Jump to content

pan_Oz

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Βιοτοπικό Ασίας (Βόρνεο, Μαλαισία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30χ30χ30
Συνολικά Λίτρα: 28lt
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Cryptocoryne willisii
Ψάρια: Platinum White Half Moon Betta, 3x dwarf puffer fish
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες: -
Ξύλα: πλατανόριζες, fossil wood
Άλλα διακοσμητικά : φυλλα catappa
Υπόστρωμα: χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 pl λάμπα 20w (νομίζω..)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο 200lt/h  με siporax και μπλέ σφουγγάρι
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 25w (θα γίνει σύντομα αναβάθμιση σε 50w)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: bloodworms, fish eggs, Atison's betta food


Παράμετροι
pH: 6.8
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 (με την αναβάθμιση της αντίστασης θα το ανεβάσω σε 28-29)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% ανα 15 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 80% όσμοση 20% βρύση με αντιχλώριο της API
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

 

:bigemo_harabe_net-109:

Το ενυδρειάκι τρέχει απο τον Ιούνιο με μόνη αλλαγή τους κατοίκους. Ξεκίνησε με ένα πανέμορφο crown tail, καπου πριν απο 2 βδομάδες προστέθηκαν 3 παφεράκια του ενος εκατοστού και ούτε που ερωτεύτηκα απο την πρώτη ματιά με την δικαιολογία " έλα μωρέ και αυτά απο ασία είναι" και τελικά το περασμένο Σάββατο έπεσα πάνω στο ψαράκι που απο την αρχή ήθελα σε αυτό το ενυδρείο αλλα δεν έβρισκα με τίποτα .. ενα φανταστικό Platinum White Half Moon :bigemo_harabe_net-161: αφου λοιπόν εξασφαλίστηκε με τον καλύτερο τρόπο ο προηγούμενος κάτοικος, το ενυδρείο άδειασε, καθαρίστηκε και ακολόθησε rescape. 

 

Το υπόστρωμα ήταν μια πρόχειρη επιλογή και πολύ θα ήθελα να το αλλάξω για να προσεγγίσω όσο γίνετε βιοτοπικά. Εχω σκεφτεί για χώμα αλλα στο μυαλό μου έχω ένα βυθό πιο πολύ σε λάσπη.. δεν ξέρω τι είναι εφικτό και θα θελα τη βοήθεια σας. :)

 

Οι ρίζες είναι μαζεμένες απο εκδρομή στο πήλιο και αφού βράστηκαν, ψήθηκαν κτλ μπήκαν στο ενυδρείο και δε έχουν προκαλέσει θέμα. Το πρόβημα είναι οτι θα ήθελα περισσότερες και σε καταστήματα δεν βρίσκω κατι που να με ικανοποιεί. μέσα βρίσκονται πάντα 3 φυλλα catappa που δίνουν ένα χρυσο-καφέ τόνο στο νερό που πολύ μου αρέσει. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να πρόσθετα και περισσότερα.

 

Απο φυτά.. εδώ είναι τα δύσκολα.. προς το παρόν υπάρχει μια κρυπτοκορίνα και θα θελα να προσθέσω ένα νούφαρο που είχαι και το χασα :( .. θα θελα να προσθέσω οποτε καμια κρυπτοκορίνα ακόμα, κάποιο νούφαρο και καμία Eleocharis

 


Φωτογραφίες:

 

απο την αλλαγή φρουράς :P

 

15658583_10210422119164652_680672246_o.jpg15658944_10210422119524661_934597280_o(1).jpg

 

το rescape του ενυδρείου

 

15658012_10210422114004523_402745374_o.jpg15609474_10210422114564537_463664067_o.jpg15631528_10210422113804518_1745193982_o.jpg15658053_10210422116604588_138275966_o.jpg

 

 

και ο Bianco :bigemo_harabe_net-151:

 

15595588_10210422113084500_219953300_o.jpg15657974_10210422113164502_480168234_o.jpg15658251_10210422116764592_142532489_o.jpg15628895_10210422112244479_1986728837_o.jpg

 

σήμερα έιχε και όρεξη για φωτογράφιση .. ξάπλωσε λοιπόν σε ένα φύλλο στην επιφάνεια και δεν έδειχνε διάθεση να κουνηθεί :P

 

15658236_10210422111524461_685818719_o.jpg15369737_10210422110244429_1004873248_o.jpg15628865_10210422111084450_1885424553_o.jpg15631516_10210422112044474_327745783_o.jpg15608434_10210422111604463_1353563572_o.jpg

 

 

αυτά για τώρα :):peace2:

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα μπράβο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο πολύ ωραίο γίνεται αλλά νομίζω πως τρία φύλλα στα 28λτ είναι πολλά θα έλεγα.

