Jump to content
boner

Τα Koi της γιαγιας.

Recommended Posts

Εδω κ δυο χρονια εχω μια μικρη λιμνη με κοι κ χρυσοψαρα στο χωριο μου στους προποδες του Παγγαιου.Η λιμνη κατασκευαστηκε με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος κ συντηρειται απο την γιαγια μου που μενει εκει.Βασικα ταιζει τα αγαπημενα της ψαρακια κ καθαριζει την επιφανεια με μια αποχη.Καποιο συστημα φιλτραρισματος δεν υπαρχει καθως η λιμνη εχει φυσικη ροη.Εχω κανει εκτροπη ενος πολυ μικρου τμηματος νερου απο ενα ρυακι που περναει εξω την αυλη.Ξερω θα με κραξετε αλλα οσα σπιτια ειναι στην ακρη του χωριου ποτιζουν τους μπαξαδες τους απο αυτο το ρυακι οποτε...Για την κατασκευη των τοιχοματων της λιμνης χρησημοποιηθηκε ενας μουσαμας απο νταλικα.Η λιμνη εχει διαστασεις περιπου 1,70 Χ 1,70 κ βαθος 1,30 κ 0,80 στα δυο της επιπεδα.Συνολικα ειναι περιπου 3000 λτρ.Η ροη του νερου ειναι συνεχομενη ολο το χρονο.Για αποχετευση του νερου εχω σκισει τον μουσαμα στο επιθυμητο υψος σταθμης κ εχω βαλει ενα σωληνα ο οποιος φευγει κατω απ τον μουσαμα κ χυνεται στο χωμα στον πυθμενα της λιμνης,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να φυγουν αυγα ψαριων προς το οικοσυστημα.Εχω καμια δεκαρια κοι,τρια χρυσοψαρα,ενα γριβαδι κ λιγα κουνουποψαρα.Να πω κ ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο κ συμφορουμιτη  johnbaggios καθως ειναι εξαιρετικος στο σκαψιμο!

20161120_101404_zps8w5iqah0.jpg

GOPR0672_zpszbx0jpnm.jpg

image-02deaf37a35bddbfd369681801322f347f

Έγινε επεξεργασία - boner
  • Like 5

G0040687_zpst6r93s1h.jpg

• Like 4

G0040698_zpsrlytu7ix.jpg

• Like 3

G0050722_zpswakmg6nq.jpg

• Like 3

G0040705_zpsxeymmxs2.jpg

• Like 5

• Like 6

Ψαρούκλες!! :bigemo_harabe_net-143:

Πολλά μπράβο!

Υπέροχο θέαμα, ειδικά τα underwater πλάνα!

Πολύ ωραίες εικόνες , μπράβο ! Γέννες έχεις πάρει ; 

Δίνεις και μια πολύ ωραία ενασχόληση στην γιαγιά :)

Μήπως να την κάνεις κ μέλος στο φόρουμ ; :D

Καλή συνέχεια :)

• Like 1

Γεννες ο boner εχει παρει προς το παρων μονο απο κουνουποψαρα.Ειναι αραγες εφικτο να γεννησουν εκει μεσα τα κοι?Παιζει να τα ενοχλουν τα χρυσοψαρα?Καποια στιγμη δυο χρυσοψαρα κυνηγουσαν πολυ εντονα το πιο μεγαλοσωμο κοι,μαλλον θηλυκο κ το οθουσαν προς την ακρη της λιμνης.Φοβηθηκε μην το στρεσαρουν πολυ κ αναγκαστηκε να βγαλει το ενα χρυσοψαρο.Μετα ολα οκ.Ειναι καλυτερα να μεινουν μονα τους τα κοι?Θα ειναι πιο ευκολο να γεννησουν?Να υβριδισουν με το γριβαδι ειναι πολυ πιθανο νομιζω αλλα δεν ξερω αν μπορει να συμβει κατι τετοιο κ με τα χρυσοψαρα.

Είδα τα ΚΟΙ και το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι "πανδαισία χρωμάτων" !!! Πολύ θα τα χαίρεται η γιαγιά σου.
Γέννες και να έχεις είναι δύσκολο να γλυτώσουν μικρά. Δεν έχουν πολλά μέρη να κρυφτούνε και εύκολα θα γίνουν τροφή από τα άλλα ψάρια. Θα βοηθούσε να έχεις φυτά μέσα στην λίμνη. Τα κοι είναι ακόμα μικρά.

Ελπίζω να σου αντέξει ο μουσαμάς από νταλίκας που έβαλες.

Έχεις ιδέα πόσα λίτρα την ώρα μπαίνουν και βγαίνουν από την λίμνη? (τι ρωτάω τώρα ε? χεχε). Κάνοντας μετρήσεις θα μπορείς να είσαι ποιο σίγουρος αν η ροή προς την λίμνη είναι αρετή ή χρειάζεται μεγαλύτερη ανανέωση το νερό της λίμνης σου (ιδικά το καλοκαίρι).

