Jump to content

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε


Recommended Posts

Καλησπερα για αλλη μια φορα απο μενα.

Ειχα στησει που λετε αρχες Αυγουστου (για οσους δεν ειχαν διαβασει το θρεντ) ενα ενυδρειο 160-70 λιτρων. Τελος παντων ολα ωραια ολα καλα μεχρι τωρα, ειχα στις αρχες καποιες απωλειες αλλα ηταν ψαρακια τα οποια δυστυχως ηταν αρρωστα απο το πετ σοπ (η ειρωνεια της ολης υποθεσης εντωμεταξυ ειναι οτι δυο απο τα πρωτα ψαρακια που εβαλα μεσα στο ενυδρειο και βιωσε και τον κυκλο του αζωτου ειναι ζωντανο και μια χαρα...) Να μην τα πολυλογω το ενυδρειο αποτελλειται πλεον απο platies, guppies και rasboras.

Στα καλα καθουμενα και χωρις καποια προειδοποιηση μια μερα ενα μπλε-ασπρο πλατυ που ειχα αρχισε να σκουραινει και το βραδυ πεθανε. Το ψαρακι το ειχα ηδη 3ις μηνες και φαινοταν μεχρι εκεινη την στιγμη καλα, ετρωγε, επαιζε, τα πτερυγια του ηταν ανοιγμενα, ειχε μια στανταρ ρουτινα τελος παντων (το μερος που κοιμοταν, περιμενε μαζι με τα αλλα οποτε με εβλεπε πανω απο το ενυδρειο για να φαει κλπ).

Μερικες μερες μετα αγορασα μερικα αλλα platie για να αντικαταστησω αυτο, τα οποια ομως (δυστυχως δεν εχω ενυδρειο καραντινα) αποδειχτηκαν αρρωστα...

Χορηγησα φαρμακο ευρεως φασματος που εχω και φανηκαν να ζωηρευουν...

Σημερα λοιπον παλι ενα απο τα καινουργια ηταν πεθαμενο απο το πρωι και τωρα πεθανε ενα rasbora ενω παραλληλα αγνοειται ενα αρσενικο guppie που ειχα (που μεχρι προχθες που το εβλεπα ηταν επισης ενεργητικο και φαινοταν υγειες...). Ολα τα ψαρια που πεθαναν δεν ειχαν καποιο σημαδι εξωτερικο, ουτε στο στομα, ουτε στα πτερυγια ουτε πουθενα... Κυριολεκτικα στα καλα καθουμενα ξεκινησαν να στρεσσαρονται αποτομα, να μην τρωνε και λιγες ωρες μετα να πεθαινουν (τουλαχιστον τα δυο, το πρωτο platy και το rasbora, τα οποια παρακολουθουσα).

Ειλικρινα τι μπορει να συμβαινει-να κανω λαθος;

Περα απο τα ψαρια που ανεφερα να σημειωσω οτι εχω και 3 μικρουλια guppie 3ων εβδομαδων περιπου).

Ευχαριστω προκαταβολικα 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο.

Απο μετρήσεις πώς είσαι;Μήπως παράλληλα έχεις και τίποτα ανεβασμένα νιτρικά;

 

Η θεραπεία που τους έκανες με ποιό φάρμακο έγινε και πόσες μέρες;

 

Μπορείς να μας βάλεις φωτό απο τα ψάρια;

Έχεις παρατηρήσει τίποτε άλλο;περίεργα κόπρανα;γρήγορες αναπνοές;ξήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Husky_Jim said:

Καλησπέρα Νίκο.

Απο μετρήσεις πώς είσαι;Μήπως παράλληλα έχεις και τίποτα ανεβασμένα νιτρικά;

 

Η θεραπεία που τους έκανες με ποιό φάρμακο έγινε και πόσες μέρες;

 

Μπορείς να μας βάλεις φωτό απο τα ψάρια;

Έχεις παρατηρήσει τίποτε άλλο;περίεργα κόπρανα;γρήγορες αναπνοές;ξήσιμο;

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση Δημητρη!

Οι μετρησεις μου ειναι μηδενικες απο αμμωνια,νιτρικα.

