Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

Για το θερμαντήρα δύο είναι οι λύσεις: ή πας σε jagger όπου είναι αξιόπιστοι όσον αφορά το εύρος λειτουργίας τους αν και θέλουν ένα αρχικό καλιμπράρισμα αν θυμάμαι καλά, ή βάζεις τον παρών θερμαντήρα σε σειρά με ένα stc temperature controller ο οποίος θα ελέγχει αυτός ψηφιακά που θες να δουλέψεις και στο μέλλον μπορείς να του συνδέσεις κι ανεμιστήρες για ψύξη το καλοκαίρι. 

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/77329-controller-θερμοκρασίας-stc-1000/

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σε καλα 

οποτε οι λαμπες ειναι μια χαρα

μολις μουλιασουν τα ξυλα θα μπουν και αλλα φυτα 

σιγα σιγα θα φτιαξει το ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή καλημερα. Στο πρωτο ποστ γραφεις για το φωτισμο οτι αποτελείται απο 2 λαμπες 28w T5. Πως (και γιατι) εβαλες Τ8? 

Ο θερμαντηρας σου παει για πεταμα γιατι μαλλον κολλησε. Ενας 150w θεωρω οτι σε καλυπτει. Τελος να σου πω οτι το monte carlo αν δεν εχει αρκετο φως θα αρχισει να αναπτύσσεται προς τα πανω και οχι στο βυθό για να δημιουργήσει "χαλακι".

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Για το θερμαντήρα δύο είναι οι λύσεις: ή πας σε jagger όπου είναι αξιόπιστοι όσον αφορά το εύρος λειτουργίας τους αν και θέλουν ένα αρχικό καλιμπράρισμα αν θυμάμαι καλά, ή βάζεις τον παρών θερμαντήρα σε σειρά με ένα stc temperature controller ο οποίος θα ελέγχει αυτός ψηφιακά που θες να δουλέψεις και στο μέλλον μπορείς να του συνδέσεις κι ανεμιστήρες για ψύξη το καλοκαίρι. 

λεσ να το καταφερω να το συνδεσω δεν τα εχω καλα με τα ηλεκρονικα

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

το monte carlo ετσι πρεπει να ειναι ορθιο?

 

Στην αρχή που το φυτεύουμε έτσι πρέπει να είναι.

Μετά από καμιά εικοσαριά μέρες και αφού όλα πάνε καλά θα γυρίσει προς τα κάτω και θα αρχίσει να έρπει στο βυθό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

λεσ να το καταφερω να το συνδεσω δεν τα εχω καλα με τα ηλεκρονικα

 

Αμα είσαι Αθήνα και δεν το καταφέρεις στείλε μου π.μ. να το κανονίσουμε, αν ακολουθήσεις πάντως βήμα βήμα τη διαδικασία δεν υπάρχει θέμα θα το καταφέρεις. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

φιλε αντωνη τις ειχα αγορασει για να τις βαλω αλλα σαν νεος ποτε δεν τις ανοιξα και τελικα δεν κανανε ευτηχως μου τις αλαξε το μαγαζι μετα απο 1,5 μηνα

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση εχω  τον ανθρακα να τον βγαλω ειμασστε στην 3 μερα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

αλλη μια ερωτηση εχω  τον ανθρακα να τον βγαλω ειμασστε στην 3 μερα

 

Για πιό λόγο έχεις τον άνθρακα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

 τον εβαλα διοτι πριν απο 3 μερες  γεμισα το ενυδρειο για να ξεθολοσει το νερο και να μαζευει το οτιδηποτε μπορει να εχει το νερο και οτι βγαλει το χωμα τα ξυλα 

να το βγαλω λες?

Link to comment
Share on other sites

Αν τον εχεις για τον αποχρωματισμο του νερου μπορείς να τον αφήσεις μιάς και το ξύλο θα συνεχίσει να βγάζει τανίνες....απλά προσοχή αν ρίχνεις άλλα χημικά που "τα θές" μήν "εξουδετερόνονται" από τον άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ξυλα ειναι που εχω μεσα ειναι μεταχειρισμενα δλδ απο αλλο ενυδρειο στο παρελθον  

πιστευεις οτι θα βγαζουν τανινες ακομα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

και τα δυο ξυλα ειναι που εχω μεσα ειναι μεταχειρισμενα δλδ απο αλλο ενυδρειο στο παρελθον  

πιστευεις οτι θα βγαζουν τανινες ακομα?

Οχι αν ειναι παλια δεν θα βγαλουν....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το εξελ το Ρίχνω μόλις ανοίξω το φως.τα λιπάσματα έχουν πρόβλημα με το φως?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται οτι στα φυτεμένα ρίχνουμε διοξείδιο λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα, ετσι ώστε τα φυτά με το που αρχίσουν να φωτοσυνθέτουν να υπάρχει αρκετό διοξείδιο στη στήλη του νερού να μπουσταρουν. 

Δεν ξέρω κάτι για το φως σε σχέση με τα λιπάσματα. Δεν πιστεύω οτι παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

και τα δυο ξυλα ειναι που εχω μεσα ειναι μεταχειρισμενα δλδ απο αλλο ενυδρειο στο παρελθον  

πιστευεις οτι θα βγαζουν τανινες ακομα?

Σε τι ενυδρειο ηταν....

