Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα για όλους! 

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σε λίγο καιρό θα έχω ένα νέο σπίτι για τα μωρά μου. Το νέο σπίτι θα είναι Juwel Rio 300, και είναι το μεγαλύτερο δυνατόν που μπορώ να πάρω βάση του σπιτιού μου. Μακάρι να μπορούσα να πάρω μεγαλύτερο αλλά δεν χωράει, δεν είναι ούτε θέμα έλλειψης όρεξης ούτε χρηματικό (εκτός αν εξετάσουμε την αγορά νέου σπιτιού οπότε τότε είναι χρηματικό :hehe). 

Για αρχή λοιπόν το θέμα μου είναι η απολύμανση. Το ενυδρείο είναι μεταχειρισμένο και συνοδεύεται από το κλασσικό εσωτερικό φίλτρο και εξωτερικό φίλτρο Aquael 250 Unimax. Φυσικά πριν αποφασίσω να σας απασχολήσω έκανα την έρευνα μου εντός κ εκτός φόρουμ και διάβασα για διάφορες μεθόδους αποστείρωσης. 

1) Απολύμανση με χλώριο. Το πιο ασφαλές απ ότι κατάλαβα όσον αφορά την εξόντωση μικροοργανισμων, το πιο επικίνδυνο για όταν μπουν τα ψάρια. Από τις μεθόδους που διάβασα θεωρώ πως είναι η επικρατεστερη αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν την έχει εφαρμόσει κανείς εδώ μέσα γιατί είναι πραγματικά τρομακτική η προοπτική να ξεμείνει κάτι από χλώριο μέσα. 

2) Απολύμανση με υπερμαγγανικο κάλιο pp. Πιο "ψαγμένο", δεν σκοτώνει τα πάντα όπως φαίνεται, κάποιος πιο ασφαλές για τα ψάρια. Τι αδρανοποιει όμως το pp μετά την απολύμανση δεν είμαι σίγουρος. Φτάνει το Prime? Το έχει κάνει κάποιος? 

3) Η πιο light προσέγγιση με διάλυμα λευκού ξυδιου. Το λιγότερο επικίνδυνο αλλά και λιγότερο αποτελεσματικό. 

Αυτές είναι οι επιλογές που βρήκα. Να διευκρινίσω ότι η βιολογία του φίλτρου δε με νοιάζει να διατηρηθεί διότι θα βάλω επάνω και το υπάρχον μου φίλτρο Eheim Professionel 3 250lt. Η απολύμανση θα γίνει σε ενυδρείο και φίλτρο ταυτόχρονα λέω, δηλαδή γεμάτο το νέο ενυδρείο με το νέο φίλτρο και να τρέχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι στεγνό για καιρό το ενυδρείο δεν πιστεύω ότι θα έχει θέμα, δεν χρειάζεται κατά την άποψή μου να κάνεις απολύμανση.

 

Κάνε έναν καθαρισμό με ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καλου κακου θα εκανα ενα διαλλημα 1/19χλωρινη απλη με νερο να δουλέψει μια μέρα μετα άδειασμα γέμισμα μπολικο prime γιατι ο διάολος εχει πολλα ποδάρια κ εισαι οκ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα με χλωρινη 1/20 αναλογια....

Επειδη το υπερμαγγανικο το χρησιμοποιω πια κατα περιοδους δεν θα το προτεινα!!

Οχι γιατι σαν απολυμαντικο μεσο δεν ειναι ισχυρο(το αντιθετο)...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα είναι στεγνό, τρέχει το ενυδρείο και θα τρέχει μέχρι να πάω να το παραλάβω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Δε θα είναι στεγνό, τρέχει το ενυδρείο και θα τρέχει μέχρι να πάω να το παραλάβω! 

Μεγειες!!:D;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και από εμένα!!! Και εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις χλωρίνη, απλή όχι παχύρρευστη, σε αναλογία 1/20 και μετά άδειασμα καλό ξέπλυμα ενυδρείο και εξοπλισμό γέμισμα και 3πλή δόση prime και άστο να δουλέψει 2 24ωρά και προληπτικά επανέλαβε το τελευταίο στάδιο... μπορεί να ακούγεται υπερβολικό το τελευταίο αλλά καλύτερα υπερβολή παρά να πάθεις καμιά λαχτάρα. Εγώ πάντως μια φορά που χρειάστηκε αυτήν τη μέθοδο ακολούθησα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μεγειες!!:D;)

