Jump to content

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ωραιο στησιμο Δημητρη! Ειναι μια ριζα αυτο εκει η συμπλεγμα;

Greetings from the dark side!
 

 

Μία είναι και έπεσε και αρκετό πριόνι για να χωρέσει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα ξυλακια να φανταστω θα τα πεταξεις χυμα μεσα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Και τα ξυλακια να φανταστω θα τα πεταξεις χυμα μεσα!

Greetings from the dark side!
 

 

Θα δείξει....έχω πολλά ακόμα φυσικά υλικά οπότε βλέποντας και κάνοντας....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο θα γινει, φτου σκορδα :hehe. Αυτα που εχεις σα σπηλιες για κρυψωνες τι ειναι? Και την sapucaia που την βρηκες? Τρομερη!!!:bigemo_harabe_net-74: Φαινονται ιδανικα για πλεκο ή μικροκιχλιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πολυ ομορφο θα γινει, φτου σκορδα :hehe. Αυτα που εχεις σα σπηλιες για κρυψωνες τι ειναι? Και την sapucaia που την βρηκες? Τρομερη!!!:bigemo_harabe_net-74: Φαινονται ιδανικα για πλεκο ή μικροκιχλιδες!!!

 

Το μεγάλο όπως είπα είναι Sapucaia, και τα μικρά Sapucainha ενώ αυτά που φαίνονται σαν "φύλα" είναι Jacaranda...δεν κανουν για πλέκο αλλά για τα υπόλοιπα είναι μια χαρά!

Τα είχα φέρει απο Γερμανία μα την βοήθεια του @dpap

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαι το sapucaia και το jacaranda είναι πανέμορφα δέντρα (απ' ότι είδα ψάχνοντας) και ιδιαίτερα χρήσιμα στη φαρμακευτική.

@Husky_Jim πέτυχες από κοντά κάποιο απ' αυτά; Το sapucaia είδα ότι φτάνει τα 30 μέτρα!

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Ναι sapucaia είδαμε πολλά....όπως επίσης και στο πανεπιστήμιο στον Xingu είχαν πολλά δέντρα cattapa και μαζεψαμε για την μοναδα αναπαραγωγής γύρω στα δυο σακιά....αχαχαχχα...και δεν έφερα ο μ%*$#$#€€? :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα κοιτάζωντας το ενυδρείο και την διαφορά που έχει το μπροστά extra clear τζαμι με τα πλαινά π.χ. Το πράγμα είναι γελοίο....πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναφτιάξω ενυδρείο για display χωρίς τουλάχιστον η οθόνη να είναι extra clear....

Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim αυτό το λες τώρα που είναι άδειο, εγώ θα ήθελα να μας πεις την εντύπωσή σου όταν θα είναι γεμάτο με νερό και πλήρης διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή κάποιοι @argy1 @Sturm @stella k-dimitris (και ίσως και άλλοι) έχουν κάνει ερωτήσεις για την ξύλινη βάση, έχω να πώ ότι δέν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον κιλοδοκό και ότι έχω πολλούς φίλους στο εξωτερικό με fishroom εκατοντάδων ενυδρείων με βάσεις από ξύλο και φυσικά rack με τρία και τέσσερα ενυδρεία μαζί.

 

Είναι φθηνότερο σαν υλικό και το μόνο μείον είναι ότι λόγο του μεγαλύτερου μεγέθους σε σχέση με τον κιλοδοκό σου κόβει λίγο χώρο πχ. άν φτιάξεις ενυδρείο με sump.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Husky_Jim αυτό το λες τώρα που είναι άδειο, εγώ θα ήθελα να μας πεις την εντύπωσή σου όταν θα είναι γεμάτο με νερό και πλήρης διακόσμηση.

 

Ναί μόλις μπεί και το μαυρόνερο δέν νομίζω να έχει και τρομερή διαφορά αλλά τώρα βγάζει μάτι....Κοιτάς τον τοίχο πίσω που είναι άσπρος από το extra clear και είναι άσπρος, και κοιτάς και από το πλάι και είναι σάν να έβαλες γυαλιά ηλίου.....

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ένα γρήγορο και χάλια βίντεο με το κινητό από τα Nanochromis Transvestitus στο προσωρινό ενυδρείο που τα έχω τώρα...... :)

 

 

Στο μαγαζί έχει μείνει ένα ζευγάρι ακόμα...πάρτε τα!!!!Είναι αστέρια!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού στους κουβάδες που έχω βάλει τους καρπούς και τα υπόλοιπα....όταν λέμε blackwater το εννοούμε.... :)

 

IMG_4137.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και για να διορθώσω τον εαυτό μου, δέν είναι καρποί, αλλά μεσοκάρπια και εξωκάρπια/περικάρπια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μαύρα χάλια :P

 

Τι υλικό έχεις βάλει μεταξύ γυάλας και ξύλου ??

 

Αχαχαχα ναι μαυρα χάλια...

 

αν εννοείς κατω απο το ενυδρείο είναι σαν στρωματάκι για γιόγκα και όχι φελιζόλ...ίσως το αλλάξω με θερμοπαντ που εχω και είναι μαύρο για αισθητικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαυριλα, ωραια πραγματα:buttrock::buttrock::buttrock:

 

Αυτο ειναι blackwater, oxι αστεια. Τι να πουμε και εμεις που παλευουμε με τυρφη:bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχεις ρε τρελιαρη! Τι μπύρες να φέρω? 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Δημήτρη! Έγινε πολύ ωραίο και πολύ πολύ ατμοσφαιρικό! Οι ρίζες είναι σε πολύ καλή θέση και οι καρποί είναι όλα τα λεφτά.:buttrock:

Οι καρδινάλιοι τελικά δένουν πολύ και σίγουρα φαίνονται περισσότερο από τα nanostomus. To ότι τους έχουμε συνηθίσει είναι άλλο θέμα. Τα έντονα χρώματά τους σπάνε τη μαυρίλα πολύ ευχάριστα.:thumbup:

 

Είδα μια ροζ σκιά στο βάθος ή μου φάνηκε;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Μαυριλα, ωραια πραγματα:buttrock::buttrock::buttrock:

 

Αυτο ειναι blackwater, oxι αστεια. Τι να πουμε και εμεις που παλευουμε με τυρφη:bigemo_harabe_net-69:

 

Δέν έχω ρίξει κάτι...ότι βγάζουν τα ξύλα, φύλλα και τα επικάρπια...

 

πριν 1 ώρα, το μέλος nidal έγραψε:

Δεν υπάρχεις ρε τρελιαρη! Τι μπύρες να φέρω? 

 

Μόλις τελειώσει μαζευόμαστε...αν και κάτι μου λέει οτι θα μου φτιαξεις και τρίτο 120χ60... ;)

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

Ίσως βύθιζα το κάτω χείλος του μεγάλου περικαρπίου αριστερά, στην άμμο.

 

Θα το κάνω...δεν έχει πολύ περιθώριο...άντε 2 πόντους...είναι ήδη βυθισμένο και είναι κουμούτσα.... :)

 

και τώρα που πέρναγα απο το ενυδρείο έβγαλα και αυτήν....

ένα απο τα δύο αρσενικά Nanochromis Transvestitus

 

IMG_4233.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δύο φωτό και απο τα δύο αρσενικά...

 

IMG_4239.JPG

 

IMG_4241.JPG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...