Jump to content

Νέο φυτεμένο 84lt


nasos

Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα εδώ και 2 24ωρα τρέχει το νέο μου ενυδρείο που είχα καημό να φτιάξω τα τελευταία χρόνια και οι υποχρεώσεις με ανάγκαζαν να το αναβάλλω συνέχεια .

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια οπότε να είστε επιεικής:hehe . Οι φωτός είναι από κινητό και μπορεί να είναι λίγο χάλια :hehe

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x40x35 (DIY με extra clear 6mm )
Συνολικά Λίτρα: 84
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: monte carlo , repens ludwigia
Ψάρια: μάλλον θα μπουν μόνο γαρίδες 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρη βαμμένη πλάτη
Πέτρες: μη ασβεστολιθικές που υπήρχαν απο παλιότερα 
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Dennerle depomix pro 9 in 1 4,8klg
Βυθός:βασάλτης μαύρος και μπόλι απο παλαιότερο ενυδρείο  

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Τ5 DIY φωτιστικό 3χ24 , 2χ6500Κ & 1χ4200Κ ( Το φωτιστικό το έφτιαξα από ιδέα που πήρα από τον @Antonis K  τον οποίο και ευχαριστώ πολύ και για τις επεξηγήσεις που μου έδωσε τηλεφωνικά)
Διάρκεια φωτισμού: Προς το παρων 5 ώρες οι 2 λαμπες ( 1 6500Κ & 1 4200Κ )

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Κρεμαστό φίλτρο 600λτ\ω με sub strat pro στρωμένο 
Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval 150w
Λίπανση: απο βδομάδα το πρόγραμμα της Seachem με μισές δοσολογίες 
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα απο Ολυμπία  , 60φ\λ 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: στο φίλτρο για την βιολογία 


Παράμετροι
pH: 6,9 - 7
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): δεν έχω τεστ
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Σε μία εβδομάδα και κάθε εβδομάδα 50%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG_20161127_191032_resized_20161129_112953236.jpg

IMG_20161128_165010_resized_20161129_112954197.jpg

IMG_20161128_165016_resized_20161129_112953692.jpg

Έγινε επεξεργασία - nasos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

 

Σκέφτεσαι να βάλεις και άλλες πέτρες ή κάποιο ξύλο?

 

Υπομονή μέχρι τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νασο καλη αρχη. Το ενυδρείο εχει προοπτικες να γινει τουμπανο. Η τριχρωμια μαυρο, ασπρο, πρασινο μου αρέσει πολυ. 

Μερικες παρατηρήσεις. Το μοντε καρλο ειναι σχετικα λιγο κ θα ψιλοαργησει να απλωσει σε ολο το βυθο. Εχεις φτιαξει ενα πολυ ωραιο παρτερι με τις πετρες πισω δεξιά. Εγω θα εβαζα εκει μερικα stem φυτα που θα εδιναν βαθος κ θα μπορουσες να κρυψεις κ τον θερμαντηρα εκει.

Και τελος αντε να δουμε ποτε θα τον πιουμε αυτον τον ρημαδι τον καφε:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλή αρχή!

 

Σκέφτεσαι να βάλεις και άλλες πέτρες ή κάποιο ξύλο?

 

Υπομονή μέχρι τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους! :thumbup:

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ , 

προς το παρών οχι στο μυαλό μου το είχα σκεφτεί να φτιάξω κάτι απλό με 2 -3 είδη φυτών .

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα άλλαζα είναι να γεμίσω λίγο την πίσω αριστερά γωνία.

 

Μπράβο και πάλι και να μας ενημερώνεις με φωτό για να βλέπουμε την εξέλιξη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Φιλε Νασο καλη αρχη. Το ενυδρείο εχει προοπτικες να γινει τουμπανο. Η τριχρωμια μαυρο, ασπρο, πρασινο μου αρέσει πολυ. 

Μερικες παρατηρήσεις. Το μοντε καρλο ειναι σχετικα λιγο κ θα ψιλοαργησει να απλωσει σε ολο το βυθο. Εχεις φτιαξει ενα πολυ ωραιο παρτερι με τις πετρες πισω δεξιά. Εγω θα εβαζα εκει μερικα stem φυτα που θα εδιναν βαθος κ θα μπορουσες να κρυψεις κ τον θερμαντηρα εκει.

Και τελος αντε να δουμε ποτε θα τον πιουμε αυτον τον ρημαδι τον καφε:D

Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ . Περιμένω απο βδομάδα που θα κάνουν εισαγωγές να πάρω και άλλα 2 γλαστράκια monte carlo . Η  ludwigia μπήκε με τον σκόπο να κρύψει τον εξοπλισμό και να μπει και το κόκκινο σαν χρώμα . :hehe 

 

Σε περιμένω για καφεδάκι όποτε μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το μόνο που θα άλλαζα είναι να γεμίσω λίγο την πίσω αριστερά γωνία.

 

Μπράβο και πάλι και να μας ενημερώνεις με φωτό για να βλέπουμε την εξέλιξη!

Περιμένω να φουντώσει λίγο η  ludwigia ωστε να το καλύψω εκει που λές . 

