Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Δημήτρη είναι πολύ πυκνό το διχτάκι, ούτε το νερό δεν περνάει καλά καλά, φαντάσου το φουσκώνει γιατί βρίσκει πίεση, αν περάσει δεν πειράζει θα πέσουν στον γυμνό πάτο του ενυδρείου. Φίλτρο στρωμένο δε χρειάζεται; Το νερό αλλαγής να είναι βρύσης ή ενυδρείου; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αποποίηση ευθύνης:

 

Δηλώνω υπεύθυνα ότι εγώ ο Χασκυ Τζίμ καθώς και τα υπόλοιπα μέλη αυτού του φόρουμ δεν φέρουμε καμία ευθύνη για την ενυδρειακή 'κατάντια' του φίλου και συνχομπίστα Ευτύχη.

 

Ο δηλών

 

Χασκυς Τζίμης ο γατοψαροβλαμένος!!!!

 

 

αχαχχααχχα μπράβο ρε!!!αρκετό κερατόφυλλο και εγερια και θα είσαι κομπλέ!

Δηλώνω υπεύθυνα σε ολους ! ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ !!! 

Χααχχα γατόψαρα rules !!!!

Δημητρη θα βάλω egeria densa που έχω αρκετή , κερατοφυλλο καθόλου τώρα , αυριο ! ..

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Δημήτρη είναι πολύ πυκνό το διχτάκι, ούτε το νερό δεν περνάει καλά καλά, φαντάσου το φουσκώνει γιατί βρίσκει πίεση, αν περάσει δεν πειράζει θα πέσουν στον γυμνό πάτο του ενυδρείου. Φίλτρο στρωμένο δε χρειάζεται; Το νερό αλλαγής να είναι βρύσης ή ενυδρείου; 

 

Νερό απο το ενυδρείο στις αλλαγές.Το φίλτρο δέν χρειάζεται αν κάνεις καθημερινές αλλαγές.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Δηλώνω υπεύθυνα σε ολους ! ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ !!! 

Χααχχα γατόψαρα rules !!!!

Δημητρη θα βάλω egeria densa που έχω αρκετή , κερατοφυλλο καθόλου τώρα , αυριο ! ..

 

Δέν χρειάζεται  να βάλεις και κερατοφυλλο, η εγέρια αρκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα μικρά θα περάσουν μέσα απο το δυχτάκι της αεραντλίας...πρέπει να τα βάλεις αλλού...σε ότι βρείς.Εστω και σε πλαστικό δοχείο με αεραντλία και κανα φυτό...καθημερινες αλλαγες 50% και θα είσαι κομπλέ!

Περνάνε @Ρομποτής Κωνσταντίνος Σίγουρα !

Εγώ το έβαλα μαζι γιατι ακόμα περιμένω μερικα αυγά , μπορεί να βγουν μπορεί όχι αλλα έχω και μερικα μικρά στο διχτάκι μέσα και σκέφτηκα οτι με τη τούμπα θα κολλήσουν στα τοιχώματα 

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο έχεις καθόλου μέσα ή μόνο την αερόπετρα; Ωπα τώρα είδα όλο το βίντεο, έχεις φίλτρο κι έχεις κάνει ό,τι έχω κάνει κι εγώ!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Δημήτρη λες το νερό απ το ενυδρείο για τις αλλαγές, δεν θα πειράζει που θα έχει νιτρικά; 

 

BbWu6mh.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Φίλτρο έχεις καθόλου μέσα ή μόνο την αερόπετρα; Ωπα τώρα είδα όλο το βίντεο, έχεις φίλτρο κι έχεις κάνει ό,τι έχω κάνει κι εγώ!!!

 

Κωστα , εχω και τα δυο μεσα , πιο πολύ για να χτυπαει το φιλτρο πανω στα αυγα που εχουν μεινει στα φυλλα μαζι με την αεροπετρα , Αφου θα γινονται καθημερινες αλλαγες δεν ειναι αναγκαιο  . Καλη επιτυχια και σε σενα φιλε !!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και σωστό setup Ευτύχη!

 

Πάμε γερά! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Κωστα , εχω και τα δυο μεσα , πιο πολύ για να χτυπαει το φιλτρο πανω στα αυγα που εχουν μεινει στα φυλλα μαζι με την αεροπετρα , Αφου θα γινονται καθημερινες αλλαγες δεν ειναι αναγκαιο  . Καλη επιτυχια και σε σενα φιλε !!! 

 

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ, το ίδιο είχα κάνει και πέρυσι και εκκολάφτηκαν τα αβγά, έχω βάλει το φίλτρο να χτυπάει πάνω στην αερόπετρα και τα αβγά από πίσω απ την αερόπετρα ώστε να λούζονται με οξυγόνο, βέβαια έριξα και esha2000, πέρυσι ρίχνοντας το συγκεκριμένο προιόν είχα 100% επιτυχία εκκόλαψης. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ, το ίδιο είχα κάνει και πέρυσι και εκκολάφτηκαν τα αβγά, έχω βάλει το φίλτρο να χτυπάει πάνω στην αερόπετρα και τα αβγά από πίσω απ την αερόπετρα ώστε να λούζονται με οξυγόνο, βέβαια έριξα και esha2000, πέρυσι ρίχνοντας το συγκεκριμένο προιόν είχα 100% επιτυχία εκκόλαψης. 

Πολυ ωραία !

Μεγάλωσες μωρά Κώστα ;

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Πολυ ωραία !

