Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Αυτο τωρα δεν πρεπει να ανοιχτει ενα καινουργιο θεμα κ να παραθεσει ο καθενας τις αποψεις του;;;;;

 

Σωστά!Άνοιξε ένα Δημήτρη και να γράψουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Εγώ θα απλουστεύσω το "πρόβλημα"....γιατί να μήν εμπιστευτούμε την εταιρία της χλωρίνης που λέει για ενα καπάκι στα 15 λίτρα συνήθως για απολύμανση;τι το μαγικό έχει το ενυδρείο και θέλει ενα λίτρο στα 20;;;

Δημητρη τα ποσοστα που λες ειναι για λευκανση...

Για απολυμανση ειναι αλλα!

http://www.klinex.gr/products/chlorines/klinex-ultra/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά όπως και να χει το πιάσατε από παντού το θέμα! 

Όταν έχω μέσα Prime έχει κάποιον αντίκτυπο στον άνθρακα ή είναι άσχετα μεταξύ τους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Μπράβο ρε παιδιά όπως και να χει το πιάσατε από παντού το θέμα! 

Όταν έχω μέσα Prime έχει κάποιον αντίκτυπο στον άνθρακα ή είναι άσχετα μεταξύ τους?

Οχι ο ανθρακας εχει αυθαιρετες υσχηρες "δεσμετικες" απο οσο γνωριζω ικανοτητες....:D;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οχι ο ανθρακας εχει αυθαιρετες υσχηρες "δεσμετικες" απο οσο γνωριζω ικανοτητες....:D;)

 

Τώρα για να τα κάνω λίγο 'μπάχαλο'....ο άνθρακας τραβάει και το αντιχλώριο ή όχι;;; :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Τώρα για να τα κάνω λίγο 'μπάχαλο'....ο άνθρακας τραβάει και το αντιχλώριο ή όχι;;; :D

 

Τραβαει σχεδον οτιδηποτε χημικο...

Αναλογως βεβαια με την ποιοτητα του....:D

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Τώρα για να τα κάνω λίγο 'μπάχαλο'....ο άνθρακας τραβάει και το αντιχλώριο ή όχι;;; :D

 

Αυτό φοβόμουν μην ακούσω! Το κάνεις σαν ερώτηση ή υποννοεις ότι ισχύει? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν ξερω πολλα απο αυτα,νομιζω οτι το prime οτι ειναι να κάνει το κανει αμεσως .οποτε δεν μας νοιάζει,βαζουμε τον ανθρακα που θελει τον χρονο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Εγω που δεν ξερω πολλα απο αυτα,νομιζω οτι το prime οτι ειναι να κάνει το κανει αμεσως .οποτε δεν μας νοιάζει,βαζουμε τον ανθρακα που θελει τον χρονο του.

 

Συμφωνώ!Ο άνθρακας είνναι μιά χαρά και φυσικά δέν χρειάζεται για τέτοιες καταστάσεις να χρησιμοποιούμε αντιχλώρια τύπου prime που είναι ακριβά...με τα απλά αντιχλώρια είμαστε καλυμμένοι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

δέν χρειάζεται για τέτοιες καταστάσεις να χρησιμοποιούμε αντιχλώρια τύπου prime που είναι ακριβά...με τα απλά αντιχλώρια είμαστε καλυμμένοι!

Τώρα έφυγε το prime πάει! 

Άδειασε, ξεπλυθηκε και ξαναγεμισε με 10πλασια δόση prime. Επίσης έβαλα θερμοστάτες να δουλεύουν γιατί σκέφτηκα ότι έτσι θα αυξηθεί η εξάτμιση του νερού και κατ επέκταση του χλωρίου. 

Θα το αφήσω μια μέρα έτσι, θα το αδειάσω, ξέπλυμα, ξανά γέμισμα και να τρέχει μόνο με άνθρακα. Και πάλι άδειασμα για την μεταφορά. Αν μετά από οοολα αυτά έχει μείνει το παραμικρό ίχνος χλωρίνης... :hot:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλά! 

Θέλω να βάλω μαύρα βότσαλα μέσα, να βάλω με βερνίκι ή σκέτα? 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς βερνίκι;;

Βρες πέτρες μη ασβεστολιθικες, να μην έχεις θέμα με τις σκληρότητες.

Προσοχη επισης να ειναι λειες, ώστε να μην έχεις θέμα τραυματισμών.

Μην βάλεις πολλές, ο χώρος είναι ήδη περιορισμένος :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είπα χαζομάρα όσον αφορά το βερνίκι, εννοώ τις γυαλιστερες πέτρες. Όμως νομίζω ότι τις γυαλίζουν τελικά με μηχάνημα όχι με βερνίκι! 

