Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ευτυχη γέμισε το με νερό και ξύδι , άστο 1 μέρα κ δες αν έχουν φύγει ή φεύγουν εύκολα με το δάχτυλο πχ. 

Πιστεύω ότι δεν θα μείνει τπτ . Ούτε φιλτρο,δεν το χρειάζεσαι . 

Αδειάζεις μετά κ οκ :)

Μπήκε το φίλτρο , υπάρχει πρόβλημα ; θα ξεπλυθούν ολα πολυ καλα μετά πάλι !

IMG_3487.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε το ξύλο, νομιζω οτι ειναι bogwood , την άποψη σας για το στήσιμο θα ήθελα !

IMG_3498.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ξύλο!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την άμμο στο ενυδρείο κ δοκίμασε το εκεί , να δούμε πως το χωράει κ πως δείχνει , όταν είναι έτοιμο για aquascape βέβαια . 

Πάντως τα πλεκο σου θα το χαρούν , έχει πολλές τρύπες κ όπως και αν στηθεί λογικά δεν χάνονται :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολύ ωραίο ξύλο!!!!!

Δημήτρη έχει 4-5 τρύπες το ερωτεύτηκα αμέσως !!! Τα γάτο ψαράκια μου θα κάνουν πάρτυ εκεί μέσα !!!Ποιο στήσιμο σου άρεσε πιο πολυ , εκείνο που πάτησες ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Δημήτρη έχει 4-5 τρύπες το ερωτεύτηκα αμέσως !!! Τα γάτο ψαράκια μου θα κάνουν πάρτυ εκεί μέσα !!!Ποιο στήσιμο σου άρεσε πιο πολυ , εκείνο που πάτησες ;

 

πώς με καταλαβαίνεις...... :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Βάλε την άμμο στο ενυδρείο κ δοκίμασε το εκεί , να δούμε πως το χωράει κ πως δείχνει , όταν είναι έτοιμο για aquascape βέβαια . 

Πάντως τα πλεκο σου θα το χαρούν , έχει πολλές τρύπες κ όπως και αν στηθεί λογικά δεν χάνονται :)

Δημήτρη δίκιο έχεις , θα αδειάσει σημερα και θα τρέξει 10 μέρες περίπου με άνθρακα , αυτόν πήρα . Σε αυτές τις μέρες θα προστεθούν η άμμος και το ξύλο .θα σας κρατώ ενήμερους 

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

πώς με καταλαβαίνεις...... :D

 

 

Με τρολαρεις απο χθες που έκοψα το τούβλο σαν το αγγούρι χαχαχα χαχαχα .ασε και έριξα ενα ξενύχτι χθες , ψιλό έβγαλα άκρη βεβαια 

IMG_3493.PNG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Πολύ ωραίο ξύλο!!!

Το ονομα σου δεν ξέρω φίλε μου μιας και βρισκόμαστε κάθε μέρα εδώ ! Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Με τρολαρεις απο χθες που έκοψα το τούβλο σαν το αγγούρι χαχαχα χαχαχα .ασε και έριξα ενα ξενύχτι χθες , ψιλό έβγαλα άκρη βεβαια 

IMG_3493.PNG

Ευτυχη ψάχνεις στα γερμανικά ; Αν θες βοήθεια , εδώ είμαι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ευτυχη ψάχνεις στα γερμανικά ; Αν θες βοήθεια , εδώ είμαι :)

Μου έβγαλε ενα χάρτη , έψαχνα να δω που απαντάται ο L071 και με οδήγησε εκεί , είδα το ίδιο ψάρι αν δεν κανω λάθος , ονομάζεται και L249 & L181 αναλόγως το κομμάτι του Αμαζόνιου που βρίσκεται , αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με . Έβγαλα άκρη ζουμαρα στους χάρτες και έβλεπα μετά μέχρι  το πρωί βίντεο των διαφορετικών βιοτόπων .  Κάηκα χαχΧ. Ευχαριστω πάντως Δημήτρη !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim Σωστα Δημήτρη η τα κατάλαβα σύλλαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι από τα μικρά...δέν μεγαλώνουν όσο θα δείς στο planetcatfish...όλα αυτά τα διαφορετικά 'L' που αναφέρεις τα έχουν μαζί αλλά έχουν διαφορές σαν ψάρια... π.χ. είχα L181 που ήταν 17 εκατοστά συν την ουρά....τα L071 δέν μεγαλώνουν τόσο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα δικά μου είναι από τα μικρά...δέν μεγαλώνουν όσο θα δείς στο planetcatfish...όλα αυτά τα διαφορετικά 'L' που αναφέρεις τα έχουν μαζί αλλά έχουν διαφορές σαν ψάρια... π.χ. είχα L181 που ήταν 17 εκατοστά συν την ουρά....τα L071 δέν μεγαλώνουν τόσο....

