Jump to content

Agamyxis Pectifrons - Αναγνώρηση


Michail

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια... Ερώτηση παράγγειλα αυτο το ψαρι στην πρώτη φωτο και ηρθε αυτο... Ειναι το ιδιο ψαρι? Αυτο που εχω ειναι επικίνδυνο για τα αλλα δηλαδή παιζει να μου φαει ψάρια?

Screenshot_2016-11-15-13-55-31.png

Link to comment
Share on other sites

Ουάου!!!καμία σχέση....μπορείς να βάλεις καλύτερη φωτό που να το δίχνει όλο (πτερύγια,ουρά);

Τί μέγεθος έχει τώρα;

 

Επίσης η βλάβη στο βραγχιακό κάλυμα πότε έγινε;Πρέπει κάτι να κάνεις για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Όσο το βλέπω τόσο μπερδεύομαι....βάλε καλύτερες φωτό....στο μαγαζί που το πήρες είχαν και άλλα;Ήταν όλα τα ίδια;

 

Σου άλλαξα λίγο τον τίτλο του θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρχίζω να πιστεύω ότι το ψάρι είναι όντως Agamyxis Pectifrons αλλά είναι παραμορφωμένο στην περιοχή του κεφαλιού...

 

Φυσικά να βάλεις καλύτερες φωτό και απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα....

 

Έκανα λίγο crop την φωτό σου και έφτιαξα λίγο τα χρώματα....

 

agamyxis_id.jpg

 

Επίσης το κοράλλι (fungia-αυτό για τους φίλους μου τους θαλασσινούς :) ) που έχεις δεξιά (το ρόζ δηλαδή) πρέπει να βγεί γιατί είναι αρκετά αιχμηρό και θα τραυματίσει τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε μου καλησπερα...Το ψαρι ετσι μου ήρθε απο aquarium... Το κοραλλι το ειχα στο πλαι και το έριξε...  Θα βαλω οτι φωτο εχω γτ τωρα ειναι κρυμμένο... Ειναι επικυνδυνο για τα αλλα ψαρια? Με τα βραγχια τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι Agamyxis Pectifrons μάλλον με παραμόρφωση...τί μέγεθος έχει?

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα...συνήθως δέν πειράζουν και είναι πανέμορφα ψάρια...άν μπορείς πιάστο με μιά πετσέτα (βρεγμένη) και βγάλε το κεφάλι μιά καλή φωτό...Τα βράγχια του (το αριστερό καλυμα) είναι πάντα 'ανοικτό'?

 

Όταν λές ήρθε από aquarium τί εννοείς?aquariumshop?Είδες τα υπόλοιπα ή στο έστειλαν σπίτι?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να τον βγαλω ανοίγει τα πτερυγια του και κολλάει στην φωλια του... Το βραδυ αν βγει θα τον βγαλω καλυτερες φώτο...απο την αλλη πλευρα ειναι κανονικα τα βραγχια του...ρωταω αν τρωει αλλα ψαρια γτ μου ειπαν οτι γαριδες και μικρα γκαπυ τα τρώει για πρωινό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Michail έγραψε:

Δεν μπορεσα να τον βγαλω ανοίγει τα πτερυγια του και κολλάει στην φωλια του... Το βραδυ αν βγει θα τον βγαλω καλυτερες φώτο...απο την αλλη πλευρα ειναι κανονικα τα βραγχια του...ρωταω αν τρωει αλλα ψαρια γτ μου ειπαν οτι γαριδες και μικρα γκαπυ τα τρώει για πρωινό...

Το ειχε ενα φιλαρακι..

Απο οτι θυμαμαι...

Αν ειναι μεγαλο σε ηλικια δεν αποκλειεται να την "πεσει" και σε ψαρια...

Συνηθως τρεφεται με "μεγαλες" τροφες με την αγαπημενη του να ειναι τα σκουλικια...

Μπορει να ειναι ταλαιπωρημενο γιαυτο και να ειναι κακη η εικονα του...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ταμπλέτες τα ριχνω ολα αυτα για τον βυθό... Πρεπει να μου έφαγε ενα γκαπυγτ εξαφανίστηκε και δεν το βρήκα... Οπως καιν2 γαριδες cardinal... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι γυρω στους 12 ποντους οπως λες απο οτι διαβασα τωρα ειναι κοντα στο τελικο μεγεθος...

Οποτε δεν αποκλειεται να τρεφεται με μικρα ψαρια και ασπονδυλα....

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99,9% αυτό ευθύνεται για τις απώλειες ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια...:( Και τα βραγχια του που ει αι ετσι το κάλυμμα τι πρέπει να κάνω? Σημερα ξεκίνησα και μια θεραπεια με εσχα 2000 σε συνδυασμο με εχιτ... Θα τον βοηθήσει αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Michail έγραψε:

Τελεια...:( Και τα βραγχια του που ει αι ετσι το κάλυμμα τι πρέπει να κάνω? Σημερα ξεκίνησα και μια θεραπεια με εσχα 2000 σε συνδυασμο με εχιτ... Θα τον βοηθήσει αυτόν?

Για ποιον λογο κανεις αυτη την θεραπεια;;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μιχαήλ.

Είναι απαραίτητο να κάνεις μια λεπτομερή παρουσίαση του ενυδρείου σου για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε....με ελάχιστες πληροφορίες απο εδώ και απο εκεί μόνο αόριστες "μαντεψιές" μπορεί να γίνουν που δέν θα έχουν αποτέλεσμα...απο ότι φαίνεται έχεις σοβαρά και μεγαλύτερα προβλήματα....πάμε λοιπόν να τα λύσουμε με ψυχραιμία και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και καλό είναι να μην βάλεις άλλα νέα ψάρια μέχρι να λυθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο ενυδρειο εχω 2 αγελοψαρα ενα μικρου μεγεθους και ενα μεγαλο... Το μεγαλο κατα περιεργο τρόπο δεν πειραζει τα αλλα ψαρια... Εχω μεσα 2 moλy 1 θηλυκο gapy 3 rodostomous 3 πplaty 1 corydoras 2 cochi loach 3 σαλιγκάρια ενα γλυφτη κλασικο 1 synodontis κλασικό και ενα synodontis white zamdia... Το ενυδρειο ειναι 105 λιτρα... Εχω μεσα το φίλτρο που ειχε το ενυδρειο και εξωτερικο eheim 2215 αν δεν κανω λαθος... Αααα και κανα 20 μικρα στην γενιστρα gappy και moly τα οποια σε λιγο καιρο θα τα βαλω σε αλλο ενυδρείο...πιο μετα θα βαλω και φωτο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...