν και οπως αντεξουν και βλεπω... σας ακουω...

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακο για το ich δεν υπαρχει, ειναι ενα θεμα που περα απο εμας τους χομπιστες αφορα και τις ιχθυοκαλλιεργιες, αν εβρισκαν φαρμακο θα ηταν επαναστατικο...

Το herbatana κανει κατι; να κοιτουσα και για uv;

Link to comment
Share on other sites

Λες για την εισαγωγή νέων ψαριών . Τι είχες και τι έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφω πιο πανω!!! Moorish και λευκοστερνο. Θα παλεψω με τη διατροφη και βλεπω. Βαζω sirporax στο σαμπ να εχω για μικρη καραντινα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα χρησιμοποιήσει herbtana παλια μαζι με σκόρδο και γλύτωσα απο ich ενα blue tang  που ειχα. Κατα πόσο ρόλο έπαιξε το herbtana ή το σκόρδο δεν έχω ίδεα. Πάντως ο συνδιασμός τους θετικά αποτελέσματα έφεραν.

 

Στις ιχθυοκαλλιέργειες δεν τους νοιάζει το συγκεκριμένο παράσιτο γιατι έχουν ανοιχτές ροες και δεν μένουν μέσα στο σύστημα νεοεκολαπτόμενα παράσιτα. Συνέχεια ξεπλένεται το σύστημα. Εκει παίζουν άλλες ασθένειες και εξωπαράσιτα.

Εκτός και αν λές για κλειστά κυκλωματα όπου εκει πιθανόν να υπάρχει κάποιο θέμα. Αλλά και πάλι η χρήση UV και σε μερικές περιπτώσεις όζον στις ιχθυοκαλλιέργειες είναι συχνό φαινόμενο και δεν έχει πέσει στο αφτί μου τέτοια κρούσματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε μαλλον ηταν σε αρχικο σταδιο και σωθηκε το ψαρι, το σκοραδακι καλο ειναι σαν βιταμινη καθε τοσο

Το herbtana οταν το ειχα δοκιμασει δεν εκανε τιποτα και μου χαλασε και το νερο, εχασα πολλα ψαρια

Μου βγαζε και φυσαλιδες το σκιμμερ ενα μηνα μετα, αγανακτησα......

Υποαλατοτητα η θεραπεια σε καραντινα η γνωμη μου

 

Εγω σωθηκα με λαμπα UV, καθαρισε το ενυδρειο δεν εμεινε τιποτα ορθιο

Τωρα την εχω εκτος λειτουργιας αλλα θα την βαζω 10 μερες καθε μηνα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον απο χθες το βραδυ περα απο σκορδα αμινοξεα βιταμινες και τροφες, τρεχω και μικροφυσαλλίδες. https://vimeo.com/192771086
Δεν θεωρω πως ειναι ιδεα μου αλλα ενω μεχρι και χθες τις τελευταιες τρεις μερες φουντωσαν ολα τα ψαρια, σημερα το πρωι ηταν αρκετα καλυτερα.

Η συνταγη λεει πως το αφηνω να τρεχει 24/7 για δυο - τρεις βδομαδες και επειτα το αφηνω μοξο τη νυχτα με χρονοδιακοπτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TAN έγραψε:

Όζον έβαλες ;

Εχω αυτήν την απορία , με το όζον δεν σκοτώνεις και τον βακτηριακο πληθυσμό ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εχω αυτήν την απορία , με το όζον δεν σκοτώνεις και τον βακτηριακο πληθυσμό ;

 

Άν γίνει "κατάχρηση" μπορεί να σκοτώσει τα πάντα στο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...