Τέλεια γιατι τρόμαξα , νομίζω αναφέρουν μέχρι και 25 εκατοστά ! Έχουμε plecopaideia εσένα στο φόρουμ χαχαχ , ευχαριστω για τις απαντήσεις Δημήτρη και σορρυ αν καμία φορα σας ζαλίζω με τις απανωτές ερωτήσεις απλά θέλω να κάνω κάτι όμορφο και με τις καλύτερες συνθήκες για τα ζωντανά! Γιαυτο έψαχνα και πληροφορίες παραπάνω για τα ψάρια , όπως και να έχει αλλη μια φορα σε ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ήταν θηλυκός και μαζί με την ουρά ήταν 21 εκατοστά...ποτέ δυστυχώς δέν μπόρεσα να βρώ πραγματικό αρσενικό L181 στην ελλάδα και κράτησα το ψάρι περίπου 6 χρόνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γέμισμα με μπεζ άμμο χαλαζιακη

IMG_3515.JPG

Link to comment
Share on other sites

Που στο ενυδρείο βεβαια δείχνει πιο λευκή ! 6 κιλά μπήκαν 

IMG_3517.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια τη βοήθεια σας . Το ενυδρείο είχε μεσα μια 

MASTER TL-D Super 80
MASTER TL-D Super 80 15W/865 1SL/25

 

Τ8 λοιπον με 6600Κ και 930 lm.

Χρωμα cool daylight .

 

Ποιο χρωμα θα εκτιμησει περισσότερο το ψάρι μου , θα το κανει να νιωθει περισοτερο ανετα , νομιζω οτι δεν θελουν υπερβολικο φως κιολας τα pleco , αν δε κανω λαθος , αυτο μου φαινοταν υπερβολικα φωτεινο , δε ξερω αν παιζει ρολο η παλαιοτητα του , παντως θα την αντικαταστησω . 

Θα θελα την αποψη σας 

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις φυτά μέσα? Αν δεν βάλεις είναι πολύ καλύτερα να πας σε πιο κιτρινωπές αποχρώσεις κάτω από 4500Κ έτσι κι αλλιώς η άμμο θα κάνει μεγάλη αντανάκλαση. Εγώ προτιμώ πιο σκουρόχρωμη άμμο μπεζ και πολύ ψιλό χαλίκι από ένα ρέμα στην περιοχή 

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

Θα βάλεις φυτά μέσα? Αν δεν βάλεις είναι πολύ καλύτερα να πας σε πιο κιτρινωπές αποχρώσεις κάτω από 4500Κ έτσι κι αλλιώς η άμμο θα κάνει μεγάλη αντανάκλαση. Εγώ προτιμώ πιο σκουρόχρωμη άμμο μπεζ και πολύ ψιλό χαλίκι από ένα ρέμα στην περιοχή 

Οχι δε θα μπουν φυτα , θα ναι μονο αμμος , ξυλα , φυλλα και πλεκοσπηλιες !  

Δεν βρηκα πιο σκουρα , αν δεις στη φωτογραφια πιο πανω φαινεται αρκετα μπεζ αλλα μεσα στο ενυδρειο μου φαινεται και μενα ανοιχτη .

Ευχαριστω

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

με τις ακαθαρσίες θα σκουρύνει  :hehe  σε λίγο καιρό απλά η χαλαζιακή μου φαίνεται πολύ ανοιχτόχρωμη (λίγο ψεύτικη) αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω είχα κι εγώ παλιότερα και τελικά την έβγαλα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...