Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

gia  να βρουμε τα   w ανα λιτρο προσθετουμε (εγω εχω 2 λαμπες)  watt και τα διαιρουμε με τα λιτρα που εχουμε 

αντοιστιχα και τα lumen ετσι κανουμε?

και οταν εχουμε διαφορα φυτα βαζουμε λαμπες για τα δυσκολα και κοβουμε απο την διαρκεια που τα εχουμε αναμενα?

 

Διάβασε προσεκτικά και πολλές φορές το άρθρο που σε παρέψεμψε ο @Antonis K, είναι άκρως διαφωτιστικό (έκανα και λογοπαίγνιο) και θα βγάλεις πολλά χρήσιμα συμπεράσματα, ό,τι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.  

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 θα αρχισω να παιρνω υγρα τεστ απο ποιο να αρχισω πρωτα ?

ολα μαζι δεν μπορω να τα παρω 

πιοα ειναι η σειρα προτερεωτητας εαν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

 

Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) είναι άκρως απαραίτητα γιατί μ αυτά θα ξέρεις αν έστρωσε το φίλτρο σου, των νιτρικών θα σε βοηθήσει αργότερα να ξέρεις τι γίνεται και για τα φυτά καθώς τα νιτρικά είναι η βασική τροφή τους. Καλό θα είναι μετά να πάρεις και το τεστ της ΑΡΙ που είναι 2 σε 1 κουτί GH-KH για να ξέρεις τη γενική και την ανθρακική σκληρότητα, τελευταίο άσε το pH. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ph θα σου πρότεινα να μην πάρεις καθόλου.

Καλύτερα ένα ηλεκτρονικό phμετρο από ebay.

Θα σου βγει πιο οικονομικό και είναι και πιο εύκολο στη χρήση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sicce external filter Canister 200

παραγγειλα αυτο το εξωτερικο φιλτρο ειναι καλο το εχει  κανεις?

και το εσωτερικο να το βγαλω?θα ανοιξει λιγο το μερος η να τον αφησω και αυτον μεσα

στην αρχη και για κανα μηνα θα δουλεψουν παρεα μετα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να το έχει κανείς, νομίζω είναι φρέσκα στην αγορά, θα ήταν ενδιαφέρον να μας το παρουσίαζες όταν με το καλό έρθει. Αν βγαίνει εύκολα το εσωτερικό βγάλτο και για αισθητικούς λόγους και για λόγους χώρου, μη ξεχάσεις να βγάλεις το βιολογικό υλικό και να το βάλεις στο εξωτερικό ειδάλλως βάλτα να δουλέψουν παράλληλα ώστε να μπολιαστεί και μετά το βγάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα το αφησω παραλληλα μετα δεν ξερω αλλα μαλλον θα το βγαλω γιανα ανοιξω χωρο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχθες εκανα το πρωτομου υγρο τεστ χαχαχχαχ

μου βγηκε το τριτο χρωμα εαν δεν κανω λαθος σας βαζω φωτο για σιγουρια

20161130_011202.jpg

20161130_011153.jpg

20161130_011048.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο ξυλο μουλιασε και εμεινε κατω το μικρο ακομα αιωρητε 

εδεσα τις ανουμπιες στο ξυλο και προσθεσα 2 φυτα νεα οχι ευκολα αλλα εγραψα στον αγιο βασιλη γραμμα για να μου στειλει δωρο co2 χαχαχαχχ πιστευω να με ακουσει

τωρα προσπαθω να φτιαξω το νεο εξωτερικο φιλτρο 

το παλευω αλλα εχω αποριες

δυσκολευωμαι να αποφασισω στο που να κοψω το καπακι για να μπουν οι σωληνες του νερου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κοίταξε όλα εξαρτώνται από την διάταξη που θα αποφασίσεις να κάνεις.  Μπορείς να κάνεις και μόνο μία τρύπα.αν αποφασίσεις η είσοδος και η έξοδος να μπουν στην μία πλευρά η μία δίπλα στην άλλη.

 

Αν επιλέξεις η έισοδος με την έξοδο να είναι αντικριστά τότε θα χρειαστεί να κάνεις 2.