Γιατί έχεις περιφράξει την λίμνη με αυτόν τον μουσαμά? Έχεις σχέδια να βάλεις φυτά?

Η περιφραξη εγινε για να μην πεφτουν σκονες κ σκουπιδακια στην λιμνη απο τον αερα κ επειδη μια κοτα νομιζε οτι ειναι παπια κ μας αποχαιρετισε.Χαχαχα...

• Like 2

Σκέφτεσαι να βάλεις κανένα φυτό ? 

Μπραβο! Τυχερή ή γιαγιά σου :)

Πολύ ωραία λίμνη και ψάρια!!! 

Να τα χαίρεστε!!!

Φυτα βαλαμε κερατοφυλο,το οποιο φουντωνει συνεχεια κ το κλαδευουμε κ ενα νουφαρο.Το πρωτο καλοκαιρι απλα εφτασε μεχρι την επιφανεια.Φετος ανθισε κι ολας!

20150901_152153_zpsrgg77mwr.jpg

• Like 4

20170112_1547281_zpstjrwx9n4.jpg

Μετα τα φετινα κρυα κ τις απανωτες παγωνιες ευτυχως τα κοι επιζησανε ολα.Τις τελευταιες μερες ομως το μεγαλυτερο σε μεγεθος (το ολολευκο στις φωτο) ειναι πρησμενο στο πισω μερος του σωματος του,δεν τρωει κ κολυμπαει νωχελικα,καποιες φορες μενει κ στον πατο.Ειναι καποια ασθενεια ή μηπως εγκυμονει?Δε βλεπω να την ακολουθει ή να την φλερταρει καποιο αλλο.Βασικα δεν ξερω αν ειναι κ θηλυκο κ τον τροπο που φλερταρουν.Νομιζω ομως οτι τα θηλυκα γινονται μεγαλυτερα κ ειναι ολα πανω κατω ιδια ηλικια.

Αυτό είναι αρρώστια στύλε μια φωτογραφία να το δούμε μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε..

Θα προσπαθισω οταν ξαναπαω στο χωριο αλλα κ παλι δε νομιζω να βγαλω τοσο καθαρη ωστε να φαινεται.Χθες που το ψαξα λιγο στο γιου τιουμπ την διαδικασια ζευγαρωματος ειδα οτι ειναι υπερκινητικα κατα την διαδικασια.Αυτο ειναι νωχελικο.Εχει πρηστει πισω απ τη μεση κ σχεδον μεχρι το πτεριγιο.Θα αγγαρεψω καποιον να το φωτογραφισει  αν μπορει  κ θα το ανεβασω.

Το σωστο ειναι οταν βλεπουμε κατι περιεργο σε ενα ψαρι να το απομωνονουμε σε μια μικρη καραντινα .Με αυτο το τροπο μια λοιμωξη δυσκολα γινεται επιδυμια.Στην περιπτωση σου εχεις θεμα με αυτο το ψαρι .Δες το και μου λες μηπως και το σωσουμε.Το μονο θετικο ειναι οτι το νερο σου φρεσκαρετε συνεχεια .

Στάλθηκε από το BV6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα προσπαθισω οταν ξαναπαω στο χωριο αλλα κ παλι δε νομιζω να βγαλω τοσο καθαρη ωστε να φαινεται.Χθες που το ψαξα λιγο στο γιου τιουμπ την διαδικασια ζευγαρωματος ειδα οτι ειναι υπερκινητικα κατα την διαδικασια.Αυτο ειναι νωχελικο.Εχει πρηστει πισω απ τη μεση κ σχεδον μεχρι το πτεριγιο.Θα αγγαρεψω καποιον να το φωτογραφισει  αν μπορει  κ θα το ανεβασω.

