Jump to content

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν δεν βρεις έχω κι εγώ, 7€ το κιλό το είχα πάρει πριν κανένα μήνα (δεν θέλω λεφτά απλώς το αναφέρω για να ξέρεις περίπου τιμές). 

σε ευχαριστω φιλε μου θα ψαξω αν δεν βρω τα ξαναλεμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2016 at 9:13 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν ειναι dropsy...

Ξεκινησα με μηπως γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα ψαρι με συμπτωματα swim bladder να μην εχει θεματα στον τροπο που κολυμπαει και συμπεριφερεται...

Οπως και να εχει νομιζω οτι το ψαρι χρειαζεται αποσυμφορηση και εκει πρεπει να εστιασεις...

Γιαυτο και το μηπως...^_^

Εκτος αν ειναι ογκος που πραγματικα  δεν το ευχομαι!!

Epsom salt θα βρεις στο φαρμακειο...

Υπαρχει στα μεγαλα και οι τιμες ξεκιναν απο 2 ευρω περιπου και φτανουν και μεχρι 10 αναλογως τις διαθεσεις του φαρμακοποιου και την εταιρεια..

Αν δεν βρεις στειλε μου πμ να δω πως θα μπορεσω να σου δωσω εγω...

καλησπερα Σταθη μολις σημερα βρηκα το epsom salt και ξεκινισα θεραπεια ,με προβληματισες ομως  για αυτο που μου ειπες οτι εχει συμπτωματα swim bladder  .και το εψαξα λιγο στο you tube ειδα αρκετα βιντεακια που κανουν τρυπημα με βελονα στην περιοχη του πρηξιματος και αφερουν τον αερα !!!! αν δεν δω φως και μετο epsom θα πρεπει να κανω αυτην την μεθοδο μετα? (ελα παναγια μου θα γινουμε και χειρουργοι ) η μηπως κανω καμια βλακεια και θανατωσω το ψαρι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..:D

Μην μπεις σε αυτη την διαδικαδια...

Εχε υποψην σου οτι ακομα και αν το ψαρι ξεπρηστει δεν σημαινει οτι ειναι υγιες γιατι η ζημια απο το πρηξιμο στα εσωτερικα οργανα ισως να ειναι μεγαλη...<_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλησπερα..:D

Μην μπεις σε αυτη την διαδικαδια...

Εχε υποψην σου οτι ακομα και αν το ψαρι ξεπρηστει δεν σημαινει οτι ειναι υγιες γιατι η ζημια απο το πρηξιμο στα εσωτερικα οργανα ισως να ειναι μεγαλη...<_<

μμμ μαλιστα  .....ευχαριστω και παλι !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλες γιορτες να εχουμε .αυριο τελειωνω την θεραπεια και με το epsom και δεν εχω δει καμια βελτιωση ,θα ανεβασω και φωτογραφιες,λοιπον τι να κανω τωρα ?να συνεχισω το ιδιο να αρχισω κατι αλλο?να ξαναβαλω το ψαρι στο αρχικο ενυδρειο η μηπως δεν πρεπει ?  αν δειτε στην φωτο η μια μερια ειναι πιο πρισμενη απο την αλλην .παρακαλω παιδια καποια συμβουλη

15631399_10207548302254613_356520417_o.jpg

15696961_10207548297054483_1998297271_o(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

καλησπερα παιδια και καλες γιορτες να εχουμε .αυριο τελειωνω την θεραπεια και με το epsom και δεν εχω δει καμια βελτιωση ,θα ανεβασω και φωτογραφιες,λοιπον τι να κανω τωρα ?να συνεχισω το ιδιο να αρχισω κατι αλλο?να ξαναβαλω το ψαρι στο αρχικο ενυδρειο η μηπως δεν πρεπει ?  αν δειτε στην φωτο η μια μερια ειναι πιο πρισμενη απο την αλλην .παρακαλω παιδια καποια συμβουλη

15631399_10207548302254613_356520417_o.jpg

15696961_10207548297054483_1998297271_o(1).jpg

Μπορεις αν ειναι ευκολο να περιγραψεις την διαδικασια που ακολουθησες στην θεραπεια;;

Αρχιζει να μου θυμιζει αυτο το θεμα και πραγματικα δεν ξερω τι συμβουλη μπορω να σου δωσω με ασφαλεια!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μπορεις αν ειναι ευκολο να περιγραψεις την διαδικασια που ακολουθησες στην θεραπεια;;

Αρχιζει να μου θυμιζει αυτο το θεμα και πραγματικα δεν ξερω τι συμβουλη μπορω να σου δωσω με ασφαλεια!!

