Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλά Συγγνώμη , ψόφια τα φωτογραφησαν για το βιβλίο ; ;; :D

Πέτα το βιβλίο , όπως είπε και ο Δημήτρης :D

Πας για ομάδα ψαριών κ παραγγελία λογικά . Αν στο είδος που καταλήξεις θέλεις πιστοποιημενο ζευγάρι , λογικά θα το χρυσοπληρωσεις . 

ΆΣΕ που η διαδικασία να μεγαλώσεις και να ζήσεις τα ψάρια σου,σου προσφέρει την δυνατότητα να τα μάθεις πραγματικά :)

Εχεις δίκιο, τραγικοι  , το διαβαζει η κόρη μου πλεόν χαχαχαχα, γιαυτο το κραταω !!!! 

Ευχαριστω Δημήτρη  , θα το κοιταξω , δίκιο έχεις !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Αν θέλεις μπορώ να σου δωσω Ancistrus sp. L071 που είναι σχεδόν ίδια με τους dolichopterus.. 

 

Παιδιά αποφασίστηκε θα πάρω ένα ζευγάρι Ansistrus sp.L071  απο έναν πολυ καλό pleco μπαμπά τον @Husky_Jim

Ευχαριστώ πολύ φίλε !!! Ηταν πολύ δελεαστική πρόταση και τα ψάρια είναι πανέμορφα ! 

Link to comment
Share on other sites

Δυο τρεις ερωτήσεις για το στήσιμο του ενυδρείου ? 

Μπέζ άμμος ή άσπρη ? Πέτρες στρογγυλές ή κομματια σχιστόλιθου ? Πολλά απο αυτα μπορουν να απαντηθούν ευκολα ισως με το " Καντο οπως το προτιμας  " 

Αλλα θα ηθελα αν κάποιος ξέρει , πώς τα ψάρια το προτιμούν ! Η αν υπάρχουν φωτογραφίες βιοτόπων ή γενικότερου περιβάλλοντος . 

Ξύλα θα μπούν σίγουρα , τί όμως είναι προτιμότερο , mopani , bogwood , moorwood ριζες ? Σιγουρα ενα κομματι bogwood που εχω δει γεματο τρύπες θα αγοραστεί ! 

Link to comment
Share on other sites

Άν φτιάξεις κάτις για τα L071 τότε μπέζ άμμος και αρκετά ξύλα με λιγότερες πέτρες...δεδομένου ότι μπορείς να βάλεις και ένα ζευγάρι απο νανοκιχλίδες θα μπορούσες να βάλεις και φύλλα, αποξηραμένους καρπούς κ.α.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν φτιάξεις κάτις για τα L071 τότε μπέζ άμμος και αρκετά ξύλα με λιγότερες πέτρες...δεδομένου ότι μπορείς να βάλεις και ένα ζευγάρι απο νανοκιχλίδες θα μπορούσες να βάλεις και φύλλα, αποξηραμένους καρπούς κ.α.

Στα 60 λίτρα θα ήταν καλα και ενα ζευγάρι αμερικανικών νανοκιχλίδων δηλαδή ; Αν έχω αναπαραγωγή δε θα υπάρχει πρόβλημα με τα μικρά απο τις νανοκιχλίδες ; Δε ξέρω καθόλου ..Σορρυ για τις απανωτές  ερωτήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Άν εννοείς άν οι ancistrus σου πειράξουν τα μικρά,όχι δέν θα υπάρχει πρόβλημα....Για δές για Dicrossus.... :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν εννοείς άν οι ancistrus σου πειράξουν τα μικρά,όχι δέν θα υπάρχει πρόβλημα....Για δές για Dicrossus.... :)

 

 

Εννοούσα οι νανοκιχλιδες να πειράξουν τα μωρά ancistrus ! 

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις σκοπό την αναπαραγωγή στο συγκεκριμένο ενυδρείο, μόνα τους τα L071 και για να εξαλείψεις την πιθανότητα επίθεσης από τις κιχλίδες αλλά και για να μπορούν να τραφούν άνετα και χωρίς άγχος.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Aν έχεις σκοπό την αναπαραγωγή στο συγκεκριμένο ενυδρείο, μόνα τους τα L071 και για να εξαλείψεις την πιθανότητα επίθεσης από τις κιχλίδες αλλά και για να μπορούν να τραφούν άνετα και χωρίς άγχος.

Ok got it !!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν εννοείς άν οι ancistrus σου πειράξουν τα μικρά,όχι δέν θα υπάρχει πρόβλημα....Για δές για Dicrossus.... :)

 

 

Ποιο είδος; googlαρωντας το,  είδα αρκετα .

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

όποιο βρείς...αλλά το Foirni είναι αυτό που είναι στον βιότοπο που θές να φτιάξεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

όποιο βρείς...αλλά το Foirni είναι αυτό που είναι στον βιότοπο που θές να φτιάξεις...

Πανέμορφο ! 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστω τη βοήθεια σας , θέλω πραγματικά να κάνω ένα πολύ όμορφο ενυδρείο και όσο το δυνατόν να μοιάζει στον βιότοπο των ψαριών που αποφάσισα να φιλοξενήσω .

Θελω τη βοήθεια σας ! 

Μια μικρή σε μία επιλογή σε κάτι ξύλα και στο χρώμα της άμμου , @Husky_Jim σε αυτο το μπεζ αναφερόσουν περίπου ???  

Κατω αριστερα !

15293259_10211144863800111_1702227837_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη επίσης καψουρευτει ενα ξύλο , αλλα θα θελα την αποψη σας για τα παρακάτω .. 

 1: 15225165_10211144867800211_85027176_o.jpg

15231654_10211144867840212_1051623095_o.jpg

15271228_10211144868000216_848034174_o.jpg15292637_10211144867880213_2095056505_o.jpg15292645_10211144867920214_418129873_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια ολα μαζι 15303813_10211144868840237_1538036940_o.jpg

Νομίζω οπως τα βλέπω το ενα και το δυο απο πανω ειναι τα πιο ωραια κομματια , με προτιμηση στο πρωτο τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Και μια ολα μαζι 15303813_10211144868840237_1538036940_o.jpg

Νομίζω οπως τα βλέπω το ενα και το δυο απο πανω ειναι τα πιο ωραια κομματια , με προτιμηση στο πρωτο τι λέτε ?

@Ρομποτής Κωνσταντίνος χαθηκα και εγω ο ιδιος , ετσι οπως το κοιταω ζαλαδα ειναι το ποστ που εκανα , εδω ειναι ολα μαζι 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά....

 

 

:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πηξε λίγο στα φύλλα αλλά οκ. Τα φύλλα αυτά κατάπα είναι; Θα θελα κι εγώ να βάλω κανά δύο και δύο τρία μικρά ξυλαράκια, χρωματίζουν το νερό αυτά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Το πηξε λίγο στα φύλλα αλλά οκ. Τα φύλλα αυτά κατάπα είναι; Θα θελα κι εγώ να βάλω κανά δύο και δύο τρία μικρά ξυλαράκια, χρωματίζουν το νερό αυτά; 

 

Στην φύση συον συγκεκριμένο βιότοπο έχει τόσα και άλλα τόσα φύλλα... :)

 

όχι δεν είναι κατάπα...ειναι διαφορα είδη...

 

ναί ότι και να βάλεις θα βγάλουν κιτρινιλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα πράγματα είναι απλά....

 

 

:)

 

Κάτι τέτοιο ονειρευομαι , θελω πολλά ??? Πανέμορφο , αν και με ανοιχτα καπακια ειναι ακομα πιο ομορφα τα ενυδρεια !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...