Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

Σχετικά εύκολο φυτό, αρκετά απαιτητικο σε φωτισμό όμως..Δοκίμασε να θάψεις όσες περισσότερες ριζούλες του μπορείς και θα είσαι κάλά πιστεύω.Επίσης η ανάπτυξή του θεωρείται σχετικά αργή!

 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν έβαλα διαφορά είδη μοςς έτσι ώστε να αναπτυχθούν οι γαρίδες. Έβαλα και λίγο γρασίδι μπας και. Το Μόντε Κάρλο θηρίο στην τελευταία φωτογραφία

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Λοιπόν έβαλα διαφορά είδη μοςς έτσι ώστε να αναπτυχθούν οι γαρίδες. Έβαλα και λίγο γρασίδι μπας και. Το Μόντε Κάρλο θηρίο στην τελευταία φωτογραφία

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οι γαριδες δεν τρεφονται απο τις μοςς, αλλα απο το βιοφιλμ που αναπτυσεται επανω σε αυτες, οπως και στα υπολοιπα φυτα, τζαμια, υποστρωμα.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι monte carlo?

Εμενα μου μοιαζει για micranthemum umbrosum..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την μοςς την έβαλα για να κρύβεται ο γόνος από τα ψάρια που έχω μέσα ελπίζω τουλάχιστον. Τώρα για το φυτό [emoji263] έτσι μου το είπαν όταν μου. Έδωσαν θα σου βάλω μια πιο καλή φοτο

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και είχα καιρό να μπω και είχα δει εξ αρχής την έναρξη του ενυδρείου σου έχω να σου πω μπράβο ρε συ Θοδωρή. Πολύ όμορφο. Δεν μπορώ να πω ότι το φανταζόμου ότι θα εξελισσόταν έτσι. Απλώς το monte carlo όντως σου πήρε σε ύψος. Πάντως το ίδιο φυτό είναι. Η επίσημη ονομασία του αυτό που σου ανεφέρει ο nic και η κοινή του ονομασία monte carlo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανανεωση5e0e307a69e4c5cac872be263fa29311.jpgbb69ad86fe5b0deef68c2aa42513c7b5.jpg37a0c195501af205d5af312f8077789c.jpg594fb6cd8ab112f2022a3232db0796ae.jpg

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα μετα απο καιρο

το καλοκαιρι καλα πηγε για το φυτεμενο τουλαχιστον ειχα ενα θεμα με την μπουκαλα co2 πριν κανα 2μηνο ελπιζω να το φτιαξω

τα φυτα παρολο που δεν εχουν πλεον co2 πανε τρενο

δυστηχος εχασα το γαριδαδικο ελειψα 4 μερες το καλοκαιρι για δουλεια και η γυναικα δεν εβαλε το ανεμιστηρακι και μολις γυρισα δεν βρηκα καμια blue dream  και μονο μια tangerin tiger  εσωσα τιν οποια εβαλα μεσα στο φυτεμενο να ακομα την βλεπω να κοβη βολτες 

τωρα που πλεον βρηκα χρονο θα τα φτιαξω ολα δλδ ενα μικρο γαριγαδικο ξανα 

ενα 60 λιτρο που πηρα θα το κανω και αυτο φυτεμενο

και αυτο (και εδω εχω τις αποριες μου )λεω να βαλω μεσα νανοκιχλιδες

ποιεςμ ομως δεν γνωριζω ?εαν μου προτεινετε καποιες θα το εκτιμουσα

και κατι αλλο πως να κανω το στισημο  θα ηθελα να μην βγαλω το fluval stratum  μιας και εχει ενα μερος του γρασιδι που μου αρεσει και θα ηθελα να εχει το ενυδριο και φυτα μεσα

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Μια αναγνώριση φύλου 33aeac3559e0395e4affbb007b8be746.jpg9d0857f275b56dcb5045269c3469df5e.jpg

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/4/2017 at 8:35 ΜΜ, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Μιας και είχα καιρό να μπω και είχα δει εξ αρχής την έναρξη του ενυδρείου σου έχω να σου πω μπράβο ρε συ Θοδωρή. Πολύ όμορφο. Δεν μπορώ να πω ότι το φανταζόμου ότι θα εξελισσόταν έτσι. Απλώς το monte carlo όντως σου πήρε σε ύψος. Πάντως το ίδιο φυτό είναι. Η επίσημη ονομασία του αυτό που σου ανεφέρει ο nic και η κοινή του ονομασία monte carlo.

 

Καθηστεριμενη απαντηση αλλα οκ.

Το φυτο δεν ειναι μοντε καρλο,ειναι αυτο που ειπε ο Νικος πιο πανω.

Το μοντε καρλο ειναι γρασιδι.Ειναι 2 διαφορετικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Νέο στήσιμο 18efaf985d682a6f11bbd7ae6c69f8b9.jpgf7e7e2e4c3cc96313130ce1a91be3785.jpg

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

τελικα το angistrous ξερει κανεις τι ειναι εγω για κοριτσακι το κοβω



Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι οι μονομαχοι τρωνα τα πλαναρια ετσι ειναι? και πια αλλα ψαρια μπορουν να μπουν για να απολαγω απο τα πλαναρια τελιως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις ψαρια για να απαλλαγεις απο τα πλαναρια.

Ταιζε λιγοτερο και κανε σκουπα βυθου και σιγα σιγα θα φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

σε νεο ενυδρειο μεταφερα κατι φυτα και φερανε μαζι και πλαναρια 20 μερες μεχρι να φτιαξω το νερο εριχνα μονο βακτιρια δεν εφυγαν εβαλα 2 cory και στην σπιρουλινα που τους εριξα μαζευτικαν δεν ξερω και εγω ποσα

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται ea6282e2d7ca023e3bbc32645fca6053.jpg5e63cd325fdaafe673959aa53fad9709.jpg

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάτι έχει τα μάτια του είναι μαύρα και ανοίγω κλείνει συνέχεια το στόμα de4d1b2fc6916dec8d0c80d1ec29302d.jpg

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...