Jump to content

Recommended Posts

Λοιπόν οι μετρήσεις δεν είναι άσχημες, φαίνεται να υπάρχει μια κάποια βιολογία στο φίλτρο ήδη. 

 

Αμμωνία - 0.25ppm, NO2 - 0ppm, NO3 - 5ppm

 

Αλλαγή και conditioner για να μηδενίσει η αμμωνία και ελάχιστο τάισμα για 1-2 μέρες. 

 

Τώρα για την κατάσταση του ψαριού, ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι, θα ξεκινούσα όμως μια θεραπεία με αλάτι. Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις και δεν θα προκαλέσει κάποιο παραπάνω πρόβλημα στο ψάρι. Βρίσκεις εύκολα αλάτι χοντρό ΧΙΩΝ στο Super Market. 

5201763%20133478-300x400.jpg

 

Θα πρότεινα 30γρμ για κάθε 10 λίτρο νερό, δλδ στα 15 λίτρα σου 45 γραμμάρια για 3-4 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω κι εγώ για τον δικό μου μια θεραπεία με αλάτι μετά τη θεραπεία με το esha 2000;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Να κάνω κι εγώ για τον δικό μου μια θεραπεία με αλάτι μετά τη θεραπεία με το esha 2000;

 

Μπορείς να το βάλεις παράλληλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kkgr καλημερα!εκανες εσυ μετρησεις στην κοπελα??νομιζα οτι το αλατι χρησημευει μονο για την αντιμετωπιση του ick

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ναι, μου έφερε νερό και έχω πάρει στο γραφείο τα test.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!όντος απο της μετρήσεις δεν δείχνει κάτι επιβλαβές..μήπως τραυματίστηκε πουθενα το ψαράκι?όπως ειπαν κ πιο πάνω κατα την εισαγωγή η δεν έγινε καλη προσαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μπορείς να το βάλεις παράλληλα!

 

Τι αναλογία το αλάτι; Τον έχω βάλει σε γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο για να τον έχω πιο ελεγχόμενο με τις βιταμίνες και το φάρμακο, να ρίξω κι εκεί απ ευθείας το διάλυμα που θα φτιάξω με το αλάτι; Ελπίζω να μην ενοχλώ το θέμα της φίλης, είπα επί τη ευκαιρία να βάλω εδώ και το δικό μου πρόβλημα να είμαστε συγκεντρωμένα, ειδάλλως δεν έχω πρόβλημα να μου το μετακινήσετε ως νέο θέμα. 

2TTzmFo.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταποκριση κ ειδικα τον @kkgr.όσον αφορά την άμμο η το σκούρο χαλίκι θα το αλλάξω όσο πιο άμεσα μπορώ.Το ψάρι δεν τραυματιστηκε κατα την προσαρμογη ,οπότε υποθέτου ,αφου οι μετρησεις δεν ειναι τόσο χάλια,ότι ήταν  άρρωστο από το πετ σοπ.Θα αρχίσω τη θεραπεία μ,ε το αλάτι ,απλά κάθε πότε το βάζω? Σε κάθε αλλάγη νερου ακόμα και 20-30% η μόνο στην ολική που θα κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπραβο @kkgr για το μπολι και @Nikos Malissovas για τις μετρησεις!

 

@leniag Χαμηλωσε αρκετα την ροη του φιλτρου,βγαλε τον ανθρακα και φροντισε να βγαλεις καποια στιγμη και το χαλικι και να βαλεις κατι πιο φυσικο.Αν θελεις μπορω να σου δωσω λεπτοκοκκη αμμο αρκετη για το ενυδρειο σου.Επισης αφησε το κερατοφυλλο ελευθερο στην επιφανεια γιατι ειναι απο τα φυτα που δεν φυτευονται στον βυθο.Μια ομορφη ριζα ξυλο θα συμπληρωνε την διακοσμηση και απο θεμα εμφανησης αλλα και για πρακτικους λογους.Θα εκοβε την ροη και θα δημιουργουσε κρυψωνες ωστε το ψαρι να μπορει να ξεκουραστει οταν το θελει.

