Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

Συμφωνώ...μετα το δευτερο γέμισμα εισαι έτοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση χλωρίνη ρε παιδιά;;;;Η αναλογία είναι ένα μεγάλο καπάκι 10-15ml για κάθε 15 λίτρα νερού!Ποιός σου είπε για τόση χλωρίνη;;;;

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γιατί τόση χλωρίνη ρε παιδιά;;;;Η αναλογία είναι ένα μεγάλο καπάκι 10-15ml για κάθε 15 λίτρα νερού!Ποιός σου είπε για τόση χλωρίνη;;;;

 

 

 

 

Αν πάρεις τις δημοσιεύσεις ανάποδα θα τα δεις! Δεν το είπε μόνο ένας. Και σε ξένα site που διάβασα έλεγε τέτοιες κ πιο βαριές αναλογίες. 

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία πρώτη φορά το κάνω. Τώρα που μπήκε αυτή η ποσότητα τι προτείνεις? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αν πάρεις τις δημοσιεύσεις ανάποδα θα τα δεις! Δεν το είπε μόνο ένας. Και σε ξένα site που διάβασα έλεγε τέτοιες κ πιο βαριές αναλογίες. 

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία πρώτη φορά το κάνω. Τώρα που μπήκε αυτή η ποσότητα τι προτείνεις? 

 

 

Καλό ξέβγαλμα και αντιχλώριο....μου κάνει εντύπωση όμως....θα το ψάξω....αλλα ποτέ στο παρελθόν δεν έχω ακουσει τέτοια δοσολογία....έχεις λίνκ από site;αν ναι βαλε να δούμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γιατί τόση χλωρίνη ρε παιδιά;;;;Η αναλογία είναι ένα μεγάλο καπάκι 10-15ml για κάθε 15 λίτρα νερού!Ποιός σου είπε για τόση χλωρίνη;;;;

 

 

 

 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αν πάρεις τις δημοσιεύσεις ανάποδα θα τα δεις! Δεν το είπε μόνο ένας. Και σε ξένα site που διάβασα έλεγε τέτοιες κ πιο βαριές αναλογίες. 

Μια χαρα ειναι η δοσολογια κατα την γνωμη μου...

Απλα δεν χρειαζοταν τοσα λιτρα χλωρινη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Μια χαρα ειναι η δοσολογια κατα την γνωμη μου...

Απλα δεν χρειαζοταν τοσα λιτρα χλωρινη...

 

Στάθη έχεις καμιά αναφορά απο σαίτ εσύ που τα ψάχνεις;Αν έχεις βάλε...θελω να διαβάσω! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Μια χαρα ειναι η δοσολογια κατα την γνωμη μου...

Απλα δεν χρειαζοταν τοσα λιτρα χλωρινη...

Να το γεμιζα λιγότερο δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Στάθη έχεις καμιά αναφορά απο σαίτ εσύ που τα ψάχνεις;Αν έχεις βάλε...θελω να διαβάσω! :)

 

Τα περισοτερα ξενα σαιτ αυτες τις δοσολογιες περιπου δινουν Δημητρη(αν θυμαμαι σωστα)....

Θα προσπαθησω να βρω αυριο και να παραθεσω...

Επισης θυμηθηκα ενα θεμα που υπηρχε με απολυμανση φυτων και εδινε και αυτο αυτες τις αναλογιες...

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Να το γεμιζα λιγότερο δηλαδή... 

Ναι νομιζω δεν χρειαζοταν να το γεμισεις ολο...

Πιστευω οτι θα αρκουσε να μεινει το διαλυμα για καμμια πενταρια λεπτα στα σημεια που θα ηθελες να απολυμανεις....

Δεν εχει σημασια ομως πια...

Μια χαρα εγινε...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα.. Όλο για απολύμανση ήταν πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω και εγω,το ενυδρειο δεν ήθελες να απολυμανεις?

Μπορουσες απλα να περασεις με ενα σφουγγαρι παχυρευστη την χλωρινη (μπολικη να σταζει) ολες τις επιφανειες και να το αφησεις μερικες ωρες.

Το να πεταξεις τοσα λιτρα χλωρινης ωστε να αποστειρωσεις τον αερα γιατι τωρα το κυβισες,δεν υπολογισες μονο τις επιφανειες.Υπολογιες τα λιτρα ενω τα λιτρα αυτη την στιγμη (οταν ηταν αδειο) ηταν αερας.Μπορουσες να αποστειρωσεις τις επιφανειες με μπολικη χλωρινη και ενα μπουκαλι (πολυ λεω) θα εφτανε.

