Jump to content

Βοήθεια για επιλογή ups


Recommended Posts

Καλύτερη περίπτωση μιας αεραντλίας μπαταρίας, εγώ δηλαδή εκεί θα έδινα τα λεφτά μου κι όχι σε ups. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Καλύτερη περίπτωση μιας αεραντλίας μπαταρίας, εγώ δηλαδή εκεί θα έδινα τα λεφτά μου κι όχι σε ups. 

 

Το θεμα ειναι αμα λειπεις !

Αλλιως συμφωνω με την αεραντλια μπαταριας!

 

Εγω ψηφιζω αν εχεις αυτο το UPS να βαλεις πανω του μονο μια αεραντλια και τιποτα αλλο!

 

Ακομα και μουφα να ειναι η καταναλωση της ειναι πολυ μικρη και θα σου κρατησει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Το θεμα ειναι αμα λειπεις !

Αλλιως συμφωνω με την αεραντλια μπαταριας!

 

Εγω ψηφιζω αν εχεις αυτο το UPS να βαλεις πανω του μονο μια αεραντλια και τιποτα αλλο!

 

Ακομα και μουφα να ειναι η καταναλωση της ειναι πολυ μικρη και θα σου κρατησει!

 

Πολύ σωστός...!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Πολύ σωστός...!!!!

 

Thank you ....  my MASTER:bigemo_harabe_net-53:!!!

Link to comment
Share on other sites

Είτε αεραντλία είτε κυκλοφορητής το ίδιο φορτίο είναι πάνω - κάτω. Το θέμα είναι όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος τι γίνεται άμα λείπεις κι εκεί δημιουργούνται θέματα, όπως είπα πιο πάνω ακόμα κι ένα καλό ups θα πέσει η τάση του πριν κλείσει εντελώς οπότε κινδυνεύει ο κυκλοφορητής, φανταστείτε να λείπει, να δουλέψει για 1 ώρα με το ups, να καεί ο κυκλοφορητής και μετά να έχει ρεύμα και να μην έχει φίλτρο. Η αεραντλία μπαταρίας θα πρέπει να μπαίνει μόνο όταν φεύγει, αλλά και πάλι θα χαλάει τσάμπα μπαταρίες, συγγνώμη αλλά εγώ βλέπω άκαιρο και άσκοπο να βάλει οτιδήποτε πάνω στο φίλτρο. Αμα λείψει για δουλιά δηλαδή 8 ώρες ή φύγει διακοπές θα αντέξει ακόμα και το πιο ακριβό ups σε διακοπή 4 ωρών; Οχι! Προσωπική μου άποψη, μην βάλει τίποτα, αεραντλία μπαταρίας καλό είναι να έχουμε όλοι ούτως ή άλλως έτσι ώστε ακόμα κι όταν γυρίσουμε και δεν έχουμε ρεύμα, να σώσουμε ό,τι μπορούμε βάζοντάς τη σε λειτουργία. Για να χάσεις βιολογία πρέπει να συμβούν πράγματα και θαύματα και να μείνει πάρα πολλές ώρες, ακόμα και 10 ώρες να περάσουν η βιολογία δεν χάνεται. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με την τάση συνεχίζεται, η νέα μου απορία είναι η εξής, να βγάζω το φίλτρο από την πρίζα όταν πέφτει η τάση;

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Παιδιά το πρόβλημα με την τάση συνεχίζεται, η νέα μου απορία είναι η εξής, να βγάζω το φίλτρο από την πρίζα όταν πέφτει η τάση;

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι emoji222.png
 

 

Βλέπεις που λέω ότι καλύτερα θα σου έκανε ένας σταθεροποιητής τάσης; http://www.skroutz.gr/c/1938/Voltage-Regulator.html

 

Υ.Γ. Κοιτάξτε λίγο τα χαρακτηριστικά από ένα UPS των 100 και κάτι ευρώ πόσα λεπτά αντοχή έχει, είναι το καλύτερο σ αυτά τα λεφτά, κάτω από 50 ευρώ δεν αντέχουν ούτε 8 λεπτά της ώρας. http://www.skroutz.gr/s/296302/Accupower-Eyeon-1000VA-LCD-Display.html

Κι άλλο ένα: http://www.skroutz.gr/s/58031/APC-Back-UPS-CS-500VA-230V-USB-SERIAL.html

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Παιδιά το πρόβλημα με την τάση συνεχίζεται, η νέα μου απορία είναι η εξής, να βγάζω το φίλτρο από την πρίζα όταν πέφτει η τάση;

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι emoji222.png
 

Το προβλημα με την ταση πρεπει να το λυσεις αμεσα!!!

Οχι για το φιλτρο αλλα για τισ υπολοιπες οικιακες συσκευες σου!!!

 

Καποια στιγμη μπορει να σου καει η τηλεοραση η το ψυγειο η κατι αλλο!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το προβλημα με την ταση πρεπει να το λυσεις αμεσα!!!

Οχι για το φιλτρο αλλα για τισ υπολοιπες οικιακες συσκευες σου!!!

 

Καποια στιγμη μπορει να σου καει η τηλεοραση η το ψυγειο η κατι αλλο!

 

 

 

Σωστό κι αυτό αλλά συγκινητική κι η προτεραιότητα για τα ζωντανά, @gyristroula απλά :bow:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Thank you ....  my MASTER:bigemo_harabe_net-53:!!!

 

και άν πιάνουν τα χέρια 'σου', παίρνεις μία αεραντλία μπαταρίας, την συνδέεις κατευθείαν σε ένα τροφοδοτικό/μετασχηματιστή και αυτόν στο ups και έχεις αεραντλία που δουλεύει για εβδομάδα.... :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα συνεργείο της ΔΕΗ σήμερα στη γειτονιά, ελπίζω να λυθεί επιτέλους το θέμα :)

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχουμε ένα συνεργείο της ΔΕΗ σήμερα στη γειτονιά, ελπίζω να λυθεί επιτέλους το θέμα :)

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι emoji222.png
 

 

Σου το εύχομαι ολόψυχα, άτιμο πράγμα οι μεταπτώσεις και οι συνεχείς διακοπές, σε βάθος χρόνου θα έχανες σταδιακά όλα τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρικά σου κι άντε να βρεις άκρη μετά με αποζημιώσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...