Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus (Bronze).


Recommended Posts


Επιστημονική Ονομασία είδους: Corydoras Aeneus (Bronze).
Ημερομηνία Γέννας: 9/12/2016
Αριθμός Αβγών: 50-60.
 
Δυστυχώς φωτό απ τα αβγά δεν είχα προνοήσει, έχω όμως βίντεο:


  

 

Ημερομηνία εκκόλαψης: 12/12/2016.
Αριθμός μικρών που εκκολάφτηκαν: 40- 50.

 

4c2NJxl.jpg?1

 

 

01XyNxe.jpg
 
 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2016 at 9:04 ΜΜ, το μέλος avraamp έγραψε:

Κώστα Χρόνια Πολλά!!!

Πως πάνε τα μικρά;

Θα πάρουμε κανένα μάτι;;;:bigemo_harabe_net-166:

 

Μια χαρά πάνε, εντάξει κάθε μέρα χάνεται από ένα για λόγους που δεν μπορώ να κατανοήσω αλλά είμαι στην 16η μέρα κι είναι καμιά 40αριά. Το μπόλι απ το paramecium έπιασε στο καινούριο που έφτιαξα οπότε ταίζω κι απ αυτό, γενικά ταίζω 4 φορές τη μέρα 4 διαφορετικές τροφές, πλέον δουλεύει κι ο κυκλοφορητής αφού θεωρώ ότι πλέον έχουν δυνάμεις ν ανταποκριθούν στη ροή, αλλαγές κάθε βράδυ το 70% του νερού, θα δείξει τελικά πόσα θα σωθούν, εγώ κάνω ό,τι μπορώ. Πάντως είναι μπελάς, κάθε δύο μέρες πρέπει να καθαρίζω με σφουγγάρι το ενυδρείο αφού οι τροφές μετακινούνται και πιάνει fungus όλο το ενυδρείο στον πάτο και στα πλαινά και είναι δύσκολο να σιφωναριστεί. 

 

ZlBb4T6.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επίσης κάποιος έμπειρος να μου εξηγήσει γιατί 3-4 έχουν ξεφύγει σε ανάπτυξη ενώ τα υπόλοιπα είναι λες κι είναι 1 εβδομάδα πίσω; 

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου το ειπα και απο τηλ βρε συ!!

Τα ψαρια οπως σχεδον και ολα τα ζωντανα (μαζι και ο ανθρωπος) δεν εχουν ολα τους ιδιους ρυθμους αναπτυξης ακομα και αν γεννιουνται ολα μαζι...

Ισως αλλα να πηραν απο την μανα και καποια απο πατερα που ηταν πιο νταρβατισμενος..:hehe

Πλακουλα ..

Αν και ισχυει και αυτο σε μερικες γεννες...

Τεσπα...

Ετσι γινεται σε ολες τις γεννες ψαριων!!

Ακομα και οταν οι γονεις ειναι ισομετρεις...

Μπορει τα ψαρια που βλεπεις διπλασια απο τα αδελφια τους μετεπειτα να μεινουν πισω και καποια αλλα να τα φτασουν(πραγμα δυσκολο)... .

Το πιο πιθανο ομως ειναι απλα να ειναι τα"δυνατα"της γεννας και αυτα που παντα απο μεγεθος θα ξεπερναν τα υπολοιπα...

Αργοτερα μαλλον θα δεις και τριτη σειρα απο ψαρια που θα ειναι πιο μικρα και απο τα πρωτα και απο αυτα που βλεπεις σαν δευτερα σε αναπτυξη...

Φυση κωστη μου...

