Jump to content

Καλησπερα!!!


95John

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια κ καλως σας βρηκα.

ειμαι τελειως καινουργιος στο hobby.

Αλλα εχω τρελαθει!!!

Τωρα το κατασκευαζω το ενυδρειο κ

θα ηθελα να ρωτησω με τη ψαρακια να αρχισω, τι εξοπλισμο θελω

κ γενικα πληροφοριες για τη συντυρηση-περηποιηση ψαριων

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Κ καλη μου αρχη!!!

το ενυδρειο μου ειναι 95 λιτρων

Έγινε επεξεργασία - 95John
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη και καλώς μας ήρθες! :welcome:

 

Για πές μας λίγα λόγια για το ενυδρείο.

Τί διαστάσεις έχει;

 

Απο ψάρια έχεις δεί κάτι που να σου αρέσει; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κ απο μενα κ καλως ηρθες. Σε  αυτα τα λιτρα εχεις αρκετές επιλογες για ψαρακια. Ριξε μια ματιά σε ενυδρεία αντιστοιχων λιτρων απο αλλα μέλη και θα παρεις πολλες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή. :welcome:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγα πράγματα στον παρακάτω σύνδεσμο, μη σου φανούν βουνό, είναι απλά πράγματα που με τη βοήθεια των μελών από δω θα σε γλιτώσουν από άδικο κόπο, χρόνο και χρήμα για να μπορέσεις να ευχαριστηθείς το χόμπι και φυσικά να έχεις υγιή ψάρια. Ο,τι απορίες έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις και να ανοίξεις ένα νέο θέμα με το ενυδρείο σου και την αναζήτησή σου, ρίξε μια ματιά και στα ενυδρεία μελών καθώς υπάρχουν πολλές επιλογές για τα λίτρα σου κι αν έχεις υπομονή να πας βήμα βήμα με την καθοδήγηση των υπόλοιπων μελών θα πάνε όλα καλά. http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες !!!! 

 

Στα λίτρα σου έχεις αρκετές επιλογές όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Αν θές δώσε μας λίγες ακόμη πληροφορίες για το ενυδρείο που ετοιμάζεις .

 

Καλή διαμονή και καλό διάβασμα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο υπεροχο αυτό χομπυ!!! Οπως ειπαν και επανω, πριν ξεκινησεις κανε εναν κόπο να διαβασεις λιγο για το στήσιμο του  ενυδρειου αλλα κ για τα ψαρακια που θα επιλέξεις!! Εύχομαι να φτιάξεις ενα πολυ όμορφο ενυδρείο:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα!!καλη αρχη!!οπως λενε και τα παιδια πιο πανω,διαβασμα!!υπαρχουν κ εδω και γενικοτερα στο ιντερνετ πολλες πληροφοριες για ολα τα ψαραια (απαιτησεις συγκατικοι)πιστεψε με το διαβασμα και η υπομονη θα σε ανταμιψουν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα λοιπον φιλοι μου,,,!!!!

Ο πατερας μου πριν πολλα χρονια ειχε τεραστιο ενυδρειο.

Βεβαια τα πραγματα εχουν αλλαξει κ δεν εχει τη γνωση  συμφωνα με την σημερινη τεχνολογια να με βοηθησει.

Εχω μια ιδεα αλλα μια ιδεα μονο.

Οι διαστασεις ειναι 80χ30χ40.

Το κανω με αυτες τις διαστασης γιατι εχω ενα επιπλο κ θα το στησω παω σε αυτο. Απο ψαρακια θα ηθελα να μου πειτε εσεις γιατι δεν τα ξερω.

Ποιο ψαρι με ποιοπαει μαζι κ τα

λοιπα.

Κ για τους μηχανισμους δε ξερω τι πρεπει να παρω.

Δλδ οξυγονο φιλτρο κ οτι αλλο χρειαζεται...

Ευχαριστω θερμα ολους...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι έχει πάνω αυτό το ενυδρείο, αν είναι κάποιας μάρκας και ποιας, τι φωτισμό έχει, αν έχει ήδη φίλτρο, θερμαντήρα ή αν είναι εντελώς γυμνό και καμιά φωτό θα ήταν ό,τι πρέπει. Θα σου πρότεινα μάλιστα μιας κι αυτό είναι θέμα υποδοχής, να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα σχετικά με την αναζήτησή σου στην κατηγορία των αρχαρίων ώστε να το δουν όλοι αλλά και για να μένει η θεματολογία στην ανάλογη ενότητα για περαιτέρω χρήση της από νέους στο χόμπι. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστα.