 

Το μπράβο πρέπει να πάει στο φόρουμ και στα μέλη του γιατί χωρίς την βοήθειά τους με όλα αυτά τα θέματα που υπάρχουν εδώ μέσα , το παραπάνω εγχείρημα - αποτέλεσμα θα ήταν αδύνατο . 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω pearling στο monte carlo , ειναι δυνατόν απο τοσο νωρίς ??

Στη φωτο εβγαλα ενα , αλλα ειδα το ιδιο σε 4-5 κομμάτια

IMG_20161129_191321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι απολύτως φυσιολογικό.

Pearling βλέπεις και από την 1η φωτοπερίοδο αν οι συνθήκες είναι ιδανικές για φωτοσύνθεση.

 

Την φωτοπερίοδο μη την ανεβάσεις. Θα κάνεις μικρά ανεβάσματα μισαώρου ανά εβδομάδα με 10 μέρες , έως ότου φτάσεις στις 8 ώρες.

 

Αν δεν έχεις co2 dropchecker να πάρεις. Με αυτόν τον τρόπο (αν και δεν είναι ακριβής μέτρηση) θα βλέπεις και πόσο μπορείς να το πιέσεις όσο αυξάνεται η φυτομάζα σου.

Με 100% φυτομάζα μπορεί να χρειάζεσαι και τις διπλάσιες φ/δ. Εν καιρώ όμως αυτά απλά πάρε εσύ από τώρα να έχουμε μία εικόνα.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ναι είναι απολύτως φυσιολογικό.

Pearling βλέπεις και από την 1η φωτοπερίοδο αν οι συνθήκες είναι ιδανικές για φωτοσύνθεση.

 

Την φωτοπερίοδο μη την ανεβάσεις. Θα κάνεις μικρά ανεβάσματα μισαώρου ανά εβδομάδα με 10 μέρες , έως ότου φτάσεις στις 8 ώρες.

 

Αν δεν έχεις co2 dropchecker να πάρεις. Με αυτόν τον τρόπο (αν και δεν είναι ακριβής μέτρηση) θα βλέπεις και πόσο μπορείς να το πιέσεις όσο αυξάνεται η φυτομάζα σου.

Με 100% φυτομάζα μπορεί να χρειάζεσαι και τις διπλάσιες φ/δ. Εν καιρώ όμως αυτά απλά πάρε εσύ από τώρα να έχουμε μία εικόνα.

καλημέρα , drop checker εχω και απο σημερα εχω και υγρο kh4 ( DIY φυσικα υγρο , ας ειναι καλά ο @Ρομποτής Κωνσταντίνος για την συνταγή που έδωσε )

Θα το βάλω σήμερα γιατί είχε ξεραθεί η βεντούζα του :hehe  και θα το τσεκάρω .

 

Στην βδομάδα , δηλ. Κυριακή είναι καλά για την πρώτη αλλαγή νερού , ωστε απο Δευτέρα να αρχίσω το πρόγραμμα λίπανσης της Seachem , αλλα με τις μισές δόσεις απο οτι λέει ???????????

Link to comment
Share on other sites

Eγώ στην θέση σου θα έκανα μικρές αλλαγές νερού ανά 3 ημέρες και δεν θα έριχνα τίποτα από λιπάσματα.

 

Το μόνο που θα έλεγχα θα ήταν τα νιτρικά και στο μήνα πάνω θα ξεκινούσα κάλιο και τίποτα άλλο.

Υπάρχουν διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα. Μπορείς να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eγώ στην θέση σου θα έκανα μικρές αλλαγές νερού ανά 3 ημέρες και δεν θα έριχνα τίποτα από λιπάσματα.

 

Το μόνο που θα έλεγχα θα ήταν τα νιτρικά και στο μήνα πάνω θα ξεκινούσα κάλιο και τίποτα άλλο.

Υπάρχουν διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα. Μπορείς να δοκιμάσεις.

προς το παρών αυτο ειναι εφικτο να αλλαζω κάθε 3 μέρες το 1\3 του νερού .

Αυτο το κάνεις μεχρι να αυξηθεί η φυτομάζα ωστε να μην ξεσπάσουν οι αλγες να υποθέσω?

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

Η φυτομάζα σου είναι ελάχιστη αυτή τη στιγμή για να υποστηρίξει πλήρες πρόγραμμα λίπανσης. Εκτός αυτού το ενυδρείο είναι πολύ καινούργιο δεν έχεις ανάγκη από τίποτα. Με το υπόστρωμα που έχεις δεν έχεις ανάγκη τίποτα για την ώρα. Μόνο άλγες θα δεις.

Οποιοδήποτε πρόγραμμα λίπανσης , ειδικότερα η ΕΙ αφορά πιο ώριμα ενυδρεία και μεγάλες φυτομάζες.

 

Αν είχες φυτέψει φουλ θα μιλάγαμε διαφορετικά για την λίπανση.

 

Τέλος , αν μπορείς να φυτέψεις παραπάνω κάντο. Βάλε και άλλο Monte carlo

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου βεβαια θα δειξει την ομορφια του σε λιγο καιρο που θα παρουν τα πανω τους τα φυτα.

