Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

2-3cm έως και 5cm δεν έχεις θέμα αλλά αν κάνεις σκούπα βυθού θα σου φεύγει αρκετή οπότε πάρε ενα 25κιλο να έχεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι θες να κανεις...

Αν θες καποια στιγμη να προσθεσεις φυτα 6-7 εκατοστα θα σου χρειαστουν οπωςδηποτε...

Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις φυτα ενα δακτυλο αμμο θα ειναι μια χαρα...

Παρεπιπτοντως και εγω ψηφιζω μπεζ αμμο...;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυτα οχι, μονο ανουμπιες σε ριζες οπως ειπα κ αυτο εν καιρω!

Link to comment
Share on other sites

Πότε μην χρησιμοποιείς χλωρίνη... Αν θες... Βαλτα είτε σε βραστό νερό είτε σε αλμυρό νερό... Αν και δεν νομίζω να έχουν τπτ τα ξύλα.. Άσπρη άμμο μην βάλεις βάλε μπεζ οι δίσκοι δεν θέλουν έντονο φως... Από φυτά βάλε είτε valisneria gigantea για σκιά κανέναν εχινοδορο και καμιά ανουμπια γιγαντεα νομίζω λέγονται γτ αντέχουν στη θερμοκρασία... Επίσης να έχεις κάπου 29βαθμους το νερό γτ τους αυξάνει την όρεξη για φαγητό και την κίνηση... 

ΑΠΟ ξύλα εννοείτε redmoorwood είναι ιδανικά 

Link to comment
Share on other sites

29 βαθμους εχω μεσα μονιμα! Στα ξυλα δε θα βαλω χλωρινη, ηδη τα εχω περιλουσει με βραστο νερο, τα εχω παγωσει, και θα τα βαρεσω και με το πιεστικο.

Σεβομαι και εκτιμω τις αποψεις ολων σας, μπορω να πω οτι και στο δικο μυαλο ακομη εχετε δικαιο οτι με την μπεζ αμμο θα ειναι πιο φυσικο το αποτελεσμα και πιθανον θα ειναι και καπως πιο ανετα τα ψαρια. Επειδη ομως εχω ενα αποτελεσμα που θελω να δω στο μυαλο μου θα τη δοκιμασω την λευκη αμμο για λιγο καιρο αλλα θα εχω παρει και μπεζ να την αλλαξω αν χρειαστει. Το ενυδρειο δεν ειναι High Tec για να σκεφτω οτι θα εχει τοσο πολυ φως που θα ζοριστουν τα ψαρια, συν το οτι το background θα ειναι μαυρο οποτε δε θα εχει και απο κει αντανακλαση. Αυτα για να μη νομιζετε οτι δε παιρνω στα σοβαρα τις συμβουλες σας, απλα εχω κατι κατα νου και ειναι ο δικος μου κοπος και κοστος οποτε θελω να το κυνηγησω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

29 βαθμους εχω μεσα μονιμα! Στα ξυλα δε θα βαλω χλωρινη, ηδη τα εχω περιλουσει με βραστο νερο, τα εχω παγωσει, και θα τα βαρεσω και με το πιεστικο.

Σεβομαι και εκτιμω τις αποψεις ολων σας, μπορω να πω οτι και στο δικο μυαλο ακομη εχετε δικαιο οτι με την μπεζ αμμο θα ειναι πιο φυσικο το αποτελεσμα και πιθανον θα ειναι και καπως πιο ανετα τα ψαρια. Επειδη ομως εχω ενα αποτελεσμα που θελω να δω στο μυαλο μου θα τη δοκιμασω την λευκη αμμο για λιγο καιρο αλλα θα εχω παρει και μπεζ να την αλλαξω αν χρειαστει. Το ενυδρειο δεν ειναι High Tec για να σκεφτω οτι θα εχει τοσο πολυ φως που θα ζοριστουν τα ψαρια, συν το οτι το background θα ειναι μαυρο οποτε δε θα εχει και απο κει αντανακλαση. Αυτα για να μη νομιζετε οτι δε παιρνω στα σοβαρα τις συμβουλες σας, απλα εχω κατι κατα νου και ειναι ο δικος μου κοπος και κοστος οποτε θελω να το κυνηγησω!

Ασχετο αλλα αν δεν το γραψω θα σκασω!!

Κωστα ο γραπτος σου λογος ειναι φοβερος...

Οχι μονο απο αποψης συντακτικου αλλα και απο  πλευρα ευγενειας απεναντι σε αυτους που απευθηνεσαι!!

:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αι γεια σου σταθη μου!!!!!!κωστα οποτε αν κατασταλαξεις στην ασπρη απο εκει που μας ειπες, ςος να παρεις το 10κιλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, φταίει κ το ότι με έχετε σκλαβωσει με την βοήθειά σας! Κ η διάθεσή σου Στάθη κ τα άλλα παιδιά να μεταδώσετε την εμπειρία σας είναι τρομερή. 

