Jump to content

Κοκκινίλες σε Αφρικάνες


Recommended Posts

Καλησπέρα. Παρατήρησα τελευταία μια ή δύο μικρές κοκκινίλες στο σωμα στις labidochromis κυρίως στα θηλυκά που είναι μπουκομενα. Μοιάζουν με ελαφρά χτυπήματα. Στη συμπεριφορά δεν έχω δει αλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ασθένεια ή κάποιο παράσιτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όπως και εσύ περιγράφεις, μπορεί να μήν είναι τίποτα παραπάνω απο χτύπημα, μπορεί όμως και να είναι.

Μπορείς να βάλεις φωτό από τα ψάρια και το ενυδρείο να τα δούμε;

 

Από μετρήσεις,ρουτήνες πώς είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Η ρουτίνα δεν έχει αλλάξει . Το ενυδρείο τρέχει 1 μιση χρόνο. Η τελευταία αλλαγή έγινε πριν 5 μέρες . Τις ταΐζω την hikari. Να φταίει το νερό του δήμου? Τι να πω. Ανεβάζω μια photo.

20161116_223614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μικρή κοκκινια που φαίνεται σαν γρατζουνιά.Κάτι διάβασα στο site για το malawi boat? Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό μου φαίνεται για γδάρσιμο...έχεις και φωτό απο άλλο ψάρι;

 

θα σου πρόεινα να το ξεκινήσεις συντηριτικά πχ. Melafix και αναπροσαρμώζεις ανάλογα με την πορεία....

Link to comment
Share on other sites

Είναι 600 λιτρα το ενυδρείο και για να ξεκινήσω φάρμακα θέλω να είμαι σίγουρος. Είναι το ίδιο ακριβώς και σε άλλα 2 ψάρια. Το ένα το έχει περίπου μια βδομάδα. Πριν από 2 μέρες έβγαλε τα μικρά από το στόμα.

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Στην φωτό μου φαίνεται για γδάρσιμο...έχεις και φωτό απο άλλο ψάρι;

 

θα σου πρόεινα να το ξεκινήσεις συντηριτικά πχ. Melafix και αναπροσαρμώζεις ανάλογα με την πορεία....

 

Δε χρειαζεται Μητσο.Ειναι αμυδρο και συνηθισμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος myclub64 έγραψε:

Είναι η μικρή κοκκινια που φαίνεται σαν γρατζουνιά.Κάτι διάβασα στο site για το malawi boat? Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

 

 

Καμια σχεση με bloat φιλε μου.Αστο,μην το μελετας

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά αρσενικά.....  Δεν το ξεκίνησα με χαρέμι . Όλα προκυψαν μόνα τους.  Στις Αφρικάνες τα καυγαδακια υπάρχουν απλά μου έκανε εντύπωση που είδα το ίδιο σημάδι ταυτόχρονα σε 3 ψάρια. Και εγώ πιστεύω ότι είναι καμιά ξοφαλτση τσιμπιά ή κανένα γδαρσιμο σε κανένα βράχο. 

Link to comment
Share on other sites

Oταν τα θυληκα ειναι μπουκωμενα και ο αρσενικος θελει παλι να ζευγαρωσει γινονται αυτα.Κι αν υπαρχουν κι αλλα αρσενικα γινεται εντονοτερο το θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συνφωνησω με τον Στρατο.Μου φαινονται για δαγκωνιες-χτυπηματα.

Το καλυτερο θα ηταν να κατσεις να τα παρακολουθησεις καποιες ωρες και να απομακρυνεις τα υπεραρυθμα αρσενικα γιατι μεγαλωσαν αρκετα και καποιο προσπαθει να ηγηθει ή να ζευγαρωσει χτυπωντας τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά είναι παιδιά. Τελικά ήταν χτύπημα ή γρατζουνιά σε βράχο. Μάλλον φταίει το θέμα με τα αρσενικά που είπατε. Απλα είμαι δεμένος συναισθηματικα με τα μεγάλα μου ψάρια και πολύ δύσκολα θα τα αποχωριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/21/2016 at 9:17 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μετρησεις εκανες;

Μην αποριπτεις την πιθανοτητα αμμωνιας....

 

Τα σημαδια λογο αμμωνιας ειναι διαφορετικα και δεν εμφανιζονται εκει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Δίας έγραψε:

 

Τα σημαδια λογο αμμωνιας ειναι διαφορετικα και δεν εμφανιζονται εκει

Μαλιστα!!

Τα σημαδια απο αμμωνια εμφανιζονται απλα παντου και ποικιλουν απο τον βαθμο του εγγαυματος και το ειδος του ψαριου...

Αν παρατηρησετε καλα τα ψαρια ειδικα την λαμπιδοχρωμη θα δειτε οτι εχει σημαδια    παντου....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Οι μετρήσεις είναι καλές συνήθως βλέπω τα σημάδια 2 μέρες μετά την αλλαγή. Σήμερα είδα κάτι παρόμοιο σε μια melanochromis πάνω στην ουρά και την έχω απομονώσει . Πείτε μου τη γνώμη σας αν δεν είναι κάτι να την αφήσω. Ανεβάζω photo.

20161229_073647.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...