Jump to content

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε


Recommended Posts

Το ψάρι αυτό  (μπορεί βέβαια να είναι λόγο του ότι μπορεί να είχες πεθάνει ώρες πρίν) δέν φαίνεται σε καλή κατάσταση.Άρα κατά πάσα πιθανότητα τα ψάρια σου να έχουν και άλλα συμπτώματα.

Μπορείς να βάλεις και άλλες φωτό?

 

 

Αφού χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη εταιρία θα σου πρότεινα ένα κύκλο θεραπείας με Virumor: https://www.aquarium-munster.com/en/fresh-water/remedies/virumor.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε πεθάνει μάλλον το πρωί όσο έλειπα από το σπίτι άρα μπορεί να έχει όντως αρκετές ώρες b49c6f2ad8496b5d8725893ff7c0c63b.jpg3958ba92deba4a7b86721c0ab19b2b5e.jpg ελπίζω να φαίνονται αρκετά καθαρά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το ψάρι αυτό  (μπορεί βέβαια να είναι λόγο του ότι μπορεί να είχες πεθάνει ώρες πρίν) δέν φαίνεται σε καλή κατάσταση.Άρα κατά πάσα πιθανότητα τα ψάρια σου να έχουν και άλλα συμπτώματα.

Μπορείς να βάλεις και άλλες φωτό?

 

 

Αφού χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη εταιρία θα σου πρότεινα ένα κύκλο θεραπείας με Virumor: https://www.aquarium-munster.com/en/fresh-water/remedies/virumor.html

 

Μπραβο ρε Δημητρη!!!

:bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπαμαι για τις απώλειες και την ταλαιπωρία σου . 

Λίγο υπομονή χρειάζεται τώρα. 

2 πράγματα και από εμένα :

1ον όταν κάνουμε θεραπεία ή έχουμε απώλειες ψαριών ΔΕΝ βάζουμε τίποτα νέο στο ενυδρείο μας.Παρατηρούμε την εξέλιξη της ασθένειας , ολοκληρωνουμε τον κύκλο πιθανής θεραπείας και  πλέον μετά από λίγο καιρό ,όταν δουμε οτι όλα πάνε καλά,  θα αποφασίσουμε  πάλι για  ψάρια 

2ον επειδή έχει γίνει ο αρχικός κύκλος του αζώτου , αυτό δεν σημαίνει ότι το ενυδρείο μας είναι έτοιμο να το πάμε στα όρια . Τι πρώτο 6μηνο είναι ζωτικής σημασίας , δεν είναι τυχαίο ότι στο διάστημα 4ος-6ος μήνας πολλά ενυδρεία , όπως και το δικό σου , τρώνε τούμπα . Οπότε πολύ προσοχή . 

Απάντησε βέβαια και σε όσα σε ρώτησε ο Χάσκυ :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ παιδιά. Ναι φυσικά και δεν θα βάλω αλλά ψαράκια για την ώρα . Ψυχούλες έχουν και αυτά και δεν τους αξίζει να τυρανοουνται έτσι το φάρμακο που πρότεινε ο husky το ψάχνω ήδη για να το αγοράσω. Ρίξτε μια μάτια και στις φωτογραφίες να μου πείτε αν βλέπετε κάτι ασυνήθιστο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαντάζομαι ότι διάβασες τις οδηγίες χρήσης του σκευάσματος, να κάνω μια διευκρίνηση προς αποφυγή λαθών.

Όπως περιγράφεις τη διαδικασία μου δίνεις την αίσθηση ότι το φίλτρο σου κατά το διάστημα χορήγησης του φαρμάκου ήταν τελείως κλειστό, και απλά όταν ήρθε η ώρα το ξανά άνοιξες.

Οι οδηγίες αναφέρουν όμως ότι πρέπει να έχουμε καλή οξυγόνωση, και εάν βγάλουμε το φίλτρο πρέπει να το βάλουμε να δουλεύει σε κάποιο άλλο δοχείο, για να διατηρηθεί η βιολογία του.

