Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

Στην καμπίνα του αεροσκάφους επιτρέπουν μαξ 60ml υγρού, και αυτό συσκευασμενο. 

Θα μπορούσε να μπει σκέτο το κερατοφυλο, αλλά δεν ξέρω πόσες ώρες μπορεί να αντέξει έτσι κ σίγουρα τι μπορεί και να σου πουν. 

Δύσκολο το βλέπω, κρίμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρόθεση μετράει! Αν δε βρω καποια άλλη άκρη κ μπορείς θα γινόταν να μου στείλεις με Κτελ ή κουριερ με χρέωση δική μου φυσικά. Ευχαριστώ πάντως! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, kkgr said:

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, για μείωση νιτρικών έχω καταλήξει στα εξής 2 υλικά σαν επιλογές

 

http://www.seachem.com/denitrate.php

 

http://www.seachem.com/purigen.php

 

Το purigen ανήκει στις ριτίνες που αναφέρει ο @Χρήστος αν δεν κάνω λάθος, διαβάζω ότι είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό αλλά πανάκριβο το άτιμο. 

 

To denitrate θέλει κάνα μήνα να πάρει μπρος και καλό είναι να το έχουμε σε ένα φίλτρο που δεν το ανοίγουμε πολύ συχνά για συντήρηση.

Επίσης κατι αντίστοιχο υπόσχεται ότι κάνει το nitrax της Juwel.

Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι αποτελεσματικό;

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολα μου φαίνονται ολα αυτα .ολη αυτη η λειτουργια βασίζεται σ εναεροβια βακτηρια που οπως λεει κ η seachem πρεπει να εχει μεγιστη ροη 200l/h που σημαίνει παρε τουλαχιστον δυο λιτρα απο το υλικο της κ σχεδον χαραμίσε κ ενα φιλτρο κ μηπως κ δουλέψει!!! η αληθεια ειναι οτι σε ενα 2250 που ειχα, το γεμισα ελαφροπετρα κ λαβα ,χαμηλωσα γυρω στα 300 λιτρα την ωρα την ροη του ,μετρησα λιγοτερα νιτρικά αλλα μην φανταστεις απιστευτα πραγματα.το συμπερασμα μου ειναι οτι αφου κανουμε τις αλλαγες μας που ειναι απαραίτητες κ για τις ευεργετικες ιδιότητες του καινουργιου/φρεσκου νερου ,τα υπολοιπα ειναι περιττά.εγω συγκεκριμένα που εχω διπλα απο το κρεβατι μου το ενυδρειο κ μας χωριζει ενα τραπεζακι μ τσιγαρα, τασακι,κινητο ,καφες κ test no3(καμια μερα θα ρουφηξω κανα φιαλίδιο νιτρικα αντι για καφε)εφτιαξα ενα σαμπ ,εκανα κ ενα wet/dry συστηματακι κ πλεον βλεπω αψογες μετρήσεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

τραπεζακι μ τσιγαρα

Φημες λενε πως αν κοψεις το τσιγαρο μετρας λιγοτερα νιτρικα μεσα σε 2 ωρες!

Για να βαλω sump με αυτο το επιλο που φαινεται στη φωτο πρεπει να κανω την πατεντα που φαινεται στην αλλη φωτο και αυτη τη στιγμη με το ζορι προλαβαινω τις αλλαγες και τα ταισματα, δηλαδη δεν παιζει για τωρα, αλλα καποια στιγμη μπορει. Στα 2 ντουλαπια υπαρχουν τα 2 φιλτρα που καταλαμβανουν τον περισσοτερο χωρο.

Ελαχιστες διαστασεις για Sump?

juwel-rio-300.jpg

33f9gs6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν το ειπα για να σ πριζοσω.μια χαρα εισαι με αυτα που εχεις.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Βρε δεν το ειπα για να σ πριζοσω.μια χαρα εισαι με αυτα που εχεις.:thumbsu:

Για να νιτρικα μου τρωω αστερακια της api.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει κ ο χρόνος αν χρειάζεται! Δε φταις εσύ εγω πριζονομαι εύκολα! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Φημες λενε πως αν κοψεις το τσιγαρο μετρας λιγοτερα νιτρικα μεσα σε 2 ωρες!

Για να βαλω sump με αυτο το επιλο που φαινεται στη φωτο πρεπει να κανω την πατεντα που φαινεται στην αλλη φωτο και αυτη τη στιγμη με το ζορι προλαβαινω τις αλλαγες και τα ταισματα, δηλαδη δεν παιζει για τωρα, αλλα καποια στιγμη μπορει. Στα 2 ντουλαπια υπαρχουν τα 2 φιλτρα που καταλαμβανουν τον περισσοτερο χωρο.

Ελαχιστες διαστασεις για Sump?

juwel-rio-300.jpg

33f9gs6.jpg

Καλο ειναι να ειναι το σαμπ  τουλαχιστον το ενα τριτο του ενυδρειου...

Εγω δεν θα "επαιζα" με τα εργοστασιακα επιπλα...