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την ποσότητα που σου είπα πιο πίσω (45γρ) αφού το διαλύσεις σε νερό ενυδρείου σε ένα ποτήρι. 

 

Κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή νερού θα προσθέτεις 3 γραμμάρια για κάθε λίτρο νέου νερού. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

lenia καλημερα και απο μενα και καλος ορισες αν και λιγο στραβα!επειδη μενεις καλλιθεα εαν θες εχω τεστακια να σου δωσω να κανεις μια μετρηση να δεις το που βρησκεσε..και απο κει και περα πρατεις αναλογα γτ δυστηχως χωρις τεστ μονο οικασιες μπορουμε να κανουμε

Και σε σκεφτομουν οτι μενεις κοντα...

Μπραβο ρε Νικολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρήτηρια σε όλους για την άμμεση ανταπόκριση στην νέα μας φίλη !! :D:D

 

respect και greetings(που λέει και ο Husky οτι λένε και οι Αγγλόφωνοι ;) )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kkgr said:

Βάλε την ποσότητα που σου είπα πιο πίσω (45γρ) αφού το διαλύσεις σε νερό ενυδρείου σε ένα ποτήρι. 

 

Κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή νερού θα προσθέτεις 3 γραμμάρια για κάθε λίτρο νέου νερού. 

Και σκεπτόμενοι θετικά, ότι δηλαδή το ψάρι θα επιζήσει από αυτή την περιπέτεια, η αφαίρεση του αλατιού να γίνει σταδιακά με πολλές μικρές αλλαγές νερού και όχι 1-2 μεγάλες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Τι αναλογία το αλάτι; Τον έχω βάλει σε γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο για να τον έχω πιο ελεγχόμενο με τις βιταμίνες και το φάρμακο, να ρίξω κι εκεί απ ευθείας το διάλυμα που θα φτιάξω με το αλάτι; Ελπίζω να μην ενοχλώ το θέμα της φίλης, είπα επί τη ευκαιρία να βάλω εδώ και το δικό μου πρόβλημα να είμαστε συγκεντρωμένα, ειδάλλως δεν έχω πρόβλημα να μου το μετακινήσετε ως νέο θέμα. 

2TTzmFo.jpg

 

Γιατι νομιζω οτι εχει φινροτ και φταει η ροη πιθανον και η ποιοτητα νερου.... 

 

Τις μετρήσεις της κανει με υγρα τεστ???

 

Αν ειναι μονος γιατι το εβαλες σε γεννηστρα???? 

 

Καντε και οι δυο τις αλλαγες που σας ειπα και θα δειτε διαφορα... σκουρο background και χαλικι σκουρο ψιλο ή αμμο, φυτα επιφανείας και ξυλα.... ο Μονομάχος να ξέρετε επίσης πηδάει καπακια ολοι!!! για το αλατι σας ειπαν πιο πανω την αναλογια και τον τροπο...