Επίσης η άλλη επιλογή που μας δίνει (και η καλύτερη κατά τη γνώμη μου) είναι να αφαιρέσουμε μόνο το βιολογικό υλικό από το φίλτρο που προφανώς θα επηρεασθεί με τη χρήση του συγκεκριμένου σκευάσματος, και να το προσθέσουμε στο τέλος του κάθε κύκλου θεραπείας (το υπόλοιπο φίλτρο σε λειτουργία).

Επίσης δόση φαρμάκου 1,5 ml για κάθε 100 lt.

Στα φάρμακα οι δόσεις πρέπει να είναι όσο μπορούμε πιο ακριβείς.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τους παραπάνω.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες ανέφεραν πως σε περίπτωση που υπάρχει άλλος τρόπος οξυγόνωσης του νερού, στην περίπτωση μου αεραντλια, το φίλτρο θα πρέπει να είναι κλειστό μέχρι να γίνει η αλλαγή νερού. Τι να πω από ότι έγραφε στο χαρτί έκανα. Το έχω ξανά χρησιμοποίησει το σκευάσμα στο παρελθόν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και πήγαν όλα μια χαρά :/

Εάν αφαιρούσα την βιολογία από το φίλτρο έλεγε να την ξέπλυνω μετά με νερό βρύσης πράγμα που μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο και για αυτό δεν το επιχείρησα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ και σαν δεν εφτανε ολο αυτο προεκυψε και αλλο θεμα τωρα...
 

Μια φιλη μου μου εφερε δωρο για τα γενεθλια μου ενα χρυσοψαρο και δεν κρατησε την αποδειξη (οντας δωρο)...

Φυσικα και δεν μπορω να το βαλω στο ενυδρειο αλλα το θεμα ειναι τι να το κανω;;; :/ Τι φταιει το καημενο το ψαρι...

Της εξηγησα αλλα επειδη ακριβως δεν ειχε την αποδειξη και το πετ σοπ που το πηρε εχει κλεισει δε γινεται να το επιστρεψω με τιποτα...

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο σε ενα δοχείο με αεραντλία και ψάχνρις να το δώσεις/επιστρέψεις απο αυριο το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Just now, Husky_Jim said:

Βάλτο σε ενα δοχείο με αεραντλία και ψάχνρις να το δώσεις/επιστρέψεις απο αυριο το πρωί

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

 αν το ανοιξω απο το σακουλακι του δεν θα μου το δεχτουν πισω (το ξερω στανταρ αυτο γιατι απο το πετ σοπ που το πηρε παιρνω τον εξοπλισμο για το ενυδρειο μου και εχει ταμπελιτσα που λεει δεν γινονται επιστροφες σε ψαρια που εχει ανοιχθει η σακουλα,).........

Εχω μια γυαλα 7 λιτρων... Θα βαλω και λιγο χαλικι και θα τρεξω να ρωτησω αυριο ποιος εχει ενυδρειακι με χρυσοψαρα να του το δωσω... Ειναι τοσο ομορφο ρε γαμωτο στεναχωρηθηκα απιστευτα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

 αν το ανοιξω απο το σακουλακι του δεν θα μου το δεχτουν πισω (το ξερω στανταρ αυτο γιατι απο το πετ σοπ που το πηρε παιρνω τον εξοπλισμο για το ενυδρειο μου και εχει ταμπελιτσα που λεει δεν γινονται επιστροφες σε ψαρια που εχει ανοιχθει η σακουλα,).........

Εχω μια γυαλα 7 λιτρων... Θα βαλω και λιγο χαλικι και θα τρεξω να ρωτησω αυριο ποιος εχει ενυδρειακι με χρυσοψαρα να του το δωσω... Ειναι τοσο ομορφο ρε γαμωτο στεναχωρηθηκα απιστευτα πολυ!

