Jump to content

Θέμα με Μονομάχο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Πριν λίγες μέρες, μετά από αλλαγή νερού και πολύ ξαφνικά ο μονομάχος μου εμφάνισε έντονο πρήξιμο στο κάτω μέρος πίσω από τα βράγχια και είχε ασπρίσει μόνο σε αυτό το σημείο. Κρυβόταν από το φως και δεν κινούταν. Επίσης το ψάρι δεν έτρωγε. Την ίδια μέρα το απόγευμα ξεκίνησα θεραπεία με esha 2000 σε όλο το ενυδρείο (ανέβασα τη θερμοκρασία σε 28 από 26/ έκλεινα τα φώτα )και την Τρίτη ημέρα ο μονομάχος έστρωσε και το πρήξιμο έφυγε. Ξεκίνησε να τρώει και να κινείται κανονικά πλέον μετά από πέντε μέρες όλα είναι καλά αλλά το θέμα μου είναι : α) Γιατί αρρώστησε μόνο ένα ψάρι ? β) κάνω αλλαγή νερού όπως έκανα ? (ακόμα το νερό είναι χρωματισμένο από το esha 2000)  γ) ήταν μύκητας όπως μου είπαν ή κάτι άλλο?

 

 

 

60 Λίτρα με καπάκι

Ψάρια: 2 Coridoras, 2 Gabby 2 Neon 1 Μονομάχο


Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Σκούρο πόστερ με φυτά
Πέτρες: - 6
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : -Κερατόφυλλο
Υπόστρωμα: -
Βυθός: χαλαζιακή άμμο 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Λάμπα ~45 watt
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες (18:00-23:00)

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Aquatek  (χωρίς άνθρακα )
Θέρμανση/ Ψύξη: κοινός θερμοστάτης
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Διατροφή:Flakes


Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4-6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 1-2
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: ~20lt ανά βδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Sera aquatan

 

 

Γενικά έχω παρατηρήσει πως μετα από κάποιες αλλαγές υπάρχουν ή ξεκινάνε θέματα στο ενυδρείο.  ισχύει ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Δυστυχώς είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση χωρίς έστω μία φωτό του ψαριού.

Το esha 2000 είναι 'γενικό' φάρμακο και έκανες καλά που το χρησιμοποίησες.Το άν ήταν μύκητας δέν νομίζω ότι μπορεί να στο απαντήσει κανένας.

 

Φυσικά και από όλο το ενυδρείο μπορεί να αρρωστήσει μόνο ένα ψάρι μιάς και ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά τόσο στα παθογόνα αλλά και στις συνθήκες που μπορεί να στρεσσάρουν τον οργανισμό του (όπως οι αλλαγές στο ενυδρείο που αναφέρεις).

 

Άν μπορείς βάλε φωτό από το ενυδρείο σου και τα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim  το Ψαρι μάλλον είναι ok τώρα . προσπάθησα να το βγάλω μια φωτό όσο ήταν άρρωστο αλλά συνέχεια κρυβόταν και δεν ήθελα να το στρεσάρω.οι φωτό είναι πριν το πρόβλημα, η θηλυκιά έφυγε απο το ενυδρείο . Μίλησα με έναν γνώστη και μου είπε να κανω πιο μικρές αλλάγες  πιο συχνά μιας και είναι χειμώνας.

IMG_20161130_195935.jpg

IMG_20161111_201514.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αλλαγες ειναι με νερο με τις ιδιες παραμετρους με το ενυδρειο σου μπορεις να κανεις οσες θες....

Αλλα δεν ισχυει οτι συχνες μικρες αλλαγες βοηθανε...

Πιο πολυ πιστευω στρεσαρουν το ζωντανο κανοντας το πιο ευαλωτο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, σήμερα θα κάνω την αλλαγή γιατί την έχω καθυστερήσει 1 μέρα και ελπίζω να μην έχω θέματα. Πάντως το φάρμακο ακόμα φαίνεται πως υπάρχει στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...