Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου


GARD83

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ 200ΛΙΤΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΕ ΤΡΕΙς ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ.Το φιλτρο που εχω ειναι ενα σερα 250!Αυτος ειχε στο κατω καλαθακι μακαρονια και στο πανω ειχε ανθρακα και υαλοβαμβακα!Ο ανθρακασ ηταν μεσα τουλαχιστον εναν χρονο,πραγμα που οπως μου ειπαν πολλοι(κι απο εδω μεσα) ηταν λαθος.Σημερα λοιπον τον αφαιρεσα και στην θεση του εβαλα μια στρωση μακαρονια.Εχω μερικες ερωτησεις!1ον αφησα λιγα μακαρονια απο τα προηγουμενα στο κατω καλαθακι κι εβαλα και υαλοβαμβακα ακριβως απο πανω και στο πανω καλαθακι εβαλα μια στρωση μακαρονια!Εχω κανει καποιο λαθος?2ον πρεπει να ριξω βακτηρια στο ενυδρειο η' αντιχλωριο?3ον χρειαζεται να ξαναβαλω ανθρακα στο φιλτρο καποια στιγμη?4ον εβαλα 400 γραμμαρια καινουργια μακαρονια,χρειαζεται κι αλλα?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Caps removed from topic title.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρόνια βάλε να γεμίσει αν έχεις. Βαμβάκι μόνο στο τελευταίο επίπεδο, πριν την έξοδο του νερού στο ενυδρείο, δηλαδή να είναι το τελευταίο στάδιο φίλτρανσης. 

 

Άνθρακα να μην ξαναβάλεις, μόνο αν βάλεις κάποιο φάρμακο, μετά το πέρας της θεραπείας βάζεις άνθρακα για καμιά βδομάδα για να κάνεις χημικό καθαρισμό. 

 

Αντιχλώριο βάζεις μόνο κατά την αλλαγή νερού. Βακτήρια κανονικά δεν χρειάζεσαι εφόσον το φίλτρο σου έχει βιολογία. Αν τα έχεις, ρίχνε μετά την αλλαγή νερού την δοσολογία που λέει η συσκευασία, κακό δεν κάνουν. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

unas_965002_altpic_3.jpg?time=1430509141

 

οποτε φιλε μου πρεπει να βαλω ολα τα μακαρονια κατω και πανω τον υαλοβαμβακα?

Αυτο ειναι σφουγγαρι?Ξερεις?

20161128_145548.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι το μαύρο που φαίνεται στην φωτογραφία που σου έβαλα πιο πάνω, να το βάλεις στο πάνω καλάθι και από πάνω του βαμβάκι ενυδρειακό, είναι φθηνό, πάρε θα σου χρειαστεί, καλό είναι να το αλλάζεις όταν λερωθεί, γύρω στις 10-15 μέρες. 

 

Το σφουγγάρι αυτό κρατάει τη χοντρή βρώμα, το βαμβάκι την πιο ψιλή, γνώμη μου, χρειάζονται και τα 2. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι, είναι το μαύρο που φαίνεται στην φωτογραφία που σου έβαλα πιο πάνω, να το βάλεις στο πάνω καλάθι και από πάνω του βαμβάκι ενυδρειακό, είναι φθηνό, πάρε θα σου χρειαστεί, καλό είναι να το αλλάζεις όταν λερωθεί, γύρω στις 10-15 μέρες. 

 

Το σφουγγάρι αυτό κρατάει τη χοντρή βρώμα, το βαμβάκι την πιο ψιλή, γνώμη μου, χρειάζονται και τα 2. 

Αυτο ειχε ανθρακα απο κατω.Το εχω ξεπλυνει πολλες φορες αλλα συνεχεια βγαζει εστω και λιγο καρβουνακι.Πειραζει η' πρεπει να καθαρισει τελειως?Βαμβακι εχω παρει,οκ!

Link to comment
Share on other sites

Να το πλύνεις καλά, δεν μπορεί, θα καθαρίσει. Ζεστό νερό και μετά κρύο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Να το πλύνεις καλά, δεν μπορεί, θα καθαρίσει. Ζεστό νερό και μετά κρύο. 

Σ'ευχαριστω πολυ.Μια τελευταια ερωτηση!Εχω καμμια εβδομαδα βγαλει μερικες πετρες που ειχε το ενυδρειο στο μπαλκονι αλλα τωρα θελω να ξαναβαλω μερικες μεσα.Πως τις καθαριζω για να μην εχει κινδυνο το ενυδρειο?Χρειαζεται να τις βρασω παλι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις πρόβλημα, ξέπλυνέ τες ελαφριά με ζεστό νερό και θα είναι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Όχι δεν έχεις πρόβλημα, ξέπλυνέ τες ελαφριά με ζεστό νερό και θα είναι οκ. 

Ευχαριστω πολυ.Και κατι ακομα.Εκανα την αλλαγη στο φιλτρο που λεγαμε και απο μαλακια μου εχασα απο το ενυδρειο τοσο νερο οπως φαινεται κι απο την φωτο.Θα γεμισω με χλιαρο νερο βρυσης,πρεπει να βαλω αντιχλωριο η' βακτηρια η' ειμαι οκ μονο με νερο!

20161128_153910.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που βάζεις στο ενυδρείο σου πρέπει να το προετοιμάζεις σε ένα δοχείο πρώτα με αντιχλώριο. Όχι χλιαρό αλλά στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου ιδανικά. 

 

Εδώ μιλάς για μικρή ποσότητα οπότε είσαι οκ και με μια μικρή διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

Το νερό που βάζεις στο ενυδρείο σου πρέπει να το προετοιμάζεις σε ένα δοχείο πρώτα με αντιχλώριο. Όχι χλιαρό αλλά στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου ιδανικά. 

 

Εδώ μιλάς για μικρή ποσότητα οπότε είσαι οκ και με μια μικρή διαφορά. 

Αντιχλωριο χρειαζεται η' οχι σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αντιχλώριο βάζουμε σε όλες τιε περιπτώσεις που παίρνουμε νερό απ`ευθείας από την βρυσή.

Ενα καπακι η'λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

Σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος πάντα!!

Ευχαριστω πολυ και τους δυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...