Jump to content

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Καλύτερα να μη πάρω θέση. Τα έχω γράψει και σε άλλα posts.

 

 

Παναγιώτη... ο δίσκος ενηλικιώνεται σε 18-20 μήνες... εσύ που τους κράτησες ένα χρόνο, θεωρείς ότι πρόλαβες να τους μάθεις τόσο καλά ώστε... να μπορείς να τα έχεις γράψει, σε άλλα post. Αυτό είναι λίγο παράδοξο για μένα... και το ξέρεις.-  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Παναγιώτη... ο δίσκος ενηλικιώνεται σε 18-20 μήνες... εσύ που τους κράτησες ένα χρόνο, θεωρείς ότι πρόλαβες να τους μάθεις τόσο καλά ώστε... να μπορείς να τα έχεις γράψει, σε άλλα post. Αυτό είναι λίγο παράδοξο για μένα... και το ξέρεις.-  

 

Νίκο αυτό που έχω ξαναπεί σε άλλα posts  είναι η δικιά μου εμπειρία στο χρονικό διάστημα των περίπου 18 μηνών που είχα τους δίσκους. Όταν λοιπόν εγώ όντας άσχετος και ενυδρειακά αμόρφωτος κατάφερα όχι μονο να κρατήσω ,να μεγαλώσω , να συντηρήσω αλλά και να δω και γέννες (ουρίτσες ) από τους 8 συνολικά δίσκους στα 240 λίτρα με νερό από τον θερμοσίφωνα ,με ελάχιστες αλλαγές νερού , με ένα crash από αμμωνία που λιώσανε μέχρι και τα ξύλα ενώ οι δίσκοι μου δεν έπαθαν τίποτα τότε  δεν με πείθει κανένας ούτε από ελληνικό ή ξένο forum ότι ο δίσκος είναι ένα ευαίσθητο και εξεζητημένο ψάρι. Οι νέοι χομπίστες τρομάζουν με αυτά που διαβάζουν και φοβούνται να δοκιμάσουν και αυτό εξυπηρετεί την αγορά να κρατάνε τις τιμές των δίσκων ψηλά. Φυσικά δεν εννοώ ότι μπορούν να μπουν δίσκοι κάτω από 200 ίλτρα αλλά όχι και να μένει η εντύπωση ότι θέλουν πάνω από 700 λίτρα.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παυει ομως η 18μηνη εμπειρια σου να ειναι μικρη, συμφωνεις;;;;εννοω τα μεγαλωσες, είσαι σιγουρος οτι το εκανες σωστα;;;θα μακροημερεψουν;;;το οτι ειδες ουριτσες τι σημαίνει κ στον κουβα που τα φερνω απο το μαγαζι κανουν αυγα.για τα λιτρα εχω συμφωνησει μαζι σου κ παλια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Δεν παυει ομως η 18μηνη εμπειρια σου να ειναι μικρη, συμφωνεις;;;;εννοω τα μεγαλωσες, είσαι σιγουρος οτι το εκανες σωστα;;;θα μακροημερεψουν;;;το οτι ειδες ουριτσες τι σημαίνει κ στον κουβα που τα φερνω απο το μαγαζι κανουν αυγα.για τα λιτρα εχω συμφωνησει μαζι σου κ παλια.

Φυσικά συμφωνώ. Απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Υπάρχει και το γκρί :) 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το περιπλεκετε το θέμα δίσκοι παιδιά. Ενα ψάρι είναι σαν όλα τα αλλά. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθεις όπως πρεπει (και αυτό ισχυει για οοοολα τα ψάρια), θα τους κρατήσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι δίσκοι ειναι σαν τα μολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι χάνουμε το νόημα του θέματος . Ο άνθρωπος δεν ρώτησε πόσο δύσκολοι είναι οι δίσκοι ή πως του κρατω σωστά . Ρώτησε γιατί δεν υπάρχει κίνηση στην κατηγορία . 