:bow:

Θα πάρω της Europet Bernina την χαλαζιακη άσπρη απ ότι φαίνεται, και η άλλη που θα πάρω η μπεζ είναι επίσης της Europet πρέπει να είναι αυτή που έχει ο Kadmos στο 800αρι! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/12/2016 at 11:35 ΠΜ, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Εγω καλου κακου θα εκανα ενα διαλλημα 1/19χλωρινη απλη με νερο να δουλέψει μια μέρα μετα άδειασμα γέμισμα μπολικο prime γιατι ο διάολος εχει πολλα ποδάρια κ εισαι οκ.

 

On 23/12/2016 at 11:36 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω θα εκανα με χλωρινη 1/20 αναλογια....

Επειδη το υπερμαγγανικο το χρησιμοποιω πια κατα περιοδους δεν θα το προτεινα!!

Οχι γιατι σαν απολυμαντικο μεσο δεν ειναι ισχυρο(το αντιθετο)...

 

On 23/12/2016 at 0:04 ΜΜ, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Καλορίζικο και από εμένα!!! Και εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις χλωρίνη, απλή όχι παχύρρευστη, σε αναλογία 1/20 και μετά άδειασμα καλό ξέπλυμα ενυδρείο και εξοπλισμό γέμισμα και 3πλή δόση prime και άστο να δουλέψει 2 24ωρά και προληπτικά επανέλαβε το τελευταίο στάδιο... μπορεί να ακούγεται υπερβολικό το τελευταίο αλλά καλύτερα υπερβολή παρά να πάθεις καμιά λαχτάρα. Εγώ πάντως μια φορά που χρειάστηκε αυτήν τη μέθοδο ακολούθησα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην συνέχεια.

Παιδιά επιτέλους το έχω στα χέρια μου! 

Αύριο ξεκινάω απολύμανση, με βάση αυτά που μου προτείνετε πρέπει να ρίξω για 300 λίτρα νερό 15 λίτρα χλωρίνης. Δεν είναι πολύ? Κατάλαβα κάτι λαθος? Έχω αφαιρέσει οτιδήποτε μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να "ποτίσει" με χλώριο πχ βιολογικό υλικό, σφουγγάρια κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν οι σιλικόνες ή να ρουφηξουν κ να το πετάξουν μετά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι προχωρα αφοβα αν θες να το αφησεις να δουλευει.....αν οχι κανε ενα διάλυμα σ κουβα την ιδια δοσολογία κ τριψε.βαλε κ το φιλτρο (αδειο απο υλικα)να τρεξει σ ενα αλλο κουβα.καλοριζικο !!!!!!!!καταλαβες ποια χλωρινη ε;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! 

Αφού λέτε ότι είναι οκ σας εμπιστεύομαι!

Χλωρίνη κατάλαβα την απλή από το σούπερ μάρκετ απλά όχι την παχυρευστη. Είναι κάποια άλλη? 

Το φίλτρο γιατί να μην το βάλω να τρέξει με γεμάτο το ενυδρείο με το διάλυμα απολύμανσης  κ να το βαλω σε κουβά? 

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα βρε ,ΑΝ δεν θες να γεμίσεις ολόκληρο το ενυδρειο κανεις αυτο με τον κουβα.οχι παχυρευστη κ οχι με αρωμα (λεμονια κ γαριφαλοπλατανοτριανταφιλιολεβαντα).την απλη της γιαγιας σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Σου ειπα βρε ,ΑΝ δεν θες να γεμίσεις ολόκληρο το ενυδρειο κανεις αυτο με τον κουβα.οχι παχυρευστη κ οχι με αρωμα (λεμονια κ γαριφαλοπλατανοτριανταφιλιολεβαντα).την απλη της γιαγιας σου.

Χαχαχαχαχ οκ thanks! :hehe:hehe

Απ οτι βλεπω στα ενυδρεια σου, μαλλον πρεπει να κανεις και ενα με δισκους! :thumbsu:

Λεω να παρω και ενα τεστ χλωριου να κανω ετσι για το 100% αφοτου τελειωσω αλλα ειναι καπως δυσευρετα. Αν κ εχω τεστ σε stick που δειχνουν κ για χλωριο αλλα δεν πολυεμπιστευομαι.

Για το seachem purigen στο φιλτρο τι αποψη εχετε? Απο υλικο για βιολογια λεω να χρησιμοποιησω το κλασσικο μακαρονακι, eheim substrat pro, και sera siporax.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το siporax και το προτιμώ από άλλα υλικά φιλτραρίσματος. Το substrat δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά θυμάμαι από αναφορές παιδιών, ότι με το χρόνο τρίβεται (λιώνει) αρκετά. Αν κάποιος έχει τέτοια εμπειρία ας ενημερώσει...