Εγω θα σκεφτομουν και την ιδεα καποιας ριζας η ξυλου μεσα. Πιστευω θα εδενε ωραια σαν συνολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Nαι.

Η φυτομάζα σου είναι ελάχιστη αυτή τη στιγμή για να υποστηρίξει πλήρες πρόγραμμα λίπανσης. Εκτός αυτού το ενυδρείο είναι πολύ καινούργιο δεν έχεις ανάγκη από τίποτα. Με το υπόστρωμα που έχεις δεν έχεις ανάγκη τίποτα για την ώρα. Μόνο άλγες θα δεις.

Οποιοδήποτε πρόγραμμα λίπανσης , ειδικότερα η ΕΙ αφορά πιο ώριμα ενυδρεία και μεγάλες φυτομάζες.

 

Αν είχες φυτέψει φουλ θα μιλάγαμε διαφορετικά για την λίπανση.

 

Τέλος , αν μπορείς να φυτέψεις παραπάνω κάντο. Βάλε και άλλο Monte carlo

Περιμένω απο Δευτέρα που θα φέρουν να βαλω άλλα 2 γλαστρακια και να δω τι θα υπαρχει για μεσαια ζωνη ωστε να φτιαξω και κατι σαν θαμνο πισω δεξιά στο κενο που εχει στις 3 πετρες κατω απο το λοφακι . βεβαια θελει το χρονο του για να φτασει στο αποτελεσμα που εχω φανταστεί και ελπιζω να  εχω .

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη.

Καταεχην,οντως εχεις βαλει λιγο μοντε καρλο και θα αργησει να γινει χαλι σε ολο το ενυδρειο.

Οι πετρες ειναι μικρες και θα χαθουν μεσα στο γρασιδι οταν μεγαλωσει και επισης θα προτειμουσα αλλου ειδους πετρες με αλλα σχηματα,βεβαια αυτο ειναι προσωπικο γουστο.

Οσον αφορα την λιπανση,μπορεις να ξεκινησεις απο την πρωτη μερα απλα θα ριχνεις πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο αυτη που θα εριχνες κανονικα.

Το μοντε καρλο το θελει το λιπασμα του...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα , καλή χρονιά σε όλους με υγεία !!!!

 

Είπα να κάνω ένα μικρό update αφού πέρασε ένας μήνας λειτουργίας του ενυδρείου.

Προστεθηκε micranthemum micranthemoides , ένα σαλιγκάρι νεριτης από το άλλο ενυδρείο ( δεν κάνει αυγά) και φιλοξενείτε και ένα αρσενικό γκάπυ το οποίο θα χαριστεί σε φίλο . Έχουμε φτάσει στις 8 ώρες φωτισμού με μόνο τις 2χ24w . Λίπανση δεν κάνω ακόμη , αλλά κάνω αλλαγή νερού 40% κάθε 3 μέρες.

Απο αύριο θα μπούν και αρκετές red cherry . Σας βάζω και ενα βιντεάκι να δείτε πως κάνουν όλα τα φυτά pearling ;) 

 

aquarium.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

 

Πολύ ωραίο!Φυσικά περιμενουμε βίντεο μόλις βάλεις τις γαρίδες!θα είναι σούπερ!!! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενα μικρό update !!!

Δυστυχως εδω και 1 μήνα πηγαινε στον αυτοματο , διοτι είχα τα μικρά μου συνέχεια με  ιωσεις , μια το ενα μια το αλλο !!!!!!! 

 

Εχει γίνει αλλαγή στο φίλτρο , μπήκε ένα 2217 γεμάτο σιποραξ και sub strat pro και βγήκε το κινέζικο ( το νερο έχει γίνει κρύσταλο )

το CO2 εχει πάει στις 70φ\λ μόνιμα .

Ανάβει και η 3η λάμπα για 2 ώρες .

Απο λίπανση κανω το εβδομαδιαιο προγραμμα της Seachem .

 

 

 

aqua.jpg

Έγινε επεξεργασία - nasos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο @nasos! Αρχίζει και δένει η εικόνα. Αν σκεφτούμε ότι δουλεύει τον ένα από τους δύο μήνες μόνο του... Το monte carlo πάει σφαίρα.:thumbsu:

 

υγ. Επειδή έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο, ένα κοπαδάκι μικρόψαρα όπως iriatherina, νομίζω θα ταίριαζε πολύ.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φίλε. Πολυ ομορφο. Σε κανα μηνακι το μοντε θα εχει απλωσει παντου. 

Συμφωνώ με τον @kadmos για τα iriatherina. Φοβερα ψαρακια με πολυ κινηση σε ολο το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασχημη ιδέα τα ψαράκια αυτά , αλλα πόσα μπορούν να μπούν ??

Link to comment
Share on other sites

Μιά ομάδα 7-8 ατόμων max, μπορεί να μπεί στα λίτρα σου.

Πολύ ιδιαίτερα, μου αρέσουν πολύ:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά σε φυτεμένο του μέτρου 15 τουλάχιστον. Νομίζω ότι 12 είναι μια χαρά. Άντε 11.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...