Κ μάλλον έπεσα μέσα όταν έγραψα ότι είναι ψάρι με πολλές αντιπαραθεσεις :D

Έστω κ ήπιες όπως τώρα :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Δεν νομιζω οτι οι δίσκοι ειναι σαν τα μολυ.

Γιατί τι διάφορα έχουν πέρα απο το μέγεθος, αρα την ανάγκη για πολλάαα λίτρα;

Φυσικά και μιλώ για ψάρια  εκτροφής έτσι, μην παρεξηγηθω κι όλας...

ΑΝ κάποιος ασχοληθεί σοβαρά θα τους καταφέρει πιστεύω...

Και να εξηγήσω, σε ενα ενυδρείο με αμμωνία ουτε δίσκος ουτε Μόλυ ζει....

Το ίδιο ισχυει αν το ενυδρείο έχει υψηλα νιτρικά πχ ή γενικότερα ακατάλληλο νερο-συνθηκες. Συμφωνούμε ως εδώ;

Τώρα ο δίσκος που θα γίνει θηρίο είναι  λογικό να έχει αναγκη απο χώρο για να κινηθεί, έτσι απαιτεί κάποια λίτρα...

Το μικρο Μόλυ αντίστοιχα παλι έχει την δική του αναγκη.

Λοιπόν , και τα δυο ψάρια χρειάζονται την ίδια φροντιδα απο τον ιδιοκτήτη τους.

Γι' αυτό γράφω αυτά. 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Δίσκος είναι ένα πανέμορφο ψάρι με ιδιαίτερη συμπεριφορά και απαιτήσεις, όπως και πολλές άλλες μεγάλες αμερικανικές κιχλίδες.

Θα τολμούσα μάλιστα να πω ότι είναι και ποιό εύκολο από άλλα, γιατί σε περίπτωση αρρώστιας, αντέχει περισσότερο και σου δίνει χρόνο και για 2η και 3η θεραπεία...

Λόγο ότι το λόμπι των κατόχων του είναι και αυτό "ιδιαίτερο" και συχνά έχουμε διενέξεις και αντίθετες απόψεις, υπάρχουν εντάσεις (είμαστε νεοέλληνες η έννοια του επικοδομητικού διαλόγου είναι λέξη πλέον ανύπαρκτη!) Έτσι όλοι είναι ...κρατημένοι...!

Αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά αυτά τα ψάρια, κάνε τις ερωτήσεις σου και πάρε από τις απαντήσεις που θα λάβεις την ουσία και όχι το ύφος...

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει να λύσεις κάποιο πρόβλημα άλλα να εκτονωθείς καλύτερα για μένα είναι να πάρεις ένα σάκο και να τον διαλύσεις ή να πας στο γήπεδο...

(Και μην ξεχνάμε ότι π.χ. το ψάρι που μπορεί να θεωρηθεί pet δεν είναι ο Δίσκος αλλά το Όσκαρ...) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις παρασκευα οτι μπορεις να χασεις μολυ απο στουκα στο ξυλο;;;;η απο στεσαρισμα επειδη δεν διεκδικεί επαρκως την τροφη του;;;;η αν θες κατεβασε 10 βαθμους θερμοκρασια στα δυο ψαρια να δεις αποτελεσμα.εχουν παρα πολλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπε κι ο @DIMITRIOS, η συζήτηση έχει ξεφύγει από την ουσία του θέματος. Το θέμα που συζητάμε στις αρκετές παραπάνω αναρτήσεις έχει συζητηθεί επανειλημμένως και στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει προστεθεί κάτι νέο και δε νομίζω ότι θα προστεθεί ποτέ... Όποιο μέλος ενδιαφέρεται να ενημερωθεί σχετικά, μπορεί να ανατρέξει στα ανάλογα θέματα.