20170320_1703281_zpszkklcfzn.jpg

20170320_1702511_zps6ylmotq0.jpg

Δυστυχως μας αφησε...Και ηταν ετοιμο να μας κανει μικρα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Illuminati97
      Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να θεσω το εξης ερωτημα: 
      Με εναν φιλο μου ενδιαφερομαστε σιγα σιγα να ξεκινησουμε μια προσπαθεια για εκτροφη Κοι με στοχο να πουληθουν αργοτερα
      Σιγουρα δεν θα το ξεκινησουμε ετσι αν ειναι, θα διαβασουμε θα ρωτησουμε και θα μαθουμε σιγα σιγα, ομως το βασικο ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουμε να πουλησουμε αργοτερα στην ελλαδα τα ψαρια αυτα
      η θα μας μεινουν στο χερι (οχι πως θα μας χαλαγε αλλα δεν εχουμε την οικονομικη ανεση )
      Και οταν εννοω πουλησουμε δεν εννοω ενα δυο, εννοω οτι θα υπαρχει μια διαρκης ζητηση.
      Ευχαριστω και με συγχωρειτε για το δυσλεκτικο κειμενο μου
    • Από marins
      Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι καινούργια στη παρέα, για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καμία σχέση ακόμα με ψάρια και ενυδρεία.
      Ενδιαφέρεται ο πατέρας μου να φτιάξει μια λιμνούλα με κοι ψάρια και επειδή δεν είναι Έλληνας ανέλαβα να ψάξω στην Ελλάδα μέρη που θα μπορούσε να βρεί κάτι.
      Απο Θεσσαλονίκη θα βόλευε περισσότερο διότι μένει στη Βουλγαρία αλλά και εκτός αν έχει κάποιος καμια καλή πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.   :) :) 
      Ευχαριστώώώώ
    • Από Rythor
      Κάπου στα τέλη του περασμένου χρόνου ο ενας κολλητός μας πήρε την απόφαση να φτιάξει μια λίμνη για Κοι στο εξωχικό του στην Χαλκιδική. Έτσι παραμάσχαλα και 'μεις (adlib και εγω) ειπαμε να την φτιαξουμε όλοι μαζί!
      Μετά απο αρκέτο ψάξιμο καθώς και την βόηθεια απο τις πληροφορίες του φόρουμ αγοράστικαν τα υλικα και ξεκίνησε η δουλειά κατα τον περασμένο Μάιο.

Και άρχισε το σκάψιμο!

στο τελικο της σχημα η τρυπα είναι πιο μεγαλη απο οσο φαινεται εδω.
      Σειρα είχε το liner το οποιο αγοραστηκε απο γνωστη αλυσιδα με ειδη κηπου.
      Κατω απο το liner μπηκε για προστασιά χοντρο νάιλον για θερμοκηπιο.
      Μαζευτικαν πέτρες απο ενα ποταμι κοντα σπιτι στο, κορμοι ξεραμένοι απο το βουνο αρχισε το στησιμο!
      το αποτελεσμα βγηκε καπως ετσι:

μετα μπηκαν και φυτα(κερατοφυλλα, καλαμιες,νουφαρα και αλλα υδροβια) καθως και σαλονάκι κηπου γυρω απο την λιμνη.

Το τελικο απο τελεσμα της λιμνης μας δειχνει καπως ετσι:

και οι κατοικοι της λιμνης(οι οποιοι εξοικειωθηκαν αμεσως!πλεον τους ταιζουμε στο χερι και τους χαιδεύουμε!)-επίσης στην λίμνη συγκατοικουν μαζι και κουνουποψαρα:

• Από theodor72
      Χρυσόψαρο ή κόι;
      Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς ξεκινήσαμε την ενασχόληση μας με τον κόσμο των ενυδρείων με την παρέα ενός χρυσόψαρου. Ωστόσο, όντας άπειροι δεν ήμασταν σε θέση να αναγνωρίσουμε αν το ψαράκι που πήραμε ήταν πραγματικά χρυσόψαρο. Το ίδιο φυσικά εξακολουθεί να συμβαίνει και σήμερα. Δεν είναι λίγες οι φορές που αντί για χρυσόψαρο, μας έχουν έντεχνα “φορτώσει” ένα εντελώς ακατάλληλο για ενυδρείο koi. Ο διαχωρισμός δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος αν ξέρουμε τι να κοιτάξουμε. Ας δούμε λοιπόν πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα χρυσόψαρο από ένα koi, για να γλυτώσουμε από κόπο και στεναχώρια...
      Η βασική διαφορά στα δύο είδη είναι το μέγεθος τους. Το koi γίνεται πολύ μεγαλύτερο, διπλάσιο ή και τριπλάσιο από ένα κοινό χρυσόψαρο. Όμως, τα ψαράκια που συναντάμε στα ενυδρειακά καταστήματα, είναι νεαρής ηλικίας και έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέγεθος. Το επόμενο λοιπόν χαρακτηριστικό και αλάνθαστο κριτήριο είναι ότι τα koi έχουν στο στόμα τους δύο ζεύγη μουστάκια (το ένα είναι πολύ μικρό και όχι τόσο ευδιάκριτο). Επίσης έχουν συνήθως έντονες βούλες από μαύρο, κόκκινο, κίτρινο ή/και πορτοκαλί χρώμα σε αρκετούς συνδυασμούς, έχουν πιο μακρόστενο σώμα, επίπεδη κοιλιά και ένα μόνο εδρικό πτερύγιο. Από την άλλη πλευρά τα χρυσόψαρα εχουν πιο στρογγυλεμένο σώμα, διπλό εδρικό πτερύγιο και πιο μεγάλα μάτια.
      Υπάρχουν και άλλες δευτερεύουσες διαφορές που θέλουν περισσότερη παρατήρηση για να διαπιστωθούν. Βασικό μας όμως γνώρισμα για να ξέρουμε τι αγοράζουμε είναι η ύπαρξη ή όχι μουστακιών στο ψάρι.

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης