Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Έχω πάρει ένα skimmer deltec mce 600 το οποίο δεν μπορώ να το ρυθμίσω να μην βγάζει πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Το κουτί είναι σχεδόν τέρμα επάνω και ο αέρας 3/4. Διαπίστωσα μερικές φορές όταν πέφτει ο αφρός από το δοχείο βγάζει ακόμα περισσότερο φυσαλίδες μέσα. Παρακαλώ κάποια βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω το κουτί τέρμα επάνω μετά από πολλές ώρες δεν ανεβάζει αφρους και στέλνει πολλούς στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε αυτο που λες ανοιξε τερμα τον αερα και φερε τον αφρο στη βαση του δοχειου συλλογης.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στην έξοδο όπου και αφήνει πολλές φυσαλίδες. Ρύθμισε το εξάρτημα που συνοδεύει την έξοδο και κάνει σαν καταρράκτης για να το περιορίσεις, αλλά δεν φεύγει εντελώς...Εγώ το έβαλα το sump και ησύχασα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι μεγάλο το skimmer..... Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα και το skimmer deltec mce 600

Link to comment
Share on other sites

βαλε φωτο το ενυδρειο με το σκιμμερ!

 

Οχι ! Το σκιμμερ ειναι συνατο για τα 120 λιτρα αλλα δεν εχει σχεση με το προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία του έχει μέσα της στην πλευρά της κατάθλιψης ένα πλαστικό κλαπέ όπου καμιά φορά κολλάει και το skimer δεν δουλεύει σωστά, ρίξε μία ματιά και αν είναι καθάρισε το και δοκίμασε το πάλι.

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα minimum μπορεί να γίνει ένα sub. Γιατί δεν έχω και πολύ χώρο. Αν είναι να κατεβάσω το skimmer κάτω. Και πόσα χρωρισματα γιατί έχω εξωτερικό φίλτρο με 2 αντλίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Kostas Mast έγραψε:

Το σημείο της κατάθλιψης πιο είναι... 

Είναι η έξοδος της αντλίας, θα πρέπει αν την βγάλεις μέσα από το skimer και να την ανοίξεις ώστε να την καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξεθάβω το θέμα γτ έχω το ίδιο πρόβλημα... Αν ανεβάσω το δοχείο συλλογής θα μειωθούν οι φυσαλίδες..? Την αντλία την έχω καθαρίσει χωρίς αποτέλεσμα... Γενικά είναι κακό οι φυσαλίδες στο ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει φυσαλίδες ακριβώς?το νερό που πέφτει από την έξοδο σου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αυτό και λίγες βλέπω από την έξοδο μέσα στο νερό πριν πέσει μέσα... Ξέρεις πολλές μικρές μικρές 

Link to comment
Share on other sites

Την βάνα του αέρα πόσο ανοιχτή την έχεις? Εχεις δοκιμάσει να την κλήσεις λιγάκι? 

Το πλαστικό χώρισμα που χωρίζει την μεριά της αντλίας με το τμήμα που είναι η έξοδος του νερού είναι τέρμα κάτω? 

Το πλαστικό που κάνει καταρράχτη, το έχεις? ακουμπάει στο τελείωμα του μέσα στο νερό, κάνοντας τσουλήθρα το νερό? ή πέφτει κατακόρυφα, και είναι εκτός νερου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Λίγο αυτό και λίγες βλέπω από την έξοδο μέσα στο νερό πριν πέσει μέσα... Ξέρεις πολλές μικρές μικρές 

έξοδο μέσα στο νερό πριν πέσει μέσα...

Αυτό πως το εννοείς?Οι φυσαλίδες της εισόδου του νερού θα λιγοστεύουν πολύ πιάνοντας γλίτσα. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα ναι κομπλέ, αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο κλειστό πρέπει  α το έχω... Τη βαλβίδα.. Κάπου στο 02.00 το έχω (αν ήταν ρολόι) 

Link to comment
Share on other sites

Επισεις εάν μπει μέσα στο νερό η γλώσσα θα έχουν σχεδόν σταματήσει 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

έξοδο μέσα στο νερό πριν πέσει μέσα...

Αυτό πως το εννοείς?Οι φυσαλίδες της εισόδου του νερού θα λιγοστεύουν πολύ πιάνοντας γλίτσα. 

Κοιτάζοντας την έξοδο από το πλάι, εκεί που βγαίνει το νερό που είναι ο σωλήνας που μπαίνει με Σαγαπαω η τσουλήθρα... Εκεί βλέπω φυσαλίδες μικρές και αρκετές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

 

Κοιτάζοντας την έξοδο από το πλάι, εκεί που βγαίνει το νερό που είναι ο σωλήνας που μπαίνει με Σαγαπαω η τσουλήθρα... Εκεί βλέπω φυσαλίδες μικρές και αρκετές 

Το έπλυνες πρόσφατα η αλλιώς πόσο καιρό δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Τις φυσαλίδες τις έχει από την πρώτη στιγμή, πριν 10ημερες στρώνω το ενυδρείο τώρα... Το σκιμμερ ασφαλώς είναι μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση τα τσέκαρα τα πλαστικά 

Link to comment
Share on other sites

Οκ αστρωτο είναι ακόμα κόψε λίγο τον αέρα τον οποίο θα δυναμώνει σταδιακά.Σιγα σιγά θα λιγοστεύουν μέχρι που φύγουν,εφόσον όλα δουλεύουν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

Και κάθε φορά που θα το καθαρίζω θα έχει τα ίδια..? Πως γίνεται να είναι άστρωτο το σκιμμερ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Και κάθε φορά που θα το καθαρίζω θα έχει τα ίδια..? Πως γίνεται να είναι άστρωτο το σκιμμερ? 

Όταν είναι εκτός λειτουργίας θέλει χρόνο επισείς όταν πλένετε η αντλία για δύο τρεις μέρες περίπου κάνει σκαμπανεβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...