Jump to content

Άδειασμα - Καθαρισμός ενυδρείου ( αντλία ;;; )


kyriakos15

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά . 

Έχω δύο ενυδρεία 500 λίτρων και 200 λίτρων αντίστοιχα . 

Επειδή το δωμάτιο μου είναι υπόγειο και το να αδειάζω τα ενυδρεία μέσα σε βαρέλι με την κλασική μέθοδο του ( ρουφάω - αδειάζω ) λάστιχου , με έχει κουράσει . 

Η πιο ανώδυνη μέθοδος είναι της αντλίας νερού ; 

Και αν ναι , προτείνετε κάποια καλή ; Μην έχω θέματα στον μήνα επάνω . 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε και χρονια πολλα. Οποια αντλια και να παρεις μια χαρα ειναι αρκει να εχει δυναμη! Κατι dophin που εχουν βγει κανουν μια χαρα τη δουλεια! Εσυ οταν αδειαζεις το ενυδρειο, που το στελνεις το νερο;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Επειδη ειμαι και εγω σε σκεψεις για ενυδρειο στο υπογειο,και επειδη τυχαινει να το εχω ψαξει λιγο παραπανω λογο δουλειας,θα σου προτεινα να μην κοιταξεις σε ενυδρειακη αντλια.Παρε μια εμβαπτιζομενη και φροντισε με καποιο τρπο να αδειαζεις σε καποιο φρεατειο (τεχντητο απο πλαστικη δεξαμανη,βαρελι κτλ) και να τα πεταει η αντλια απο το φρεατειο εξω.Οι αντλιες αυτες ξεκινουν απο 50 ευρω και εχουν φλοτερ που σημαινει οτι οταν δεν θα προλαβει το αδειασμα του ενυδρειου και θα αδειασει το φρεατειο,θα σταματησει.Αν ειχες μονο το 200αλιτρο δεν θα στο προτεινα,αλλα αφου υπαρχει και ενα 500,και αν θες να εισαι σωστος με την συχνοτητα των αλλαγων,νομιζω ειναι η πιο οικονομικη λυση.

Διαφορετικα αν θελεις να πετας απευθειας απο το ενυδρειο εξω,θα χρειαστεις μια ενυδρειακη με μανομετρικο μεγαλυτερο απο το υψος του υπογειου,δηλαδη 3 μετρα (φανταζομαι).Εκει δεν εχω εμπειρια αλλα σιγουρα θα σου στοιχισει λιγο πιο ακριβα.

 

Περα απο το υψος,το συνολικο μηκος της σωληνας ποσο θα ειναι? Θελω να πω αφου ανεβει στο ισογειο,ποσα μετρα λαστιχο επιπλεον θα χρειαστεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλημερα φιλε και χρονια πολλα. Οποια αντλια και να παρεις μια χαρα ειναι αρκει να εχει δυναμη! Κατι dophin που εχουν βγει κανουν μια χαρα τη δουλεια! Εσυ οταν αδειαζεις το ενυδρειο, που το στελνεις το νερο;

Greetings from the dark side!
 

Το νερό το στέλνω έξω από το φωταγωγό απευθείας στον κήπο μου ( ποτίζω και με αυτόν τον τρόπο τα φυτά :P  )

 

πριν 17 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλημερα και χρονια πολλα!

Επειδη ειμαι και εγω σε σκεψεις για ενυδρειο στο υπογειο,και επειδη τυχαινει να το εχω ψαξει λιγο παραπανω λογο δουλειας,θα σου προτεινα να μην κοιταξεις σε ενυδρειακη αντλια.Παρε μια εμβαπτιζομενη και φροντισε με καποιο τρπο να αδειαζεις σε καποιο φρεατειο (τεχντητο απο πλαστικη δεξαμανη,βαρελι κτλ) και να τα πεταει η αντλια απο το φρεατειο εξω.Οι αντλιες αυτες ξεκινουν απο 50 ευρω και εχουν φλοτερ που σημαινει οτι οταν δεν θα προλαβει το αδειασμα του ενυδρειου και θα αδειασει το φρεατειο,θα σταματησει.Αν ειχες μονο το 200αλιτρο δεν θα στο προτεινα,αλλα αφου υπαρχει και ενα 500,και αν θες να εισαι σωστος με την συχνοτητα των αλλαγων,νομιζω ειναι η πιο οικονομικη λυση.

Διαφορετικα αν θελεις να πετας απευθειας απο το ενυδρειο εξω,θα χρειαστεις μια ενυδρειακη με μανομετρικο μεγαλυτερο απο το υψος του υπογειου,δηλαδη 3 μετρα (φανταζομαι).Εκει δεν εχω εμπειρια αλλα σιγουρα θα σου στοιχισει λιγο πιο ακριβα.

 

Περα απο το υψος,το συνολικο μηκος της σωληνας ποσο θα ειναι? Θελω να πω αφου ανεβει στο ισογειο,ποσα μετρα λαστιχο επιπλεον θα χρειαστεις?

Το συνολικό μήκος θα είναι περίπου τα 4 μέτρα ώστε να στείλω το νερό απευθείας στον κήπο . Προτείνεις δηλαδή με φλοτέρ ; Αυτό δεν θα ήταν χρήσιμο αν δεν ήμουν απλά παρόν στην διαδικασία ; Το λέω γιατί πουλάνε και χωρίς φλοτέρ . 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φανταστει πιο μεγαλη αποσταση.4 μετρα δεν ειναι και πολυ οποτε και ενυδρειακη πιστευω θα βρεις αλλα δεν μπορω να σε βοηιησω με την επιλογη.

Χωρις φλοτερ,αν δεν το προλαβαινει,και ας εισαι διπλα θα σε παιδεψει πολυ να μπαινοβγαζεις την πριζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...το μήκος όπως λές είναι 4 μέτρα...ποιο το μανομετρικό ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...