Απλα φυση!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι τα παμε Στάθη τηλεφωνικά θεωρώ όμως πιο σωστό αυτές οι πληροφορίες να μοιράζονται και φυσικά να υπάρχει και πολυφωνία απαντήσεων για μελλοντική χρήση. Θέλω επίσης τη γνώμη σας γιατί μερικά ψαράκια τα βρίσκω ψόφια πάνω στην τροφή όταν πάω να την σιφωνάρω; Επίσης πόσες φορές προτείνετε να ταίζω και πόση ώρα να αφήνω την τροφή μέσα; Πότε θα μπορούν να φάνε τριμμένη τροφή ή τις ταμπλέτες τις σκληρές που είναι για κόρυ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα....καλά κάνετε και γράφετε αυτές τις συζητήσεις....θα σου πρότεινα τρία με τέσσερα ταίσματα, να μήν αφήνεις πολύ τροφή να κάθετε και να βάλεις 4-5 ramshorn για να τρώνε τα υπολείματα....διαφορές στην ανάπτυξη πάντα υπάρχουν...δέν είναι κάτι που γα πρέπει να σε προβληματίζει...

 

Απο φυτά τί και πόσα έχεις μέσα αυτήν τη στιγμή;Αν το "πήξεις" σε κερατόφυλλο/εγέρια θα βοηθήσει επίσης!

 

θα σου πρώτεινα να βάλεις άμμο στον βυθό, ίσα ίσα να μην ακουμπάνε τα μικρά στο τζάμι μιας και το τζάμι είναι μέρος ανάπτυξης βακτηριδίων τόσο "καλών" αλλά και "κακών" που μπορεί να βλάψουν τα μικρά....ειδικά στην περιπτωση σου έχεις fungus από σάπισμα τροφής....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ, από φυτά έχω μόνο λευκοκεφάλα μέσα στην επιφάνεια 3-4 κλαδεματάκια. Τώρα άμμο δύσκολο να βάλω χωρίς να θάψω κανένα μέσα γιατί είναι αρκετά αλλά δεν έχω κι όλας, σαλιγκάρι έχω ένα στο 40λιτρο με το μονομάχο, να το βάλω στη γεννήστρα; Είναι τεράστιο μπλε και φοβάμαι ότι θα φάει και το γόνο ή δεν θα αφήνει τροφή γι αυτά. Την τροφή την αφήνω περίπου μία ώρα μέσα καμιά φορά και παραπάνω γιατί δεν βλέπω να πηγαίνουν άμεσα όταν τη βάζω. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Δημήτρη ευχαριστώ, από φυτά έχω μόνο λευκοκεφάλα μέσα στην επιφάνεια 3-4 κλαδεματάκια. Τώρα άμμο δύσκολο να βάλω χωρίς να θάψω κανένα μέσα γιατί είναι αρκετά αλλά δεν έχω κι όλας, σαλιγκάρι έχω ένα στο 40λιτρο με το μονομάχο, να το βάλω στη γεννήστρα; Είναι τεράστιο μπλε και φοβάμαι ότι θα φάει και το γόνο ή δεν θα αφήνει τροφή γι αυτά. Την τροφή την αφήνω περίπου μία ώρα μέσα καμιά φορά και παραπάνω γιατί δεν βλέπω να πηγαίνουν άμεσα όταν τη βάζω. 

Σε λίγες μέρες θα ηρεμήσεις αρκετα , δυο τάισματα τα κανω πια με κομματάκια ταμπλέτας που λιωνει σιγά σιγά . Πάρε απο το φυτεμένο σου βρε μια χούφτα άμμο και βάλε στο μισό ίσα ίσα να απλωθεί . Το ramshorn ούτε που θα ασχοληθεί με τα μικρά άσε που δε τα προλαβαίνει με τίποτα .

Ταιζω Κώστα και πάω σε άλλο δωμάτιο και μολις φεύγω πάνε , Άστα μόνα τους θα φάνε ,εννοώ χωρίς στενή επιτήρηση !

Καλη συνέχεια φιλε !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Σε λίγες μέρες θα ηρεμήσεις αρκετα , δυο τάισματα τα κανω πια με κομματάκια ταμπλέτας που λιωνει σιγά σιγά . Πάρε απο το φυτεμένο σου βρε μια χούφτα άμμο και βάλε στο μισό ίσα ίσα να απλωθεί . Το ramshorn ούτε που θα ασχοληθεί με τα μικρά άσε που δε τα προλαβαίνει με τίποτα .

Ταιζω Κώστα και πάω σε άλλο δωμάτιο και μολις φεύγω πάνε , Άστα μόνα τους θα φάνε ,εννοώ χωρίς στενή επιτήρηση !

