Jump to content

Ενυδρείο "μεγαλώστρα"


kostas_nfs

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα με παθος και λιγο φοβο! Θα το ανοιγα αργοτερα αλλα ειναι να βαλω παραγγελια για καποια πραγματα και θελω να μαθω αν χρειαζεται κατι ακόμη.

Το λοιπον εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα αδειο και θελω να το χρησιμοποιησω για μεγαλωστρα στο εγγυς μελλον. Το ενυδρειο ειναι στημενο εδω και 3 μηνες περιπου και τρεχει ενα φιλτρο εσωτερικο Aquael Turbo 1000. Ανα καιρους του ριχνω βακτηρια της tropical και εκτος απο νερο μεσα το μονο πραγμα που εχει ειναι οι ανουμπιες μου τις οποιες φυσικα οταν ειναι να μπουν τα ψαρια θα τις βγαλω. Επισης μεσα στο ενυδρειο ριχνω λιπασμα με νιτρικα για να διατηρηθουν τα φυτα. Ο φωτισμος μου ειναι αποκλειστικα LED τα οποια εχω φτιαξει εγω και ειναι επαρκης, δεν ξερω ποσα watt ειναι αλλα φαινεται μια χαρα, θα ανεβασω και φωτο. Ο πατος ειναι βαμμενος μπεζ ανοιχτο και δεν υπαρχει πλατη στο ενυδρειο, φαινεται απο πισω ο τοιχος που ειναι επισης μπεζ.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Τι χρειαζεται να προσεξω ετσι ωστε να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει ψαρια χωρις να μου κανει "καρφι" στην αμμωνια και στα νιτρωδη?

Ενναλακτικα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το 180αρι για μεγαλωστρα εφοσον θα παρω Rio 300 και θα μπουν εκει οι δισκοι που εχω τωρα.

IMG_20161026_220904.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπολιασε το απο το αλλο φιλτρο κ εισαι οκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα του έριχνα ούτε βακτηρίδια, αλλά μερικές ώρες πριν βάλω τα ψαράκια θα γέμιζα το φίλτρο του με βιολογικό υλικό από το κεντρικό ενυδρείο και θα ήμουν οκ !

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Ανοιγω αυτο το θεμα με παθος και λιγο φοβο! Θα το ανοιγα αργοτερα αλλα ειναι να βαλω παραγγελια για καποια πραγματα και θελω να μαθω αν χρειαζεται κατι ακόμη.

Το λοιπον εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα αδειο και θελω να το χρησιμοποιησω για μεγαλωστρα στο εγγυς μελλον. Το ενυδρειο ειναι στημενο εδω και 3 μηνες περιπου και τρεχει ενα φιλτρο εσωτερικο Aquael Turbo 1000. Ανα καιρους του ριχνω βακτηρια της tropical και εκτος απο νερο μεσα το μονο πραγμα που εχει ειναι οι ανουμπιες μου τις οποιες φυσικα οταν ειναι να μπουν τα ψαρια θα τις βγαλω. Επισης μεσα στο ενυδρειο ριχνω λιπασμα με νιτρικα για να διατηρηθουν τα φυτα. Ο φωτισμος μου ειναι αποκλειστικα LED τα οποια εχω φτιαξει εγω και ειναι επαρκης, δεν ξερω ποσα watt ειναι αλλα φαινεται μια χαρα, θα ανεβασω και φωτο. Ο πατος ειναι βαμμενος μπεζ ανοιχτο και δεν υπαρχει πλατη στο ενυδρειο, φαινεται απο πισω ο τοιχος που ειναι επισης μπεζ.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Τι χρειαζεται να προσεξω ετσι ωστε να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει ψαρια χωρις να μου κανει "καρφι" στην αμμωνια και στα νιτρωδη?

Ενναλακτικα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το 180αρι για μεγαλωστρα εφοσον θα παρω Rio 300 και θα μπουν εκει οι δισκοι που εχω τωρα.

IMG_20161026_220904.jpg

Γεννηστρα θες να το κανεις;;

Το ενυδρειο ειχε εσωτερικο πλατης που το εβγαλες;;

Αν ειναι αυτο που νομιζω εχει πολυ μικρο βαθος για γεννηστρα...

Αντιθετα το ακουαελ μου μοιαζει πολυ ασφαλες φιλτρο αν και χωραει ελαχιστη ποσοτητα βιολογικου υλικου...

