Jump to content

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Εβαλα esha 2000 που είναι πολυφάρμακο, του έκανα μια γενναία αλλαγή νερού, έχω κλειστό το φως να μη στρεσσάρεται αλλά όπως τον είδε κι ο φίλος @stathis spithas δεν υπάρχει πιθανότητα επιβίωσης, του λείπει όλη η ουρά κι είναι τραυματισμένος στο δεξί βράγχιο προφανώς από άγαρμπο ψάρεμα απ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη γιατί το νερό μου ήταν στρωμένο με μπόλι και μετρημένο όσον αφορά τις τιμές του και του έκανα μία ώρα προσαρμογή πολύ προσεκτική αλλά απ το σακουλάκι φαινόταν ότι είχε πρόβλημα. Εμένα δεν κολυμπάει καθόλου κι είναι μόνιμα πλάγια στον πάτο, ο δικός σου έχει πιστεύω περισσότερες πιθανότητες αλλά στις θεραπείς δεν έχω εμπειρία οπότε περίμενε τι θα σου πουν οι πιο έμπειροι για την περίπτωσή σου. 

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα χαθει το ψαρι Κωστα...

Απλα ειναι δυσκολη η περιπτωση του...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 λεπτά, το μέλος evojohn έγραψε:

στο φιλτρο σου εχεισ χαμηλη ροη?

 

Αν ρωτάς εμένα ναι, έχει ρυθμιστή ο κυκλοφορητής και τον έχω στο ελάχιστο. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διάβασα οσα λέτε...

 

Το μπολι φυσικα ειναι απαραίτητο και αμμεσα θα πρεπει να βρεις απο στρωμένο ενυδρειο... ολοι έχουμε ανβσε βολεύει ο αλιμος μπορω να σου δώσω κι εγω...

 

Το ενυδρείο που εχεις ειναι μικρο - οριακό και βλεπω πως εχεις μεσα φίλτρο... τι κυκλοφορια εχει???

Ο Μονομάχος ειναι ιδιαίτερο ψαρι... θελει χαμηλή ροή γιατί κουράζεται... θελει καπου να μπορει  να ακουμπήσει σε ξύλα συνήθως... το φυτο που εχεις μεσα, ασε το στην επιφάνεια, θα κανει καλυτερα ετσι για αυτο το ψαρι και για το φυτο το ιδιο ειναι επιφανείας...

Επίσης διαβασε για τις απαιτήσεις του ψαριου αυτού γιατι θελει σκουρο χαλικακι σκουρο φοντο απο πισω γιατι αλλιως στρεσαρεται και συμβάλλουν πιθανόν σε αυτη την συμπεριφορά του... 

 

Ελπιζω να βοηθάω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω στο ελαχιστο γιατι εινα με ρυθμιστη 50-200 λ/ω.το έχ στο 50 και γυρισμενο να χτυπαει στο τζαμι γιατι τον ενοχλουσε

Link to comment
Share on other sites

επίσης κτι που δεν ξερω ουτε εχω διαβασει πουθενα ,καθε ποτε και ποση ωρα ειναι φυσιολογικο να καθεται κατω η να στηριζεται οπως λες σε φυτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Λοιπον διάβασα οσα λέτε...

 

Το μπολι φυσικα ειναι απαραίτητο και αμμεσα θα πρεπει να βρεις απο στρωμένο ενυδρειο... ολοι έχουμε ανβσε βολεύει ο αλιμος μπορω να σου δώσω κι εγω...

 

Το ενυδρείο που εχεις ειναι μικρο - οριακό και βλεπω πως εχεις μεσα φίλτρο... τι κυκλοφορια εχει???

Ο Μονομάχος ειναι ιδιαίτερο ψαρι... θελει χαμηλή ροή γιατί κουράζεται... θελει καπου να μπορει  να ακουμπήσει σε ξύλα συνήθως... το φυτο που εχεις μεσα, ασε το στην επιφάνεια, θα κανει καλυτερα ετσι για αυτο το ψαρι και για το φυτο το ιδιο ειναι επιφανείας...

Επίσης διαβασε για τις απαιτήσεις του ψαριου αυτού γιατι θελει σκουρο χαλικακι σκουρο φοντο απο πισω γιατι αλλιως στρεσαρεται και συμβάλλουν πιθανόν σε αυτη την συμπεριφορά του... 

 

Ελπιζω να βοηθάω...

μπορω να κατεβω αλιμο με λεοφωρειο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του τα παρέχω αυτά όλα, το ενυδρείο είναι το hailea 60lt μεικτά 50 καθαρά, σκουρόχρωμο χαλίκι, φυτά στο βυθό κι αρκετή λευκοκεφάλα στην επιφάνεια, χαμηλή ροή αλλά τι να το κάνεις; Το ψάρι ήρθε δυστυχώς ταλαιπωρημένο, μάγος δεν είμαι κι η κατάστασή του είναι τραγική. 

