Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

On 17/2/2017 at 11:26 ΠΜ, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Φημες λενε πως αν κοψεις το τσιγαρο μετρας λιγοτερα νιτρικα μεσα σε 2 ωρες!

Για να βαλω sump με αυτο το επιλο που φαινεται στη φωτο πρεπει να κανω την πατεντα που φαινεται στην αλλη φωτο και αυτη τη στιγμη με το ζορι προλαβαινω τις αλλαγες και τα ταισματα, δηλαδη δεν παιζει για τωρα, αλλα καποια στιγμη μπορει. Στα 2 ντουλαπια υπαρχουν τα 2 φιλτρα που καταλαμβανουν τον περισσοτερο χωρο.

Ελαχιστες διαστασεις για Sump?

juwel-rio-300.jpg

33f9gs6.jpg

 

Εγώ θα το έκανα αλλά. . .

Για πλάτη θα έβαζα μια μελαμίνη μονοκόματη 16mm η οποία θα βίδωνε πίσω από τα πλαινά...

Τα 2 μπροστινά κομμάτια αν δεν θέλεις να βγάλεις τις πλαστικές τάπες από κάτω,που δεν στο συνιστώ να τις βγάλεις

πρέπει να τα βάλεις ακριβώς πάνω από αυτές . . . .

 

Ο μόνος φόβος που έχει η παραπάνω εικονιζόμενη κατασκευή είναι να σπάσει το έπιπλο αν κουνηθεί δεξιά-αριστερα

γιατί τα κάθετα δεν είναι δεμένα μεταξύ τους....

Κατά τα άλλα δεν πάει πουθενά το ενυδρείο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι έκανες με τα ξύλα; Από την αρχή σου ανέφερα την έλλειψη σε κρυψώνες. 

Η μούργα που βλέπω είναι πολύ λίγη, είναι αδύνατο να λάμπει τελείως ο βυθός, άσε που το φαίνεται και αφύσικο 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ο βυθός σου λάμπει, αν θες ποιο καθαρό τότε θα δίνεις μια άνιση μάχη που αργά ή γρήγορα θα σε κουράσει, αν θες κατά την γνώμη μου για να σπάσεις την ασπρίλα ρίξε μέσα και μερικά φύλα, νεμεν θα δημιουργήσουν περισσότερα υπολείμματα απο την αποσύνθεση αλλά το αποτέλεσμα θα είναι άκρος φυσικό. Και θες οπωσδήποτε και άλλες ρίζες τοποθετημένες κάθετα όχι ξαπλωτά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα κόρυ δεν καθαρίζουν τη άμμο απλά επειδή ασχολούνται με την άμμο σηκώνουν της ακαθαρσίες και λόγο ενός φυσικού ελαφρού ρεύματος παρασύρονται και  σιγά σιγά συσσωρεύονται σε μια άκρη ή  στην βάση κάποιας πέτρα ή ξύλου, ή ανασηκώνονται και απορροφούνται απο το φίλτρο ιδικά αν η αναρρόφηση βρίσκετε αρκετά χαμηλά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα τα ansistrous που εχω εγω όταν κολυμπάνε χαμηλά στην άμμο σηκώνουν σκόνη και παρασύρουν αρκετή βρώμα προς τα φίλτρα.  Ειδικά όταν αρχίσουν να σκάβουν τα σηκώνουν ολα.  Πολλοί λένε ότι δεν κάνουν για δισκάδικο τα συγκεκριμένα ψάρια, αλλα εγω στα δικά μου δεν εχω παρατηρήσει κατι περίεργο όσο καιρό τα φιλοξενώ.

Ισως οι θερμοκρασίες να τα ταλαιπωρούν λίγο ή να αυξάνουν το μεταβολισμό τους και ίσως τον κύκλο ζωής τους... αλλα δεν το γνωρίζω.

Απο άποψης συμπεριφοράς πάντως δεν εχω παρατηρήσει κατι περίεργο.

 

Εγω πάντως να ξέρεις σταμάτησα τη σκούπα βυθού και τα ψαράκια μου βρήκαν την ησυχία τους.  Την άκουγαν κάθε εβδομάδα να βάζω ένα ματζαφλαρι μέσα και να τα ενοχλώ.  Άσε που και ο βυθός τελικά δεν μαζεύει και τόσο πολύ βρώμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αμμο απο μονη της ειναι κ αυτη ενα βιολογικο υλικο,δωστε της χρονο κ θα δειτε αποτελεσματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, ανακαινίζουμε το μαγαζί και είναι ατελείωτο το τρέξιμο. 