Αααα και οχι δυνατο φως...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Η ροή είναι μηδενική, πριν λίγο ήταν εδώ ο Στάθης και του φάνηκε πολύ πεσμένη η ροή φαντάσου, ο κυκλοφορητής είναι ρυθμιζόμενης ροής και τον έχω ίσα ίσα να ρουφάει νερό. Τα τεστ εννοείται τα έκανα με υγρά της ΑΡΙ, ο μονομάχος είχε πρόβλημα απ όταν ήταν στη σακούλα, τα ακριβή λόγια του φίλου που μου τον έδωσε ήταν: "με παίδεψε πολύ ο άτιμος να τον πιάσω, μετά από 5 προσπάθειες τα κατάφερα γιατί κρυβόταν συνέχεια στα φυτά". Στη σακούλα καθόταν πλάγια όπως και βλέπετε και στη φωτό, προσαρμογή του έκανα μία ώρα, πρώτα άφησα ένα 20λεπτο να πάρει την ίδια θερμοκρασία (25 είχε το ενυδρείο) και μετά ανά 10 λεπτά έβαζα ποσότητα νερού απ το ενυδρείο στη σακούλα με σύριγγα και σιγά σιγά. Στη μία ώρα και κάτι τον έπιασα με μια μικρή απόχη και τον έβαλα στο ενυδρείο όπου πήγε κατευθείαν στον πάτο κι έμεινε εκεί. Οι μετρήσεις έγιναν λίγο πριν μπει ο μονομάχος και μισή μέρα πριν είχε γίνει 80% αλλαγή νερού για να φύγουν τα 25ppm νιτρικά και με την αλλαγή έπεσαν κοντά στο 5. Αυτή τη διαδικασία κάνω πάντα και ποτέ δεν έχω χάσει ψάρι από προσαρμογή, όσο για τη ροή να σας πει κι ο @stathis spithas που ήταν εδώ πριν λίγο και του φάνηκε υπερβολικά χαμηλή κι όλας όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τοτε πως θα παει απο εδω και περα... ειναι θεμα ποσο εχει πληγωθει και ταλαιπωρηθεί.... ειναι σκληρα ψάρια και στη διάρκεια της ζωης τους μεχρι να φτασουν στα χερια σου δεν μπορεις να φανταστεις ποσα περνανε δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Κοιτα τοτε πως θα παει απο εδω και περα... ειναι θεμα ποσο εχει πληγωθει και ταλαιπωρηθεί.... ειναι σκληρα ψάρια και στη διάρκεια της ζωης τους μεχρι να φτασουν στα χερια σου δεν μπορεις να φανταστεις ποσα περνανε δυστυχώς...

 

Ο συγκεκριμένος είχε περάσει διάφορα στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, μου είχε φέρει νερό θυμάμαι να του κάνω τεστ γιατί είχε πέσει κατά λάθος όλη η τροφή στο ενυδρείο του, μέτρησα το νερό κι είχε 100 νιτρικά! Εκανε συνέχεια αλλαγές αλλά ο μονομάχος ήταν μέσα σ όλη τη διαδικασία μέχρι να ρθει το νερό στα ίσα του που δεν ξέρω κι όλας πόσο κράτησε αυτό. Απ ό,τι ξέρω είναι ήδη 2,5 χρονών, βέβαια μέχρι και πριν τον βγάλει ήταν μια χαρά, εγώ εστιάζω ότι έγινε η ζημιά στην προσπάθεια να τον πιάσει, εγώ στη μεταφορά που διήρκεσε 3 λεπτά με τη μηχανή απ το σπίτι του στο σπίτι μου και στην προσαρμογή δεν πιστεύω ότι έγινε κάποιο λάθος. Τώρα να τον πείραξε η 3λεπτη μεταφορά με τη μηχανή; Συνήθως με τη μηχανή αγοράζω και μεταφέρω όλα τα ψάρια που έχω ακόμα και τώρα γιατί πάω σε κοντινά καταστήματα και ψωνίζω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.  

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παντως το ψαρι το συγκεκριμενο εγω το βρισκω απο δυσκολο εως αδυνατον να σωθει και σε αυτη την φαση νομιζω οτι το αλατι θα του δωσει την χαριστικη βολη...

Βεβαια κανεις δεν ξερει με σιγουρια τι ψυχικα αποθεματα εχουν τα ζωντανα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 νομιζω οτι το αλατι θα του δωσει την χαριστικη βολη...

 

Η πιθανότητα αυτή είναι πολύ σοβαρή δεδομένων των αλλαγών στην οσμοτική πίεση που επιφέρει το αλάτι....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα επισης το fin tail rot που εχει το ψαρι νομιζω οτι η συνθεση του esha 2000 το καλυπτει κατα "θεωρητικα παντα" βαση αυτων που ισχυριζεται η εταιρεια....