Με βάση τις οδηγίες που διάβασα εδώ.:)

http://www.ebay.com/itm/Amys-100-LRG-INDIAN-ALMOND-CATAPPA-LEAVES-betta-discus-/380126989314?hash=item5881558c02&pt=UK_Pet_Supplies_Fish

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο το βλεπω να γινεται απιθανο. Mια χαρα ειναι ο βυθος. Μην αυξησεις την θερμοκρασια. Μια χαρα ειναι εκει.
Ωραιος ο Bianco.
Μην το πηξεις αλλο σε ριζες.
Ελεοχαρις αν δεν απατωμαι ειναι αμαζονιακο φυτο.
Πολλα φυλλα εχεις βαλει.
Μια παρατηρηση που εχω ειναι οτι τον προηγουμενο τον ειδα λιγο φουσκωμενο ενω αυτον τον βλεπω με σχισμενα πτερυγια. Ισχυει;


Greetings from the dark side!



Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο και ο λευκός μονομάχος κανει ωραια αντίθεση:bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πάνο πολύ ωραίο γίνεται αλλά νομίζω πως τρία φύλλα στα 28λτ είναι πολλά θα έλεγα.

Με βάση τις οδηγίες που διάβασα εδώ.:)

http://www.ebay.com/itm/Amys-100-LRG-INDIAN-ALMOND-CATAPPA-LEAVES-betta-discus-/380126989314?hash=item5881558c02&pt=UK_Pet_Supplies_Fish

 

 

 

Σωτήρη το έγραφε και η συσκευασία τους αλλα στο net εχω δεί διάφορα νανο βιοτοπικά να είναι φουλ στα φύλλα μέσα..

λες να είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Πανο το βλεπω να γινεται απιθανο. Mια χαρα ειναι ο βυθος. Μην αυξησεις την θερμοκρασια. Μια χαρα ειναι εκει.
Ωραιος ο Bianco.
Μην το πηξεις αλλο σε ριζες.
Ελεοχαρις αν δεν απατωμαι ειναι αμαζονιακο φυτο.
Πολλα φυλλα εχεις βαλει.
Μια παρατηρηση που εχω ειναι οτι τον προηγουμενο τον ειδα λιγο φουσκωμενο ενω αυτον τον βλεπω με σχισμενα πτερυγια. Ισχυει;


Greetings from the dark side!
 

 

 

 

 

 

Θοδωρή δε μ αρέσει ο βυθός ρε φίλε, δεν μου φαίνεται φυσικός.. :( 

ελεοχάρις, κρυπτοκορίνες και νούφαρα τα βρήκα όσο έψαχνα για το βιότοπο του, τωρα τι να σου και γω :P 

ο προηγούμενος ήταν crowntail και το 6μηνο που τον είχα είχε γίνει τερατάκι :) ό νέος είναι πιο μικρός σε μέγεθος και όντως τα πτερύγια είναι λίγο "φαγωμένα" . Στο κατάστημα μου είπαν ότι στην αρχή τον είχαν με κάτι γκάμπι και τον έβγαλαν γιατι του τσίμπαγαν την ουρά. Θα τον στρώσω όμως, τούμπανο θα γίνει!

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Πολυ λεπτη αμμο να βαλεις! Με πετραδακια διασπαρτα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

Σωτήρη το έγραφε και η συσκευασία τους αλλα στο net εχω δεί διάφορα νανο βιοτοπικά να είναι φουλ στα φύλλα μέσα..

λες να είναι πρόβλημα?

Τις πρώτες δεκαπέντε μέρες τα φύλλα (κατά μια έννοια) είναι απόλυτα ενεργά.

Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να επηρεάσουν αρκετά τις συνθήκες σε ένα μικρό ενυδρείο.

Οπότε καλό είναι μιας και ήδη έχεις βάλει παραπάνω από τα συνιστώμενα πάρε καμιά μέτρηση για να ξέρεις που βαδίζεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Sturm γιατί όχι χώμα και άμμο?

Αν θες να πειραματιστεις βαλε σκετο χωμα. Το θεμα κατα ποσο θα μπουκωνει το ενυδρειο και κατα ποσο θα γινει λασπουρια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "μπουκώνει"; 

τη λασπουριά δεν την επιδιώκω κατα κάποιο τροπο ως βιότοπο του; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τις πρώτες δεκαπέντε μέρες τα φύλλα (κατά μια έννοια) είναι απόλυτα ενεργά.

Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να επηρεάσουν αρκετά τις συνθήκες σε ένα μικρό ενυδρείο.

Οπότε καλό είναι μιας και ήδη έχεις βάλει παραπάνω από τα συνιστώμενα πάρε καμιά μέτρηση για να ξέρεις που βαδίζεις. 

 

 Θα το αφαιρέσω τοτε το ενα και θα το βάλω κάποια αλλη στιγμή ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "μπουκώνει"; 
τη λασπουριά δεν την επιδιώκω κατα κάποιο τροπο ως βιότοπο του; 


Ρε φιλε ναι αλλα το χωμα ισως να σηκωνει ακαθαρσιες. Αυτο ισως να μπουκωνει το φιλτρο μεχρι να κατακατσει.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα στη παρέα :)

 

Το τελευταίο καιρό το ψαράκι από ολόλευκο εχει αρχίσει να παίρνει μια ρόζ απόχρωση.

τον τάιζα blood worms και fish eggs από κατεψυγμένα και  τα μπιλάκια της ocean nutrition που είναι για τα betta.

τις κατεψυγμένες τις έχω κόψει αλλα δεν βλέπω να γυρνάει το χρώμα σε λευκό..

 

τι προτείνεται? υπάρχει περίπτωση να να ξαναγίνει ο bianco, bianco? :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ασπρίσει δύσκολο το βλέπω....οι ακραίοι χρωματισμοί είναι δύσκολο να 'κρατηθούν'

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

καλημέρα στη παρέα :)

 

Το τελευταίο καιρό το ψαράκι από ολόλευκο εχει αρχίσει να παίρνει μια ρόζ απόχρωση.

τον τάιζα blood worms και fish eggs από κατεψυγμένα και  τα μπιλάκια της ocean nutrition που είναι για τα betta.

τις κατεψυγμένες τις έχω κόψει αλλα δεν βλέπω να γυρνάει το χρώμα σε λευκό..

 

τι προτείνεται? υπάρχει περίπτωση να να ξαναγίνει ο bianco, bianco? :P

 

Μπορεί να εκδηλώθηκε.....

 

Μπορεί να ειναι...........:bigemo_harabe_net-113: 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλε, τέτοιου μεγέθους ενυδρεία είναι ωραίο να αξιοποιούνται για μονομάχους. Στην θέση σου θα έβαζα μια Cryptocoryne Balansae σε μια γωνία του ενυδρείου (κοντά στο φίλτρο ώστε να μπορεί να "απλώσει" τα φύλλα της μέσα στο ενυδρείο μέχρι και την επιφάνεια).

 

Οσο για την χρωματική μεταβολη που αναφέρεις, έχω δει σε φωτογραφίες δραματικές αλλαγές οι οποίες είναι μη αντιστρέψιμες, αλλά απολύτως φυσιολογικές για το ψάρι. Βάλε να δούμε καμία φωτο!

 

 

Βασιλης :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με πληγώσατε βαθιά όλοι σας :( είχα μια ελπίδα να γίνει πάλι ολόλευκος ..

φωτό το βραδάκι από το σπίτι ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πολύ καλή δουλειά φίλε, τέτοιου μεγέθους ενυδρεία είναι ωραίο να αξιοποιούνται για μονομάχους. Στην θέση σου θα έβαζα μια Cryptocoryne Balansae σε μια γωνία του ενυδρείου (κοντά στο φίλτρο ώστε να μπορεί να "απλώσει" τα φύλλα της μέσα στο ενυδρείο μέχρι και την επιφάνεια).

 

Οσο για την χρωματική μεταβολη που αναφέρεις, έχω δει σε φωτογραφίες δραματικές αλλαγές οι οποίες είναι μη αντιστρέψιμες, αλλά απολύτως φυσιολογικές για το ψάρι. Βάλε να δούμε καμία φωτο!

 

 

Βασιλης :)

 

να σαι καλά Βασίλη! Προς το παρόν σκοπεύω να βάλω χωματάκι και μετά θα το φυτέψω περισσότερο :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

 

Μπορεί να εκδηλώθηκε.....

 

Μπορεί να ειναι...........:bigemo_harabe_net-113: 

 

α να χαθεις :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Να ασπρίσει δύσκολο το βλέπω....οι ακραίοι χρωματισμοί είναι δύσκολο να 'κρατηθούν'

 

δηλαδή ρε συ Δημήτρη απλά δεν έπρεπε να του δώσω ποτέ κατεψυγμένη?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...