On 24/2/2017 at 11:50 ΠΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Κώστα τι έκανες με τα ξύλα; Από την αρχή σου ανέφερα την έλλειψη σε κρυψώνες. 

Μολις ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα θα παραγγείλω ρίζα, μάλλον μεσ τη βδομάδα. 

On 24/2/2017 at 3:43 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κώστα ο βυθός σου λάμπει, αν θες ποιο καθαρό τότε θα δίνεις μια άνιση μάχη που αργά ή γρήγορα θα σε κουράσει, αν θες κατά την γνώμη μου για να σπάσεις την ασπρίλα ρίξε μέσα και μερικά φύλα, νεμεν θα δημιουργήσουν περισσότερα υπολείμματα απο την αποσύνθεση αλλά το αποτέλεσμα θα είναι άκρος φυσικό. Και θες οπωσδήποτε και άλλες ρίζες τοποθετημένες κάθετα όχι ξαπλωτά.

 

Θα αλλάξω τοποθέτηση και σ αυτές που έχω.. 

Πάντως δεν αντιπροσωπευουν οι φωτογραφίες την  κατάσταση γιατί είναι βιαστικές, η πραγματικότητα είναι πιο "βρώμικη". 

On 24/2/2017 at 4:19 ΜΜ, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Τα Corydoras ισως βοηθούσαν. εμένα κάνουν δουλεία και καθαρίζουν την άμμο.

Θα μπούνε σε λίγο καιρό. Πάντως στην καραντίνα ψόφησαν 2 και μ έχουν προβληματισει για ασθένεια γιατί οι μετρήσεις είναι τέλειες. Ίσως είναι λόγω ταλαιπωρίας κ μεταφοράς. Το ένα δεν ήταν σε καλή κατάσταση και δε μου το είχε χρεώσει καν το μαγαζί. 

On 24/2/2017 at 7:49 ΜΜ, το μέλος avraamp έγραψε:

 Πολλοί λένε ότι δεν κάνουν για δισκάδικο τα συγκεκριμένα ψάρια, αλλα εγω στα δικά μου δεν εχω παρατηρήσει κατι περίεργο όσο καιρό τα φιλοξενώ.

Ισως οι θερμοκρασίες να τα ταλαιπωρούν λίγο ή να αυξάνουν το μεταβολισμό τους και ίσως τον κύκλο ζωής τους... αλλα δεν το γνωρίζω.

Απο άποψης συμπεριφοράς πάντως δεν εχω παρατηρήσει κατι περίεργο.

Κ εγώ έχω ένα ancistrus και είναι πολύτιμο μέλος, δεν ενοχλεί κανέναν. Ανησυχώ μήπως το ταλαιπωρω αλλά έχει μπει κ έχει γίνει. 

 

On 24/2/2017 at 8:23 ΜΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Η αμμο απο μονη της ειναι κ αυτη ενα βιολογικο υλικο,δωστε της χρονο κ θα δειτε αποτελεσματα.

Το πιστεύω κ το ελπίζω! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2017 at 9:18 AM, kostas_nfs said:

 

Θα μπούνε σε λίγο καιρό. Πάντως στην καραντίνα ψόφησαν 2 και μ έχουν προβληματισει για ασθένεια γιατί οι μετρήσεις είναι τέλειες. Ίσως είναι λόγω ταλαιπωρίας κ μεταφοράς. Το ένα δεν ήταν σε καλή κατάσταση και δε μου το είχε χρεώσει καν το μαγαζί. 

 

Τα δικά μου είναι αστέρια , είναι η χαρά του ενυδρείου. Φαντασου πως έχω μέσα καντα 5+ κιλά αμμο και κάθε βδομάδα πρέπει να το στρώνω γιατί την οργόνουν απο το καθάρισμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2017 at 9:18 AM, kostas_nfs said:

Παιδιά συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, ανακαινίζουμε το μαγαζί και είναι ατελείωτο το τρέξιμο. 

Μολις ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα θα παραγγείλω ρίζα, μάλλον μεσ τη βδομάδα. 

Θα αλλάξω τοποθέτηση και σ αυτές που έχω.. 

Πάντως δεν αντιπροσωπευουν οι φωτογραφίες την  κατάσταση γιατί είναι βιαστικές, η πραγματικότητα είναι πιο "βρώμικη". 

Θα μπούνε σε λίγο καιρό. Πάντως στην καραντίνα ψόφησαν 2 και μ έχουν προβληματισει για ασθένεια γιατί οι μετρήσεις είναι τέλειες. Ίσως είναι λόγω ταλαιπωρίας κ μεταφοράς. Το ένα δεν ήταν σε καλή κατάσταση και δε μου το είχε χρεώσει καν το μαγαζί. 