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους λογους που με εχουν αποτρεψει μέχρι τωρα,  να φτιαξω μονομαχιερα, ενώ εχω τα παντα απο εξοπλισμο, ειναι οι συνθηκες διαβιωσης των συγκεκριμένων ψαριων στα πετ σοπ. Πηγα πριν λιγο καιρο να ψωνισω απο μαγαζι που εχει κ εδω λογο (τα έχω δει κ αλλου) κ ειδα σε παράταξη τα πλαστικα ποτηράκια με τους μονομαχους. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αν δε μπορουν να τα φιλοξενησουν αξιοπρεπως ας τα φερνουν με παραγγελια. Προτιμω να πληρωσω 2πλασια τιμη κ να παρω ενα υγιες ψαρι παρα να παρω φτηνα ενα ψαρι που εχει καει μέσα σε λιγα ml νερου. Σορυ για τη σφηνα κ ευχομαι @leniag κ @Ρομποτής Κωνσταντίνος  τα ψαρακια σας να ανακάμψουν. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Antonis K said:

Ενας απο τους λογους που με εχουν αποτρεψει μέχρι τωρα,  να φτιαξω μονομαχιερα, ενώ εχω τα παντα απο εξοπλισμο, ειναι οι συνθηκες διαβιωσης των συγκεκριμένων ψαριων στα πετ σοπ. Πηγα πριν λιγο καιρο να ψωνισω απο μαγαζι που εχει κ εδω λογο (τα έχω δει κ αλλου) κ ειδα σε παράταξη τα πλαστικα ποτηράκια με τους μονομαχους. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αν δε μπορουν να τα φιλοξενησουν αξιοπρεπως ας τα φερνουν με παραγγελια. Προτιμω να πληρωσω 2πλασια τιμη κ να παρω ενα υγιες ψαρι παρα να παρω φτηνα ενα ψαρι που εχει καει μέσα σε λιγα ml νερου. Σορυ για τη σφηνα κ ευχομαι @leniag κ @Ρομποτής Κωνσταντίνος  τα ψαρακια σας να ανακάμψουν. 

Αν έπαιρνα betta θα έπαιρνα μόνο από το PetSuperMarket που τα έχει σε σε ειδικά ενυδρεία, με χωρίσματα για να είναι ο κάθε ένας μόνος του, αλλά με νερό που φιλτράρεται κανονικά όπως και στα υπόλοιπα ψάρια. 

 

Το ότι είναι λιγότερο ταλαιπωρημένοι το βλέπεις και από το πόσο υγιείς και με ζωντανά χρώματα φαίνονται!

 

Το παραπάνω ΝΑΙ, είναι διαφήμιση, ΜΗΝ αγοράζετε μονομάχους από ποτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις ξεκίνησα θεραπεία melafix, εδώ να σταθώ να μην ανοίγω καινούριο θέμα και να ευχαριστήσω δημόσια για την ανταπόκριση στην αγγελία μου για το συγκεκριμένο φάρμακο, τα παρακάτω μέλη: @katsalabis @avraamp, @kosmas που προσφέρθηκαν να μου δώσουν και φυσικά τον @Husky_Jim ο οποίος όχι μόνο προσφέρθηκε να μου δώσει αλλά το έφερε στο σπίτι μου μαζί με pimafix, alder cones και ένα ειδικό αλάτι με αλόη κι είχα και την χαρά να τον γνωρίσω από κοντά. Τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας, ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να ανταποδώσω και με το παραπάνω. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Εισαι γ@μω τα παιδια Κωσταντινε και ξερω οτι νοιαζεσαι και εχεις βοηθησει πολυ κοσμο εδω μεσα και εξω χωρις αμοιβες και ανταλαγματα.Θελω και εγω με την σειρα μου να σε ευχαριστησω δημοσια για τον controller stc1000 που μου εφτιαξες.Τετοιες κινησεις,ανθρωποι και συμπεριφορες ανεβαζουν πολυ το επιπεδο του χομπυ μας.

20161125_160918.jpg

20161125_160940.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...