 

γεια σου σταθη .λοιπον ξεκινησα με flagyl mia βδομαδα ,απομονωση σε ενυδρειο καραντινα ,μονο αρακα .συσκοτιση και ξεκινισα με epsom salts 2 koytalakia του γλυκου σε 50 λιτρα νερο ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

γεια σου σταθη .λοιπον ξεκινησα με flagyl mia βδομαδα ,απομονωση σε ενυδρειο καραντινα ,μονο αρακα .συσκοτιση και ξεκινισα με epsom salts 2 koytalakia του γλυκου σε 50 λιτρα νερο ...

Καλημερα Νικολα...

Τα βηματα που εκανες μου μοιαζουν και σωστα και ασφαλη...

Θα μπορουσα να σου προτεινω πολλες εναλλακτικες με αντιβιωτικα και αντιβακτηριακα σκευασματα αλλα δεν θα το κανω γιατι πολυ απλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβως εχει το ψαρι και δεν θα ηθελα να ρισκαρω...

Αν καποιο παιδι γνωριζει θα ηθελα και εγω να ακουσω την γνωμη του!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2016 at 2:31 ΠΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μακάρι να δουλέψει η "συνταγή" και να γίνει καλά το ψαράκι!

Να μας ενημερώνεις με την εξέλιξη του!Καλή τύχη!

φιλε μου καποια συμβουλη ? αν θεςδιαβασε τα παραπανω σχολια για να λαβεις γνωση ,ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2016 at 6:05 ΜΜ, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Καλησπερα φιλε μου και καλη εβδομαδα. 

Εχουμε καποιο νεο απο το ψαρακι?

γεια σου φιλε μου αν μπορεις να βοηθεισεις ?καποια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

γεια σου φιλε μου αν μπορεις να βοηθεισεις ?καποια γνωμη

Καλησπερα φιλε μου πραγματικα δεν ξερω και εγω πως να βοηθησω μιας και το ψαρακι ειναι αρκετο καιρο ετσι και δεν ξερουμε αν θα μπορουσαμε να το σώσουμε με υγρα φαρμακα :blush:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να κανεις και μια θεραπεια με esha 2000 δες εδω

αν θες δοκιμασε να σπασεις 1 με 2 σκελιδες σκορδο σε 500ml νερο, αστο να οριμασι το σκορδοζουμο για 3 ωρες στο ψυγειο αναμενοντας ανα διαστηματα και μετα μπορεις

να απομονώσεις το ψαρι αν μπορεις παλι μονο του να του μουλιασεις λιγο τροφη με το σκορδοζουμο και να του δώσεις να το φαει, ειναι δυναμωτικο για τα ψαρια το σκορδο και φυσικο φαρμακο.

Τροφι εμποτισμενοι με το σκορδο δίνεις 1 φορα την ημερα και το ζομο το συντηρης στο ψυγειο για 1 μηνα.

 

Αυτα απο εμενα ελπιζω να κανει δουλεια κατι απο αυτα γιατι ειναι κριμα .

Link to comment
Share on other sites

γιαννη του εχω κανει και με esha 2000 στις αρχες αλλα παλι τιποτα ,λες να το βγαλω απο το ενυδρειο καραντινα και να το βαλω στο αρχικο?20 μερες το εχω εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Αστο εκει φιλε μου γιατι μπορει να εχει κατι μεταδοτικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2016 at 11:21 ΜΜ, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

γιαννη του εχω κανει και με esha 2000 στις αρχες αλλα παλι τιποτα ,λες να το βγαλω απο το ενυδρειο καραντινα και να το βαλω στο αρχικο?20 μερες το εχω εκτος.

Νικολα επειδη μου κινησε το ενδιαφερον η κατασταση του ψαριου εψαξα σε οτι κιταπια ειχα..

Απο πολλους χαρακτηριζεται σαν συνδιασμος εντερικων και βακτηριακης που φτανει μεχρι "ορισμενη" υδρωπικια χωρις ομως να εχει εξηγηθει τι ακριβως ειναι...

Και ο τροπος θεραπειας μπορει να ειναι ολα τα σκευασματα που σου προτειναν τα παιδια μαζι και εγω οταν βρισκεται σε αρχικο σταδιο.....

Θελει τυχη και επιμονη ακολουθοντας θεραπεια με flagyl ή epsom μηπως και καταφερει το ψαρι και ξεπρηστει...

Link to comment
Share on other sites

Νϊκο μετά το flagyl στα περιτώματα υπάρχει βελτίωση ή ακόμα είναι ινώδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Νικολα επειδη μου κινησε το ενδιαφερον η κατασταση του ψαριου εψαξα σε οτι κιταπια ειχα..

Απο πολλους χαρακτηριζεται σαν συνδιασμος εντερικων και βακτηριακης που φτανει μεχρι "ορισμενη" υδρωπικια χωρις ομως να εχει εξηγηθει τι ακριβως ειναι...

Και ο τροπος θεραπειας μπορει να ειναι ολα τα σκευασματα που σου προτειναν τα παιδια μαζι και εγω οταν βρισκεται σε αρχικο σταδιο.....