Θα ήθελα μόνο να επισημάνω στα παιδιά που είναι σχετικά νέοι στο χόμπυ ή/και στους δίσκους, να κάνουν επιλογές που θα τους βοηθήσουν να κινηθούν με μεγαλύτερη ασφάλεια και με λιγότερη ταλαιπωρία τόσο για το καλό των ζωντανών όσο και για τη δική τους ευχαρίστηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Πιστεύεις παρασκευα οτι μπορεις να χασεις μολυ απο στουκα στο ξυλο;;;;η απο στεσαρισμα επειδη δεν διεκδικεί επαρκως την τροφη του;;;;η αν θες κατεβασε 10 βαθμους θερμοκρασια στα δυο ψαρια να δεις αποτελεσμα.εχουν παρα πολλες διαφορες.

Φιλέ μου εγώ μιλησα για την φροντιδα που χρειάζεται το κάθε είδος ξεχωριστά. 

Αυτή η φροντίδα ξεκιναει απο τον άνθρωποι χόμπι στα. Αυτό θέλω να τονίσω, οτι όλα ξεκινάνε απο την ίδια βάση. Το ενδιαφέρον του ιδιοκτήτη. 

Τέλος πάντων, δεν θα πω κάτι περισσότερο στο θέμα που δεν θα ωφελησει. Δρνβεχω προθεση να θιξω ουτε να αντιπαρατεθω με κανέναν. 

Όταν κάνω δισκάδικο θα σας πω...

:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πως να το κάνουμε..., έχουμε την μαστοριά να πηγαίνουμε από το ένα θέμα στο άλλο τόσο ομαλά που δεν το παίρνουμε χαμπάρι, και αν το συνεχίσουμε θα καταλήξουμε να μιλάμε για τα σκαλαρια, για τα γκάπυ μετά θα πάμε στα φυτά και μετά σΤα σαλιγκάρια θα μπει και μπόλικη χημεία στο παιχνίδι, βακτήρια, αρρώστιες, και Θα καταλήξουμε πάλι στο πρώτο ερώτημα.

 

ΠΟΥ ΑΛΛΟΎ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΆΛΟΓΟΥ.

 

στα ξένα φόρουμ που ρωτούν μια και απαντούν επί της ουσίας, τη να το κάνω αυτό διάλογος είναι η ερωτοαπαντήσεις;;;!!! 

 

Άρε Έλληνα είσαι κορυφή.:bow:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πως να το κάνουμε..., έχουμε την μαστοριά να πηγαίνουμε από το ένα θέμα στο άλλο τόσο ομαλά που δεν το παίρνουμε χαμπάρι, και αν το συνεχίσουμε θα καταλήξουμε να μιλάμε για τα σκαλαρια, για τα γκάπυ μετά θα πάμε στα φυτά και μετά σΤα σαλιγκάρια θα μπει και μπόλικη χημεία στο παιχνίδι, βακτήρια, αρρώστιες, και Θα καταλήξουμε πάλι στο πρώτο ερώτημα.

 

ΠΟΥ ΑΛΛΟΎ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΆΛΟΓΟΥ.

 

στα ξένα φόρουμ που ρωτούν μια και απαντούν επί της ουσίας, τη να το κάνω αυτό διάλογος είναι η ερωτοαπαντήσεις;;;!!! 

 

Άρε Έλληνα είσαι κορυφή.:bow:

 

Γεια σου Χρησταρα με τις καίριες επισημάνσεις σου. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω μεχρι εδω γινεται ωραιος διαλογος .Μόνο κερδισμενοι βγαινουμε απο αυτο.κ πανω κατω παραμενουμε στο θεμα.Χρηστο ειπες κατι για σαλιγκαρια;;;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πως να το κάνουμε..., έχουμε την μαστοριά να πηγαίνουμε από το ένα θέμα στο άλλο τόσο ομαλά που δεν το παίρνουμε χαμπάρι, και αν το συνεχίσουμε θα καταλήξουμε να μιλάμε για τα σκαλαρια, για τα γκάπυ μετά θα πάμε στα φυτά και μετά σΤα σαλιγκάρια θα μπει και μπόλικη χημεία στο παιχνίδι, βακτήρια, αρρώστιες, και Θα καταλήξουμε πάλι στο πρώτο ερώτημα.