Καλη συνέχεια φιλε !

Δυο ταισματα απο τα πολλα εννοώ φυσικά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν να ενημερώσω μιας και έκλεισα μήνα και κάτι για την κατάσταση. Απ τα αρχικά 40 περίπου ζήτημα να έχουν μείνει 15, τα 6 απ αυτά στη γεννήστρα του ενυδρείου. Κάποια χάθηκαν στο φίλτρο, κάποια από το φούκιασμα που έπιασε για μια βδομάδα το ενυδρείο μέχρι να βρω τρόπο με τη διατροφή και τη διαδικασία καθαρισμού κι άλλα για διάφορους λόγους που δεν κατέχω. 

Εδώ να πω ότι ήταν η δεύτερή μου απόπειρα για γέννα, στην πρώτη τα χασα όλα την 3η μέρα. Απ αυτή την απόπειρα κατάλαβα αρκετά πράγματα αν θέλω να αυξήσω το ποσοστό επιβίωσης, τα συνοψίζω ως εξής τι θα κάνω την επόμενη φορά αλλά θ αργήσω για οικονομικούς λόγους. 

Απαραίτητα σύνεργα:

α) Δύο τουλάχιστον τροφές, μία σε σκόνη και μία ταμπλέτα για πλέκο αυτές που διαλύονται αργά. β) σύριγγα 60ml στην οποία έχω προσαρμόσει διάφανο λάστιχο 15εκατοστών και τη δουλεύω ως σκούπα βυθού για την εναπομείνουσα τροφή. γ) κουβάς με νερό που μένει 24ωρο για να παλιώνει και να εξατμίζεται το χλώριο, κυκλοφορητή για να μη μένει στάσιμο το νερό μιας κι η αεραντλία είναι μόνιμα στη γεννήστρα, και θερμαντικό σώμα για την αλλαγή του νερού. Τον γεμίζω αμέσως μετά την αλλαγή ώστε στο 24ωρο να μην υπάρχει ίχνος χλωρίου, προτιμώ να μη χρησιμοποιώ χημικά αντιχλώρια που επιβαρύνουν πιστεύω σε άλλους τομείς τα ψάρια, μόνο και μόνο για να κάνω αποχλωρίωση. δ) σύριγγα του 1ml και καπάκι από κάποιο σκεύασμα, εκεί ρίχνω την τροφή και τη βιταμίνη και με τη σύριγγα τραβάω νερό απ το ενυδρείο και την ανακατεύω. ε) Θερμόμετρο ψηφιακό, βολεύει πολύ στην ακρίβεια των μετρήσεων γιατί πριν κάνω την αλλαγή μετράω το νερό, αν μετρήσω π.χ. 23,7 στη γεννήστρα, με την αντίσταση φέρνω το νερό στον κουβά 23,4 ή 23,3 ώστε να μη πάθουν θερμικό σοκ από μεγάλη αλλαγή, πιστεύω 0,5 πιο κρύο είναι ιδανικό. στ) Αεραντλία μέσα στη γεννήστρα.

Διαδικασία:

1) Τα αβγά τα βγάζω μετά από 2-3 ώρες που θα κολλήσουν στο τζάμι γιατί είναι πιο σκληρά, αν τα βγάλω αμέσως μερικά σπάνε και τα βάζω στο 15λιτρο με το νερό μάξιμουμ 10εκ. ύψος για να μπορούν να ανεβαίνουν για αέρα.  

2) Πέραν της αεραντλίας ρίχνω οπωσδήποτε esha2000, τεράστια διαφορά στο ποσοστό εκκόλαψης αβγών (πρόληψη fungus). 

3) Με θερμοκρασία στους 23 βαθμούς τα αβγά σκάνε σε 3-4 μέρες μάξιμουμ. 

4) Τοποθέτηση φίλτρου μικρής κυκλοφορίας 150 lt/hr ρυθμιζόμενο στο μίνιμουμ ροής και περιφερειακά τούλι για την πρώτη εβδομάδα που οι γόνοι είναι μικροί. Στο φίλτρο έχω τοποθετημένο ενυδρειακό βαμβάκι και 3-4 μακαρόνια στρωμένου βιολογικού υλικού απ το κυρίως ενυδρείο. 

