Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

Αν θες να αποστειρώσεις ρίζες και πέτρες τότε απόφυγε την χλωρίνη ιδιαίτερα στα ξύλα τραβάει μέσα και θέλει μπόλικο μούλιασμα και αντιχλώριο για να είσαι σίγουρος 100%.

Προσωπικά μικρά αντικείμενα πχ πέτρες και μικρά κομμάτια ξύλων τα αποστειρώνω στο φούρνο μικροκυμάτων, αν δεν έχεις τότε μπορείς να τα αποστειρώσεις με υδροχλωρικό οξύ, τα μεγάλα κομμάτια που δεν χωρούν στο φούρνο μικροκυμάτων και εγώ με υδροχλωρικό οξύ τα αποστειρώνω .

Ποτίζεις με υδροχλωρικό οξύ πχ το ξύλο το αφήνεις κανένα πεντάλεπτο να δράσει και όλα τα έχει ξεκάνει μετά απλά καλό ξέπλυμα ή για κανένα 10 το βάζεις σε κάποιο κουβά και είσαι οκ. σε σχέση με την χλωρίνη είναι πολύ ποιο ακίνδυνο αλλά το ίδιο αποτελεσματικό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kώστα δεν εγινε κάτι να βάλεις ενα φυτό της αρεσκείας σου,αλοιμονο.Σε δίσκους πχ θα προτεινα εχινοδορους μπλεχερι,αλλα εδω που τα λέμε,πόσοι και πόσοι δεν έβαλαν ανουμπιες,επειδή είτε τις είχαν είτε τους άρεσαν.

Για το χρώμα της πλάτης πειραματίσου.Πάρε χάρτονι απο βιβλιοπωλείο σε αποχρώσεις που σου αρέσουν και δοκιμασε τα.Ειναι μια φθηνή και αξιοπιστη λύση.Μετα το πλαστικό χρωμα,νομιζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα είχα σκοπό να τα βρασω γιατί δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων. Και αυτό με το υδροχλωρικό αν είναι δοκιμασμένο είναι και πιο βολικό απ ότι φαίνεται! 

Το χαρτόνι πως το κολλάμε πίσω? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Και αυτό με το υδροχλωρικό αν είναι δοκιμασμένο είναι και πιο βολικό απ ότι φαίνεται! 

Το χαρτόνι πως το κολλάμε πίσω? 

παλιότερα είχα κάνει ένα πολύ πρόχειρο σχετικό βίντεο για έναν φίλο που δεν με πίστευε, αγανάκτησα και  αναγκάστηκα να το γυρίσω πρόχειρα με ένα χέρι για να μην φαίνεται ότι έχω κάνει κάποια μαμουνιά. Αν θες δες το (μην γελάς με την περιγραφή μιλώ άρπαγα :) γιατί ήμουν αρπαγμένος)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχαχ πολύ ωραίος! :thumbsu:

Το κάνεις και με ξύλα? Λέω μήπως ρουφηξουν αλλά δεν ξέρω από χημεία! 

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα στησιματος παντως μετα απο αρκετα πιστευω δισκαδικα δεν θα ειχα "κολληματα" σε οτι αφορα το χρωμα τις αμμου( που εκτος απο το μαυρο) θα εβαζα και πιο "ξανθα"χρωματα....

Οι ριζες απο την αλλη θα προσπαθουσα να μου διναν την δυνατοτητα ενναλαγης σε διαφορα σημεια και οχι αναγκαστικα να ηταν "σταθερες" στο σημειο που θα ειχα σαν αρχικο σχεδιασμο στο μυαλο μου...

Θα δεις και μονο σου οτι οι αλλαγες στο στησιμο του ενυδρειου σου δεν θα ειναι λιγες...

Οι ανουμπιες δεν κανουν για δισκαδικο και στο λεω εν γνωση μου γιατι κρατησα αυτα τα φυτα και κατα περιουδους τα εφτασα πανω απο μισο μετρο....

Με μια αυξηση θερμοκρασιας θα υποφερουν...

Πετρες οτιδηποτε μη ασβεστολιθικο που σου αρεσει και δεν εχει κοφτερες ακρες ειναι ευπροσδεκτο σε δισκαδικο..