 

ΠΟΥ ΑΛΛΟΎ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΆΛΟΓΟΥ.

 

στα ξένα φόρουμ που ρωτούν μια και απαντούν επί της ουσίας, τη να το κάνω αυτό διάλογος είναι η ερωτοαπαντήσεις;;;!!! 

 

Άρε Έλληνα είσαι κορυφή.:bow:

 

Είχα σχετικά πρόσφατα μια (αμπελο)φιλοσοφική συζήτηση με ένα εβδομηντάχρονο ομογενή της Αμερικής. Μετά από αρκετή ώρα απολαυστικού διαλόγου αλλά και πολλά σημάδια δυσφορίας από μέρος του, δηλώνει με κάπως έντονη αγανάκτηση "μα δε θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα όπως πάει η συζήτηση"! Του εξηγώ τη θέση μου (σχετική με το αντικείμενο της συζήτησης) ότι όλα είναι ένα κλπ κλπ. "Εντάξει μ' αυτά" μου λέει, "αλλά δεν είμαστε καθόλου παραγωγικοί" "Δεν είμαι πολύ σίγουρος γι' αυτό" του λέω "αλλά εσύ σίγουρα έγινες πολύ Αμερικάνος"! Ο άνθρωπος ήταν αρκετά σοβαρός και αρκετά απαλλαγμένος από το νεοελληνικό σύνδρομο του θα σας καβαλήσω όλους. Έδειξε λοιπόν πολύ προβληματισμένος με την παραπάνω δήλωσή μου και σας το λέω αυτό, γιατί εντυπωσιάστηκα από την  εμφανή εσωτερική σύγκρουση πολιτισμών που βίωνε...

Συνυπογράφω λοιπόν όπως καταλαβαίνεις Χρήστο τα λεγόμενά σου. Πολύτιμα κατά τη γνώμη μου, τα αρχαία χαρακτηριστικά του πολιτισμού μας (αν και κάπως εκμαυλισμένα πλέον), αρκεί να κρατάμε τον κακό μας εαυτό υπό έλεγχο ώστε να απολαμβάνουμε τον υπέροχο διαλεκτικό περίπατο που περιέγραψες.

Και μη μου πείτε που είδα τον κακό μας εαυτό...:bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2016 at 7:35 ΜΜ, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Καλησπέρα ,θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες γτ ενώ κατά γενικότερη ομολογία οι δισκοι είναι τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια γλυκου νερου (το καθένα είδος έχει την χάρη του ,όμως πιστεύω ότι οι δισκοι είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια )στο φόρουμ υπάρχει μικρή κινητικότητα γύρω από τα ψαρια αυτά !Ευχαριστώ δέκτες όλες οι απόψεις!!!

Παντως απο κινητικοτητα δεν μπορεις να πεις!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος PanaGreco έγραψε:

 

Νίκο αυτό που έχω ξαναπεί σε άλλα posts  είναι η δικιά μου εμπειρία στο χρονικό διάστημα των περίπου 18 μηνών που είχα τους δίσκους. Όταν λοιπόν εγώ όντας άσχετος και ενυδρειακά αμόρφωτος κατάφερα όχι μονο να κρατήσω ,να μεγαλώσω , να συντηρήσω αλλά και να δω και γέννες (ουρίτσες ) από τους 8 συνολικά δίσκους στα 240 λίτρα με νερό από τον θερμοσίφωνα ,με ελάχιστες αλλαγές νερού , με ένα crash από αμμωνία που λιώσανε μέχρι και τα ξύλα ενώ οι δίσκοι μου δεν έπαθαν τίποτα τότε  δεν με πείθει κανένας ούτε από ελληνικό ή ξένο forum ότι ο δίσκος είναι ένα ευαίσθητο και εξεζητημένο ψάρι. Οι νέοι χομπίστες τρομάζουν με αυτά που διαβάζουν και φοβούνται να δοκιμάσουν και αυτό εξυπηρετεί την αγορά να κρατάνε τις τιμές των δίσκων ψηλά. Φυσικά δεν εννοώ ότι μπορούν να μπουν δίσκοι κάτω από 200 ίλτρα αλλά όχι και να μένει η εντύπωση ότι θέλουν πάνω από 700 λίτρα.