Πολύ λίγες πέτρες στρογγυλές φυσικά, ίσα ίσα να ομορφύνει το τοπίο. 

Για το ασβεστολιθικο γνωρίζω, αν είχαν κάποια επένδυση απο βερνίκι ομως μπορεί να το ξεπερνουσαμε αυτό. Μάλλον όμως δεν έχουν οπότε άκυρο, 

Έγινε επεξεργασία - kostas_nfs
Παράλειψη
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι άλλο θα δούμε! 

Έχει σχηματιστεί στον πάτο του ενυδρείου ένα ίζημα το οποίο μοιάζει με άλατα και υπήρχε και πάνω στους θερμοστάτες και μέσα στο φίλτρο. Το μόνο με το οποίο μπορώ να το παρομοιασω είναι με αμμοβολη. Δε βγαίνει με σφουγγάρι μαλακό όσο δυνατά κ αν τρίβω. Δε με ενοχλεί αισθητικά γιατί είναι στον πάτο και θα φαίνεται αλλά με ανησυχεί σαν χημεία. Σκέφτηκα να ξυσω με ξύστρα τζαμιών.

Φοβαμαι ότι έκανε κάποια αντίδραση η χλωρίνη ή το υπερβολικό αντιχλώριο. Απ την άλλη μπορεί να είναι απλά άλατα αλλά πολύ δύσκολο το κόβω λόγω υφής και ιδιαίτερα μεγάλης προσκόλλησης στο τζάμι.  Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλατα συμβαίνει όταν γεμίζουμε καινούργιο ενυδρείο με σκληρό νερό σαν αυτό που έχουμε εδώ στην περιοχή ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να περνάς με σφουγγάρι τις πρώτες μέρες τα τζάμια πριν σκληρύνει.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το πρώτο που σκέφτηκα αυτό είναι αλλά δε θυμάμαι να το έχω παρατηρήσει σε τέτοιο βαθμό σε άλλο ενυδρείο μου γι αυτό προβληματιζομαι. Είναι γεγονός πως έχουμε πολύ σκληρό νερό. 

Ακόμη και αυτό να είναι όμως εφόσον θα βάλω νερό όσμωσης (mix) δει πρέπει να τα αφαιρέσω για να μη μου κρατάν ψηλά τις σκληρότητες? 

IMG_20170131_110009.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το μικρό μου όνειρο έγινε πραγματικότητα! Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας που με έφερε ως εδώ, στην πρώτη μου προσπάθεια. 

Το ενυδρείο τρέχει 10 μέρες, δεν έχει φτάσει στην τελική του μορφή αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ άλλο, θέλω να το μοιραστώ! Στο δεξιά κομμάτι του που φαίνεται η μαύρη εισαγωγή του φίλτρου θα μπει ψηλή κλαδωτη ρίζα την οποία επεξεργαζομαι ακόμη για να βγάλει τις τανίνες της πριν την βάλω. Απόψεις και συμβουλές παντός είδους δεκτές! 

 

IMG_20170210_180016-2016x1512.jpg

IMG_20170210_180127-1512x2016.jpg

IMG_20170210_180515-2016x1512.jpg

IMG_20170210_175713-2016x1512.jpg

IMG_20170210_180509-2016x1512.jpg

IMG_20170210_175926-1512x2016.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas_nfs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο στο καινουργιο τους σπιτι.κ καλοριζικο κωστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Έχουν συγχωρέσει πολλά αρχάρια λάθη αυτά τα ψάρια και όμως μεγάλωσαν καλά στην πλειοψηφία τους. 

Αν και με ικανοποιεί το αποτέλεσμα και τα ψάρια μου μου φτάνουν, λέω να βάλω κ ένα κοπαδακι corydoras sterbai για να μαζεύουν τα υπολυματα τροφών και να καθαρίζουν τον βυθό, να μην φοβάμαι να ρίξω και παραπάνω τροφή, όπως δε φοβόμουν κ στο bare bottom. 

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις κ ειναι κ πολυ ωραια ψαρακια.οσο γιατην τροφη, να φοβασαι!!!! οτι ζημια εχω κανει στο ενυδρειο μου ειναι απο την πολυ τροφη, η για να το πω καλύτερα απο την περισσότερη απο αυτην που επρεπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια Κώστα είναι όμορφα και δείχνουν γεμάτα υγεία! 

Ένα δείχνει -όσο μπορώ να δω τουλάχιστον - να έχει μείνει πίσω, αυτό που κρύβεται πίσω από τον θερμαντήρα δεξιά. Προχωρά άμεσα το θέμα με τα κλαδιά, γιατί δεν είναι θέμα αισθητικής, αλλά ανάγκης των ψαριών η δημιουργία από κρυψώνες. 

Θα συμφωνήσω με τον Στάθη για τα φυτά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...