Στα υπολοιπα συμφωνω με τα παιδια πιο πανω..:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι γεννηστρα, προς το παρον μεγαλωστρα! Να παρω δηλαδη δισκακια μικρα και να τα μεγαλωσω. Δεν ειχε πλατη καθολου, το πλατος του ειναι 30cm.

Φοβαμαι να βαλω το οτιδηποτε απο το κυριως ενυδρειο για να μην κολλησουν τα καινουργια δισκακια το οτιδηποτε, κανω λαθος?

Αν θεωρειτε οτι το φιλτρο δεν αρκει μπορω να βαλω κ εξωτερικο, ο λογος που δεν προσανατολιζομαι κατα κει ειναι τα μικροβια των ηδη υπαρχοντων ψαριων. Αν πιστευετε ομως οτι δε θα υπαρχει προβλημα γινεται, αν βαλω μπολι στο υπαρχον φιλτρο ουτως ή αλλως το ιδιο ρισκο δεν εχω?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θεωρείται επαρκες η οχι αναλόγως τι θες να κανεις;;;πχ 5 δισκακια κ ταισμα 5 φορες ,αλλαγες η φορα στις 5 μερες;;;;10 δισκακια φουλ κρεας αλλαγη καθε μερα;;; τι ακριβως θες να κανεις;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θες δηλαδη να τα "μπουσταρεις"...

Κοιτα σε αυτη την φαση κατα την γνωμη μου η φιλτρανση δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο...

Και θα εξηγησω γιατι για να μην παρεξηγηθω...

Αν εχεις τετοιο σκοπο δλδ να παρεις μικρα ηλικιακα ψαρια και να τα μεγαλωσεις με τροπο που θα "δωσουν μποι" τοτε τα φιλτρα δεν εχουν σημασια...

Μπορεις με πολλα ταισματα και τεραστιες αλλαγες με τις ιδιες παραμετρους νερου που θα τα κρατας να μην εχεις ουτε καν καθολου φιλτρο στην ουσια!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευλογες οι απορίες. Ο Στάθης περιέγραψε ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω! Τώρα όσον αφορά τον αριθμό των δίσκων θα  ήθελα να πάρω 10αδα για όλους τους γνωστούς λόγους περί κοπαδιου και επιθετικοτητας. 

Το επόμενο θέμα που προκύπτει είναι το τι θα γίνει εφόσον μεγαλώσουν και υπάρχουν τα ήδη υφισταμενα ψάρια και κάπου εδώ είναι που αισθάνομαι το πρώτο μου "κατσαδιασμα"  να πλησιάζει! Να εξηγήσω ότι δεν έχω σκοπό να τα κρατήσω ολα, κάποια θα δοθούν σε ανθρώπους που έχουν πείρα. Υπενθυμίζω ότι το "τελικό" ενυδρείο θα είναι 350 λίτρα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Ευλογες οι απορίες. Ο Στάθης περιέγραψε ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω! Τώρα όσον αφορά τον αριθμό των δίσκων θα  ήθελα να πάρω 10αδα για όλους τους γνωστούς λόγους περί κοπαδιου και επιθετικοτητας. 

Το επόμενο θέμα που προκύπτει είναι το τι θα γίνει εφόσον μεγαλώσουν και υπάρχουν τα ήδη υφισταμενα ψάρια και κάπου εδώ είναι που αισθάνομαι το πρώτο μου "κατσαδιασμα"  να πλησιάζει! Να εξηγήσω ότι δεν έχω σκοπό να τα κρατήσω ολα, κάποια θα δοθούν σε ανθρώπους που έχουν πείρα. Υπενθυμίζω ότι το "τελικό" ενυδρείο θα είναι 350 λίτρα.. 

 

Όλα μια χαρά γιατί να σε κατσαδιάσουμε? Πόσα σκέφτεσαι να κρατήσεις τελικά για το RIO νομίζω 6-7 είσαι ΟΚ αν και θεωρώ καλό για δίσκους 500 λίτρα και πάνω με μια ομάδα 8-10 και πάνω ανάλογα με τα λίτρα. 

Βάζεις τα μικρά όλα μαζί στο 100ρι ταΐζεις 5-6 φορές την ημέρα από όλες τις τροφές φροντίζεις να τρώγεται όλη η τροφή και κάθε βράδυ συφωνάρεις τον βυθό και κάνεις αλλαγή 30%-40% οπότε το φίλτρο έχει πολύ μικρή σημασία.

Μετά από 3-4 μήνες θα δεις ότι κάποια έχουν μεγαλώσει περισσότερα εκείνα θα τα βάλεις με τα πιο μεγάλα στο 180ρι. Στήνεται το RIOμε βυθό φυτά ή χωρίς ότι σου αρέσει και εκεί βάζεις αυτά που σου αρέσουν από το 180ρι που θα έχουν μεγαλώσει κιόλας περίπου 18-24 μηνών. Εκεί πλέον τα ψάρια σου θα είναι σχεδόν τελικό μέγεθος και θα τρώνε 3-4 φορές την ημέρα. 

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frog.το δοκιμασες ποτε αυτο με καρδια κ σ αλλο ενυδρειο με bits αλλα σ ψαρια απο την ιδια γεννα;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Χαίρομαι που βλέπω την κατηγορία των δίσκων τόσο δραστήρια!

Έκανα κάτι ανάλογο με εσένα φίλε μου. Τον Φλεβάρη αγόρασα 8 δισκάκια 5-6εκ. Tony Tan και τα έβαλα σε 100 λίτρα ενυδρείο. Έκανα μία με δύο αλλαγές 90% κάθε μέρα με 6-8 ταίσματα και τα περισσότερα με καρδιά. Δεν είχα φίλτρανση παρά μόνο ένα μεγάλο σπογγόφιλτρο. Από τα 8 ψάρια μόνο τα δύο είχαν την επιθυμητή ανάπτυξη. Τον Ιούνη αγόρασα άλλα δύο στο μέγεθος των μεγάλων και απομόνωσα αυτά τα τέσσερα σε ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο όπου έκανα αντίστοιχες εργασίες μέχρι τον Οκτώβρη όπου και τα κατέβασα στο διαγωνισμό. Από αυτά τα 4 ψάρια είμαι αρκετά ευχαριστημένος(τα δυο παλιά και τα δυο 'καινούργια'), όμως πιστεύω πως το σχέδιο μου δεν απέδωσε (6 ψάρια δεν πήγαν καθόλου καλά) γιατί δεν είχα βιολογία στο ενυδρείο.

Δύσκολα θα το ξαναέκανα γιατί και η αγορά των δίσκων ήταν ιδιαίτερα ακριβή και οι τροφές μου κόστισαν αρκετά. Όμως πιο πολύ από όλα ήταν ο κόπος που δεν μου ανταποδόθηκε όπως το περίμενα. Για αυτό ότι κάνεις κάντο προσεκτικά και όχι με παρόρμηση. Εγώ πλέον πολύ δύσκολα θα αγοράσω ψάρι κάτω από 12 εκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ταισματα θα έλεγα 8+,4-6 μου φαίνονται πολύ λίγα για μικρά ψάρια . 

Το βιολογικό υλικό είναι σημαντικό . 

Παύλο μου κάνει εντύπωση που με τόσο μεγάλη κ τακτική  αλλαγή νερού , δεν είδες μεγάλη ανάπτυξη . 

Επίσης , διάβασα ότι θα μπουν στο Ρίο 300 και πιο κάτω ότι το ενυδρείο είναι 350 λίτρα. οριακά ούτε 300 δεν είναι , αν μετρήσεις εσωτερικές διαστάσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Frog έγραψε:

 

Όλα μια χαρά γιατί να σε κατσαδιάσουμε?

Για το πόσα θα θέλω να κρατησω στο Rio! Προσπαθω να συμβιβαστω σιγα σιγα στο μυαλο μου αλλα δεν το βλεπω για 6-7.

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

 Παύλο μου κάνει εντύπωση που με τόσο μεγάλη κ τακτική  αλλαγή νερού , δεν είδες μεγάλη ανάπτυξη . 

Επίσης , διάβασα ότι θα μπουν στο Ρίο 300 και πιο κάτω ότι το ενυδρείο είναι 350 λίτρα. οριακά ούτε 300 δεν είναι , αν μετρήσεις εσωτερικές διαστάσεις :)

Κι εγω απορω, αυτα που γραφει Παυλος φαινονται ολοσωστα περαν της βιολογιας που θεωρητικα δε θα πρεπε να επηρεασει κ τοσο λογω αλλαγων..

