Jump to content

Αρρωστο γκαπυ


Recommended Posts

πριν 36 λεπτά, το μέλος Michail έγραψε:

 

20161207_200131_HDR.jpg

 

Φαγωμένη ουρά και πτερύγια κατεστραμένα, λεπια γυρισμένα προς τα έξω και fungus.....Θέλεις άμεσα κάτι πιο δυνατό πχ. Bactopur ή κάτι αντίστοιχο...πώς είναι τα υπόλοιπα...,θα βοηθήσει άν βάλεις φωτό και απο τα άλλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα εκτος απο ενα θηλυκό μολυ που το μονο σύμπτωμα Είναι οτι τρίβεται στα ξύλα ειναι μια χαρά... Οκ θα βαλω απ ολα

Link to comment
Share on other sites

Άν κάνεις θεραπεία με Bactopur Direct να ξέρεις ότι θα σου επιρεάσει την βιολογία του φίλτρου οπότε μόλις τελειώσεις θα πρέπει να κάνεις τις αντίστοιχες "διορθωτικές κινήσεις"

Link to comment
Share on other sites

Τα τπόλοιπα ψάρια που φαίνονται στις φωτό μοιάζουν να είναι καλά με μία αμφιβολία συο κορυντόρας παντα που δεν φαίνονται καλά στην φωτό τα πτερύγια τους.

 

Μπορείς τότε, αν είναι δηλαδή τα υπόλοιπα ψάρια καλά, να κάνεις μπάνιο σε bactopur direct μονο το γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενα το κορυντορας κανει κάτι αποτομα ανεβασματτα προς την επιφάνεια του νερου και μετά ξανα κατω ψαχουλευει ολο τον βυθο... Το αλλο ειχε μια περίεργη συμπεριφορα αρκετά ενοχελικη και παρατήρησα και μια μικρή αλλαγη στο χρωμα του αλλα μετα την θεπραεια ζωντάνεψε αρκετά... Τωρα ολα τα υπόλοιπα ειναι μια χαρά... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Michail έγραψε:

Λοιπόν το ενα το κορυντορας κανει κάτι αποτομα ανεβασματτα προς την επιφάνεια του νερου και μετά ξανα κατω ψαχουλευει ολο τον βυθο... Το αλλο ειχε μια περίεργη συμπεριφορα αρκετά ενοχελικη και παρατήρησα και μια μικρή αλλαγη στο χρωμα του αλλα μετα την θεπραεια ζωντάνεψε αρκετά... Τωρα ολα τα υπόλοιπα ειναι μια χαρά... 

Ειναι φυσιολογικη αντιδραση στα κορυ οταν νιωθουν οτι χρειαζεται να περνουν αναπνοες απο την επιφανεια...

Οσον αφορα συμπεριφορα του αλλου κορυ θα χρειαστει παρακολουθηση...

Γνωμη και συγνωμη κιολας ειναι οτι θα πρεπει να αποχωριστεις διαφορα "αντικειμενα" που επιβαρυνουν την ποιοτητα του νερου σου...

Στο λεω γιατι σαν χομπιστας θεωρω οτι ημουν απο τους πιο απροσεκτους στην υφηλιο με αποτελεσμα για μεγαλο χρονικο διαστημα να εχω "ατακτα"ενυδρεια με πολυ αρρωστα ψαρια και να ειμαι συνεχεια με δεκαδες φαρμακα στο ντουλαπι μου και με δεκαδες επισης θεραπειες και απωλεεις ψαριων μου στο ενεργητικο μου...

Θα ελεγα οτι απο τα ενυδρεια μου εχουν περασει οτι γνωστες και αγνωστες ασθενειες εχει η παγκοσμια βιβλιογραφια....:hehe

Αυτο σταματησε οταν σταματησα να σκεφτομαι μονο τι μου "χτυπαει" στο ματι και αποφασισα να παρεχω στα ψαρια μου τις βελτιστες συνθηκες και οσο πιο κοντινες γινοταν στις συνθηκες που ζουν τα αγρια αδελφια τους...

Δεν ξερω..

Ισως ειμαι λιγο παλιομοδιτης και παραξενος και δεν μου αρεσει να βλεπω κοραλια σε ενυδρειο με ψαρια γλυκου νερου και ασιατικα με αμερικανικα ειδη μαζι...

Αλλα βασικα ειναι αρχικα κατα την γνωμη μου ο διαχωρισμος των ειδων και το "στησιμο" παραγοντες υγειας των κατοικων του ενυδρειου...

Ειναι "μεγαλη" η ομαδα εδωπερα και θα σε βοηθησει να φτιαξεις βημα βημα οτι θες!!

Ψαξε το χομπι προς αυτη την κατευθηνση και θα δεις οτι ειναι πολυ πιο ομορφο απο οτι εχεις φανταστει...

Μακαρι να ειχε βρεθει καποιος να μου τα ειχε πει και εμενα αυτα οταν για χρονια κρατουσα "λαθος" ενυδρεια...

Φιλικα παντα και εννοειται χωρις ιχνος κατακρισης...:D;)

 

 

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...