Δυστυχως δεν εχω το κινητο μου στην κατοχη μου αυτες τις μερες λογω επισκευης, αλλιως θα ανεβαζα φωτογραφια απο ολα τα ψαρακια που εβγαλα με την αποχη... Παντως κοιταξα το σωμα τους προσεκτικα και δεν ειχαν κατι διαφορετικο η παραξενο (περα απο το ενα πλατυ που μαυρισε ολο το μπλε κομματι του)

Τα κοπρανα τους εχουν το χρωμα της τροφης που τρωνε, πρησμενη κοιλια δεν εχουν, τα λεπια τους ειναι οκ, σημαδια δεν εχουν πανω τους.

Οι αναπνοες οκ (ακομα και του ρασμπορα που εχασα σημερα οι αναπνοες δεν ηταν γρηγορες, απλα ηταν στην επιφανεια του και κοιτουσε, δεν το εβλεπα να ψαχνει για οξυγονο)

Ισως μονο λιγο ξυσιμο ειχα παρατηρησει τωρα που το λες, απο αυτο που βρηκα πεθαμενο σημερα το πρωι, πανω στην σωληνα εξαγωγης του φιλτρου (μαζευει λιγα αλατα πανω και ειναι τραχια).

Το σκευασμα ειναι γερμανικο της medimor και ειχε διαρκεια 2 ημερων (οπως λενε οι οδηγιες) και τωρα μενει ακομα μια μερα θεραπειας σε 3ις μερες (παλι συμφωνα με τις οδηγιες του σκευασματος). Υποστηριζει πως ειναι γενικου φασματος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα πρέπει να ολοκληρώσεις τον κύκλο θεραπείας με το medimor το οποίο είναι 8 ημέρες και μετά να δούμε άν θα ακολουθήσεις κάτι άλλο.

Το medimor είναι γενικό και καλύπτει πολλα προβληματα...

 

Πως είναι σήμερα τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Husky_Jim said:

Καλημέρα.

 

Θα πρέπει να ολοκληρώσεις τον κύκλο θεραπείας με το medimor το οποίο είναι 8 ημέρες και μετά να δούμε άν θα ακολουθήσεις κάτι άλλο.

Το medimor είναι γενικό και καλύπτει πολλα προβληματα...

 

Πως είναι σήμερα τα ψάρια;

Καλα τα βλεπω τωρα, ακομα και τα πλατυ που πηρα προσφατα και ηταν πολυ στρεσσαρισμενα εχουν ενταχθει μαζι με τα υπολοιπα και κολυμπανε φυσιολογικα μεσα στο ενυδρειο.
Καμια φορα κλεινουν το πανω πτερυγιο βεβαια αλλα περα απο αυτο δεν βλεπω καμια αλλη μη συνηθισμενη συμπεριφορα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!κάνατε προσαρμογή καλη στα ψαράκια πριν τα ενταξετε στο νεο τους σπίτι?αναφερομε  και στα 2 παιδιά που αντιμετωπίζουν πρόβλημα..Νίκο μήπως έκανες καμια αλλη κινηση στο ενυδρείο που δεν θυμασε?τι φιλτρανση εχεις?φίλτρο και υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..πες μου τι εχεις απο εξοπλισμό για να σου πω τι άλλο θα χρειαστείς να πάρεις..επίσης διάβασε τον κυκλο του αζώτου (το ξέρω βαρετό ) αλλά θα σε βοηθήσει να κατανοησεις  πληρος  την έννοια του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nikos Malissovas said:

Καλησπέρα και απο μένα!κάνατε προσαρμογή καλη στα ψαράκια πριν τα ενταξετε στο νεο τους σπίτι?αναφερομε  και στα 2 παιδιά που αντιμετωπίζουν πρόβλημα..Νίκο μήπως έκανες καμια αλλη κινηση στο ενυδρείο που δεν θυμασε?τι φιλτρανση εχεις?φίλτρο και υλικά?

Η προσαρμογη που τους κανω ειναι παντα η ιδια σε ολα τα ψαρια που βαζω στο ενυδρειο.

30 με 45 λεπτα στην σακουλα τους, τα πρωτα 15 κραταω την σακουλα στερεωμενη και κλειστη, μετα ανοιγω και προσθετω λιγο νερακι απο το ενυδρειο και επαναλαμβανω την διαδικασια αλλες 2-3 φορες. Στην συνεχεια βαζω τα ψαρακια στο ενυδρειο με μια αποχη ενα ενα και πεταω το νερο απο την σακουλα.

