Jump to content

Βοήθεια για επιλογή ups


Recommended Posts

Δεν είναι η σωστή κατηγορία,το ξέρω,αλλά δεν μου έβγαζε επιλογή για εξοπλισμό ενυδρείων..

Μια απορία σχετικά με το ups,όσοι χρησιμοποιείτε, τί χαρακτηριστικά κοιτάμε; 

Θέλω να το έχω για το ενυδρείο, φίλτρο και φως. Είμαστε χωριό και έχουμε σοβαρά προβλήματα με το ρεύμα τώρα το χειμώνα, πέφτει συνεχώς η τάση, γίνονται συχνές διακοπές κλπ..

Μέ ένα τέτοιο ας πούμε κάνω τη δουλειά μου;

 

 

ups.PNG

Link to comment
Share on other sites

Τι καταναλωση εχει ο εξοπλισμος που θες να βαλεις πανω (Watt)? 

Προκαταβολικα παντως σου λεω οτι ο φωτισμος θα το γονατιζει και δεν ειναι κ ακρως απαραιτητο να λειτουργει σε διακοπη ρευματος (τουλαχιστον οχι τοσο οσο το φιλτρο)

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι για έως 380watt, για να είσαι καλυμμένη θα πρέπει το συνολικό φορτίο σου να είναι πολύ πιο χαμηλά κι απ τα 300watt, να ξέρεις όσο πιο κοντά στα όρια τόσο λιγότερο χρόνο θα κρατήσει. Προσωπικά το ups δεν κάνει για ενυδρείο, για μάξιμουμ 30 λεπτά που λέει χρόνο δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία, αν έχεις 4 ώρες διακοπή εκεί έχεις σίγουρα πρόβλημα και το ups δεν θα στο λύσει. Για τις αυξομειώσεις τάσης καλύτερα πάρε σταθεροποιητή αν και το ups το κάνει αυτό, τουλάχιστον τα περισσότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι 10w κ η λάμπα 42w αν θυμάμαι καλά

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Το φως δεν θα το βάλεις στο UPS, μόνο το φίλτρο θα βάλεις που σε νοιαζει κιολας και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κεφάλι ήσυχο με 10 έως μάξιμουμ 30 λεπτά δε νομίζω ότι θα έχει, τον ίδιο χρόνο αφήνουμε το φίλτρο εκτός λειτουργίας στη συντήρηση, δεν βλέπω που θα πιάσει τόπο να δώσει 52 ευρώ παρά μόνο αν έχει σταθεροποιητή, για ολική διακοπή επειδή έχω 2 ups σας πληροφορώ πως πάνω από 10 λεπτά δεν θα κρατήσει και επειδή δεν κρατάει κατά τη διακοπή και σταθερή τάση μιας κι έχω μετρήσει 150volt μετά από 5 λεπτά, μπορεί να πάρεις και τον κυκλοφορητή στο χέρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλύτερα να μην το πάρω, δεν θα μου κάνει τη δουλειά που θέλω.. Τα πιο μεγάλα κ πιο ακριβά δεν τα κοιτάω, δεν είναι εποχή για τέτοια έξοδα :(

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς ό,τι πληρώνεις παίρνεις, σκέψου λίγο και θα καταλάβεις ότι είναι ένα άσκοπο έξοδο, πόσο χρόνο αφήνεις το φίλτρο εκτός λειτουργίας όταν κάνεις τη συντήρηση του ενυδρείου; Είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ παραπάνω απ το χρόνο που σου διαθέτει το ups, αν υπολογίσουμε μάλιστα την πτώση τάσης που έχει θα ρισκάρεις να μείνεις εντελώς από κυκλοφορητή; Τα ups είναι για άλλες εφαρμογές, για παράδειγμα εγώ το έχω στον βιντεοπροβολέα, εκεί σου λέει ότι επιβάλλεται η χρήση ups γιατί άμα πέσει το ρεύμα θες 2 λεπτά λειτουργίας του βιντεοπροβολέα ώστε να προλάβεις να τον κλείσεις και να δουλέψουν οι ανεμιστήρες ψύξης της λάμπας, χωρίς αυτά τα δύο λεπτά κινδυνεύει να εκραγεί η λάμπα, μιλάμε για πάνω από 200 ευρώ κόστος γι αυτό και στα τεχνικά χαρακτηριστικά του βιντεοπροβολέα λέει ότι η τάση λειτουργίας του κυμαίνεται από 130 έως 250 volt άρα δουλεύει άνετα με το ups, στον κυκλοφορητή σου το γράφει; Οχι. Αν έχεις πρόβλημα με αυξομειώσεις σου προτείνω να πας σε λύση σταθεροποιητή, είναι πιο οικονομικοί γιατί δεν έχουν μπαταρία όπως τα ups και στοιχίζουν τα μισά λεφτά, αλλά η χρήση τους είναι μόνο να σου κρατάνε σταθερή την τάση στα 230 volt. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μια λίγο χαζή ερώτηση:
Πώς θα μου σταθεροποιήσει την τάση αφού δεν έχω τάση;

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για όταν έχεις τάση κι απλά δεν είναι σταθερή, αν δεν έχεις δεν κάνει τίποτα, τι συχνότητας είναι οι διακοπές και τι διάρκειας αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές ρεύματος γίνονται όποτε έχει καταιγίδες, για καμιά ώρα μπορεί κ δύο. Αυτό με την τάση που πέφτει είναι άλλο θέμα, νεκρώνουν όλα, δεν δουλεύει θερμοσίφωνας, δεν δουλεύει η κουζίνα, τα φώτα ίσα που φωτίζουν..