Ειναι γυμνο τελειως.

Εγω το εφτιαξα. Κ δεν εχω παρει τιποτε απο παρελκομενα γιατι απλως δε τα ξερω!!

Ουτε καν ψαρια εχω ακομη βρε συ!!!! Δε το βιαζομαι. Θελω να το κανω σωστο κ να παρω τα καταλληλα πραγματα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος 95John έγραψε:

Γεια σου Κωστα.

Ειναι γυμνο τελειως.

Εγω το εφτιαξα. Κ δεν εχω παρει τιποτε απο παρελκομενα γιατι απλως δε τα ξερω!!

Ουτε καν ψαρια εχω ακομη βρε συ!!!! Δε το βιαζομαι. Θελω να το κανω σωστο κ να παρω τα καταλληλα πραγματα.

 

Μιας και εδώ είναι το τμήμα του φόρουμ για τα καλωσορίσματα, και μετά από μερικές μέρες κλειδώνει αυτόματα, θα σου πρότεινα να ξεκίναγες ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς και όποια άλλη απορία και θέμα έχεις για το στήσιμο του ενυδρείου σου. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό γιατί οι περισσότεροι βιάζονται να βάλουν ψάρια με αποτέλεσμα ψοφάνε και ψάχνονται γιατί. Βλέπω ότι είσαι Κέρκυρα, έχω τον κολλητό μου εκεί που του έδωσα το ενυδρείο οπότε μπορεί και να συνεργαστείτε ίσως να πάρεις και μπόλι, δυστυχώς όμως για σένα το νερό της Κέρκυρας ξέρω ότι δεν πίνεται έτσι δεν είναι; Ο κολλητός μου έχει αντίστροφη όσμωση κάτω πάγκου για πόσιμο νερό κι απ αυτό τροφοδοτεί το ενυδρείο, αν δεν έχεις όσμωση λοιπόν θα πρέπει να πας σε ψάρια υφάλμυρου νερού ή να στήσεις και θαλασσινό, αν θες ψάρια γλυκού νερού θα πρέπει να εφοδιαστείς κι εσύ με αντίστροφη όσμωση.Θα χρειαστείς σίγουρα ένα εξωτερικό φίλτρο, ένα θερμαντήρα 100 ή και 150 watt, καπάκι και φώτα έχει; Θα χρειαστείς επίσης μια αεραντλία όχι για μόνιμη χρήση αλλά είναι απαραίτητη για λόγους που θα εξηγηθούν αργότερα, το θέμα είναι αν μπορείς να επεξεργαστείς το νερό και να προβείς στην αγορά όσμωσης ή θα προσαρμοστείς στο νερό δικτύου οπότε θα πρέπει να αναζητήσεις ψάρια που να ταιριάζουν σ αυτές τις παραμέτρους. Κατά συνέπεια θα πρέπει να αγοράσεις πρώτα απ όλα τεστ νερού, θα χρειαστείς οπωσδήποτε τεστ αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρωδών (ΝΟ2), νιτρικών (ΝΟ3), γενικής σκληρότητας (GH) κι ανθρακικής σκληρότητας (ΚΗ). Θα προτιμήσεις τεστ της ΑΡΙ ή της sera, έχω κι απ τα δύο είναι αξιόπιστα και θα μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει στο νερό σου. Ενδεικτικά:

 http://www.petsupermarket.gr/2481/προϊόντα/sera-τεστ-αμμωνίας--nh4-nh3-test--3x15ml.html

 http://www.petsupermarket.gr/2494/προϊόντα/sera-nitrit-test--no2-test-2x15ml.html 

 http://www.petsupermarket.gr/2500/προϊόντα/sera-nitrate--no3-test-15ml.html

  http://www.petsupermarket.gr/7372/προϊόντα/api-gh-kh-test-γενικής-σκληρότητας.html

Υ.Γ. Είδες που σου έγραψα να ανοίξεις καινούριο θέμα, κλειδώνει μετά από κάποιες μέρες όπως λέει ο φίλος οπότε πήγαινε όπως σου έγραψα στην κατηγορία αρχαρίων κι άνοιξε ένα θέμα εκεί. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οκ Κωστα!!!

Οσο για την οσμωση εχω. Απο αυτο πινουμε γιατι εχουμε χαλια νερο. Αρα θα τη χρειαστω κ για το ενυδρειο μου... 

Thanks...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Καλως ηρθες!
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...