Jump to content

Σωστό sump


Recommended Posts

Καλησπέρα στους φίλους έχω ένα ενυδρείο juwel 120 με το ντουλάπι Μ 38 Π30 Υ 40 άνετα. Θα μπορούσα να φτιάξω ένα  sump. Φίλτρα έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της aquael 1500 με 2 αντλίες κ εξόδους. Έλεγα το sump να το χωρίσω σε δύο μέρη. Το ένα να έχει το skimmer deltec mce 600 άδειο και το άλλο να βάλω τις αντλίες το θερμοστάτη. Δεν ξέρω αν είναι καλή λύση κάποια γνώμη. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ ειναι και εξωτερικό !

δεν χρειάζεται να πιάνει χώρο μέσα στο σαμπ !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και ζωντανό βράχο μέσα στο ίδιο διαμέρισμα που να δουλεύει το σκίμερ. Και εννοείται όπως λέει και ο Fishbone οτι θα το έχεις κρεμαστό. Ειναι κρίμα να σου φάει τον χώρο του διαμερίσματος εφόσον μπαίνει και κρεμαστό. 

 

Και εμένα το Sump 2 διαμερίσματα έχει και με βολεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να στο κάνω ξεκάθαρο , μόνο το ότι θέλεις να κανεις sump είσαι στον σωστό δρόμο :) !!!!

Τα υπόλοιπα ειναι λεπτομέρειες που θα τις βρούμε !!

 

Link to comment
Share on other sites

Το δοχειο της αναπλήρωσης που θα το βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ας το πάρουμε από την αρχή. Αυτές οι διαστάσεις είναι που μπορώ να κάνω ένα sump λόγω χορού. Έχω το εξωτερικό φίλτρο που προανέφερα. Τελικά χρειάζεται, μπορώ, αξίζει, να το κάνω και τι να έχω μέσα. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Kostas Mast έγραψε:

Καλημέρα. Ας το πάρουμε από την αρχή. Αυτές οι διαστάσεις είναι που μπορώ να κάνω ένα sump λόγω χορού. Έχω το εξωτερικό φίλτρο που προανέφερα. Τελικά χρειάζεται, μπορώ, αξίζει, να το κάνω και τι να έχω μέσα. Ευχαριστώ 

 

Καλημέρα @Kostas Mast

 

Ναί το sump θα σε βοηθήσει από όλες τος απόψεις.Θα σου λύσει τα χέρια και θα σου δώσει καλύτερες δυνατόυητες διαχείρησης του ενυδρείου σου.

 

Το θέμα είναι με τις διαστάσεις σου που είναι περιορισμένες...πάντως γίνετε εφ όσον όπως είπαν και οι προυγούμενοι βάλεος το σκίμμερ κρεμαστό.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θέλω να έβαζα το skimmer κάτω είναι να αδειάσει ο χορός και κυρίως να αποφύγω τόσες φυσαλίδες 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάποιος να έχει το skimmer του κάτω και έχει εξωτερικό φίλτρο με αντλίες που μπορούν να στέλνουν τα νεύρα στο ενυδρείο. Το πώς θα φτιαχτεί ένα sump υπάρχει κάτι στάνταρ ή ανάλογα με το τι έχει από εξοπλισμό και ανάγκες 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν εχει νόημα αν εχεις σαμπ ! Πρεπει να υπαρχει αντλία επιστροφής καθώς και υπερχιληση !

το φίλτρο επικουρικά θα μπορούσε να εχει κάποια αλλα υλικά .

Αυτο που με προβληματίζει ειναι λίγο το ύψος του ντουλάπιου .

μεσα στο σαμπ που θα εχει τουλάχιστον 2 διαμερίσματα θα εχεις θερμοστάτης , βράχο κτλ .

Link to comment
Share on other sites

Kωστα το σκιμμερ μπορεις και κρεμαστο στο σαμπ απο την πισω πλευρα

Εγω θα το εκανα με ενα ενιαιο διαμερισμα λογω περιορισμενου χωρου

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που έχω μέσα στο ενυδρείο. Έλεγα για να αποφύγω τις τόσες πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο να κάνω ένα sump με διαστάσεις Μ38 Π30 Υ 40. Να τοποθετήσω εκεί στην μια μεριά το skimmer και να πετάει τα νερά στην άλλη μεριά τον θερμοστάτη  τις 2 αντλίες που θα στέλνουν τα νεύρα επάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αποφύγω τους πολλούς αφρους που βγάζει το skimmer. Με αποτέλεσμα να θολωνει το ενυδρείο και να ταλαιπωρω τα ψαράκια μου. Το φίλτρο είναι καινούργιο και κρίμα ενώ έχει δυνατότητα με τις 2 αντλίες να το βγάλω. Με την απειρια που έχω αυτό μου έρχεται στο μυαλό για ένα καλό αποτέλεσμα. Γιαυτό και θέλω την βοήθεια και εμπειρία όλων σας και σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε με τρία χωρίσματα....1ο χώρισμα σκίμμερ και καλτσα για στερεά στο σωλήνα της υπερχίλησης, 2ο χώρισμα υλικά φιλτραρίσματος (ανθρακας/αντιφώσφωρος/κ.α., 3ο χώρισμα αντλίες επιστροφής