Προτιμοτερο πιστευω ειναι αν φτασεις να βαλεις σαμπ να φτιαξεις εσυ ενα επιπλο..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κατάσταση με τις ακαθαρσίες κ την ανάγκη για σκούπα έχει αρχίσει ήδη να κουράζει. Εδώ είναι το σημείο που μπορείτε να πείτε "στα λεγα" για την άσπρη άμμο! 

Επειδή όμως στ αλήθεια μ αρέσει κ δε θέλω να βάλω μπεζ ούτε νομίζω πως θα λυθεί το πρόβλημα έτσι σκέφτηκα 2 λύσεις. 

Το ενυδρείο έχει 2 φίλτρα εξωτερικά που είναι το καθένα για 250 λίτρα κ ίσως δεν είναι αρκετά δυνατά για να τραβήξουν, αθροιστικά γυρνάνε 1600 λίτρα ανά ώρα. Έτσι οι ακαθαρσίες παραμένουν κάτω κ πάει συνεχώς να δημιουργηθεί άλγη στην άμμο. 

Η μία λύση λοιπόν είναι να πάρω ενα πιο δυνατό φίλτρο, αν θεωρείτε ότι θα βοηθήσει ότι χρειάζεται. Σκέφτομαι αυτό που ανέφερε ο @Aquadominus το Aquanova nfc 2000.

Η πιο οικονομική λύση είναι το Wavemaker που θα μπορούσε ίσως να σηκώνει τις βρωμιες από την άμμο και να τις ρουφάνε ίσως τα υπάρχοντα φίλτρα. 

Εκτός από την πολύ ώρα που παίρνει η σκούπα για να υπάρχει απλά μια ανεκτή εικόνα στο ενυδρείο, έχω πετάξει ήδη πόση άμμο κ με βλέπω να και να συμπληρώνω κάθε τρεις και λίγο αν συνεχίσω έτσι... 

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής είναι σίγουρη λύση, έτσι έλυσα κι εγώ το πρόβλημά μου, απλώς δεν ξέρω αν θα ενοχλεί τα ψάρια σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο @Aquadominus έχει δισκάδικο με 2 κυκλοφορητες κ δεν έχει θέμα, απλά τους έχει χαμηλά. Αν πάμε σ αυτή τη λύση θα πάρω τέτοιου τύπου κυκλοφορητή που έχει έλεγχο ροής και χαμηλώνει αυτόματα όταν σβήνουν τα φώτα. 

Απλά αν πιστεύετε ότι χρειάζεται μεγαλύτερο φίλτρο καλύτερα να επενδύσω τα λεφτά κατευθείαν εκεί  

Link to comment
Share on other sites

Πανε χρονια που εχω να κανω σκουπα.εκανα στο spray bar αλλες 4 τρυπες κατω απο τις υπάρχων ,επαιξα λιγο με την κλήση κ δεν ξανα  ασχολήθηκα ποτε .στο εχω γραψει κιολας ,ειναι ασπρη κ ειναι σαν να μπηκε σημερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Δημήτρη, το πρόσεξα κ στις φωτογραφίες σου, το προσπάθησα με όλες τις κλήσεις! Τίποτα! Το μόνο που κατάφερα είναι να μαζεύονται σε άλλα σημεία τα σκουπίδια κ να με στραβοκοιταν τα ψάρια με βλέμμα του τύπου "μας τα πρηξες"! Γι αυτό υποθέτω πως δεν έχουν αρκετή δύναμη τα φίλτρα κ βάζω κ την λύση του δυνατότερου φίλτρου. Εσύ τι φίλτρα φοράς? 

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να ειδες φωτο μου γιατι δεν εχω ανεβάσει ποτε ,σαμπ εχω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φώτο προφίλ όμως, απλά διορθώνω τον πληθυντικό, φωτογραφία κ όχι φωτογραφίες. 

Στο sump τι κυκλοφορητή φοράς? 

Link to comment
Share on other sites

5.200 αλλα τον λειτουργώ στα 3.000 μ 3.400 λ/ω κ τα φυτα μου ισα που κουνιούνται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

5.200 αλλα τον λειτουργώ στα 3.000 μ 3.400 λ/ω κ τα φυτα μου ισα που κουνιούνται.

Οκ ευχαριστώ! Συγγνώμη αν σε χάλασε κάτι που είπα μ έχεις βοηθήσει πολυ κ δεν το ήθελα! 

Link to comment
Share on other sites

Οχι κωστη μου ολα καλα.συνέχισε κ θα το βρεις με το spray bar ,δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2017 at 11:43 ΜΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Οχι κωστη μου ολα καλα.συνέχισε κ θα το βρεις με το spray bar ,δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

 

PhotoPictureResizer_170220_134159439-384x512.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωστη εβαλα την αντλία στα 2000l/h για να δω τι θα μαζεψει κατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την μούργα μπορείς να την σιφοναρεις και στην αλλαγή με το λάστιχο. Πλησίασε το 1-1,5 πόντο από την άμμο και θα παίρνει μόνο την βρωμιά. Παίξε με τις ροές πριν βάλεις κ κυκλοφορητη.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...