Το purigen διαχειρίζεται τα αζωτούχα οργανικά απόβλητα εξ ολοκλήρου και δεν έχει σχέση με αντίστοιχα προϊόντα ρητινών. Με ένα σωστά στημένο φίλτρο δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις άλλο "ειδικό" υλικό και με συχνές αλλαγές μπορείς να διαχειριστείς το πιθανό "θέμα" νιτρικών. Δεν συστήνω να το αποφύγεις μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως για τη διατήρηση μια σταθερής βιολογίας και ρουτινών στο ενυδρείο σου. Επειδή το είχα αγοράσει παλιότερα, το χρησιμοποιώ στο δισκάδικο το καλοκαίρι, όταν λείπω για περίπου ένα μήνα, και στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το siporax και το προτιμώ από άλλα υλικά φιλτραρίσματος. Το substrat δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά θυμάμαι από αναφορές παιδιών, ότι με το χρόνο τρίβεται (λιώνει) αρκετά. Αν κάποιος έχει τέτοια εμπειρία ας ενημερώσει...

 

 

Το αντίθετο συμβαίνει Χρήστο.Το Substrat Pro (όχι το απλό) λιώνει πολύ ποιό δύσκολα σε σχέση με το Siporax

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμοι για μάχη! 

IMG_20170125_200728.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Έτοιμοι για μάχη! 

IMG_20170125_200728.jpg

Χαχαχαχα...

Κωστη με τοσο χλωρινη κανεις απολυμανση σε ολα τα ενυδρεια του φορουμ!!!:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Την έριξα όλη, 14 λίτρα! Τρέχει το φίλτρο, έχω μέσα κ διάφορα που ηταν στο ενυδρειο κ θέλουν απολύμανση. Σε καμία ώρα λέω να την αδειάσω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

 

 

Παιδιά επιτέλους το έχω στα χέρια μου! 

Αύριο ξεκινάω απολύμανση, με βάση αυτά που μου προτείνετε πρέπει να ρίξω για 300 λίτρα νερό 15 λίτρα χλωρίνης. Δεν είναι πολύ? Κατάλαβα κάτι λαθος? Έχω αφαιρέσει οτιδήποτε μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να "ποτίσει" με χλώριο πχ βιολογικό υλικό, σφουγγάρια κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν οι σιλικόνες ή να ρουφηξουν κ να το πετάξουν μετά?

Τωρα το ειδα...

Δεν χρειαζοταν να γεμισεις ολο το ενυδρειο!!

Οπως και να εχει ειναι ασφαλες...

πριν 9 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

 

Την έριξα όλη, 14 λίτρα! Τρέχει το φίλτρο, έχω μέσα κ διάφορα που ηταν στο ενυδρειο κ θέλουν απολύμανση. Σε καμία ώρα λέω να την αδειάσω! 

Μια χαρα προχωρα!!

Θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο με αυτον τον τροπο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kostas_nfs said:

Έτοιμοι για μάχη! 

IMG_20170125_200728.jpg

:lmao:

Πω ρε φίλε...πολύ πράμα...

 

Καλορίζικο το νέο σου ενυδρείο και καλοτάξιδο!!!

Βάλε και καμία φωτογραφία να το δούμε...:bigemo_harabe_net-166:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ανεβάσω αλλά μου λέει ότι δεν μπορώ γιατί είναι μέχρι 4mb το όριο αλλά η φώτο δεν είναι τόσο.. Όπως κ χει θα ήταν της κακιάς ώρας γιατί το έχω από την πίσω μεριά στημένο προς το παρόν! 

Λίγο ακόμα και το αδειαζω, και το ξαναγεμιζω με νερό και τριπλάσια δόση Prime! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το πας .ανοιξε κ κανα παραθυρο ε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Μια χαρα το πας .ανοιξε κ κανα παραθυρο ε .

Μέχρι εκεί με κόβει αλλά να σαι καλά! :thumbsu:

Έγινε κ αυτό! Άδειασε, γέμισε, μπήκε κ το prime, τρέχει κ το φίλτρο. Να το αφήσω μια μέρα έτσι ή παραπάνω? Λέω το άδειασμα κ ξαναγεμισμα με prime να το κάνω άλλη μια φορά... 

Link to comment
Share on other sites

Όση ώρα γινόντουσαν όλα αυτά έριξα κ μια τα ξύλα με το πιεστικο, έβγαλαν κάμποση μαυρίλα! 

*δεν είναι μόνο αυτά 

IMG_20170125_211742.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...