Τανινες πολυ δυσκολο αλλα αν τρεχαν σε ενυδρειο με τυρφη καιρο μπορει να σου μεταβαλουν τους παραμετρους του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε απλό ηταν

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 θελω να κανω μια ερωτηση χωρις να παρεξυγηθω 

βλεπω που ζητανε κλαδεματα η που λενε πηρα κλαδεματα

αυτα τα φυτευεις κανονικα και ασ μην εχουν ριζα?απλα αργει να πιασει?

δεν κρινω κανεναν προς θεου μην το παρει κανεις στραβα μακαρι να μου διναν και εμενα απλα δεν ξερω πως θα τα φυτευω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

 θελω να κανω μια ερωτηση χωρις να παρεξυγηθω 

βλεπω που ζητανε κλαδεματα η που λενε πηρα κλαδεματα

αυτα τα φυτευεις κανονικα και ασ μην εχουν ριζα?απλα αργει να πιασει?

δεν κρινω κανεναν προς θεου μην το παρει κανεις στραβα μακαρι να μου διναν και εμενα απλα δεν ξερω πως θα τα φυτευω

 

 

 

Καλησπέρα, εξαρτάτε από το είδος του φυτού αλλά αυτός είναι ο γενικός κανόνας.

Μπορείς να ρωτήσεις αυτόν/ήν που θα σου δώσει τα κλαδέματα πρώτα από όλα το είδος του φυτού και βέβαια τις απαιτήσεις του! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

 θελω να κανω μια ερωτηση χωρις να παρεξυγηθω 

βλεπω που ζητανε κλαδεματα η που λενε πηρα κλαδεματα

αυτα τα φυτευεις κανονικα και ασ μην εχουν ριζα?απλα αργει να πιασει?

δεν κρινω κανεναν προς θεου μην το παρει κανεις στραβα μακαρι να μου διναν και εμενα απλα δεν ξερω πως θα τα φυτευω

 

 

Είναι μια συνηθισμένη διαδικασία γιατί πολλοί όπως κι εγώ, επειδή τα φυτά φτάνουν επιφάνεια και πνίγουν το ενυδρείο είτε γιατί το συχνό κλάδεμα "εκπαιδεύει" το φυτό να γίνει πιο πυκνό ή να αναπτυχθεί όπως τα γρασίδια, θέλουμε να τα ξεφορτωθούμε αλλά είναι κρίμα να τα πετάμε. Στην αρχή επεκτείνουμε κι εμείς τα φυτά μας κλαδεύοντας αυτά που έχουν παραμεγαλώσει αλλά από ένα σημείο και μετά παύουμε να φυτεύουμε αφού φτάσαμε στο αρχικό μας σχέδιο, έτσι βάζουμε αγγελία είτε για πώληση είτε για χάρισμα. Το φύτεμα είναι απλό, εγώ τουλάχιστον έχω προμηθευτεί τσιμπίδα αυτές που έχουν οι γυναίκες για τις βλεφαρίδες τους με 3 ευρώ από κατάστημα και μ αυτό πιάνω το φυτό απ το κάτω μέρος κι ας μην έχει ρίζα και το φυτεύω στην άμμο ή το χαλίκι αρκεί το τελευταίο να μην είναι πολύ χοντρό, το φυτό θα δημιουργήσει ρίζες μόνο του έχε υπόψιν σου όμως ότι στο 90% των φυτών τρέφονται απ το νερό κι όχι απ τις ρίζες, αυτά είναι τεχνικά θέματα που θα βρεις να διαβάσεις στις ενότητητες των φυτεμένων. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μεγαλο ποσοστο των υδροβιων φυτων, ο πολλαπλασιασμος τους γινεται με κλαδεμα κ μεταφύτευση του κλαδεματος. Το νεο κομματι εχει παρατηρηθεί οτι πολλες φορες έχει γρηγορότερη ανάπτυξη απο αυτο με τη ριζα. Εξαρτάται βεβαια και απο το ειδος.  Παρακατω υπάρχει ενας αναλυτικός κατάλογος με φυτά αναλογα με τη δυσκολια τους 

 Ριξε μια ματιά καθως αναφέρονται πολλες πληροφορίες για το καθε ειδος. Απλα θα προτεινα να κινηθεις σε ευκολα φυτα μιας κ ο φωτισμος σου ειναι σχετικα χαμηλος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2016 at 10:04 ΠΜ, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

καλημερα οι λαμπες αλαξαν και μπηκαν,

sera 18w plant color 4900k

arcadia 18w fresh water 7500k

eimai ok  λετε

20161119_074103.jpg

20161119_074127.jpg

20161119_074020.jpg

αυτες ειναι οι λαμπες δεν ειναι επαρκης 

με ευκολα θα ξεκινησω δεν εχω και co2 αλλα για να ξερω  ειναι μικρες οι λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Το αν ο φωτισμος ειναι αρκετος η οχι ειναι σχετικό κ εξαρτάται απο το ειδος των φυτων που θα φιλοξενησουμε στο ενυδρείο, αν υπαρχει CO2 κτλ. Ριξε μια ματια κ εδω στο αναλυτικοτατο αρθρο του Χρήστου.

 Καθως κ σε ολα τα καρφιτσωμενα θεματα στη κατηγορια των φυτεμενων, καθως θα σου λυθούν πολλές αποριες. 

Link to comment
Share on other sites

gia  να βρουμε τα   w ανα λιτρο προσθετουμε (εγω εχω 2 λαμπες)  watt και τα διαιρουμε με τα λιτρα που εχουμε 

αντοιστιχα και τα lumen ετσι κανουμε?

και οταν εχουμε διαφορα φυτα βαζουμε λαμπες για τα δυσκολα και κοβουμε απο την διαρκεια που τα εχουμε αναμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...