 

Anyway,δεν υπαρχει προβλημμα αλλα το θεωρω σπαταλη χρηματων και κοπο στο κουβαλημα.

 

Edit: Τωρα ειδα οτι εχεις και φιλτρα.Και παλι ομως νομιζω χαλασες πολυ χλωρινη..Καλο ξεβγαλμα τωρα και μπολικο αντιχλωριο!

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως την παλεψες με τη μυρωδια? εγώ το έκανα όπως είπε ο @argy1 και κοντεψαμε να κακαρώσουμε απο τις αναθυμιάσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα παιδιά είχαν πει όχι παχυρευστη χλωρίνη! Όπως κ να χει ούτε το κόστος ήταν τραγικό ούτε ο κόπος, μόνο από οικολογικής απόψεως με στενοχωρεί.

Συν ότι ήθελα να βάλω και το φίλτρο να τρέχει (το οποίο όπως είπε stella k-dimitris θα γινόταν κ σε κουβά) αλλά μου ήρθε πιο εύκολο και σταθερό έτσι, έριξα μέσα κ όλα τα υπόλοιπα που θέλανε αποστείρωση όπως θερμοστάτες αντλίες σκούπες. 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Πως την παλεψες με τη μυρωδια? εγώ το έκανα όπως είπε ο @argy1 και κοντεψαμε να κακαρώσουμε απο τις αναθυμιάσεις...

Να ναι καλά το διαμπερές γκαράζ! 

Πάντως προσπαθώ να βρω τεστ υγρό χλωρίου ενυδρειακο κ δεν βρίσκω πουθενά, κ όσο να πεις το έχω φόβο με τόσα λίτρα χλωριο, χωρίς να αμφισβητώ σε καμία περίπτωση αυτά που λένε τα παιδιά... 

IMG_20170125_203741.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τα περισοτερα ξενα σαιτ αυτες τις δοσολογιες περιπου δινουν Δημητρη(αν θυμαμαι σωστα)....

Θα προσπαθησω να βρω αυριο και να παραθεσω...

Επισης θυμηθηκα ενα θεμα που υπηρχε με απολυμανση φυτων και εδινε και αυτο αυτες τις αναλογιες...

 

Ναι νομιζω δεν χρειαζοταν να το γεμισεις ολο...

Πιστευω οτι θα αρκουσε να μεινει το διαλυμα για καμμια πενταρια λεπτα στα σημεια που θα ηθελες να απολυμανεις....

Δεν εχει σημασια ομως πια...

Μια χαρα εγινε...

 

 

Αυτή η αναλογία είναι για απολύμανση φυτών σε κουβά και όχι για ενυδρεία και επιφάνειες.....Δέν έγινε κάτι βέβαια αλλά τώρα θέλει καλύτερο πλύσιμο, πολύ μα πολύ περισσότερο αντιχλώριο.................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Απλά τα παιδιά είχαν πει όχι παχυρευστη χλωρίνη! Όπως κ να χει ούτε το κόστος ήταν τραγικό ούτε ο κόπος, μόνο από οικολογικής απόψεως με στενοχωρεί.

Συν ότι ήθελα να βάλω και το φίλτρο να τρέχει (το οποίο όπως είπε stella k-dimitris θα γινόταν κ σε κουβά) αλλά μου ήρθε πιο εύκολο και σταθερό έτσι, έριξα μέσα κ όλα τα υπόλοιπα που θέλανε αποστείρωση όπως θερμοστάτες αντλίες σκούπες. 

Να ναι καλά το διαμπερές γκαράζ! 

Πάντως προσπαθώ να βρω τεστ υγρό χλωρίου ενυδρειακο κ δεν βρίσκω πουθενά, κ όσο να πεις το έχω φόβο με τόσα λίτρα χλωριο, χωρίς να αμφισβητώ σε καμία περίπτωση αυτά που λένε τα παιδιά... 

IMG_20170125_203741.jpg

 

 

Τέστ χλωρίου έχουν τα Esha Strips...μπορέι να μήν είναι υγρά αλλά θα σου δώσουν μία ένδειξη για το τί παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί είναι! υπάρχουν φυσικοί τρόποι να διασπάσεις τη χημική ένωση που αφήνει η χλωρίνη για να έχεισ το κεφάλι σου ήσυχο. Ενας παλιός είχε πεί με γάλα...αλλά δε ξέρω αν ισχύει...