Αυτά.

 

1. Άρα ήταν λάθος η πληροφορία που είχα, περί του χρόνου διατήρησης των δίσκων, στο ενυδρείο σου.

2. ΔΕΝ φαντάζομαι να διάβασες κάπου να γράφω ότι... είναι δύσκολο να διατηρήσεις δίσκους ή ότι είναι ακατόρθωτο να τους δεις να γεννάνε (μιλάω για δίσκους "εκτροφής"). Στο κείμενο που ανέβασα κάποια στιγμή (και όπου κάναμε "πόλεμο") είναι ξεκάθαρο ότι... το αντίθετο ισχυρίζομαι. 

3. Πότε προσπάθησα εγώ προσωπικά, να σε πείσω ότι ο δίσκος είναι ευαίσθητο ή εξεζητημένο ψάρι; Ρώτα όμως και την άποψη αυτών... που έχουν χάσει αρκετούς έως πάρα πολλούς.

4. Μάλλον ΔΕΝ διάβασες τι έγραψα παραπάνω στον ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ.. ποίες τιμές δίσκων είναι ψηλά... ανέκδοτα λες;

5. Το πόσα λίτρα θέλουν (αν και το χρησιμοποίησα ως τίτλο, στο κείμενο που έγραψα και περιγράφω τον τρόπο ζωής τους) είναι σαφές ότι εξαρτάται. Ο χρυσός κανόνας για τα ενυδρεία είναι... όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο... το ίδιο ισχύει κι εδώ.

6. Το σίγουρο είναι ένα... ΌΛΟΙ οι ζώντες οργανισμοί (μεταξύ των οποίων και οι δίσκοι) έχουν τρόπο ζωής. Αυτό ή το αποδέχεσαι και πράττεις τα δέοντα ή αδιαφορείς και κάνεις ότι ΔΕΝ βλέπεις προβλήματα. Με την δεύτερη περίπτωση... εγώ ΔΕΝ θα συμφωνήσω ποτέ.

7. Για μια ακόμα φορά θα γράψω ποία είναι η δυσκολία στην διατήρηση αυτού του είδους (την οποία περιγράφω και στο κείμενο μου)... όταν είναι μικροί η ομάδα πρέπει να είναι μεγάλη (20-25 ψάρια είναι (για μένα) ικανοποιητικός αριθμός, για να μπορούν να δείξουν την "συμπεριφορά" τους)... όταν φτάσουν σε μέγεθος αναπαραγωγής (14-16 εκ.) και αρχίσει το "ξύλο" (ΔΕΝ είναι όλοι οι δίσκοι "λούληδες", κάποιοι από αυτούς κρατάνε τα "χούγια" των "άγριων" παππούδων τους... ως κιχλίδες)... άντε βγάλε κάποιους, από ένα ενυδρείο που είναι στημένο όπως πρέπει γι' αυτούς... ΧΩΡΙΣ να το "διαλύσεις".

Τα 10-14 πλήρους μεγέθους ψάρια (20 εκ.) σε μήκος ενυδρείου 180-200 εκ. ("ξεκόλλα" από τα λίτρα) που ανέφερες, θα είναι απλά καλά.... αρκεί να είναι μόνο αρσενικά.- 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά... "τσάμπα" έγραφα... τόση ώρα.   :blink:

Είμαι... εκτός θέματος!!!!!   :hehe    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

Τελικά... "τσάμπα" έγραφα... τόση ώρα.   :blink:

Είμαι... εκτός θέματος!!!!!   :hehe    

 

Σιγά μη τα έγραψες τώρα. Copy -paste τα κάνεις :)  :)  

Πάντως μπορεί να απάντησα στο δικό σου post αλλά αναφερόμουν γενικά στις απόψεις που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...