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σοβαρό πρόβλημα, όχι για το ενυδρείο καθώς η μία και δύο ώρες διακοπή δε λέει τίποτα, προχθές στο θέμα του φίλου @avraamp το φίλτρο έμεινε εκτός λειτουργίας πάνω από 8 ώρες και μετά βάλαμε τους δίσκους μέσα και το ραμιρέζι, σίγουρα μειώθηκε τρομερά η βιολογία αλλά δε χάθηκε εντελώς. Με μία δύο ώρες δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα τόσο ώστε να προβείς στην αγορά ups, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα, το χα σκεφτεί παλιότερα αλλά είδα ότι δεν. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ :)
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις :)
Συμπέρασμα· δεν χαλάω λεφτά για ups, συνεχίζουμε να πιέζουμε την ΔΕΗ για τα προβλήματα με το ρεύμα :)

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula Για μονο το φιλτρο, θεωριτικα, θα σου δωσει καμια ωρα αυτονομια ισως και παραπανω. Και επιπλεον θα σε προστατευει απο μικρες πτωσεις τασεις.

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Κωνσταντινε αν το UPS παρουσιαζει πτωση τασης, μαλλον εχει προβλημα. Κανονικα θα επρεπε να σου δινει σταθερη ταση, μεχρι να φτασει η ταση της μπαταριας σε μια οριακη τιμη που εκει θα σβησει τελειως το UPS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula Για μονο το φιλτρο, θεωριτικα, θα σου δωσει καμια ωρα αυτονομια ισως και παραπανω. Και επιπλεον θα σε προστατευει απο μικρες πτωσεις τασεις.
@Ρομποτής Κωνσταντίνος Κωνσταντινε αν το UPS παρουσιαζει πτωση τασης, μαλλον εχει προβλημα. Κανονικα θα επρεπε να σου δινει σταθερη ταση, μεχρι να φτασει η ταση της μπαταριας σε μια οριακη τιμη που εκει θα σβησει τελειως το UPS.

Μιλάμε για αυτό το συγκεκριμένο που έβαλα ή κάποιο πιο μεγάλο (και πιο ακριβό);

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

@gyristroula Για μονο το φιλτρο, θεωριτικα, θα σου δωσει καμια ωρα αυτονομια ισως και παραπανω. Και επιπλεον θα σε προστατευει απο μικρες πτωσεις τασεις.

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Κωνσταντινε αν το UPS παρουσιαζει πτωση τασης, μαλλον εχει προβλημα. Κανονικα θα επρεπε να σου δινει σταθερη ταση, μεχρι να φτασει η ταση της μπαταριας σε μια οριακη τιμη που εκει θα σβησει τελειως το UPS.

 

Αυτό θα σου στοιχίσει πάνω από 100 ευρώ, όχι αυτό που έβαλε με 52 ευρώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Κεφάλι ήσυχο με 10 έως μάξιμουμ 30 λεπτά δε νομίζω ότι θα έχει, τον ίδιο χρόνο αφήνουμε το φίλτρο εκτός λειτουργίας στη συντήρηση, δεν βλέπω που θα πιάσει τόπο να δώσει 52 ευρώ παρά μόνο αν έχει σταθεροποιητή, για ολική διακοπή επειδή έχω 2 ups σας πληροφορώ πως πάνω από 10 λεπτά δεν θα κρατήσει και επειδή δεν κρατάει κατά τη διακοπή και σταθερή τάση μιας κι έχω μετρήσει 150volt μετά από 5 λεπτά, μπορεί να πάρεις και τον κυκλοφορητή στο χέρι. 

Μηπως υπολογίζεις κάτι λάθος; 650VA με 10W κατανάλωση θα την βγάλει αρκετές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω του home cinema έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά ups, όσα είναι στην κατηγορία τιμής των 50-60 ευρώ δεν κρατάνε πάνω από 10 λεπτά και σίγουρα όχι με τάση 230 volt, τώρα δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά το να σπρώξω έναν άνθρωπο να ρισκάρει να πάρει κάτι και να μη δουλέψει οφείλω να τον προειδοποιήσω για το ρίσκο, αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο σ αυτή την κατηγορία τιμής δεν έχετε παρά να το προτείνετε, σίγουρα δεν τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος γι αυτό ό,τι γράφω είναι με επιφύλαξη.  