Αυτο που λες για το Rio ειναι πολυ ανησυχιτικο, πρεπει να το ψαξω αλλα μαλλον ειναι κατοπιν εορτης. Η Juwel το δινει 350 γι αυτο θεωρησα κ εγω 350...

πριν 4 ώρες, το μέλος Frog έγραψε:

Τις ανουμπιες γιατί θα τις βγαλεις? Μιά χαρά είναι

Ελεγα για μεγαλυτερη ευκολια και λιγοτερο κυνηγητο αν χρειαστει βαλε-βγαλε

πριν 3 ώρες, το μέλος Frog έγραψε:

Μετά από 3-4 μήνες θα δεις ότι κάποια έχουν μεγαλώσει περισσότερα εκείνα θα τα βάλεις με τα πιο μεγάλα στο 180ρι. Στήνεται το RIOμε βυθό φυτά ή χωρίς ότι σου αρέσει και εκεί βάζεις αυτά που σου αρέσουν από το 180ρι που θα έχουν μεγαλώσει κιόλας περίπου 18-24 μηνών. Εκεί πλέον τα ψάρια σου θα είναι σχεδόν τελικό μέγεθος και θα τρώνε 3-4 φορές την ημέρα. 

Ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες οδηγιες, η προταση για καφε παραμενει ανοιχτη και μπορει κ να αλλαξει και σε τσιπουρο!

Ελεγα εφοσον ερθει το Rio να τα βαλω τα ηδη υπαρχοντα μια που εχουν μεγαλωσει καπως, αν και η αρχικη μου σκεψη ηταν αυτη που περιεγραψες γιατι βολευει περισσοτερο.

Γενικα ειμαι σε φαση που πρωτιστως με ενδιαφερουν τα ψαρια και σε δευτερη μοιρα βαζω τα υποστρωματα, φυτα κλπ. Καταλαβαινω φυσικα οτι ολα αυτα κανουν τα ψαρια να νιωθουν πιο ανετα, απο την αλλη ομως κοβουν και λιτρα που ειναι ηδη περιορισμενα. 

Επισης ειμαι αρκετα υπερ των ξηρων τροφων και μεχρι τωρα μου εχουν "δουλεψει" καλα θεωρω. Γεγονος ειναι οτι και παλι ειχα θεματα οπως ξερετε, νομιζω ομως οτι ηταν απο αλλα λαθη και αν εδινα καρδιες και λοιπα "βαρια" μπορει να ηταν και χειροτερα. Θα ημουν διατεθιμενος δηλαδη να το δοκιμασω απλα ειμαι λιγο φοβισμενος. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον παυλο κ εγω .το δοκιμασα κ δεν έμεινα καθολου ικανοποιημένος κ μαλιστα δυο φορες!!!!!αν αφησουμε τα χρηματα στην άκρη ο κοπος που απαιτείτε ειναι μεγάλος, δεν εχασα ποτε βραδυνη αλλαγη κ δεν επεσα κατω απο τα 8 γεύματα .το περίεργο ειναι οτι οποτε πήρα 8 δισκάκια το 1 το εβαζα στο μεγαλο ενυδρειο μαζι με τα μεγαλα κ τις 2 φορες η αναπτυξη ηταν καλυτερη .τι να πω;; προφανώς έτυχε.μετα εκανα δικα μου δισκακια ,τα μοιρασα κ εκανα στο ενα ενυδρειο 8 γευματα καρδιά αλλαγη νερου ολικη το βραδυ, κ στο αλλο 4 γεύματα φυλλαρακι η μπιτς αλλαγη 40%ανα δυο μερες.στην δευτερη περίπτωση εμεινα παλι πιο ευχαριστημενος.μαλλον παλι ετυχε!!!δεν βγαζω συμπερασματα ασφαλη με δυο πειράματα....εμπειριες καταθετω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στα ταισματα θα έλεγα 8+,4-6 μου φαίνονται πολύ λίγα για μικρά ψάρια . 

Το βιολογικό υλικό είναι σημαντικό . 

Παύλο μου κάνει εντύπωση που με τόσο μεγάλη κ τακτική  αλλαγή νερού , δεν είδες μεγάλη ανάπτυξη . 