Link to comment
Share on other sites

Κάθεται οποτε θελει και γενικα το μεγαλυτερο μερος της ζωης του το περναει αραζοντας και κάνοντας τον ωραιο στα τζαμια του ενυδρειου... 

Αυριο το βραδυ ειναι το συντομότεροπου μπορω να σου δωσω μπολι γιατι δουλεύω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εγώ του τα παρέχω αυτά όλα, το ενυδρείο είναι το hailea 60lt μεικτά 50 καθαρά, σκουρόχρωμο χαλίκι, φυτά στο βυθό κι αρκετή λευκοκεφάλα στην επιφάνεια, χαμηλή ροή αλλά τι να το κάνεις; Το ψάρι ήρθε δυστυχώς ταλαιπωρημένο, μάγος δεν είμαι κι η κατάστασή του είναι τραγική. 

Κωνσταντίνε μην απογοητεύεσαι αν το ψαρι εχει οτι χρειάζεται συνέλθει... εγω τον ειχα παρει πρην  πεθάνει κυριολεκτικά και εγινε θηρίο... ουτε ουρα δεν ειχε ουτε πτερύγιο .... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

Κωνσταντίνε μην απογοητεύεσαι αν το ψαρι εχει οτι χρειάζεται συνέλθει... εγω τον ειχα παρει πρην  πεθάνει κυριολεκτικά και εγινε θηρίο... ουτε ουρα δεν ειχε ουτε πτερύγιο .... 

 

Για λέγε τι ακριβώς έκανες; Ο δικός μου δεν έχει φάει τίποτα τώρα 3 μέρες, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα κανεις θεραπεια για fin rot..  για τα βραγχια δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι αλλα αν δεν εχεις πολλα νιτρικά, αμμωνία θα συνέλθει εστω και με μισο να του μείνει... τι ταΐζεις ? ?? εχει πρισμενη κοιλιά ? ??

 

Ααα και τι συγκατοικους εχει???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Κάθεται οποτε θελει και γενικα το μεγαλυτερο μερος της ζωης του το περναει αραζοντας και κάνοντας τον ωραιο στα τζαμια του ενυδρειου... 

Αυριο το βραδυ ειναι το συντομότεροπου μπορω να σου δωσω μπολι γιατι δουλεύω....

να κάθεται οπως στις φωτο ειναι φυσιολογικο? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι το περιβαλλον δηλαδή ο διάκοσμος για αυτο το ψαρι ειναι εντελώς λαθος που συμαινει οτι εκτος απο κούραση για να κολυμπάει μπορει να εχει και στρες.... για παραμετρους νερού πιστεύω πως επίσης δεν θα ειναι τέλειες... ακομα ο μονομαχος θελει ζεστη δεν ειναι κρύου νερου οπως λενε κάποιοι.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Ναι γιατι το περιβαλλον δηλαδή ο διάκοσμος για αυτο το ψαρι ειναι εντελώς λαθος που συμαινει οτι εκτος απο κούραση για να κολυμπάει μπορει να εχει και στρες.... για παραμετρους νερού πιστεύω πως επίσης δεν θα ειναι τέλειες... ακομα ο μονομαχος θελει ζεστη δεν ειναι κρύου νερου οπως λενε κάποιοι.....

του έχω θερμοστατη στους 25

Link to comment
Share on other sites

26 με 27 ειναι καλυτερα, εσυ τον θερμοστατη τον εχεις στους 25, θερμόμετρο να τον επιβεβαιωσεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μπόλι, το φίλτρο είναι πολύ μικρό, μπορεί να πάρει siporax, χλωμό το κόβω. 

 

Έχω JBL Micromec που είναι μικρό σε μέγεθος και θα βολέψει καλύτερα. Αν σε βολεύει αύριο γύρω στις 9:15 να περάσω από Καλλιθέα πηγαίνοντας προς το γραφείο να σου δώσω μπόλι και να μου δώσεις νερό να στο μετρήσω να δούμε που είσαι, στείλε μου π.μ. να κανονίσουμε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Απο οτι καταλαβα κανεις θεραπεια για fin rot..  για τα βραγχια δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι αλλα αν δεν εχεις πολλα νιτρικά, αμμωνία θα συνέλθει εστω και με μισο να του μείνει... τι ταΐζεις ? ?? εχει πρισμενη κοιλιά ? ??

 

Ααα και τι συγκατοικους εχει???