5) 24 ώρες μετά το σκάσιμο των αβγών ξεκινάω και ταίζω 2 φορές το πολύ την ημέρα, τη μία με το 1/4 ταμπλέτας που διαλύεται αργά αυτή για τα ανκίστρους, και την άλλη με hikari first bites, ρίχνω στοχευμένα σε δύο σημεία στο ενυδρείο την τροφή στον πάτο ώστε να μη περιφέρεται και χαλάει το νερό, να έχω ξεκάθαρο σημείο για καθαρισμό και φυσικά να τη βρίσκουν πιο γρήγορα οι γόνοι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι τροφές που περιέχουν πολύ ή αποκλειστικά πρωτείνη πρέπει να μένουν το πολύ μισή ώρα μέσα γιατί φουκιάζουν και βρωμίζουν το νερό, η ταμπλέτα μπορεί να μείνει και παραπάνω. Εδώ να τονίσω ότι πειραματίστηκα μία ολόκληρη εβδομάδα ταίσματος μόνο με την ταμπλέτα που είναι πλήρης τροφή και περιέχει και αλόε βέρα και αφήνοντάς τη και 3 ώρες μέσα και δεν είχα καμία απώλεια ψαριού και φυσικά νερό κρύσταλλο, το συστήνω ανεπιφύλακτα, τα πολλά ταίσματα με πρωτεινούχες τροφές μόνο κακό κάνουν στην ποιότητα του νερού. 

6) Καθημερινή αλλαγή νερού το 80% περίπου μισό βαθμό ακριβώς πιο κρύο απ αυτό που βγάζω και κατά προτίμηση το βράδυ.  

7) Μέρα παρά μέρα εμπλουτισμό της τροφής με βιταμίνη. 

8) Κάθε 3-4 μέρες καθαρισμό το ενυδρειακό βαμβάκι γιατί μπουκώνει και πέφτει σημαντικά η ροή. Επίσης στο ίδιο διάστημα καθαρίζω τον πάτο με το μέσα κομμάτι από μαγνήτη ενυδρείου, το κάνει κυριολεκτικά κρύσταλλο. 

Συμπέρασμα: Προσωπικά στο θέμα διατροφής θα προτιμούσα να ταίζω μία φορά την ημέρα με την ταμπλέτα που διαλύεται αργά, διαπίστωσα ότι μπορεί να έχουν ελαφρώς πιο αργή ανάπτυξη, μακράν όμως κρατάει το νερό καθαρό αφού περιέχει περισσότερα φυτικά και λιγότερη πρωτείνη (αν βρεις την ποσότητα π.χ. σε μένα 1/4 της ταμπλέτας για 30 γόνους σε 2 ώρες έχει καταναλωθεί) δεν χαλάει την ποιότητα του νερού, δεν κουράζει να κάθεσαι να ταίζεις 5 φορές και να τραβάς τροφές και φυσική συνέπεια μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας επιβίωσης. Η συγκεκριμένη ταμπλέτα είναι η 3-ALGAE tamplets b της tropical, με aloe vera,  έμεινα καταευχαριστημένος.  

Για τους γόνους που είναι στη γεννήστρα στο κυρίως ενυδρείο τα πράγματα μακράν είναι πιο απλά, η γεννήστρα είναι τόσο ψιλή που δεν χωράνε οι γόνοι να το σκάσουν όταν βγαίνουν απ τα αβγά τους αλλά αρκετά ανοιχτή ώστε να επικοινωνεί επαρκώς το νερό. Εκεί μπορώ και να ταίσω και 3 φορές αφού δεν υπάρχει φόβος αμμωνίας ή φουκιάσματος της τροφής, το μόνο που κάνω κάθε βράδυ μ ένα πλαστικό ποτηράκι αφαιρώ το πρωτεινικό φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια λόγω στατικότητας και ρίχνω φρέσκο νερό απ την έξοδο του φίλτρου ως ανανέωση του νερού και για οξυγόνο και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά, 6 αβγά μπήκαν μέσα, έσκασαν και τα 6 και ζούνε και τα 6, δεν είχα ούτε μία απώλεια, αυτά προφανώς και θα τα κρατήσω στο κυρίως ενυδρείο μιας και δεν θα χρειαστούν ούτε προσαρμογή. 