Link to comment
Share on other sites

1. Τι εννοείς κάλτσα για στερεα στο σωλήνα τις υπερχείλιση. (υπερχείλιση είναι η σωλήνες που πάνε από το sump στο ενυδρείο) 

2. Επειδή έχω εξωτερικό φίλτρο τις aquael 1500 λέω να το κρατήσω σως το δεύτερο χωρισμα (κρίμα να το πετάξω είναι καινούργιο) 

3. Αντλίες επιστροφής μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά στις φωτογραφίες θα τραβάνε τα νερά και θα τα στείλουν στο ενυδρείο. 

Δεν ξέρω αν η σκέψη μου είναι σωστή 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kostas Mast έγραψε:

1. Τι εννοείς κάλτσα για στερεα στο σωλήνα τις υπερχείλιση. (υπερχείλιση είναι η σωλήνες που πάνε από το sump στο ενυδρείο) 

 

Η υπερχίληση είναι ο σωλήνας από το ενυδρείο στο sump.Η κάλτσα για στερεά είναι ίσως το καλύτερο προφίλτρο που μπορείς να βάλεις και υπάρχει σε διαφορετική πλέξη (μικρά)

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kostas Mast έγραψε:

2. Επειδή έχω εξωτερικό φίλτρο τις aquael 1500 λέω να το κρατήσω σως το δεύτερο χωρισμα (κρίμα να το πετάξω είναι καινούργιο) 

Ναί μπορείς να το βάλεις και αυτό, να τραβάει από το πρώτο χώρισμα και αναλόγως την διάταξη των υλικών να έχει την εξαγωγή του στο δεύτερο ή στο τρίτο χώρισμα

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kostas Mast έγραψε:

3. Αντλίες επιστροφής μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά στις φωτογραφίες θα τραβάνε τα νερά και θα τα στείλουν στο ενυδρείο. 

Δεν ξέρω αν η σκέψη μου είναι σωστή 

 

Αυτή που βλέπω στην φωτό είναι του φίλτρου και νομίζω ότι δέν έχει αρκετή δύναμη να σηκώσει το νερό με αυτό το μανομετρικό ύψος

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ είσαι πολύ αναλυτικός θα δω τώρα πως να το κάνω. Μάλλον το εξωτερικό φίλτρο ήταν περιττό 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη με τετοιες διαστασεις 3 χωρισματα δεν ειναι οτι καλυτερο και η καλτσα μπουκωνει

Η καλυτερη λυση ειναι ενα ενιαιο διαμερισμα δοκιμασμενες λυσεις

 

Φιλε Κωστα

Σκεψου μονο το διαμερισμα επιστροφης ποσο γρηγορα θα κατεβαινει η σταθμη λογω εξατμισης, θα αναψει η αναπληρωση

Υπερχειλιση εχεις εξωτερικη η θα τρυπησεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφη δεν χρειαζονται 2 αντλιες, μια θα βαλεις 1000-2000 λιτρα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Δημητρη με τετοιες διαστασεις 3 χωρισματα δεν ειναι οτι καλυτερο και η καλτσα μπουκωνει

Η καλυτερη λυση ειναι ενα ενιαιο διαμερισμα δοκιμασμενες λυσεις

 

Δέν θα διαφωνήσω, απλά δέν έχω στο μυαλό μου το 'ενιαίο' διαμέρισμα.Έχεις κάποιο φωτό/παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ειναι απλο και ο Λυκουργος ετσι το ειχε, αν ψαξεις στο θεμα του...........

Μια γυαλα χωρις χωρισματα και εχει μεσα ολο τον εξοπλισμο

Το συνηθησμενο στο θαλασσινο ειναι 3 διαμερισματα(υπερχειλιση-refugium-επιστροφη)

Σ αυτες τις διαστασεις τα διαμερισματα θα ειναι μικρα και δεν υπαρχει λογος να ειναι

 

Στην καλυτερη περιπτωση να κανει 2 διαμερισματα(με ενα χωρισμα στην μεση)τυπου σκαλα, υπερχειλιση και επιστροφη

Εξαλλου την χημικη φιλτρανση μπορει να την βαλει στο media box του συγκεκριμενου σκιμμερ(deltec)

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...