Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Το δηλώνω πιά .. Είμαι pleco καμμένος .. 

Έχω ενα 60άρι που θέλω να το κάνω αποκλειστικά , pleco ενυδρείο..

Γνωρίζω πως είναι μικρό , οπότε θα αρκεστώ σε ενα μικροσωμο είδος pleco .

Ενα ζευγάρι με φωλιές , ξύλα και πέτρες είναι  καλά σε αυτά τα λίτρα ή είναι υπερβολικά μικρό ?

Σκεφτόμουν για επιλογή απο ancistrus dolichopterus , hypancistrus contradens ή ακόμα και αν βρώ ενα ζευγάρι hypancistrus zebra με επιφυλαξη εαν κάνει για τα λίτρα ( ή αν μπορώ να το αντέξω βέβαια γιατι διαβαζω οτι ειναι πολύ ακριβά και σπάνια σχετικά ).. 

Τη βοήθεια σας παρακαλώ !!! 

Προτάσεις για άλλα όμορφα pleco ειδή παραπάνω απο ευπρόσδεκτες !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Dolichopterus δύσκολο να βρεις 

L 201 ,τους είχα, είναι μικροσωμοι και πολύ όμορφοι , με λίγη υπομονή θα σε ανταμειψουν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Dolichopterus δύσκολο να βρεις 

L 201 ,τους είχα, είναι μικροσωμοι και πολύ όμορφοι , με λίγη υπομονή θα σε ανταμειψουν :)

Εννοείς με γέννα ?

Εϊναι όμορφοι όντως ! 

Τα dolichopterus δεν παιζουν στις μεγαλούπολεις δηλαδη ουτε απο ιδιώτες ευκολα ε? Φαντασου Χανιά ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Εννοείς με γέννα ?

Εϊναι όμορφοι όντως ! 

Τα dolichopterus δεν παιζουν στις μεγαλούπολεις δηλαδη ουτε απο ιδιώτες ευκολα ε? Φαντασου Χανιά ;)

Dolichopterus μπαίνουν σπάνια στην Ελλάδα . Πριν από 2 χρόνια είχα πάρει ζευγάρι κ το έδωσα λίγους μήνες πριν.6 ζευγάρια είχαν έρθει , αλλά κανένα από τα παιδιά που πήραν , δεν έβγαλαν γέννα . 

Ναι,για γέννα λέω . τα ψάρια που έρχονται στα μαγαζιά είναι μικρά σε ηλικία , κ έτσι πρέπει να περιμένεις 1-1.5 χρόνο ώστε να ωριμάσουν . 

Δες εδώ το θέμα μου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Εννοείς με γέννα ?

Εϊναι όμορφοι όντως ! 

Τα dolichopterus δεν παιζουν στις μεγαλούπολεις δηλαδη ουτε απο ιδιώτες ευκολα ε? Φαντασου Χανιά ;)

 

Η αγορά του συγκεκριμένου είδους θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί όταν είναι μικρά αρκετοί τα μπερδευουν με τον sp3 :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κανω παραγγελία απο petshop στα Χανια , πάλι λέτε οτι υπάρχει περίπτωση να μου φέρει Ancistrus cirhossus ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανόν...:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Είναι πολύ πιθανόν...:(

Αν πέσει στην αντίληψη σας κάποιος απο δω μέσα να πουλάει κάποιο απο τα προαναφερθέντα είδη στείλτε μου ένα μήνυμα plz !

@south ¨Αλλες ιδέες για όμορφα pleco στα λίτρα αυτά γίνονται δεκτές !!!

Θα είναι μόνα τους ! 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο panaque maccus μένει μικρός , αν θυμάμαι καλά 8-10 πόντους ,προτείνεται σε ενυδρεία από λίγο μεγαλύτερα από το δικό σου.Ο διαχωρισμός αρσενικου-θηλυκού δεν είναι πολύ  δύσκολος . 

Στόχος σου η αναπαραγωγή ; 

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ο panaque maccus μένει μικρός , αν θυμάμαι καλά 8-10 πόντους ,προτείνεται σε ενυδρεία από λίγο μεγαλύτερα από το δικό σου.Ο διαχωρισμός αρσενικου-θηλυκού είναι πολύ δύσκολος . 

Στόχος σου η αναπαραγωγή ; 

:)

Θα το ήθελα αν μπορούσα ναι ! 

Θα μου άρεσε πολύ να τους προσφέρω ενα όμορφο ενυδρείο με καλές συνθήκες ! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Θα το ήθελα αν μπορούσα ναι ! 

Θα μου άρεσε πολύ να τους προσφέρω ενα όμορφο ενυδρείο με καλές συνθήκες ! 

 

Αυτό είναι και το πιο σημαντικό ! 

Απ'όσα ψάρια έχουμε αναφέρει , πιο σου άρεσε πιο πολυ;Πόσα χρήματα θέλεις να δαπανησεις για την αγορά τους ; Έχεις δει κάποιο άλλο ψάρι που να σου άρεσε ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει έχω καεί . εχω μπερδευτει  αχχαχ!!! 