Ζητώ συγγνώμη για το κατεβατό, ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις και σχόλια, ευχαριστώ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το τελευταίο σου "κατεβατό" Κωστή καθώς μας έχεις παραθέσει όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 0:09 ΜΜ, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Λοιπόν να ενημερώσω μιας και έκλεισα μήνα και κάτι για την κατάσταση. Απ τα αρχικά 40 περίπου ζήτημα να έχουν μείνει 15, τα 6 απ αυτά στη γεννήστρα του ενυδρείου. Κάποια χάθηκαν στο φίλτρο, κάποια από το φούκιασμα που έπιασε για μια βδομάδα το ενυδρείο μέχρι να βρω τρόπο με τη διατροφή και τη διαδικασία καθαρισμού κι άλλα για διάφορους λόγους που δεν κατέχω. 

Εδώ να πω ότι ήταν η δεύτερή μου απόπειρα για γέννα, στην πρώτη τα χασα όλα την 3η μέρα. Απ αυτή την απόπειρα κατάλαβα αρκετά πράγματα αν θέλω να αυξήσω το ποσοστό επιβίωσης, τα συνοψίζω ως εξής τι θα κάνω την επόμενη φορά αλλά θ αργήσω για οικονομικούς λόγους. 

Απαραίτητα σύνεργα:

α) Δύο τουλάχιστον τροφές, μία σε σκόνη και μία ταμπλέτα για πλέκο αυτές που διαλύονται αργά. β) σύριγγα 60ml στην οποία έχω προσαρμόσει διάφανο λάστιχο 15εκατοστών και τη δουλεύω ως σκούπα βυθού για την εναπομείνουσα τροφή. γ) κουβάς με νερό που μένει 24ωρο για να παλιώνει και να εξατμίζεται το χλώριο, κυκλοφορητή για να μη μένει στάσιμο το νερό μιας κι η αεραντλία είναι μόνιμα στη γεννήστρα, και θερμαντικό σώμα για την αλλαγή του νερού. Τον γεμίζω αμέσως μετά την αλλαγή ώστε στο 24ωρο να μην υπάρχει ίχνος χλωρίου, προτιμώ να μη χρησιμοποιώ χημικά αντιχλώρια που επιβαρύνουν πιστεύω σε άλλους τομείς τα ψάρια, μόνο και μόνο για να κάνω αποχλωρίωση. Δεν ειναι μονον για αποχλωριωση, πολλα σκευασματα περιεχουν συστατικα ευεργετικα για τα ψαρια.δ) σύριγγα του 1ml και καπάκι από κάποιο σκεύασμα, εκεί ρίχνω την τροφή και τη βιταμίνη και με τη σύριγγα τραβάω νερό απ το ενυδρείο και την ανακατεύω. ε) Θερμόμετρο ψηφιακό, βολεύει πολύ στην ακρίβεια των μετρήσεων γιατί πριν κάνω την αλλαγή μετράω το νερό, αν μετρήσω π.χ. 23,7 στη γεννήστρα, με την αντίσταση φέρνω το νερό στον κουβά 23,4 ή 23,3 ώστε να μη πάθουν θερμικό σοκ από μεγάλη αλλαγή, πιστεύω 0,5 πιο κρύο είναι ιδανικό. Για ποιον λογο το νομιζεις αυτο; Και γενικα γιατι τοσο χαμηλη θερμοκρασια! στ) Αεραντλία μέσα στη γεννήστρα.