Κ εγώ έχω ένα ancistrus και είναι πολύτιμο μέλος, δεν ενοχλεί κανέναν. Ανησυχώ μήπως το ταλαιπωρω αλλά έχει μπει κ έχει γίνει. 

 

Το πιστεύω κ το ελπίζω! 

Κι εγώ έχανα corys στις πρώτες μέρες όποτε πήρα από μαγαζί. Αργότερα πηγαίνοντας πίσω στο μαγαζί έβλεπα ότι και αυτοί είχαν πολλά χαμένα οπότε συμπέρανα ότι δεν έκανα κάτι λάθος εγώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δείτε κατάσταση με 2 μέρες χωρίς σκούπα για να μη με λέτε υπερβολικό! :usd:

IMG_20170227_141026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτά δεν είναι περιττώματα απο τα ψάρια αλλά έχει και ρινίσματα απο τα ξύλα, που να είχες και πλέκο θα ήταν διπλάσια τα ρινίσματα. Όπως είπαμε αν μπορέσουν να κάνουν κάτι κάποια ψάρια αυτά θα είναι τα κόρυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να φαίνονται έτσι στη φωτο, καταλαβαίνω το μπέρδεμα σας, αλλά πιστέψτε με δεν είναι! Στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Έχω ένα ancistrus Χρήστο. 

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο ευθύνεται για ένα μεγάλο ποσοστό είναι στην φύση τους να ροκανίζουν το ξύλο, αυτά που είναι κάτω είμαι σίγουρος πως είναι ρινίσματα απο ξύλο. Αλλά και πλέκο να μήν είχες παλι θα ειχες τέτοια ρινίσματα, στην αρχή  όλα τα ξύλα ξεφλουδίζονται και όσο περνά ο καιρός τόσο λιγοστεύει και το ξεφλούδισμα αλλά αν έχεις πλεκο δεν θα σταματήσει ποτέ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ο πλεκο ευθύνεται για ένα μεγάλο ποσοστό είναι στην φύση τους να ροκανίζουν το ξύλο, αυτά που είναι κάτω είμαι σίγουρος πως είναι ρινίσματα απο ξύλο. Αλλά και πλέκο να μήν είχες παλι θα ειχες τέτοια ρινίσματα, στην αρχή  όλα τα ξύλα ξεφλουδίζονται και όσο περνά ο καιρός τόσο λιγοστεύει και το ξεφλούδισμα αλλά αν έχεις πλεκο δεν θα σταματήσει ποτέ.

 

Να τα παρει με γυαλοχαρτο να μην βγαλουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουργιο το ενυδρειο σου Κωστα...

Δωστου λιγο χρονο..

Αν δεν εχεις την εμπειρια να χειριστεις τον κυκλοφορητη αστο για αργοτερα..

Δεν θα κοιταγα τι κανει ο Χρηστος (kadmos)...

Γιατι πραγματα οπως η χρηση κυκλοφορητη σε συγκεκριμενο σημειο ετσι ωστε και να μαζευονται τα αποβλητα και τα ψαρια να μην ενοχλουνται για τον Χρηστο ειναι απλα (λογω εμπειριας)...

Αλλα για εναν νεο χομπιστα ισως αποδεικτουν λαθος γιατι θα κοψουν απο τα ψαρια του την δυνατοτητα της "βοσκης" με οτι συνεπαγεται με αυτο...

Ξερω δεκαδες δισκαδικα που δεν εχουν κυκλοφορητες και ο βυθος τους ειναι πολυ καθαρος μαζι και το δικο μου...

Μερικα φυτα και πραγματικα υσχηρη φιλτρανση πιστευω θα σου λυσουν τα χερια...B)

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και η εμπειρία είναι αυτή που μας κάνει ουσιαστικά καλύτερους. Θα συμφωνήσω με το Στάθη να το αφήσεις να δουλέψει για κάποιο καιρό, ώστε να δεις και μόνος σου πως λειτουργεί η γυάλα στο σύνολό της. Και να μαζευτούν κάποια  ιζήματα, δε χάθηκε ο κόσμος και βάζεις τον κυκλοφορητή όποτε κρίνεις ότι θα σου χρειαστεί.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Να τα παρει με γυαλοχαρτο να μην βγαλουν τιποτα.

Αυτή τη στιγμή δεν παίζει λόγω έλλειψης χρόνου.. 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μερικα φυτα και πραγματικα υσχηρη φιλτρανση πιστευω θα σου λυσουν τα χερια...B)

 

Αυτή η απάντηση κολλούσε ακόμη καλύτερα πριν 2 σελίδες που ρωτούσα για πιο δυνατό φίλτρο ή κυκλοφορητή! 