Επίσης , διάβασα ότι θα μπουν στο Ρίο 300 και πιο κάτω ότι το ενυδρείο είναι 350 λίτρα. οριακά ούτε 300 δεν είναι , αν μετρήσεις εσωτερικές διαστάσεις :)

 

Αυτό που πιστεύω πως είναι το θέμα είναι πως όταν ταϊζεις καρδιά το νερό γίνεται χάλια και αν δεν κάνεις αμέσως (μετά από 5 λεπτά) αλλαγή νερού θα έχεις θέμα. Εκεί είναι ίσως που να χρειάζεται η βιολογία. Αυτό τουλάχιστον είναι το βασικό μου συμπέρασμα. Αν βρω φωτογραφίες από την πορεία των ψαριών θα σας δείξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Frog.το δοκιμασες ποτε αυτο με καρδια κ σ αλλο ενυδρειο με bits αλλα σ ψαρια απο την ιδια γεννα;;;;;

 

Οχι αυτό δεν το δοκίμασα πάντα τάιζα την δική μου τροφή καρδιά ή ψάρι και bits για να συνηθίζουν. Α ποτέ δεν τάιζω μόνο καρδια πάντα και άλλες τροφές από τα 5 γεύματα συνήθως 2 είναι καρδία, πρωί πάντα την τροφή που δεν τους αρέσει γιατί είναι πιο πεινασμένα και κατεψυγμένη σίγουρα το τελευταίο πριν την αλλαγή και το μεσημέρι.

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στα ταισματα θα έλεγα 8+,4-6 μου φαίνονται πολύ λίγα για μικρά ψάρια . 

Το βιολογικό υλικό είναι σημαντικό . 

Παύλο μου κάνει εντύπωση που με τόσο μεγάλη κ τακτική  αλλαγή νερού , δεν είδες μεγάλη ανάπτυξη . 

Επίσης , διάβασα ότι θα μπουν στο Ρίο 300 και πιο κάτω ότι το ενυδρείο είναι 350 λίτρα. οριακά ούτε 300 δεν είναι , αν μετρήσεις εσωτερικές διαστάσεις :)

 

Μα μιλάμε για ψάρια που είναι 4-5 μηνών στα πιο μικρά μέχρι 3 μηνών ναι θέλει 6-8 ταΐσματα και λιγότερη ποσότητα στα μεγαλύτερα όχι και στα ενήλικα +24 μηνών και 2-3 φορές καλά είναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Για το πόσα θα θέλω να κρατησω στο Rio! Προσπαθω να συμβιβαστω σιγα σιγα στο μυαλο μου αλλα δεν το βλεπω για 6-7.

Κι εγω απορω, αυτα που γραφει Παυλος φαινονται ολοσωστα περαν της βιολογιας που θεωρητικα δε θα πρεπε να επηρεασει κ τοσο λογω αλλαγων..

Αυτο που λες για το Rio ειναι πολυ ανησυχιτικο, πρεπει να το ψαξω αλλα μαλλον ειναι κατοπιν εορτης. Η Juwel το δινει 350 γι αυτο θεωρησα κ εγω 350...

 

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rio-Line/Rio-300/#!juwel-000000000000007700

δες εδω

66 εκτοστα μέχρι την κορυφή απο το καπακι και οχι μεχρι το αυτοκολλητο που υπάρχει στα πλαινά,αναγράφει Wasserstand,δηλ ορίζει το μέγιστο ύψος της στηλης νερού.

Το ίδιο και με τις υπόλοιπες διαστάσεις,μετράει την μέγιστη εξωτερική διαστάση.Το ενυδρείο σου ειναι 300 λίτρα,γιαυτο και ονομάζεται ριο 300 :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

 

Μα μιλάμε για ψάρια που είναι 4-5 μηνών στα πιο μικρά μέχρι 3 μηνών ναι θέλει 6-8 ταΐσματα και λιγότερη ποσότητα στα μεγαλύτερα όχι και στα ενήλικα +24 μηνών και 2-3 φορές καλά είναι 

Eγω φίλε και 4-5 μηνων τάιζα πολύ συχνά,τα ΄ψαρια είχαν απίστευτη εξέλιξη.Φυσικά δεν διαφωνώ,οσο μεγαλώνει το ψάρι μειώνουμε ποσότητα και συχνότητα,ώστε να φτάσουμε απλά στην συντήρηση. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το ενυδρείο σου ειναι 300 λίτρα,γιαυτο και ονομάζεται ριο 300 :)

Κατέβασα το manual από το link που ποσταρες κ δες τι γράφει στο screenshot! Πρέπει να έχει υπολογισμενες και τις διαστάσεις που χάνονται λόγω πάχους γυαλιού και την πραγματική στήλη νερού γιατί το υπολογισα με τις εξωτερικές διαστάσεις που δίνει και βγαίνει 407 λίτρα. 