Εγώ σου προτείνω να κάνεις 1 τρύπα και να δοκιμάσεις για αρχή μαζί και είσοδο και έξοδο κολητά στην γωνία. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την ροή που νομίζω θα είσαι , τότε θα κάνεις και 2η τρύπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kai  κατι αλλο που με τρωει ειναι οτι τωρα που εβαψα την πλατη τις ωρες που ειναι κλειστο το ψως ειναι πολλη σκοτεινο  αλλα πολλη σκοτεινο λεμε μαυριλα

εχει πλατη το παραθυρο και δεν το πιανει το φως τησ ημερας καθολου

δεν ξερω αμα επειριαζει αυτο τα φυτα και τα ψαρια που θα μπουν αλλα μηπως να εβαζα ενα μικρο φως μεσα η μια λεντοταινια δεν ξερω ασ πει και καποιος την αποψη του

τυα φωτα αναβουν 4-με 12 το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα σταθη ευχαριστω 

αλλη μια ερωτηση εχω 

εχω πηξει λιγο σε σχεση με τι αλλα φυτα να βαλω και που στο περιπου

απο ψαρια θα βαλω ραμιρεζι και θελω να βαλω ενα ζευγαρι βυθου αλλα οχι πλεκο διοτι γινονται μεγαλα στα πετ σοπ μου δειξαν κατι πλεκο τα οποια μενουν μικρα απλα δεν πολλη πεστευω πλεον  

λεω να βαλω Ancistrus προτεινετε μου καποιο

σορυ που σας βαζω να προτεινετε φυτα και ψαρια  απλα ετσι θεωρω οτι και λευτα δεν θα πεταξω και θα παρω κατι σωστο για τα μετρα μου

ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το ενυδρείο σου ειναι υπέροχο 

☆*:.。.o(≧▽≦)o.。.:*☆

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την μεγάλη ρίζα θα την έβαζα λίγο πιο λοξα και ίσως από την άλλη μεριά.Θα δείξει πιο όμορφη και θα δώσει βάθος...

Επίσης τα φυτά στην πλάτη του ενυδρείου μοιάζουν να είναι κολλημένα στο τζάμι..

 

Για ancistrus ρίξε μια ματιά

 

ή στον albino...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φυτα τα εχω βαλει πισω στο τζαμι ετσι ωστε οταν θα μεγαλωσουν να κανουν εναν φυτεμενω τοιχο 

τωρα ψαχνω ενα φυτο που να γινετε σαν ενας μεγαλος θαμνος για να τον βαλω εκει που ειναι το εσωτερικο φιλτρο αφου εχω σκοπο να το βγαλω

Link to comment
Share on other sites

 υπαρχει καποιος που να κανει μια διαγνωση?

μηπως θελει και αλλο φως?

 

20161206_201345.jpg

20161206_201340.jpg

20161206_201011.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ομορφο το ενυδρείο σου . Βλέποντας το γρασιδάκι σου να αναπτύσσεται προς τα πάνω θεωρώ οτι ψάχνει να βρει co2 . Το συγκεκριμένο φυτό εκτός απο φως θέλει και 25-30 ppm CO2 . Αν ξέρεις ph & kh μπορείς να βρεις την συγκέντρωση co2 που έχεις στο ενυδρείο σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετες για να ανεβουν σε ενα περιβαλλον που τους δινει τετοιες δυνατοτητες.....

Μαλλον θα πρεπει να "ψαχτουμε" στον φωτισμο και τις παραμετρους του νερου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι φωτισμό έχεις; Διάβαζα το θέμα σου στην αρχή κι είχες μία λάμπα Τ8 28 watt κι άλλη μία Τ5 28 watt και μετά διάβασα ότι έβαλες δύο λάμπες 18watt, τι ισχύει; Με 36watt πάντως μην περιμένεις γρασίδια και δύσκολα φυτά παρά μόνο εύκολα. Το εξέλ δεν κάνει ούτε στο 1/10 τη δουλιά που κάνει το αέριο διοξείδιο όσον αφορά την ανάπτυξη και τα χρώματα στα φυτά. Αν δεν έχεις διοξείδιο τα λιπάσματα θέλει με φειδώ η δοσολογία, μάλιστα θα σου λεγα μόνο εξέλ και κάλιο, νιτρικά απ ό,τι είδα έχεις, ιχνοστοιχεία μπαίνουν απ το νερό, αν ρίχνεις γενικά λιπάσματα χωρίς να χουν πάρει τα φυτά μπροστά και χωρίς διοξείδιο θα γεμίσεις άλγες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα φυτά δείχνουν να παίρνουν τα πάνω τους τουλάχιστον τα νέα φύλα. Tα παλιά φύλα  έχουν αλλοιωθεί από την έλλειψη καλίου ή το φυτό ήταν emers και ρίχνει τα παλιά φύλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τα φυτά δείχνουν να παίρνουν τα πάνω τους τουλάχιστον τα νέα φύλα. Tα παλιά φύλα  έχουν αλλοιωθεί από την έλλειψη καλίου ή το φυτό ήταν emers και ρίχνει τα παλιά φύλα.

Θα συμφωνήσω απλά λόγω έλλειψης co2 πάνε προς τα πάνω , ενώ θα έπρεπε να έρπονται για να δώσουν την αισθηση του " τάπητα" 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...