Jump to content

Προσθήκη δεύτερου φίλτρου


Corbil

Recommended Posts

Καλημέρα σας.....

 

Ως κάτοχος ενος 310 λίτρων ενυδρείου με γλυκο νερό, εχω ήδη αγορασμένο το jbl 901e να τρέχει. Ξέρω είναι πολυ οριακό το φίλτρο αυτό για τοσα λίτρα. Αν θα βάλω παράλληλα και ενα 1501e θα γίνει πλυντήριο μέσα? Γενικά θα κάνω κακό ή καλό με την προσθήκη ενός ακόμα φίλτρου?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας, και μπράβο στην προσπάθεια των συντονιστών να κρατήσουν αυτόν τον ιστότοπο υγειή και λειτουργικό!

Link to comment
Share on other sites

Να το βάλεις, 1400l/h είναι καλά για τις διαστάσεις σου, δεν θα έχεις πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Καλημέρα σας.....

 

Ως κάτοχος ενος 310 λίτρων ενυδρείου με γλυκο νερό, εχω ήδη αγορασμένο το jbl 901e να τρέχει. Ξέρω είναι πολυ οριακό το φίλτρο αυτό για τοσα λίτρα. Αν θα βάλω παράλληλα και ενα 1501e θα γίνει πλυντήριο μέσα? Γενικά θα κάνω κακό ή καλό με την προσθήκη ενός ακόμα φίλτρου?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας, και μπράβο στην προσπάθεια των συντονιστών να κρατήσουν αυτόν τον ιστότοπο υγειή και λειτουργικό!

Ωραια φιλτρα!!

Ακουραστα και αθορυβα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Καλημέρα σας.....

 

Ως κάτοχος ενος 310 λίτρων ενυδρείου με γλυκο νερό, εχω ήδη αγορασμένο το jbl 901e να τρέχει. Ξέρω είναι πολυ οριακό το φίλτρο αυτό για τοσα λίτρα. Αν θα βάλω παράλληλα και ενα 1501e θα γίνει πλυντήριο μέσα? Γενικά θα κάνω κακό ή καλό με την προσθήκη ενός ακόμα φίλτρου?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας, και μπράβο στην προσπάθεια των συντονιστών να κρατήσουν αυτόν τον ιστότοπο υγειή και λειτουργικό!

 

Καλημέρα,

 

μιά χαρά θα είσαι!Όσο περισσότερη φίλτρανση τόσο το καλύτερο.

Άν έχεις υπερβολική ροή και σε ενοχλεί μπορείς να την "μειώσεις" με spray bar ή κάτι αντίστοιχο!

 

Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Husky_Jim said:

 

Καλημέρα,

 

μιά χαρά θα είσαι!Όσο περισσότερη φίλτρανση τόσο το καλύτερο.

Άν έχεις υπερβολική ροή και σε ενοχλεί μπορείς να την "μειώσεις" με spray bar ή κάτι αντίστοιχο!

 

Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Σύντομα μόλις ολοκληρωσω τo project θα ανεβασω φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!! :D

Μετέφερα το ερώτημα σου σε ξεχωριστό θέμα και με λίγο διαφορετικό τιτλο για να σε βοηθήσει

να λάβεις περισσότερες απαντήσεις αλλά να φανεί και χρήσιμο σε μελλοντική αναζήτηση.

 

Αναμένουμε λοιπόν την παρουσιάση σου και φυσικά μην ξεχάσεις να βγάλεις φώτο απ` όλα τα στάδια του στησίματος...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, stathis spithas said:

Ωραια φιλτρα!!

Ακουραστα και αθορυβα!!

Νομίζω είναι καλό το value for money τους και μεχρι τώρα όπου κι αν έψαξα μόνο θετικά διάβαζα στα ξενα και στα Ελληνικά φόρα. Στα σύν η άμμεση απόκριση σε στοκ σε ανταλλακτικά που πιθανόν χρειαστούν αν γίνει κάτι, και φυσικά η 4ετή εγγύηση που δίνουν.

Για το 1501 όταν θα ρθει δεν είμαι και τοσο σίγουρος οτι θα ναι αθόρυβο σαν το 901 που ήδη τρέχει. Το τελευταίο είναι σαν να μην υπάρχει στο ντουλάπι. Ωρες ώρες κοιτάω την έξοδο ή πιάνω τους σωλήνες για να καταλάβω οτι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!! :D

Μετέφερα το ερώτημα σου σε ξεχωριστό θέμα και με λίγο διαφορετικό τιτλο για να σε βοηθήσει

να λάβεις περισσότερες απαντήσεις αλλά να φανεί και χρήσιμο σε μελλοντική αναζήτηση.

 

Αναμένουμε λοιπόν την παρουσιάση σου και φυσικά μην ξεχάσεις να βγάλεις φώτο απ` όλα τα στάδια του στησίματος...

 

Ευχαριστώ για τη μεταφορά και το καλωσόρισμα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπήκε σε λειτουργία εντέλει και το 2ο JBL 1501e--> συνολικά λοιπόν 2400 lt φίλτρανσης ανα ώρα μαζί με το 901e.

Απορία τώρα..... η είσοδος απο το 900αρι είναι κοντά στις φυσαλίδες της κουρτινο-αεροπετρας και η αντλία κάνει κάποια κενά που και που απο τον αερα που τραβάει. Παίζει να πάθει κάνα κακό με τον καιρό η αντλία? Πρεπει να κανω αναδιάταξη στο χώρο ή δεν υπάρχει πρόβλημα? 

 

P.s Σύντομα θα κάνω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου. Περιμένω κάποια ματζαφλάρια να μου έρθουν απο το ebay για να ολοκληρώσω, αν και δε βλέπω να υπάρχει τελειωμός στο τι μπορεί να βάλει κανείς μεσα στο ενυδρείο.....ειδικά με όλα αυτα που διαβάζω εδω μέσα.

Να στε καλά που βοηθάτε με τις γνώσεις σας όλους τους υπόλοιπους.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

ναι λόγω της θέσης που βρίσκεται η εισαγωγή. Δεν μπαίνει συνέχεια καθως δεν είναι τελειώς απο πάνω αλλα κάποιες φορές τραβάει φυσαλίδες απο την αερόπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αλλά ο θόρυβος του φίλτρου ίσως γίνει εκνευριστικός.

Αν όμως για κάποιο λόγο κρατήσει περισσότερο αέρα το φίλτρο θα σου μειώσει την ροή αλλά εκεί ίσως δημιουργήσει και προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ στο σαλόνι είναι το ενυδρείο.....και το σφύριγμα που κανει που και που ειναι ανεπεστητο. Οπότε αν όντως δεν δημιουργήσει σε βάθος χρόνου πρόβλημα στο φίλτρο, μη βάλω χέρια μέσα και αρχίσω τα περα δωθε γιατί αρκετά έχω ενοχλήσει ώς τώρα τους "ενοικους"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μενα θα σ βγει σ καλο αυτο.αποδεδειγμένα οταν μπαινει οξυγόνο στις αποικιες δλδ μεσα στο φιλτρο σου ,αυτες πανε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην βάζει αέρα μέσα στο φίλτρο καθόλου... Ένταξη και καμιά φυσαλίδα να μπαίνει δεν έχει σημασία... Αλλα παν μετρον άριστον, αν αρχίσει και γοργουριζει το προπελακι λόγω αέρα τότε θα ζορίζεται σαν μηχάνημα και δεν είναι σωστό... Ασφαλώς οι αποικιεσ βακτηρίων είναι ευνοημένες αλλά σε ανεπαίσθητο βαθμό... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...