Και τα l 201 που ειχες αναφερει σε ενα παλιοτερο θεμα σου ειναι κουκλια , τα dolichopterus μ'αρεσουν πολύ !!! 

Τωρα που ειδα τιμη για τα hypancistrus zebra τα ξεχνω , δε μπορω με τιποτα τοσα χρήματα να δωσω , at least for now ! 

Δε ξερω και με ποσα ψαρια πρεπει να ξεκινησω γενικα  για να βγαλω ενα ζευγαρι  για να σου πω , χρηματα ..Διαβαζω για 4-5 συνηθως ατομα του ειδους . 

Με τα ancistrus που εχω σταθηκα πολυ τυχερος , πηρα δυο πιτσιρικια και βγηκαν ζευγαρι . Σιγουρα δεν ειναι τοσο ευκολο παντα , αν τυχαιναν πχ δυο αρσενικα θα πεφτε πολυ ξυλο και δε λεει νομιζω ..

Link to comment
Share on other sites

@ΕΥΤΥΧΗΣ φαίνεται το έγκαυμα από πλέκο από νωρίς...:D Πραγματικά χαίρομαι τη διάθεσή σου.;)

Συνυπογράφω στις προτάσεις που κάναν τα παιδιά, και πιστεύω ότι ειδικά τα 201 είναι πολύ όμορφα και αρκετά εύκολα για να δεις και γέννες. Τώρα αν θέλεις να δεις και κάτι πιο "ιδιαίτερο", θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σ'αυτά(και εδώ). Είναι από τα είδη που μ αρέσουν πολύ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί τους. Δε μεγαλώνουν πολύ, αλλά είναι πιο απαιτητικά όταν πρόκειται για την ποιότητα του νερού.

Ότι και να επιλέξεις, θα πρότεινα να πας σε λίγο μεγαλύτερη γυάλα για να αποφύγεις όσο είναι δυνατόν τις εύκολες μεταβολές του νερού που μπορεί να συμβούν σε μικρότερα ενυδρεία και αν η γυάλα είναι φτιαχτή (όχι εργοστασιακή) καλύτερα να κερδίσεις σε εμβαδόν, αφού το ύψος δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε πλεκοενυδρεία.

Εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί και... καλό κάψιμο!:D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos

Είναι πολυ όμορφο και αυτο το είδος , ειχα ενα βιβλίο στη κατοχή μου που δεν εδειχνε καθολου κολακευτικη φωτογραφια του ειδους και δεν ειχα δωσει σημασια , τωρα με το link που μου εβαλες ενθουσιαστηκα , επισης πανεμορφο , όλα τα pleco ειδη ειναι πανεμορφα :bigemo_harabe_net-143:

 

 

IMG_3363.JPG

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτύχη τα Queen Arabesque είναι πανέμορφα...η φωτό που έβαλες απο το βιβλίο τα αδικεί....στο μόνο που θέλουν προσοχή είναι στο ότι είναι ευαίσθητα σε νιτρικά/νιτρώδη/αμμωνία και θέλουν πολύ καλή ποιότητα νερού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ευτύχη τα Queen Arabesque είναι πανέμορφα...η φωτό που έβαλες απο το βιβλίο τα αδικεί....στο μόνο που θέλουν προσοχή είναι στο ότι είναι ευαίσθητα σε νιτρικά/νιτρώδη/αμμωνία και θέλουν πολύ καλή ποιότητα νερού!

Δημήτρη αυτό είχα δεί και τα είχα προσπεράσει ! Κακες φωτο γενικα εχει , είναι παλιό ! 

Δημήτρη , δίνουν χομπίστες μωρά απο γέννες ? Εννοω εαν θελω να αγορασω απο χομπίστες βρίσκω κάποια είδη διαφορετικά απο τα ancistrus που εχω ηδη ? Η πρεπει να παραγγειλω απο εξωτερικο μεσω καταστηματων ? Πως γίνεται η διαδικασία ? 

Σε περίμενα δυο τρεις μέρες στο θέμα χαχαχα :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Ααα καλα....πετα το βινλίο...τώρα διάβασα την περιγραφή....αχαχχαχχα ακου εκει τρώνε ξύλο....σιγα μην είναι και panaque....η διατροφή τους είναι όπως και όλα τα άλλα hypancistrus!έντομα,καρκινοειδή και ελάχιστη πρασινάδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Δημήτρη αυτό είχα δεί και τα είχα προσπεράσει ! Κακες φωτο γενικα εχει , είναι παλιό ! 

Δημήτρη , δίνουν χομπίστες μωρά απο γέννες ? Εννοω εαν θελω να αγορασω απο χομπίστες βρίσκω κάποια είδη διαφορετικά απο τα ancistrus που εχω ηδη ? Η πρεπει να παραγγειλω απο εξωτερικο μεσω καταστηματων ? Πως γίνεται η διαδικασία ? 