Σε κάτι λιγότερο από μήνα θα το πάρω αλλά είπα να οργανωθώ για να γίνουν όσο λιγότερα λάθη είναι δυνατόν! Συν το ότι οι προμήθειες εδώ πάνω αργουν οπότε καλο είναι ότι χρειάζεται να εχει αγοραστεί από πριν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Καλορίζικο και από εμένα!!! Και εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις χλωρίνη, απλή όχι παχύρρευστη, σε αναλογία 1/20 και μετά άδειασμα καλό ξέπλυμα ενυδρείο και εξοπλισμό γέμισμα και 3πλή δόση prime και άστο να δουλέψει 2 24ωρά και προληπτικά επανέλαβε το τελευταίο στάδιο... μπορεί να ακούγεται υπερβολικό το τελευταίο αλλά καλύτερα υπερβολή παρά να πάθεις καμιά λαχτάρα. Εγώ πάντως μια φορά που χρειάστηκε αυτήν τη μέθοδο ακολούθησα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην συνέχεια.

Ευχαριστώ πολύ, τίποτα δε μου ακούγεται υπερβολικό. Έχει πέσει τόση δουλειά (λόγω απειρίας η περισσότερη) που όσο μεγαλύτερη είναι η ασφάλεια τόσο το καλύτερο! 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Κώστα!

 

Όπως πολύ σωστά σου πρότειναν και οι προηγούμενοι να κάνεις απολύμανση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εφόσον υπάρχει σύμπνοια απόψεων για την απολύμανση με χλωρίνη αυτό θα γίνει. 

Το επόμενο ερώτημα αφορά τα φίλτρα. Έλεγα να αφαιρέσω το εσωτερικό για να κερδίσω μερικά λίτρα και για ομορφιά. Το πλάνο είναι να τρέχει με 2 εξωτερικά φίλτρα 250αρια. Το Eheim Professional 3 είναι το ένα και το Aquael Unimax το άλλο. Το Eheim θα έχει βιολογία, το Aquael όχι λόγω απολύμανσης. Βλέπετε κάποιο πρόβλημα με αυτά τα δεδομένα? 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το δεχτείς μαζί με τα νέα σου δισκάκια! Τι έχει τώρα το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο άδειο θα το πάρω και θα βάλω τα υπάρχοντα δισκάκια! Δεν έχω καινούργια προς το παρών! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Ωραία, εφόσον υπάρχει σύμπνοια απόψεων για την απολύμανση με χλωρίνη αυτό θα γίνει. 

Το επόμενο ερώτημα αφορά τα φίλτρα. Έλεγα να αφαιρέσω το εσωτερικό για να κερδίσω μερικά λίτρα και για ομορφιά. Το πλάνο είναι να τρέχει με 2 εξωτερικά φίλτρα 250αρια. Το Eheim Professional 3 είναι το ένα και το Aquael Unimax το άλλο. Το Eheim θα έχει βιολογία, το Aquael όχι λόγω απολύμανσης. Βλέπετε κάποιο πρόβλημα με αυτά τα δεδομένα? 

Γνωμη μου ειναι..

Να βαλεις και στα δυο βιολογικο υλικο...

Δεν βλεπω τον λογο να εχεις φιλτρο μονο με μηχανικη φιλτρανση και με καθολου βιολογικο υλικο...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά! Φυσικά και τα δυο θα έχουν βιολογικό υλικό. Απλά το Aquael δε θα έχει έτοιμη βιολογία γιατί θα έχει περάσει απολύμανση και θα έχει καινούργιο βιολογικό υλικό μέσα! Με 2 φίλτρα 250αρια σε 300αρι ενυδρείο θα είμαι εντάξει? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκινήσεις το ενυδρείο με το καλό θα μοιράσεις το "ενεργό" βιολογικό υλικό και στα δυο φίλτρα!!

 

Καλή αρχή και από εμένα :D

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μόλις ξεκινήσεις το ενυδρείο με το καλό θα μοιράσεις το "ενεργό" βιολογικό υλικό και στα δυο φίλτρα!!

 

Καλή αρχή και από εμένα :D

 

 

 

 

Σωστός μοιράζεις το βιολογικό από αυτό που έχεις και στα δύο και είσαι έτοιμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο tip ευχαριστώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το υπόστρωμα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω χαλαζιακη λευκή άμμο, μια ψιλή στρώση ίσα ίσα να μη φαίνεται bare bottom. Τον πάτο λέω να τον έχω βαμμένο μπεζ ανοιχτό για να μη φαίνεται άσχημα σε περίπτωση που αποκαλυφθεί το γυαλί κάτω από την άμμο. Για background σκέφτομαι ή μαύρο ή να μη βάλω τίποτα και να φαίνεται ο τοίχος από πίσω που είναι μπεζ. 

