Jump to content

Nano reef σε κύβο


aggelos78

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Αν και καθυστερημένα το μικρό κυβάκι νομίζω άρχισε να βρίσκει το δρόμο του και έτσι μου άφησε και εμένα χρόνο για να το παρουσιάσω.Άλλωστε το θεωρώ και υποχρέωση μου σε αυτό εδώ το forum που τόσο πολύ με βοήθησε στα πρώτα βήματα μου στο θαλλασινό.

Άπο το Φλεβάρη που γέμισε έως τώρα μετράει 10 μήνες και άφου πέρασε τις παιδικές αρρώστιες και δοκιμασίες έχουμε και λέμε....(πολύ συνοπτικά)

75 lt main + 15 lt refugium

Στο  refugium "βολεύτηκαν" 2 φιλτράκια για άνθρακα αντιφώσφορο,το tunze 9004,αντλία 1000lt/h και μπόλικη chaeto.

Φωτισμός : 2 × 24 coral plus (8 ώρες)

                   2 × 24 blue plus  (10 ώρες)

Για κυκλοφορία υπάρχει jebao rw 4 και tunze 6015.Αναπλήρωση και balling δουλεύω χεράτα με τα συμπληρώματα της aquaforest.

Από κατοίκους 2 clown,blue tank (για όσο ακόμα το επιτρέπει το μέγεθός του),bicolor blenny, ένα sand goby και πολλά ασπόνδυλα.Τα κοράλια είναι όλα μεγαλωμένα από frags και δυστυχώς ο χώρος δεν μου επιτρέπει να έχω αυτά που ακόμα θα ήθελα...

 

tmp_1142-IMG_20161115_211758925083439_zp

 

tmp_1142-IMG_20161121_150202-1296550854_

 

tmp_1142-IMG_20161115_191310-2102183830_

 

tmp_1142-IMG_20161115_191643-366189633_z

 

tmp_1142-20160922_1851551086696726_zpsgt

 

και το DIY refugium

tmp_1142-20161109_093634-2145784199_zpsr

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο άγγελος. Έχεις κάνει ωραία δουλειά και με μεράκι.όλες οι φώτο πολύ ωραίες αλλά η τελευταία με τα clown τα σπάει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και ωραία χρώματα και φωτισμός 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας παιδιά!

Να χαίρεστε και εσείς τα δικά σας και πάντα με κουράγιο....άκρως απαραίτητο για το χομπυ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Πολυ ωραιο νικο. Αρρωστη η κοκκινη γαλάζια acanthastrea.δεν υπαρχει

Θα συμφωνήσω απόλυτα Κώστα....

tmp_27380-20161103_025340879121785.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εχεις φτιάξει ενα πολυ όμορφο ενυδρείο με υπέροχα χρώματα !

Λιγο περίεργο το θέαμα με την μεγάλη ξενια αλλα αν χωσταρουν τα κλοουνακια τότε ειναι τέλεια !!!

 

αν θα μπορούσες να μας πεις δυο πραγματάκια για το ρεφιουτζιουμ γιατί αν κατάλαβα καλά περνεις το νερό απο τον σωλήνα της αντλίας και όχι με υπερχείλιση ;

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο το κυβακι σου με τρομερο φωτισμο και υπεροχα ζωντανα!

Πολλα Μπραβο:bigemo_harabe_net-122:

 

Κατεβαινω συχνα Ναυπλιο, μπορει να το δω κι απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εχεις φτιάξει ενα πολυ όμορφο ενυδρείο με υπέροχα χρώματα !

Λιγο περίεργο το θέαμα με την μεγάλη ξενια αλλα αν χωσταρουν τα κλοουνακια τότε ειναι τέλεια !!!

 

αν θα μπορούσες να μας πεις δυο πραγματάκια για το ρεφιουτζιουμ γιατί αν κατάλαβα καλά περνεις το νερό απο τον σωλήνα της αντλίας και όχι με υπερχείλιση ;

Ακριβώς έτσι.Με εισαγωγή από εξωτερικό φίλτρο που είναι κολλημένη με αντλία τραβάω νερό από το main και επιστρέφει με φυσική ροή από τα τις 3 σωλήνες που βλέπεις.Έτσι μπορείς να κάνεις και πιο εύκολα καλλιέργεια κοπήποδων.Ένας μανδαρίνος ήταν πάντα στα μελλοντικά σχέδια βλέπεις...

Η ξένια ήταν και μεγαλύτερη κάποια στιγμή και έχω δώσει και frags.Βάζοντας της ένα βραχάκι στη βάση της,αυτή προσκολλάει και σπλιτάρει εύκολα.Και πάντα σε απόσταση από τον κεντρικό βράχο...χωστάρουν με τρέλα τα clown.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Φανταστικο το κυβακι σου με τρομερο φωτισμο και υπεροχα ζωντανα!

Πολλα Μπραβο:bigemo_harabe_net-122:

 

Κατεβαινω συχνα Ναυπλιο, μπορει να το δω κι απο κοντα

Εννοείται ότι κερνάω καφέ!και φραγκάκι (...αν βρεις και τίποτα δεν το έχεις)χαχα.

Άντε Βασίλη γιατί είναι πολύ μοναχικό το χόμπυ αν είσαι επαρχία.Σε περιμένω όποτε κατέβεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ τα πιο ομορφα κυβακια ...

Μπραβο 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχος ο κύβος σου. Και η acanthastrea τα σπάει! Οι τιμές σου πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Απ τα πιο ομορφα κυβακια ...

Μπραβο 

 

Γιώργο,το'πες και έγινε έτσι...;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Υπέροχος ο κύβος σου. Και η acanthastrea τα σπάει! Οι τιμές σου πως είναι;

Ca:410,kh:8,3,Mg:1290(με μικρά σκαμπανεβάσματα).Τα νιτρικά στο 2(προσπαθώ να τα ανεβάσω)και τα φωσφορικά λίγο πάνω από το όριο.

Εδώ θέλω να πω ότι κάποιος με μικρή εμπειρία όπως εγώ είναι δύσκολο να κρατήσει σταθερές τιμές σε 90 λιτρα.Πρέπει να είμαι από τους καλύτερους πελάτες της salifert φοβάμαι...Παρατήρησα ότι με κάθε νέο κοράλλι που μπαίνει αλλάζουν οι καταναλώσεις και θέλει μετρήσεις από την αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ωραίο το ενυδρειο σου, καθαρό και με ομορφα χρώματα! Να το χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Ca:410,kh:8,3,Mg:1290(με μικρά σκαμπανεβάσματα).Τα νιτρικά στο 2(προσπαθώ να τα ανεβάσω)και τα φωσφορικά λίγο πάνω από το όριο.

Εδώ θέλω να πω ότι κάποιος με μικρή εμπειρία όπως εγώ είναι δύσκολο να κρατήσει σταθερές τιμές σε 90 λιτρα.Πρέπει να είμαι από τους καλύτερους πελάτες της salifert φοβάμαι...Παρατήρησα ότι με κάθε νέο κοράλλι που μπαίνει αλλάζουν οι καταναλώσεις και θέλει μετρήσεις από την αρχή.

Τα νιτρκά μια χαρά πάντος είναι στο 2 δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τα νιτρκά μια χαρά πάντος είναι στο 2 δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα ανεβάσεις.

Για τα lps δεν είναι λιγα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Για τα lps δεν είναι λιγα;

Μια χαρά είσαι. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...