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Με τι κατανάλωση; Εδώ μιλάμε για 10W μόνο. Στη θεωρία θα την βγάλει 3 μέρες, εγώ δε σου λέω 3 αλλά 1 μπορεί να την βγάλει. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ups που στην αναμονή και χωρίς φορτίο σε διακοπή ρεύματος έκλεισε σε 20 λεπτά, ξανά λέω αν είστε σίγουροι γι αυτό που γράφετε προτείνετε το στην κοπελιά να λυθεί το πρόβλημά της. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα είχες τελειωμένες μπαταρίες. 

 

Πίστεψέ με είχα πάνω καλές μπαταρίες ούτε χρόνο δεν είχαν κλείσει, παίζει ρόλο τι ups έχεις, άλλο τα online κι άλλο τα interactive, αυτά που κρατάνε στοιχίζουν, επιμένω πάντως αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο που σου δούλεψε εγγυημένα γιατί εγώ τα μετράω με πολύμετρο τα ups τι βγάζουν και πίστεψέ με δεν θα σ αρέσουν τα αποτελέσματα, δεν έχεις παρά να το προτείνεις στην κοπέλα κι εν ανάγκη να το πάρω κι εγώ για τον προτζέκτορα γιατί το παρόν μου έχει τελειώσει η μπαταρία και το έχω εκτός και δεν θέλω να δώσω 40 ευρώ για 2 μπαταρίες, καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι εγγυημένο, αρκεί να είσαι 100% σίγουρος με μετρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Από προσωπική εμπειρία όντως με τα watt που απαιτεί το φίλτρο μία ώρα θα την βγάλει. Στα συγκεκριμένα ups συνήθως ή μπαταρία που έχει είναι 12volt 7 ή 7.2 ah. Στη θεωρία θα κρατήσει άνετα. Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ή πτώση τάσης που αναφέρεται. Αυτή σε συνδυασμό με τις στιγμιαίες διακοπές θα μπορούσε να μπλοκάρει ένα φθηνό ups και να διακοπεί ή λειτουργία του. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ενυδρείο θα μείνει χωρίς ρεύμα ακόμα και εάν επανέλθει ή ΔΕΗ έως ότου κάποιος κλείσει το ups και το ξανά ανοίξει. Για αυτό το λόγο όταν άλλαξα το επαγγελματικό μου ups με ένα φθηνό στα 600va αναγκάστηκα να φτιαξω ένα κύκλωμα για να λειτουργεί το ενυδρείο με ρεύμα από ΔΕΗ μέχρι να επανεκκινήσω το ups. Καλοί οι σταθεροποιητές τάσης αλλά πάντα θέλουμε και μία παροχή για λίγη ώρα ειδικά το βράδυ όπου το διοξείδιο χωρίς την ανατάραξη της επιφάνειας θα προκαλούσε μεγαλύτερο πρόβλημα στην βιολογία του φίλτρου.

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dkatsariotis έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Από προσωπική εμπειρία όντως με τα watt που απαιτεί το φίλτρο μία ώρα θα την βγάλει. Στα συγκεκριμένα ups συνήθως ή μπαταρία που έχει είναι 12volt 7 ή 7.2 ah. Στη θεωρία θα κρατήσει άνετα. Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ή πτώση τάσης που αναφέρεται. Αυτή σε συνδυασμό με τις στιγμιαίες διακοπές θα μπορούσε να μπλοκάρει ένα φθηνό ups και να διακοπεί ή λειτουργία του. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ενυδρείο θα μείνει χωρίς ρεύμα ακόμα και εάν επανέλθει ή ΔΕΗ έως ότου κάποιος κλείσει το ups και το ξανά ανοίξει. Για αυτό το λόγο όταν άλλαξα το επαγγελματικό μου ups με ένα φθηνό στα 600va αναγκάστηκα να φτιαξω ένα κύκλωμα για να λειτουργεί το ενυδρείο με ρεύμα από ΔΕΗ μέχρι να επανεκκινήσω το ups. Καλοί οι σταθεροποιητές τάσης αλλά πάντα θέλουμε και μία παροχή για λίγη ώρα ειδικά το βράδυ όπου το διοξείδιο χωρίς την ανατάραξη της επιφάνειας θα προκαλούσε μεγαλύτερο πρόβλημα στην βιολογία του φίλτρου.

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
 

 

 

Συμφωνώ και πάνω σε αυτό έχω να πώ ότι πραγματικά ΔΕΝ χρειάζεται να έχει κανείς το φίλτρο σε UPS....το φίλτρο και να μείνει εκτός δέν παθαίνει τίποτα  και αυτό που χρειάζεται το ενυδρείο μας είναι ανατάραξη επιφανείας/οξυγόνωση...μιά αεραντλία ή ένα μικρό powerhead είναι αυτό που θα μας σώσει....εκτός και άν έχουμε ΚΑΛΟ ups ου θα αντέξει και πέραν του 8ωρου! :thumbup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...