Καμια απολυτως κινηση, εκτος απο την αλλαγη νερου που επρεπε να κανω εχθες λογω του σκευασματος που χορηγησα.

Εχω ενα φιλτρο της aquos, εξωτερικο που ειναι για ενυδρεια μεχρι 240 λιτρα. Εχει 5 καλαθακια τα οποια εχουν μεσα, βαμβακι, siporax, μπαλακια αγκαθοτα, σφουγγαρι ανθρακα και σακουλακια ανθρακα (εχω αφαιρεσει τον ανθρακα τωρα που γινεται η θεραπεια και φυσικα ηταν κλειστο το φιλτρο τις πρωτες 2 ημερες που χορηγουσα το φαρμακο).

Εαν ηταν οι συνθηκες νερου ρε παιδια δεν θα πεθαιναν πρωτα τα μικρουλια; Αυτο μου κανει εντυπωση... Επισης ξανα επισημαινω πως τα ψαρακια κυριολεκτικα μεσα σε ωρες εμφανισαν συμπτωματα και μετα πεθαναν... Η τουλαχιστον φανερα στα ματια μου συμπτωματα... Τετοια συμπεριφορα θα την περιμενα μονο εαν τα κυνηγουσε καποιο αλλο ψαρι πχ και τα στρεσσαρε πολυ, αλλα κατι τετοιο δεν συμβαινει...

Α επισης να προσθεσω πως εχω ενα guppie εδω και καιρο που φαινεται να στρεσσαρετε οταν αναβω τις λαμπες στο ενυδρειο (μαυριζουν τα ματια του). Εχω λεντακια που τα βαζω σε πολυ χαμηλο φως το βραδυ και μια κανονικη λαμπα τ5 για την υπολοιπη μερα. 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις αμμωνίας έκανες?επειδή γραφείς οτι το φίλτρο έμεινε κλειστό 2μερες!!!δεν τα κλείνουμε τα φίλτρα..τουλαχιστον απ όσο ξέρω..αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν κ οι παλαιοτεροι

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikos Malissovas said:

Μετρήσεις αμμωνίας έκανες?επειδή γραφείς οτι το φίλτρο έμεινε κλειστό 2μερες!!!δεν τα κλείνουμε τα φίλτρα..τουλαχιστον απ όσο ξέρω..αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν κ οι παλαιοτεροι

Εκανα και πριν χορηγησω το φαρμακο και μετα,εννοειται! ολα ειναι φυσιολογικα...
Οι οδηγιες του medimor ελεγαν να κλεισω την φιλτρανση και να μην ταιζω τα ψαρια τις μερες που θα χορηγηθει το φαρμακο και μεχρι να κανω την απαραιτητη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Εκανα και πριν χορηγησω το φαρμακο και μετα,εννοειται! ολα ειναι φυσιολογικα...
Οι οδηγιες του medimor ελεγαν να κλεισω την φιλτρανση και να μην ταιζω τα ψαρια τις μερες που θα χορηγηθει το φαρμακο και μεχρι να κανω την απαραιτητη αλλαγη νερου.

Δεν το ήξερα αυτό..μην σε πάρω κ στο λαιμό μου..αλλά αμα έκανες μετρήσεις κ είναι όλα καλά επειδή κ η διαδικασία προσαρμογης είναι σωστη δεν μπορω να σκευτω κάτι πέρα του οτι τα ψάρια να ηταν άρρωστα εξ αρχής..βέβαια τα συμπτώματα που περιγραφείς δείχνουν άρρωστο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikos Malissovas said:

Δεν το ήξερα αυτό..μην σε πάρω κ στο λαιμό μου..αλλά αμα έκανες μετρήσεις κ είναι όλα καλά επειδή κ η διαδικασία προσαρμογης είναι σωστη δεν μπορω να σκευτω κάτι πέρα του οτι τα ψάρια να ηταν άρρωστα εξ αρχής..βέβαια τα συμπτώματα που περιγραφείς δείχνουν άρρωστο ενυδρείο.