Το καφε μπακραουν μου αρεσει και εμενα!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση των αλλαγών υπάρχει ακόμη ένα αρνητικό για τις ανουμπιες, ότι θα είναι πάνω στα ξύλα, οπότε θα με περιορίζουν στο να τα μετακινήσω και να αλλάξω φορά.. :cigar:

Σκέτο καφέ φόντο?? Θέλει προσοχή στην απόχρωση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομη πολυ σημαντικο θεμα θεωρω, ειναι το κατα ποσο χρειαζονται τα ψαρακια που καθαριζουν και ανακατεβουν την αμμο.

Θα ηθελα να αποφυγω σε πρωτη φαση να βαλω κατι αλλο εκτος απ τους δισκους μου, και γιατι φοβαμαι για ασθενειες, και γιατι θελω να αφησω οσο το δυνατο περισσοτερο χωρο ειναι δυνατον (απο αποψη ιχθυοφορτωσης) για δισκους.

Εχω ηδη ενα ancistrus αλλα μονος του ο καημενος φανταζομαι δεν μπορει να κανει και τοσα πολλα σε τοσο μεγαλο ενυδρειο!

Αλλαγες και καθαριοτητα (σκουπα) κανω καθε 2 μερες και δεν εχω σκοπο να τις αραιωσω... Απλα με ταλαιπωρει λιγο η αλγη που θελει καθε 2 βδομαδες περιπου τριψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια οπως τα οτοκυκλακια που θα βοηθησουν με τις αλγες χωρις να επιβαρυνουν ουσιαστικα το ενυδρειο σου...

Το θεμα με τα ψαρια βυθου ειναι οτι οι δισκοι οντας "ατσουμπαλοι" στον τροπο που τρεφονται τα χρειαζονται για να καθαριζουν οτι υπολλειματα τροφης μενουν....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αμαρτία μου τα οτοκυκλακια δε μου άρεσαν οπτικά... Το να βάλω κ άλλα ancistrus θα ήταν καλή ή κακή ιδέα? 

Δεν μένουν τροφές κάτω γιατί τους ταΐζω μόνο ξηρές τροφές και τις τρώνε όλες. Από ψάρια βυθού μου αρέσουν τα cory sterbai αλλά προφανώς και δεν καθαρίζουν τζάμια. Έχοντας ως δεδομένο πως δε μένουν τροφές και πως μπαίνει σκούπα κάθε 2 μέρες, και ότι θα είναι λεπτή η στρώση της άμμου πιστεύετε πως είναι απαραίτητα τα βυθοψαρακια? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Έχοντας ως δεδομένο πως δε μένουν τροφές και πως μπαίνει σκούπα κάθε 2 μέρες, και ότι θα είναι λεπτή η στρώση της άμμου πιστεύετε πως είναι απαραίτητα τα βυθοψαρακια? 

Αν μπαινει σκουπα καθε δυο μερες θα σε κουρασει!!

Αν ομως το κανεις σιγουρα η κατασταση του βυθου σου θα ειναι παρα πολυ καλη!

Απαραιτητα δεν τα θεωρω ουτε εγω τα γατοψαρα απλα νομιζω οτι ειναι "δυνατοι εργατες" και ψαρια που μονο προσφερουν σε δισκοενυδρειο απο οποια σκοπια και να το δει κανεις...

Ειναι ψαρια (εκτος απο την προσφορα τους στο βυθο)που ακομα και σε αναμπουμπουλα θα "κρατησουν" την "νηνεμια" το ενυδρειο παρασυροντας σε αυτη και τους υπολοιπους συγκατοικους....

Τα ανσιστρακια μου αρεσουν και εμενα αλλα μεχρι την ηλικια που δεν εχουν αρχισει να πεταν μουστακια...:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πφφφ τι να πω νομίζω ότι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερο! Και πως σιγουρευω ότι δεν έχουν κάποιο μικρόβιο τα cory πχ αν πάρω? Ακόμη κ αν τα βάλω σε καραντίνα και δεν εμφανίσουν κάποιο σύμπτωμα μπορεί να κουβαλάνε κάτι που οι δίσκοι μου δεν έχουν αντισώματα γι αυτό έτσι δεν είναι? 