Θελει τυχη και επιμονη ακολουθοντας θεραπεια με flagyl ή epsom μηπως και καταφερει το ψαρι και ξεπρηστει...

σταθη γεια σου και χρονια πολλα πως λες να συνεχισω ?μαζι και τα δυο (flagyl kai epsom ) για μια εβδομαδα?η πρωτα το ενα και μετα το αλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Νϊκο μετά το flagyl στα περιτώματα υπάρχει βελτίωση ή ακόμα είναι ινώδη;

γεια σου φιλε μου και χρονια πολλα .λοιπον δεν εχω δει περιτωματα μερες λες και εχει στουμποσει

Link to comment
Share on other sites

παιδια λετε να το δοκιμασω ?η μπα...δεν ξερωω τι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

σταθη γεια σου και χρονια πολλα πως λες να συνεχισω ?μαζι και τα δυο (flagyl kai epsom ) για μια εβδομαδα?η πρωτα το ενα και μετα το αλλο

Χρονια πολλα!!

Ή με το ενα ή με το αλλο Νικολα...

Αν τρωει προσπαθησε να του περασεις μικρες δοσεις φλατζιλ στην τροφη...

Συγκεκριμενα την δοσολογια που εχεις σκοπο να ριξεις στο ενυδρειο ριχτην πρωτα σε ενα μικρο ποτηρι με νερο ενυδρειου και ανακατεψε το για να μην επιπλεει η σκονη...

Εκει μεσα αφησε και μικρη ποσοτητα τροφης για ενα λεπτο ισα ισα να ποτισει και ετσι οπως ειναι γυρνα το ποτηρι μεσα στο ενυδρειο...

Εγω θα προσπαθουσα ετσι αρχικα...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Χρονια πολλα!!

Ή με το ενα ή με το αλλο Νικολα...

Αν τρωει προσπαθησε να του περασεις μικρες δοσεις φλατζιλ στην τροφη...

Συγκεκριμενα την δοσολογεια που εχεις σκοπο να ριξεις στο ενυδρειο ριχτην πρωτα σε ενα μικρο ποτηρι με νερο ενυδρειου και ανακατεψε το για να μην επιπλεει η σκονη...

Εκει μεσα αφησε και μικρη ποσοτητα τροφης για ενα λεπτο ισα ισα να ποτισει και ετσι οπως ειναι γυρνα το ποτηρι μεσα στο ενυδρειο...

Εγω θα προσπαθουσα ετσι αρχικα...

αν τρωει λεει?τραβαω γρηγορα το δαχτυλο μην το αρπαξει σαν πιρανχας !!αντε να δουμε θα βαδισω ετσι μεχρι να δουμε φως ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

παιδια λετε να το δοκιμασω ?η μπα...δεν ξερωω τι αλλο να κανω

Υπομονη...

Ειναι επιφοβες στα ματια μου τετοιες επεμβασεις..

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι έχει και πρόβλημα στο κολύμπι;

 

Συνέχισε όπως είπε ο Στάθης και μόνο αν χειροτερέψει να πάς σε κάτι τέτοιο όπως το βίντεο...Αν φτάσεις σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σε βοηθήσω και να το κάνουμε μαζί για να το κάνουμε προσεκτικά και να καταγράψουμε την διαδικασία....επίσης φαντάζομαι δεν έχεις αναισθητικό (που είναι απαραίτητο) οπότε θα σου φέρω άν χρειαστεί...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το ψάρι έχει και πρόβλημα στο κολύμπι;

 

Συνέχισε όπως είπε ο Στάθης και μόνο αν χειροτερέψει να πάς σε κάτι τέτοιο όπως το βίντεο...Αν φτάσεις σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σε βοηθήσω και να το κάνουμε μαζί για να το κάνουμε προσεκτικά και να καταγράψουμε την διαδικασία....επίσης φαντάζομαι δεν έχεις αναισθητικό (που είναι απαραίτητο) οπότε θα σου φέρω άν χρειαστεί...

οχι το ψαρι κολυμπαει κανονικα ,ορεξη για φαγητο απιστευτη και γενικα συμπεριφορα τελεια ,μονο εμφανισιακα ειναι τρομερα πρισμενο .στο βιντεο που εχω ανεβασει δεν βλεπω καποιο ανεσθητικο παρα μονο μια συριγγα απλη ,καθως και εκτιμω πολυ την βοηθεια σου να με βοηθεισεις σε αυτο ,αλλα νομιζω εισαι απο αθηνα και εγω φλωρινα  700 χλμ ,πως θα κανουμε κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αθήνα-φλώρινα είναι λίγο απαγοτευτικό...Εφ όσον το ψάρι κολυμπάει κανονικά δεν υπάρχει λόγος για ριζικές "επεμβάσεις"....στο βίντεο που έβαλες φυσικά και χρησιμοποιήθηκε αναισθητικό!

 

Άν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τα ξανασυζητάμε...προς το παρόν συνέχισε με φλατζύλ στην τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...