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι στο manual λέει για 4 λάμπες ενώ αυτό που είναι να αγοράσω εγώ από μια κοπέλα μεταχειρισμένο και είναι αγορασμένο τον Μάιο έχει 2 λάμπες τι παίζει? Μήπως βγαίναν με 2 και τώρα το κάναν με 4?

Screenshot_20161211-185235.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα 119.4χ49.6χ50 =296.112

Αφαίρεσα πάχος τζαμιού 8mm κ υπολόγισα στάθμη νερού 50 πόντους . Αν θυμάμαι καλά τόσο ήταν κ το δικό μου 

Η εταιρεία δείχνει συνολικό όγκο που καταλαμβάνει η γυάλα κ όχι οφελιμα λίτρα. Αυτό βέβαια μπορεί να μπερδέψει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Eγω φίλε και 4-5 μηνων τάιζα πολύ συχνά,τα ΄ψαρια είχαν απίστευτη εξέλιξη.Φυσικά δεν διαφωνώ,οσο μεγαλώνει το ψάρι μειώνουμε ποσότητα και συχνότητα,ώστε να φτάσουμε απλά στην συντήρηση. :)

+1 Κι εγώ στα 5ποντα stendker (δε ξέρω σε πόσο χρόνο τα έφτασε εκεί...) το πρώτο εφτάμηνο έκανα 6-7 ταΐσματα εκ των οποίων, ένα με δύο ήταν κατεψυγμένο. Τα ψάρια δείχναν πολύ καλά και παρότι παίρναν μπόι, ήταν γεμάτα και πάνω. Πιστεύω μάλιστα ότι θα έπρεπε να συνεχίσω συχνά ταΐσματα (κατέβηκα στα 4-5) κανά δίμηνο ακόμα. Για το θέμα της συντήρησης (αλλαγές, φίλτρα κλπ), όποιος έχει τα γένια...:sword::D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Άρα 119.4χ49.6χ50 =296.112

Αφαίρεσα πάχος τζαμιού 8mm κ υπολόγισα στάθμη νερού 50 πόντους . Αν θυμάμαι καλά τόσο ήταν κ το δικό μου 

Η εταιρεία δείχνει συνολικό όγκο που καταλαμβάνει η γυάλα κ όχι οφελιμα λίτρα. Αυτό βέβαια μπορεί να μπερδέψει :)

Οκ σε ευχαριστω που μου το εξηγησες! 50 ποντους μου φαινεται καπως χαμηλα αλλα και μονο που το ειχες ξερεις καλυτερα απο μενα. Η προσεγγιση σου δικαιολογει και τον τιτλο Rio 300 οποτε ετσι θα ειναι λογικα!

πριν 37 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

+1 Κι εγώ στα 5ποντα stendker (δε ξέρω σε πόσο χρόνο τα έφτασε εκεί...) το πρώτο εφτάμηνο έκανα 6-7 ταΐσματα εκ των οποίων, ένα με δύο ήταν κατεψυγμένο. Τα ψάρια δείχναν πολύ καλά και παρότι παίρναν μπόι, ήταν γεμάτα και πάνω. Πιστεύω μάλιστα ότι θα έπρεπε να συνεχίσω συχνά ταΐσματα (κατέβηκα στα 4-5) κανά δίμηνο ακόμα. Για το θέμα της συντήρησης (αλλαγές, φίλτρα κλπ), όποιος έχει τα γένια...:sword::D

Και με αφορμη αυτο το σχολιο να ρωτησω αν θα προτεινατε Stendker, Τονυ Ταν ή κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εχουν best seller ψαρια.εγω περνω ταν,οταν ειδα του kadmos τα ψαρια την ακουσα κ ειναι stenker.στο δικο μου ενυδρειο τα ψαρια που μου αρεσουν περισσότερο ειναι απο γεννες χομπιστων!!!!!!σε μπερδεψα;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...