Σε διακόσμηση και κρυψώνες σκέφτομαι κάποια μεγάλη ρίζα ή να κάνω μια όμορφη σύνθεση απο διάφορες ρίζες που έχω και να τους βάλω επάνω μόνο ανουμπιες, να μην έχω τίποτα άλλο από φυτά. Το σκέφτομαι να το κάνω όπως στην φώτο λίγο πολύ! 

ΟΧΙ με σκαλαρια όμως μόνο δίσκους! 

Screenshot_20161223-200312.png

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω εχετε πολλα νερά εκει πανω κ ομορφες παραλίες.τωρα που εχεις χρονο βγες μια βολτα κ σιγουρα θα βρεις ομορφα drifwood για να κανεις μια ομορφη σύνθεση.γιατο λιγο η πολυ αμμο κ μαυρο η μπεζ back δεν εχω αποψη,πολλα λεγονται για pepper εγω δεν το εχω διαπιστώσει.λιγες ριζες αν μπορεις κ δυο φυτακια να βελτιώσεις το νερο κ συμβίωση τους καλο θα ηταν.διαπίστωση δικη μου για τις ριζες ειναι οι (διαδρομοι) που μπορουν να δημιουργήσουν η τοποθέτηση τους παρα σαν κρυψώνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμμο και ξύλα από ποτάμι αν θέλεις κάτι φυσικό, δηλαδή όπου έχουμε γλυκό νερό όχι από παραλία έχουν αλάτι και ανεβάζουν σκληρότητες και pH

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμπλεγμα από κλαδιά ή και ρίζες, να δημιουργηθουν κρυψώνες για τα ψάρια. Πρέπει να συνδυάζουμε το αισθητικό με το πρακτικό κομμάτι του ενυδρείου,οι ανάγκες των ψαριών προέχουν. Αν θέλεις να βάλεις και φυτά, οκ,βοηθούν στην μείωση των νιτρικών. 

Την πλάτη δεν θα την έκανα μαύρη, θα προτιμούσα κάποιο χρώμα καφέ, ή γκρι με σταγόνες πράσινο, θα δέσει πιο φυσικά με τα ξύλα και τα φυτά :)

Και οι διάδρομοι διαφυγής στο κυνήγι είναι σημαντικοί, όπως γράφτηκε ήδη 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Αποτι ξερω εχετε πολλα νερά εκει πανω κ ομορφες παραλίες.

Ουου απ αυτά ένα σωρό! 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

Άμμο και ξύλα από ποτάμι αν θέλεις κάτι φυσικό, δηλαδή όπου έχουμε γλυκό νερό όχι από παραλία έχουν αλάτι και ανεβάζουν σκληρότητες και pH

Έχω ένα σωρό ξύλα ενυδρειακα που μου έχουν χαρίσει, με τρυπάνι, πετονιά και φαντασία γίνονται παπαδες. Θα πέσει κ σ αυτά αποστείρωση όμως γιατί τα χει φάει το μπαλκόνι! 

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πρέπει να συνδυάζουμε το αισθητικό με το πρακτικό κομμάτι του ενυδρείου,οι ανάγκες των ψαριών προέχουν. 

Εννοείται, τουλάχιστον για την διακόσμηση δεν νομίζω πως αξίζει σε καμία περίπτωση να τα ταλαιπωρήσει κανείς. 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αν θέλεις να βάλεις και φυτά, οκ βοηθάνε και στην μείωση των νιτρικών. 

Την πλάτη δεν θα την έκανα μαύρη, θα προτιμούσα κάποιο χρώμα καφέ, ή γκρι με σταγόνες πράσινο, θα δέσει πιο φυσικά με τα ξύλα και τα φυτά :)

Αρχικά δεν είχα σκοπό να βάλω καθόλου φυτά αλλά είδα την φώτο που έστειλα και μου άρεσε, σε συνδυασμό με το ότι έχω ένα motherplant anubia! Κρίμα είναι να κάθεται μόνο του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το βάζω μπροστά απ τις ανάγκες των ψαριών. 

Για την πλάτη... Δεν ξέρω. Δεν τα είχα σκεφτεί αυτά που λες τα χρώματα θα το ψάξω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...