Διαδικασία:

1) Τα αβγά τα βγάζω μετά από 2-3 ώρες που θα κολλήσουν στο τζάμι γιατί είναι πιο σκληρά, αν τα βγάλω αμέσως μερικά σπάνε και τα βάζω στο 15λιτρο με το νερό μάξιμουμ 10εκ. ύψος για να μπορούν να ανεβαίνουν για αέρα. Ποια τα αυγα; 

2) Πέραν της αεραντλίας ρίχνω οπωσδήποτε esha2000, τεράστια διαφορά στο ποσοστό εκκόλαψης αβγών (πρόληψη fungus). Τι ποσοτητα;

3) Με θερμοκρασία στους 23 βαθμούς τα αβγά σκάνε σε 3-4 μέρες μάξιμουμ. Γιατι τοσο χαμηλη θερμοκρασια;

4) Τοποθέτηση φίλτρου μικρής κυκλοφορίας 150 lt/hr ρυθμιζόμενο στο μίνιμουμ ροής και περιφερειακά τούλι για την πρώτη εβδομάδα που οι γόνοι είναι μικροί. Στο φίλτρο έχω τοποθετημένο ενυδρειακό βαμβάκι και 3-4 μακαρόνια στρωμένου βιολογικού υλικού απ το κυρίως ενυδρείο. Για τετοιες δουλειες υπαρχουν και πολυ καλα αεροφιλτρα.

5) 24 ώρες μετά το σκάσιμο των αβγών ξεκινάω και ταίζω 2 φορές το πολύ την ημέρα, τη μία με το 1/4 ταμπλέτας που διαλύεται αργά αυτή για τα ανκίστρους, και την άλλη με hikari first bites, ρίχνω στοχευμένα σε δύο σημεία στο ενυδρείο την τροφή στον πάτο ώστε να μη περιφέρεται και χαλάει το νερό, να έχω ξεκάθαρο σημείο για καθαρισμό και φυσικά να τη βρίσκουν πιο γρήγορα οι γόνοι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι τροφές που περιέχουν πολύ ή αποκλειστικά πρωτείνη πρέπει να μένουν το πολύ μισή ώρα μέσα γιατί φουκιάζουν και βρωμίζουν το νερό, η ταμπλέτα μπορεί να μείνει και παραπάνω. Εδώ να τονίσω ότι πειραματίστηκα μία ολόκληρη εβδομάδα ταίσματος μόνο με την ταμπλέτα που είναι πλήρης τροφή και περιέχει και αλόε βέρα και αφήνοντάς τη και 3 ώρες μέσα και δεν είχα καμία απώλεια ψαριού και φυσικά νερό κρύσταλλο, το συστήνω ανεπιφύλακτα, τα πολλά ταίσματα με πρωτεινούχες τροφές μόνο κακό κάνουν στην ποιότητα του νερού. Δυο φορες νομιζω ειναι δραματικα λιγες. Τα πολλα ταισματα με πρωτεινουχες εννοειται πως επιβαρυνουν το νερο αλλα τα ζωντανα απο καπου πρεπει να παρουν και την πρωτεινη τους!

6) Καθημερινή αλλαγή νερού το 80% περίπου μισό βαθμό ακριβώς πιο κρύο απ αυτό που βγάζω και κατά προτίμηση το βράδυ. Γιατι βραδυ και γιατι κρυο; 

7) Μέρα παρά μέρα εμπλουτισμό της τροφής με βιταμίνη. Νομιζω υπερβολη. Πρεπει να σκεφτεσαι και συκωτια και νεφρα!

8) Κάθε 3-4 μέρες καθαρισμό το ενυδρειακό βαμβάκι γιατί μπουκώνει και πέφτει σημαντικά η ροή. Επίσης στο ίδιο διάστημα καθαρίζω τον πάτο με το μέσα κομμάτι από μαγνήτη ενυδρείου, το κάνει κυριολεκτικά κρύσταλλο.  