 

Κανέναν συγκάτοικο, μόνος του είναι κι έχω 3 τροφές για πάρτη του, το esha2000 το έβαλα ως πολυφάρμακο με την ελπίδα να πιάσει κάτι, η αλήθεια είναι ότι μου προτάθηκε και melafix είμαι όμως αυτή τη στιγμή άνεργος κι εγώ κι η γυναίκα και δεν μου περισσεύουν λεφτά για φάρμακα δυστυχώς ενώ το esha το είχα, τώρα αν όντως είναι ανάγκη για το melafix τι να πω, δυσκολεύομαι τρομερά. Αμμωνία νιτρώδη έχω 0 και νιτρικά 5. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χρα ειναι η μετρησεις σου... δωσε χρόνο και θα συνέλθει... ναι το μελαφιξ ειναι καλυτερο για τα πτερύγια και εξωτερικα τραύματα... αλλα αν δεν εχει πληγές και εχει μονο φθαρμένα πτερύγια θα του παρει λιγο χρονο παραπάνω αν εχει καλές συνθήκες... τροφή ο δικος μου τρελαινόταν για αποξηραμένο σκουλήκι... 

Link to comment
Share on other sites

Και 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Μια χρα ειναι η μετρησεις σου... δωσε χρόνο και θα συνέλθει... ναι το μελαφιξ ειναι καλυτερο για τα πτερύγια και εξωτερικα τραύματα... αλλα αν δεν εχει πληγές και εχει μονο φθαρμένα πτερύγια θα του παρει λιγο χρονο παραπάνω αν εχει καλές συνθήκες... τροφή ο δικος μου τρελαινόταν για αποξηραμένο σκουλήκι... 

Και το ζωντανο τον τρελενει περισοτερο....

πριν 22 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Κανέναν συγκάτοικο, μόνος του είναι κι έχω 3 τροφές για πάρτη του, το esha2000 το έβαλα ως πολυφάρμακο με την ελπίδα να πιάσει κάτι, η αλήθεια είναι ότι μου προτάθηκε και melafix είμαι όμως αυτή τη στιγμή άνεργος κι εγώ κι η γυναίκα και δεν μου περισσεύουν λεφτά για φάρμακα δυστυχώς ενώ το esha το είχα, τώρα αν όντως είναι ανάγκη για το melafix τι να πω, δυσκολεύομαι τρομερά. Αμμωνία νιτρώδη έχω 0 και νιτρικά 5. 

Αυριο θα προσπαθησω να σου φερω ενα κυβακι μηπως τον "ενεργοποιησουμε" αν και φοβαμαι λιγο την ζωντανη τροφη σε αυτη την φαση που βρισκεται...

Ετοιμασε υγρο εεε!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έγινε πρωινό delivery μπολιού στην @leniag

 

Όπως είπαμε, βγάζεις τον άνθρακα και βάζεις το κεραμικό υλικό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίχτυ που σου έδωσα γιατί στην πλαστική θήκη του άνθρακα δεν θα μπορέσεις να στριμώξεις αρκετό υλικό. Κόψε και λίγο σφουγγάρι.

 

Επανέρχομαι με αποτελέσματα μετρήσεων του νερού σου. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά!!!! Αυτή είναι η ουσία του φόρουμ!!!!!

 

Έχετε τον απόλυτο σεβασμό μου!!!!respect που λένε και οι αγγλόφωνοι!!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

lenia καλημερα και απο μενα και καλος ορισες αν και λιγο στραβα!επειδη μενεις καλλιθεα εαν θες εχω τεστακια να σου δωσω να κανεις μια μετρηση να δεις το που βρησκεσε..και απο κει και περα πρατεις αναλογα γτ δυστηχως χωρις τεστ μονο οικασιες μπορουμε να κανουμε

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο @kkgr για το μπολι και @Nikos Malissovas για τις μετρησεις!

 

@leniag Χαμηλωσε αρκετα την ροη του φιλτρου,βγαλε τον ανθρακα και φροντισε να βγαλεις καποια στιγμη και το χαλικι και να βαλεις κατι πιο φυσικο.Αν θελεις μπορω να σου δωσω λεπτοκοκκη αμμο αρκετη για το ενυδρειο σου.Επισης αφησε το κερατοφυλλο ελευθερο στην επιφανεια γιατι ειναι απο τα φυτα που δεν φυτευονται στον βυθο.Μια ομορφη ριζα ξυλο θα συμπληρωνε την διακοσμηση και απο θεμα εμφανησης αλλα και για πρακτικους λογους.Θα εκοβε την ροη και θα δημιουργουσε κρυψωνες ωστε το ψαρι να μπορει να ξεκουραστει οταν το θελει.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...