Έτσι κ αλλιώς το ένα δεν αναιρεί το άλλο πιστεύω. Ο κυκλοφορητής έχει γίνει παραγγελία και έχει ενα κουμπάκι που λέει feeding κ όταν το πατάς σταματάει για 10 λεπτά για να βοσκανε ελεύθερα τα γίδια! 

Επίσης έχει αισθητήρα φωτός που τον "κόβει" όταν σβήνουν τα φώτα. 

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ειναι καινουργιο το ενυδρειο σου Κωστα...

Δωστου λιγο χρονο..

Αν δεν εχεις την εμπειρια να χειριστεις τον κυκλοφορητη αστο για αργοτερα..

Δεν θα κοιταγα τι κανει ο Χρηστος (kadmos)...

 

Έχεις δίκιο ότι δεν έχω αρκετή εμπειρία. Μέρος του εμπλουτισμού της εμπειρίας μου θα μπορούσε να είναι κ η παρατήρηση της συμπεριφοράς των δίσκων με αλλαγή της κυκλοφορίας, δεν έχω σκοπό να το ρίξω μέσα κ δε βαριέσαι! 

Προς το παρόν θα το αφήσω κ άλλο έτσι να τρέξει, δε με κυνηγάει ο χρόνος κ εφόσον δε δημιουργούν πρόβλημα στα ψάρια οι ακαθαρσίες τις υπομενω. Η παραγγελία για τον κυκλοφορητη έχει γίνει ήδη πριν μια βδομάδα περίπου, δε σημαίνει όμως ότι θα τον βάλω με το στανιο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ αλλού δεν έγινε τίποτα. 

Σαν πηγαίνουμε όμως κ για μεγαλύτερο φίλτρο όπως το βλέπω ε? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

 

Σαν πηγαίνουμε όμως κ για μεγαλύτερο φίλτρο όπως το βλέπω ε? 

 

Μια ησχυρη φιλτρανση σου δινει πολλα πλεονεκτηματα κατα την γνωμη μου...

Ενας "μεγαλος"καδος με μια "δυνατη" αντλια (ενα μεγαλο φιλτρο με λιγα λογια) σημαινει και περισσοτερη βιολογια απο αποψης ογκου υλικου και περισσοτερα σφουγγαρια και μεγαλυτερη δυνατοτητα οχι μονο ροης απο την εξοδο αλλα και αναρροφησης απο την εισοδο...

Αλλα και κατακρατησης μεσα στον καδο...

Αυτο συνεπαγεται με καθαροτερο ενυδρειο στο μυαλο μου αλλα και πιο υγιη φυτα (που χρειαζονται ροη) και σχετικα μεγαλο ποσοστο αποφυγης"νεκρων ζωνων"....

Το πλυσιμο του φιλτρου ειναι πολυ πιο ευκολο μιας και δεν πιανει "λασπη" και η φθορα στο συστημα ειναι γενικα μικροτερη (ειδικα αν υπαρχει προγραματισμος και δεν υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις απο αυτον)...

Ειναι μεγαλυτερος ο "δεικτης ασφαλειας" με λιγα λογια...

Εκει εχω καταληξει σαν γενικη εικονα σε ενυδρεια σαν τα δικα μας και ισως να σε συμβουλευα τελειως διαφορετικα αν ηταν να στησεις ενα αφρικανικο ή ενα φυτεμενο ή ακομα "χειροτερα" ενα γαριδαδικο...:D

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχή Κώστα μάθε πρώτα να απολαμβάνεις το ενυδρείο σου με τα κουσούρια του, απόλαυσε τα ψάρια σου και άσε την βρόμα να υπάρχει σιγά σιγά θα βρεις τον τρόπο ή να την διώξεις η να την συνηθίσεις. Εμείς όλοι εδώ σου λέμε γνώμες και σου λέμε τη βοήθησε στα δικά μας ενυδρεία κάτι που δεν σημαίνει ότι θα βοηθήσει και εσένα.

πχ άλλον τον βοήθησε το μεγαλύτερο φίλτρο, άλλον η επιπλέον κυκλοφορία, άλλον τα κορυ, άλλον το που έδιωξε τα πλέκο, άλλος που έβαλε φυτά, κοκ. Εμείς σου δίνουμε ιδέες εσύ θα βρεις την καλύτερη λύση για το δικό σου ενυδρείο, γιατί κανένα ενυδρείο δεν μοιάζει με το άλλο σε όλους τους τομής.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το γαϊδουρινη υπομονη βγηκε απο κάποιον που δεν ειχε δει ακομα δισκους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...