Συμπέρασμα: Προσωπικά στο θέμα διατροφής θα προτιμούσα να ταίζω μία φορά την ημέρα με την ταμπλέτα που διαλύεται αργά, διαπίστωσα ότι μπορεί να έχουν ελαφρώς πιο αργή ανάπτυξη, μακράν όμως κρατάει το νερό καθαρό αφού περιέχει περισσότερα φυτικά και λιγότερη πρωτείνη (αν βρεις την ποσότητα π.χ. σε μένα 1/4 της ταμπλέτας για 30 γόνους σε 2 ώρες έχει καταναλωθεί) δεν χαλάει την ποιότητα του νερού, δεν κουράζει να κάθεσαι να ταίζεις 5 φορές και να τραβάς τροφές και φυσική συνέπεια μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας επιβίωσης. Η συγκεκριμένη ταμπλέτα είναι η 3-ALGAE tamplets b της tropical, με aloe vera,  έμεινα καταευχαριστημένος.  

Για τους γόνους που είναι στη γεννήστρα στο κυρίως ενυδρείο τα πράγματα μακράν είναι πιο απλά, η γεννήστρα είναι τόσο ψιλή που δεν χωράνε οι γόνοι να το σκάσουν όταν βγαίνουν απ τα αβγά τους αλλά αρκετά ανοιχτή ώστε να επικοινωνεί επαρκώς το νερό. Εκεί μπορώ και να ταίσω και 3 φορές αφού δεν υπάρχει φόβος αμμωνίας ή φουκιάσματος της τροφής, το μόνο που κάνω κάθε βράδυ μ ένα πλαστικό ποτηράκι αφαιρώ το πρωτεινικό φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια λόγω στατικότητας και ρίχνω φρέσκο νερό απ την έξοδο του φίλτρου ως ανανέωση του νερού και για οξυγόνο και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά, 6 αβγά μπήκαν μέσα, έσκασαν και τα 6 και ζούνε και τα 6, δεν είχα ούτε μία απώλεια, αυτά προφανώς και θα τα κρατήσω στο κυρίως ενυδρείο μιας και δεν θα χρειαστούν ούτε προσαρμογή. 

Ζητώ συγγνώμη για το κατεβατό, ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις και σχόλια, ευχαριστώ. 

 

Kαλησπερα Κωστα! Παει καιρος που τα ειπαμε. δεν ερχεσαι και σε καμια συγκεντρωση. εχω κανει καποιες επισημανσεις και καποιες ερωτησεις στο κυριως κειμενο σου για να τις συζητησουμε λιγο αν θες;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm τα περισσότερα κορυντόρας θέλουν ποιό κρύο νερό απο όσο νομίζουμε.Οι 24 βαθμοί είναι πολύ καλά για τα αέναους.

 

Για τα υπόλοιπα μπορώ να σου απαντήσω αλλά ας περιμένουμε τον Κώστα! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω δεν διαφωνω σε αυτο που λες Δημητρη. Εδω ομως μιλαμε για γονο! που σημαινει μεταβολισμος! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Συμφωνω δεν διαφωνω σε αυτο που λες Δημητρη. Εδω ομως μιλαμε για γονο! που σημαινει μεταβολισμος! 

 

Ίσα ίσα που με την υψηλή θερμοκρασία μπορεί να αναπτύσονται ποιο γρήγορα αλλά "καίγονται" και ποιο γρήγορα....εσυ ανέφερες ποιο πάνω για νεφρα/συκώτια.... ;)

οι 24 είναι ο μέσος όρος και είναι μια χαρά για τα κόρυ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. περιμενω και την επιβεβαιωση απ τον Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ίσα ίσα που με την υψηλή θερμοκρασία μπορεί να αναπτύσονται ποιο γρήγορα αλλά "καίγονται" και ποιο γρήγορα....εσυ ανέφερες ποιο πάνω για νεφρα/συκώτια.... ;)

Με αυτη την επισυμανση με μπερδεψες Δημητρη....

Να υποθεσω οτι εννοεις οτι λογω της ραγδαιας αναπτυξης τους (περα του φυσιολογικου)επιβαρυνονται καποια ζωτικα τους οργανα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Με αυτη την επισυμανση με μπερδεψες Δημητρη....

Να υποθεσω οτι εννοεις οτι λογω της ραγδαιας αναπτυξης τους (περα του φυσιολογικου)επιβαρυνονται καποια ζωτικα τους οργανα;;

 

Σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...