Μεγάλωσες μωρά Κώστα ;

 

Oχι δυστυχώς έκανα κάτι λάθος και τα έχασα σε 3 μέρες, ίσως που δεν ήταν στρωμμένο φίλτρο αφού ξέχασα να βάλω υλικά απ το εξωτερικό, ίσως η δυνατή κυκλοφορία που είχε τα εξάντλησε, δεν ξέρω. Ελπίζω να βγουν πάλι τώρα και να τα πάω καλύτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για βοηθήστε μάγκες, χθες έσκασαν τα πρώτα αβγά, όταν βάζω φακό βλέπω που κρύβονται πανικόβλητα, λογικά σήμερα θα σκάσουν και τα υπόλοιπα κι όπως σας έλεγα είναι τόσο σφιχτή η σίτα που δεν μπορούν να ξεφύγουν και δεν το θέλω γιατί το φίλτρο είναι 150lt./h και στο 15λιτρο το κάνει πλυντήριο ενώ η σίτα κόβει αρκετά. Εβγαλα την αερόπετρα μέσα απ το διχτάκι και την έχω βάλει απ έξω πλέον ίσα να οξυγονώνει το νερό. Εβαλα στην επιφάνεια της γεννήστρας και ένα κλαδί λευκοκεφάλα. Αφού έσκασαν τα πρώτα χθες απόγευμα ξεκινάω τάισμα σήμερα το απόγευμα; Μπορώ να ρίξω και βιταμίνη την fishvitamin της sera όπως γράφει για ανάπτυξη γόνου μέρα παρά μέρα από μία σταγόνα; Από τροφές έχω μόνο hikari first bites οι άλλες λήξανε, να βάζω μισή ταμπλέτα που είναι για γατόψαρα εναλλάξ κάθε μέρα εμπλουτίζοντας με τη βιταμίνη; Εχω μία μεγάλη σύριγγα 60άρα στην οποία έχω συνδέσει ένα λάστιχο αεραντλίας για να σιφωνάρω ό,τι μένει από τροφή, επίσης σήμερα έβγαλα 9 μακαρόνια απ το εξωτερικό φίλτρο και τα έβαλα στο μικρό της γεννήστρας ώστε να έχω βιολογία έκανα καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Ταιζεις κανονικά και άν μπορεις πολλές φορες την ημέρα.

Απο τροφές αυτές που έχεις δεν ειναι ιδανικές....έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να σας γράφω για paramecium,vinegar eels, κοπίποδα,microworms και τα σχετικά....

 

Θα κάνεις δουλειά με οποιαδήποτε τροφή αρκεί να την πολτοποιείς αλλά δεν θα έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα στον αριθμο των μικρών που τελικά θα μεγαλώσουν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ταιζεις κανονικά και άν μπορεις πολλές φορες την ημέρα.

Απο τροφές αυτές που έχεις δεν ειναι ιδανικές....έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να σας γράφω για paramecium,vinegar eels, κοπίποδα,microworms και τα σχετικά....

 

Θα κάνεις δουλειά με οποιαδήποτε τροφή αρκεί να την πολτοποιείς αλλά δεν θα έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα στον αριθμο των μικρών που τελικά θα μεγαλώσουν

 

Και που τις βρίσκω αυτές τις τροφές; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Και που τις βρίσκω αυτές τις τροφές; 

Μην το σκεφτεσαι @Husky_Jim μπαναρε τον τωρα επιτοπου!!:hehe:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μην το σκεφτεσαι @Husky_Jim μπαναρε τον τωρα επιτοπου!!:hehe:hehe

 

Γιατί βρε; Μήπως μπορώ να τις φτιάξω σπίτι μου; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μην το σκεφτεσαι @Husky_Jim μπαναρε τον τωρα επιτοπου!!:hehe:hehe

 

Αχχαχαχαχα δεν υπάρχει!!!!!

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος θα περασω το απογευμα απο περιστερι και θα σου φερω walter worms και paramecium

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Γιατί βρε; Μήπως μπορώ να τις φτιάξω σπίτι μου; 

 

Αχχαχαχα @stathis spithas Αυτός το συνεχίζει.....διάλεξε εσύ την τημωρία που του αξίζει!!!

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος δές εδώ: 

http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/342-ζωντανές-τροφές/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Αχχαχαχα @stathis spithas Αυτός το συνεχίζει.....διάλεξε εσύ την τημωρία που του αξίζει!!!

Εχω κανα κιλο αμμο που χρειαζεται δοκιμη αν ειναι καλη ή θολωνει το νερο....

Τι λες να δοκιμασουμε μια στο φυτεμενο;;:D:hehe

Πλακουλα εεε;;

Κωστη μου το ξερεις οτι σου εχω αδυναμια!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Αχχαχαχαχα δεν υπάρχει!!!!!

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος θα περασω το απογευμα απο περιστερι και θα σου φερω walter worms και paramecium

 

Ωραία, θα σου δώσω επιτέλους και τα φάρμακα, μόνο που αισθάνομαι λίγο άσχημα να πηγαινοέρχεσαι συνέχεια για χάρη μου, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

corydoras aeneus fry 4 days old

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Πως πάτε εσεις φιλε , σκασαν τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Πως πάτε εσεις φιλε , σκασαν τα αυγα?

 

Ναι πάνε τώρα 4 μέρες, πρέπει να είναι καμιά 30αριά λάβρες που κινούνται μέσα στη γεννήστρα από δίχτυ, μου δωσε χθες και μπόλι από ζωντανά σκουλήκια ο @Husky_Jim και περιμένω να δω πως θα τα πάω γιατί είναι η δεύτερη φορά και την πρώτη στην 4η - 5η μέρα τα χασα δηλαδή στις μέρες που είμαι τώρα, εσύ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...