Επίσης αν αρχίσω να βάζω... Μετά θα θέλω να βάλω κ ροδοστομα κ καρδιναλιους! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Πφφφ τι να πω νομίζω ότι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερο! Και πως σιγουρευω ότι δεν έχουν κάποιο μικρόβιο τα cory πχ αν πάρω? Ακόμη κ αν τα βάλω σε καραντίνα και δεν εμφανίσουν κάποιο σύμπτωμα μπορεί να κουβαλάνε κάτι που οι δίσκοι μου δεν έχουν αντισώματα γι αυτό έτσι δεν είναι? 

Επίσης αν αρχίσω να βάζω... Μετά θα θέλω να βάλω κ ροδοστομα κ καρδιναλιους! 

 

Κώστα αυτόν τον κίνδυνο τον έχουμε πάντα....όπως επίσης και το να υπάρχει κάτι στο ενυδρείο σου ήδη και που τα ψάρια σου έχουν ανοσία αλλά μπορεί να το κολλήσουν τα καινούργια αλλά και να εμφανιστεί στα παλιά ψάρια σε περίπτωση που στρεσσαριστούν και υπάρχει "πτώση" στο ανοσοποιητικό τους....

 

Λόγο του ότι μεταχειρίζομαι για πάρα πολλά χρόνια άγρια πιασμένα ψάρια θεωρώ ότι η καραντίνα και η προλιπτική αποπαρασίτωση πρέπει να γίνονται πάντα....συγκεκριμένα με καραντίνα 20-30 ημερών και με αποπαρασίτωση με μετρονιδαλόλη,λεβαμιζόλη και πραζικουαντέλ καλύπτεις στο μεγαλύτερο βαθμό τα πάντα (παράσιτα)....φυσικά άν έχουν κάτι βακτηριακό/λοίμωξη αυτές τις 20-30 ημέρες θα το δείξουν, οπότε το αντιμετωπίζεις αντίστοιχα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μια καλή λύση όπως το βλέπω είναι να αποφασίσω εξαρχής όλα τα ψάρια που πρόκειται να μπουν στο ενυδρείο, να τα κάνω όλα μαζί αποπαρασιτωση και να τα προσθέσω σταδιακά στο ενυδρείο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα σου πω την αποψη μου διοτι εχω κι εγω τωρα δυο-τρια χρονια ενα ριο300 με δισκους.... κατ αρχην χαλαρααααα!!!!

θα σου πω αυτο το οποιο παρατηρησα με τον καιρο....δεν ειμαι και κανενας master στους δισκους..αλλα καποιες συμβουλες που με σωσανε....

οι δισκοι γενικα ειναι πολυ ευπαθεις σαν ψαρια, αλλα σου το δειχνουν πιο ευκολα σε σχεση με τα αλλα ψαρια...

μην δινεις μοσχαρισια καρδια, τους δημιουργει σκουλικια στο εντερο.....εχασα αρκετους δισκους ετσι, καποιοι μου ελεγαν οτι ταιζαν, εγω οσο ταιζα τοσο εχανα γιαυτο σταματησα και βρηκα την υγεια μου... δινω μονο αρτεμια κατεψυγμενη και αυτο 2-3 φορες την εβδομαδα....και εννοειτε τροφες διαφορες και η καλυτερη ειναι η tetra bits

θελουν καθαρο νερο δηλαδη μια δυο φορες την εβδοαμδα αλλαγη νερου, θα το καταλαβεις και απο την συμπεριφορα τους (ριγες,τροπο κολυμβησης,τιναγματα)

χαμηλο φωτισμο...μην πας και βαλεις δηλαδη φυτεμενο με διοξειδια κτλπ με δισκους...αστο καλυτερα μην βαλεις καν δισκους

εγω βαζω ΑΟ 3/4 και 1/4 νερο βρυσης και βαζω λιγο λιπασμα για κατι γιγαντεα που εχω prime στην αναλογη ποσοτητα discus ιχνοστοιχεια και τιποτα αλλο/....

λοιπον στην αρχη θα πρεπει να δεις αν θα παρεις μικρους η μεγαλους δισκους?