 

Κρίμα ναι και γω θα το λυπόμουν και θα το κράταγα...πάντως κάνε ότι μπορείς για να πάει σε όσο το δυνατόν καλύτερο "σπίτι"

Link to comment
Share on other sites

Just now, Husky_Jim said:

 

Κρίμα ναι και γω θα το λυπόμουν και θα το κράταγα...πάντως κάνε ότι μπορείς για να πάει σε όσο το δυνατόν καλύτερο "σπίτι"

Εννοειται αυτο!

Η κοπελα το εκανε για να με ευχαριστησει και μονο που δεν εκλαιγε οταν της το πα...

Αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα αυριο κι ολας να παρω ενα ενυδρειο καμια 70 λιτρα να το μπολιαζα και σε καμια βδομαδα να το εβαζα μεσα αλλα...

Τεσ πα θα παρω τηλεφωνο σε 2 ατομα που ξερω οτι εχουν ενυδρεια να ρωτησω αν μπορουν να το φιλοξενησουν! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Εννοειται αυτο!

Η κοπελα το εκανε για να με ευχαριστησει και μονο που δεν εκλαιγε οταν της το πα...

Αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα αυριο κι ολας να παρω ενα ενυδρειο καμια 70 λιτρα να το μπολιαζα και σε καμια βδομαδα να το εβαζα μεσα αλλα...

Τεσ πα θα παρω τηλεφωνο σε 2 ατομα που ξερω οτι εχουν ενυδρεια να ρωτησω αν μπορουν να το φιλοξενησουν! 

Βάλε άμεσα μια αγγελία στο φόρουμ , τόσος κόσμος το βλέπει, όλο και κάποιος με κατάλληλο ενυδρείο θα βρεθεί να το πάρει :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βοηθήσει η αγγελία..

Όπως και να έχει οτι και αν αποφασίσεις να κάνεις καλό θα είναι να ανοίξεις την σακούλα να πάρει αέρα....

Ιδανικά σε κάποιο δοχείο με νερό και αεραντλία....

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σε μια γυάλινη λεκάνη γύρω στα δέκα λίτρα με λίγο χαλίκι και μια αεροπέτρα και θα πάω να δω ένα ενυδρείο ενός φίλου αύριο πρώτα από όλα μήπως φτάνουν τα λίτρα του να το φιλοξενήσει. Το καημένο κολυμπάει σαν χαμένο γύρω γύρω ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαστε κοντά μπορώ αν το φιλοξενήσω εγώ μέχρι να βρεις να το δώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά όλα μια χαρά συγγνώμη που άργησα να απαντήσω απλώς είχα τρεχάματα σήμερα. Το κράτησε ένας φίλος μου για την ώρα και δανείστηκα ένα ενυδρείο από Μια φίλη και ξεκίνησα να το ετοιμάζω τώρα για να κρατήσω το ψαράκι [emoji2] ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πίσω στο βασικό μας θέμα εντωμεταξύ....

58987b16dfe354419ceb994fa8697ad4.jpg κολυμπούσε κάπως αργά το τελευταίο δίωρο και ξαφνικά απλά σταμάτησε να κολυμπάει-πέθανε πέφτοντας στον πάτο του ενυδρείου [emoji30]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια φωτογραφία με όλα τα ψαράκια υγιει. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι. Καλές γιορτές σε όλους ! [emoji846]f063227083c184f66d49188d796e11b9.tif


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου ... πήγα πριν από δυο εβδομάδες και αγόρασα μερικά ψαράκια. Δυο πέθαναν μια μέρα μετά που τα έβαλα στο ενυδρείο. Το ένα από fish rot και το άλλο είχε από όταν το πήρα ένα ξασπρισμα στο σώμα του πριν την ουρά στην μια μεριά του από όταν το πήρα μάλλον και δεν το είχα προσέξει (!) τώρα το ίδιο άσπρισαν εμφάνισε και ένα παλιό μου guppy. Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι ; για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανεβάσω και το βίντεο που τράβηξα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

(επρεπε να το συμπιεσω αρκετα για να καταφερω να το ανεβασω, ελπιζω να βοηθησει παρ'ολα αυτα)

IMG_0456_CLIPCHAMP_480p.mp4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...