και εγω αυτο πιστευα αλλα πιστευα οτι μετα το φαρμακο θα γινοντουσαν καλυτερα, δε θα πεθαιναν 2 στα καλα καθουμενα και ενα που ηταν ηδη αρρωστο! :P 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikos Malissovas said:

Μπορείς να βάλεις μια φωτο??απο το ενυδρείο και τα ψαράκια?

Την Δευτερα που θα παραλαβω (ελπιζω) το κινητο μου θα ανεβασω για την ωρα δυστυχως δεν εχω τροπο... Θα κανω μια προσπαθεια να βγαλω μια φωτογραφια με την DSLR που εχω αλλα δε ξερω αν θα την χωρεσει η σελιδα... 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε βοηθήσει η ομάδα συντονισμού για το πως θα μικρηνεις την ανάλυση..νομιζω..με τι τεστ μετράς??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nikos Malissovas said:

Μπορεί να σε βοηθήσει η ομάδα συντονισμού για το πως θα μικρηνεις την ανάλυση..νομιζω..με τι τεστ μετράς??

Θα δοκιμασω να τις συμπιεσω μεσω του φωτοσοπ απλα ειναι μια καποια διαδικασια.

Τα τεστ που χρησιμοποιω ειναι υγρα τεστ της sera

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως λογω χαμηλου φωτισμου και μεγαλης ενεργητικοτητας των ψαριων δε μπορεσα να βγαλω πιο καθαρη φωτογραφια

DSC_7319.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να τα παρακολουθησω αποψε και με χαμηλο φωτισμο μπας και κανουν κατι το παραξενο οταν κοιμαμαι και δεν τα παρατηρω καθολου και εν τελει ειδα πως 2 ψαρια πηγαινουν συνεχως στην σωληνα του φιλτρου και ξυνονται αρα μαλλον εξω παρασιτο;.... Τι κανω;; 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Ειπα να τα παρακολουθησω αποψε και με χαμηλο φωτισμο μπας και κανουν κατι το παραξενο οταν κοιμαμαι και δεν τα παρατηρω καθολου και εν τελει ειδα πως 2 ψαρια πηγαινουν συνεχως στην σωληνα του φιλτρου και ξυνονται αρα μαλλον εξω παρασιτο;.... Τι κανω;; 

Καλό θα ήταν να συμπλήρωνες τη φόρμα ασθενειών.

Παρατήρησες τίποτα σημάδια επάνω τους?

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:160

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Για ενυδρεια μεχρι 240 λιτρα. Εχει 5 καλαθακια τα οποια εχουν μεσα, βαμβακι, siporax, μπαλακια αγκαθοτα, σφουγγαρι ανθρακα και σακουλακια ανθρακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4ις μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 platies, 8 guppies, 6 rasboras

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0mm

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 00

- ΝΟ3 (νιτρικά):25 περιπου 

- Θερμοκρασία: 28 βαθμοι

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: platy

- Ιστορικό Ψαριού: αγοραστηκε πριν απο 3ις μηνες, ηταν υγιεστατο μεχρι να βαλω τα τελευταια καινουργια ψαρακια στο ενυδρειο.
 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ασημενια σημαδια στο σωμα του (μοιαζουν σαν να ειναι του σωματος του βεβαια), περιτωματα κανονικα, ορεξη κανονικη, αναπνοη κανονικη,κινητικοτητα: καμια φορα υπερκινητικο. Ξυνεται πανω στα διακοσμητικα του ενυδρειου και στο χαλικι. 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ich; 
 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:medimor γενικου φασματος

-Δοσολογία: συνολικα 4 ml περιπου

-Χρόνος Χρήσης: συνολικα 3ις ημερες

-Αναλυτική περιγραφή: Χορηγηθηκαν την πρωτη μερα 1.5 ml, την δευτερη 0,75 ml. Στην συνεχεια εκανα μια αλλαγη 30 % του νερου, ταιζα κανονικα και ξανα εβαλα το φιλτρο σε λειτουργια και την 6η μερα χορηγησα αλλα 1,5 ml φαρμακου. Την 7η εκανα αλλη μια αλλαγη νερου και μετα ξανα εθεσα το φιλτρο σε λειτουργια. 

Link to comment
Share on other sites

fc9f8555b8caf2c08333fc4cc78cd169.jpg σήμερα και χωρίς κάποιο σύμπτωμα πέθανε και αυτό το guppy [emoji20]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...