αν παρεις μικρους τοτε θες καμια δεκαρια και πανω... και μετα σιγα σιγα θα τους αφαιρεις οσο θα μεγαλωνουν, οσο περισσοτεροι ειναι τοσο περισσοτερο υπαρχει συναγωνισμος στο φαγητο και εχουν ταχυτερη αναπτυξη συν οτι μειωνεις το στρες

αν πας σε μεγαλους (που οικονομικα δεν συμφερει) τοτε θα παρεις 5-6 που και αυτος ειναι ο λογος που το ριο300 εναι μικρο για δισκους.... γτ κανονικα οι δισκοι θελουν να ειναι 7-8 και πανω και δεν μπορεις να τους βαλεις εκει (300λιτρα)γτ θα παιζουν ξυλο θα θελει ο καθενας το χωρο του και οταν θα κανουν αυγα θα γινεται λιγο χαμος...εγω εχω 5 δισκους σταθερα εναμησι χρονο τωρα σταθερα και ειναι μια χαρα ασφαλως ,απλα ξερω καταβαθος οτι επρεπε να ειναι περισσοτεροι, αλλα παρολα αυτα τα πανε μια χαρα....

και τελος αν μπορεις και αντεχεις να μην βαλεις αμμο,μην βαλεις γτ οταν κολανε κατι μια στο τοσο απο εκει το κολλανε, αν θες ασφαλως βαλε, απλα κοιτα να κανεις σκουπα τακτικα, και να ταιζεις λιγο μην μενει κατω και τρωνε "αποφαγια της ημερας" συν οτι ανεβαζεις αμμωνια ετσι...

οσο για τα κορυ μην τα φοβασαι ασφαλως θα τα δεις μην τους λειπει και κανενα ματι η εχουν τπτ δερματικα.... 

βημα βημα...χαλαρα...οτι θες εδω....

 

υγ. το ενυδρειο τριψτο με ξυδι ξεπλυνε το καλα....και καλο στησιμο δισκαδικο(αφου πρωτα στρωσεις βιολογια)!!!

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλησιαζουν οι μερες κ οι εκκρεμοτητες ειναι πολλες θελω την αποψη σας σχετικα με το υποστρωμα! Λευκη χαλαζιακη αμμο απο πετ σοπ δεν βρηκα πολυ πολυ, τουλαχιστον carat 6 δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. Εχω βρει ομως πολλες εταιρειες που εμπορευονται πετρωματα και εχουν χαλαζιακη αμμο για ενυδρειο πολυ φθηνα. Παραθετω συνδεσμο ενδεικτικα. Εχει δοκιμασει κανεις να παρει απο τετοιου τυπου εταιρεια?

http://www.votsalo.net/Products/Aquarium-s-Materials/Marine-Aquarium/White-Quartz-Sand.aspx

Ο πατος του ενυδρειου θα βαφτει μπεζ και θα υπαρχει ενα πολυ λεπτο στρωμα αμμου μονο κ μονο για το feeling.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω εγω.μενει μετα απο χρονια οπως ακριβως την πηρα.η καλυτερη τιμη της αγορας οπως διαπιστωσα μ μικρη ερευνα πριν μηνες.αν θες ομως καταλευκη παρε την 10κιλη κ οχι την 20κιλη.

Link to comment
Share on other sites

Kώστα σ'ενδιαφέρει μόνο λευκή άμμος; Μόλις τέλειωσα το στήσιμο ενός ενυδρείου και χρησιμοποίησα αυτή. Με τέσσερα πλυσίματα έβγαζε λίγο θολούρα ακόμα αλλά με λίγο βαμβάκι στην εισαγωγή του φίλτρου έγινε κρύσταλο. Έχει μπεζ ζεστό χρώμα και δείχνει πολύ όμορφα. Η τιμή είναι πολύ καλή, όπως βλέπεις και υπάρχει κατάστημά τους και στη Θεσσαλονίκη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Την εχω εγω.μενει μετα απο χρονια οπως ακριβως την πηρα.η καλυτερη τιμη της αγορας οπως διαπιστωσα μ μικρη ερευνα πριν μηνες.αν θες ομως καταλευκη παρε την 10κιλη κ οχι την 20κιλη.