 

Να πώ την αμαρτία μου όταν τελείωσα με το καθάρισμα του δικού μου, το έτρεξα 2 εβδομάδες με δύο χρυσόψαρα για να δώ αν όλα πανε καλά με το στρώσιμο και τα τα χλώρια. Π'αλι καλα όλα πήγαν καλά...τότε δεν είχα δεθεί με το hobby

Έγινε επεξεργασία - Kon_marma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Δέν έγινε κάτι βέβαια αλλά τώρα θέλει καλύτερο πλύσιμο, πολύ μα πολύ περισσότερο αντιχλώριο.................

Δύο φορές γέμισμα άδειασμα με 3 φορές την συνιστώμενη ποσότητα Prime, 1 φορά γέμισμα με φίλτρο στον άνθρακα κ να τρέχει, κατά την γνώμη σου φτάνει? 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Τέστ χλωρίου έχουν τα Esha Strips...μπορέι να μήν είναι υγρά αλλά θα σου δώσουν μία ένδειξη για το τί παίζει....

Έχω strips αλλά δεν τα εμπιστεύομαι. Αφού δεν βρίσκω ενυδρειακο λέω να πάρω απλό για νερό βρύσης το ίδιο δε θα είναι? 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Κουκλί είναι! υπάρχουν φυσικοί τρόποι να διασπάσεις τη χημική ένωση που αφήνει η χλωρίνη για να έχεισ το κεφάλι σου ήσυχο. Ενας παλιός είχε πεί με γάλα...αλλά δε ξέρω αν ισχύει...

Είναι απ την πίσω μεριά η φώτο, σε ευχαριστώ πολύ! Δε σας το δείχνω καλά καλα, θέλω να το δείτε στημένο! Αφού βάζω Prime που είναι  γι αυτή τη δουλειά δεν ξέρω αν έχει νόημα να ψάξω άλλο πράγμα για την ίδια δουλειά... 

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα ενδείκνυται σε περίπτωση που γίνει κατάποση της χλωρίνης για να καταπραΰνει το κάψιμο των ιστών...δέν είναι αντίδοτο ούτε διασπάει την χλωρίνει.....μήν σε δώ να ρίχνεις γάλα μέσα θα έρθω με τα πόδια καβάλα!!! :D

 

Με άνθρακα και 10πλό αντιχλώριο θα είσαι εντάξει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

μήν σε δώ να ρίχνεις γάλα μέσα θα έρθω με τα πόδια καβάλα!!! :D

Χαχαχ οκ! Δε θα τα κάνω τα ψάρια Κλεοπάτρα! 

Να πω ότι έχω βάλει το spray bar του φίλτρου έξω από το νερό και να χτυπάει στην επιφάνεια του νερού, κάτι που απ όσο έχω διαβάσει εξατμιζει το χλώριο. Γι αυτό τον λόγο έχω βάλει και μια αντλία με σωλήνα να παίρνει το νερό από μέσα και να ξαναριχνει στην επιφάνεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα αδειασε το νερο...

Γεμισε παλι το ενυδρειο με σκετο νερο και βαλε να τρεξει με ανθρακα για μια μερα...

Αν τρεξει μια μερα με ανθρακα (σε φιλτρο με αρκετη ροη ακομα και αυτο το νερο δεν θα εχει ιχνος χλωριου...:D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με σταθη.ανθρακα κ αυριο εισαι οκ.:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Αυτή η αναλογία είναι για απολύμανση φυτών σε κουβά και όχι για ενυδρεία και επιφάνειες.....Δέν έγινε κάτι βέβαια αλλά τώρα θέλει καλύτερο πλύσιμο, πολύ μα πολύ περισσότερο αντιχλώριο.................

Μα το ξερω Δημητρη στο εγραψα και εγω...

Και παλι ειναι 1/20 οχι 1/100 που του προτεινες για απολυμανση και ειναι πολυ λιγοτερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση με τα 14 λίτρα, έχει απολυμανθεί κ ο αέρας σε όλη την γειτονιά :D

Πολύ προσοχή τώρα να φύγει η χλωρίνη και καλή αρχή στο στήσιμο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μα το ξερω Δημητρη στο εγραψα και εγω...

Και παλι ειναι 1/20 οχι 1/100 που του προτεινες για απολυμανση και ειναι πολυ λιγοτερο...

 

 

Εγώ θα απλουστεύσω το "πρόβλημα"....γιατί να μήν εμπιστευτούμε την εταιρία της χλωρίνης που λέει για ενα καπάκι στα 15 λίτρα συνήθως για απολύμανση;τι το μαγικό έχει το ενυδρείο και θέλει ενα λίτρο στα 20;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τωρα δεν πρεπει να ανοιχτει ενα καινουργιο θεμα κ να παραθεσει ο καθενας τις αποψεις του;;;;;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...