Σε περίμενα δυο τρεις μέρες στο θέμα χαχαχα :helpjim:

 

Ελλάδα δέν έχει κάποιος να πάρεις αυτην την στιγμή από όσο γνωρίζω....εγώ έδωσα όλα μου τα hypancistrus πριν απο 1μιση χρόνο οπότε δέν έχω....θα πρέπει να κάνεις παραγγελεία σε κάποιο κατάστημα...αλλα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος ότι θα είναι ζευγάρι....γιαυτό θα πρέπει να έχεις την λογική της ομαδας/γκρουπ των 5-6 ψαριών για να βγάλεις ζευγάρι απο αυτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ααα καλα....πετα το βινλίο...τώρα διάβασα την περιγραφή....αχαχχαχχα ακου εκει τρώνε ξύλο....σιγα μην είναι και panaque....η διατροφή τους είναι όπως και όλα τα άλλα hypancistrus!έντομα,καρκινοειδή και ελάχιστη πρασινάδα!

Κοιτά εδω χειρότερη !!!

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ελλάδα δέν έχει κάποιος να πάρεις αυτην την στιγμή από όσο γνωρίζω....εγώ έδωσα όλα μου τα hypancistrus πριν απο 1μιση χρόνο οπότε δέν έχω....θα πρέπει να κάνεις παραγγελεία σε κάποιο κατάστημα...αλλα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος ότι θα είναι ζευγάρι....γιαυτό θα πρέπει να έχεις την λογική της ομαδας/γκρουπ των 5-6 ψαριών για να βγάλεις ζευγάρι απο αυτά!

Αλλα είδη μικρόσωμων pleco ? Βρισκονται Ελλάδα ? Dolichopterus anistrus απο χομπίστες ? 

Link to comment
Share on other sites

Αχαχχαχα ποιο βιβλίο είναι;κατι μου θυμίζει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά Συγγνώμη , ψόφια τα φωτογραφησαν για το βιβλίο ; ;; :D

Πέτα το βιβλίο , όπως είπε και ο Δημήτρης :D

Πας για ομάδα ψαριών κ παραγγελία λογικά . Αν στο είδος που καταλήξεις θέλεις πιστοποιημενο ζευγάρι , λογικά θα το χρυσοπληρωσεις . 

ΆΣΕ που η διαδικασία να μεγαλώσεις και να ζήσεις τα ψάρια σου,σου προσφέρει την δυνατότητα να τα μάθεις πραγματικά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@ΕΥΤΥΧΗΣ φαίνεται το έγκαυμα από πλέκο από νωρίς...:D Πραγματικά χαίρομαι τη διάθεσή σου.;)

Συνυπογράφω στις προτάσεις που κάναν τα παιδιά, και πιστεύω ότι ειδικά τα 201 είναι πολύ όμορφα και αρκετά εύκολα για να δεις και γέννες. Τώρα αν θέλεις να δεις και κάτι πιο "ιδιαίτερο", θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σ'αυτά(και εδώ). Είναι από τα είδη που μ αρέσουν πολύ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί τους. Δε μεγαλώνουν πολύ, αλλά είναι πιο απαιτητικά όταν πρόκειται για την ποιότητα του νερού.

Ότι και να επιλέξεις, θα πρότεινα να πας σε λίγο μεγαλύτερη γυάλα για να αποφύγεις όσο είναι δυνατόν τις εύκολες μεταβολές του νερού που μπορεί να συμβούν σε μικρότερα ενυδρεία και αν η γυάλα είναι φτιαχτή (όχι εργοστασιακή) καλύτερα να κερδίσεις σε εμβαδόν, αφού το ύψος δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε πλεκοενυδρεία.

Εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί και... καλό κάψιμο!:D

Ευχαριστω για τις συμβουλές !!! Ειναι καψουρα , σας καταλαβαινω και βρισκω ατελειωτη ομορφια σε αυτα τα ψαρια , υπαρχει ενα προβλημα ομως , τα θελεις ολα χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Αλλα είδη μικρόσωμων pleco ? Βρισκονται Ελλάδα ? Dolichopterus anistrus απο χομπίστες ? 

 

Αν θέλεις μπορώ να σου δωσω Ancistrus sp. L071 που είναι σχεδόν ίδια με τους dolichopterus....για τα κανονικά L183 απο όσο γνωρίζω απο τότε που έδωσα τις τελευταίες μου γέννες πριν χρόνια δεν εχω ακουσει αλλον να εχει κανει γέννα (φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος)...Εχω ενηλικα L183 αλλα δέν έχω γέννα αυτήν την στιγμή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αχαχχαχα ποιο βιβλίο είναι;κατι μου θυμίζει....

2003

The Practical Aquarium Fish Handbook

Tragic 

gc4633194263182178999.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...