Σοβαρα εχεις την συγκεκριμενη αμμο που εβαλα στον συνδεσμο? Τρομερη συμπτωση! Απ οτι βλεπω ομως εχει μονο 25αρι σακι, ουτε 10αρι ουτε 20αρι.

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Kώστα σ'ενδιαφέρει μόνο λευκή άμμος; Μόλις τέλειωσα το στήσιμο ενός ενυδρείου και χρησιμοποίησα αυτή. Με τέσσερα πλυσίματα έβγαζε λίγο θολούρα ακόμα αλλά με λίγο βαμβάκι στην εισαγωγή του φίλτρου έγινε κρύσταλο. Έχει μπεζ ζεστό χρώμα και δείχνει πολύ όμορφα. Η τιμή είναι πολύ καλή, όπως βλέπεις και υπάρχει κατάστημά τους και στη Θεσσαλονίκη.

Ειναι αυτη που εχεις και στο 800αρι? Μολις εκατσα κ (ξανα)ειδα τις φωτο, σιγουρα δινει πολυ φυσικο αποτελεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο 800άρι είναι της europet bernina. Πιο ανοιχτό και ψυχρό χρώμα απ' αυτή που σου λέω. Και της europet bernina είναι ωραία άμμος, με καλά χαρακτηριστικά και βγαίνει κάπως ακριβότερα. Κιλό και ευρώ περίπου. Το ενυδρείο για αυτή που σου λέω, το τέλειωσα (hardscape) πριν λίγη ώρα, κυριολεκτικά. Τα ψάρια θα μπουν την Παρασκευή. Φωτογραφίες επομένως δεν έχω ακόμη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσενα προσωπικα ποια σου αρεσε περισσοτερο? στο χρωμα που συζηταω εχω βρει αυτη και δεν τα τσιγκουνευομαι τα χρηματα αλλα δεν ειναι γνωστη:

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/-aquarium-soil-sand-light-white-5-kg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η λευκή άμμος δεν μ' αρέσει καθόλου και μου φαίνεται τελείως αφύσικη. Οι δύο που ανέφερα έχουν μια μικρή διαφορά στην απόχρωση και τη κοκκομετρία. Της europet είναι πιο ψιλή. Και οι δύο είναι ωραίες και θα πρότεινα να τις δεις από κοντά για να δεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα θα μου περασει καποια στιγμη η φαση της λευκης αμμου και συμφωνω με το σκεπτικο οτι ειναι αφυσικη, απλα για τωρα μου εχει σφηνωθει στο μυαλο για καποιο λογο, μαλλον λογω του δραματικου κοντραστ που κανει με το μαυρο φοντο που θελω να βαλω.

Παρεπιπτοντως μεγεια το ενυδρειο και συγχαρητηρια για το 800αρι, ειναι απ τα πιο ωραια που εχω δει σε φωτο, και πιστεψε με εχω δει πολλα!

Το να τις δω απο κοντα προφανως και δεν παιζει παντως. Περιεργο που δεν βρισκω πραγματα που ψαχνω, μαλλον υπαρχουν διαφορα σοβαρα ενυδρειακα καταστηματα που δουλευουν τοσο καλα που δεν πολυασχολουνται με τις διαδικτυακες πωλησεις, αν ημουν Αθηνα προφανως θα ηταν πιο ευκολο.

Το ελαχιστο παχος υποστρωματος για να μη δημιουργουνται αερια αλλα και να μη φαινεται το γυαλι με το παραμικρο πιο πιστευετε πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι η λευκή φαίνεται πολύ αφύσικη εμένα μου αρέσει η μπεζ άμμος αν και καλύτερα είναι να μην βάλεις καθόλου αν έχεις σκοπό να βάλεις μικρούς δίσκους αν μεγαλώσουν και μετά τότε το  βάζεις και άμμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωμενοι ειναι απο εμενα, για να παρω και να μεγαλωσω αλλους εχω φτιαξει αλλο ενυδρειο και θα εχω κ αυτο που θα αντικαταστησει τωρα το Rio. 

Για το παχος καποια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...