Jump to content

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

εκτός το ότι το βιντεάκη είναι μικρό δεν μπορείς να διακρίνεις και πολλά πολλά το επόμενο καν το σε αργή κίνηση. Παρόλο αυτά αξίζει συγχαρητήρια (όχι το βίντεο:) ) το γεγονός.

 

Δέν θέλω να τα τρομάξω απο την αρχή στην πρώτη τους κιόλας γέννα....άσε που σε αυτο το ενυδρείο με το χρώμα του νερού είναι σχεδόν αδύνατο να τραβήξεις βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά εκκολάφθησαν χωρίς όμως να μπορώ να πώ τον ακριβή αριθμό.

Οι γονείς τα μετέφεραν σε άλλο σημείο που δυστυχώς δέν έχω πρόσβαση.....αναμονή λοιπόν.....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία το έχεις πολύ με τα γεννητούρια  σε ΌΛΟΥΣ τους τομής :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ποοοοσο σκούρο είναι πια αυτό το νερό σου; Κοκακολα (!)

:hehe

Περιμένουμε φωτοοο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Αυτά είναι,:thumbup:

Δημήτρη περιμένουμε βιντεάκι...:w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Όπως έχετε παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό δέν είμαι online λόγο κάποιον οικογενειακών θεμάτων (και ζητώ συγνώμη από τα παιδιά που μου στέλνουν π.μ.), αλλά είπα να ξεκλέψω λίγο χρόνο και να σας βάλω μία ενημέρωση....

 

Οι γέννες είναι πλέον πάνω από 3 ανα ζευγάρι δηλαδή τουλάχιστον 6 αλλά δυστυχώς μόλις τα μικρά γίνονται free-swimming τρώγονται από τους καρδινάλιους λές και είναι κοπάδι από πιράνχα.....έτσι λοιπόν αφού από εχθές είδα την μία θηλυκιά να φυλάει αποφάσισα να τα πάρω και να προσπαθήσω να τα εκκολάψω σε ένα από τα Ziss Zet-80 egg tumbler που έχω...Τα αυγά είναι αρκετά και τα ξεχώρισα με πολύ προσοχή από την Sapucaiana που τα είχαν γεννήσει...

 

Εδώ και φωτό και βιντεάκι...Καλό βράδυ σε όλους!!!

 

large.Nanochromis_Transvestitus_eggs.jpg

 

και το βιντεάκι...

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το βιντεο στο καναλι σου πριν λιγο και περιμενα με αγωνια την ενημερωση :P

Καλη επιτυχια!

Το ταμπλερ τα σπαει κυριολεκτικα!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Δημήτρη, όλα να πάνε καλά :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Nanochromis μόλις άρχισαν να σκάνε από τα αυγά....η μεγάλη έκπληξη είναι ότι μέσα στο egg tumbler κατάφερα και μάζεψα κάποια αυγά από τους καρδινάλιους και έχω 4-5 μικρά από αυτούς!!!!  :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Husky_Jim said:

Τα Nanochromis μόλις άρχισαν να σκάνε από τα αυγά....η μεγάλη έκπληξη είναι ότι μέσα στο egg tumbler κατάφερα και μάζεψα κάποια αυγά από τους καρδινάλιους και έχω 4-5 μικρά από αυτούς!!!!  :)

 

Δώσε και καμιά φωτογραφία ή βίντεο ρε Μήτσο... μας τα λες έτσι... αφού ξέρεις ότι θέλουμε να πάρουμε μάτι.:P

 

ΥΓ:  Αυτό το egg tumbler κάνει δουλειά μου φαίνεται... από που μπορούμε να βρούμε να πάρουμε;  Μέχρι πότε τα κρατάς εκεί μέσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Δώσε και καμιά φωτογραφία ή βίντεο ρε Μήτσο... μας τα λες έτσι... αφού ξέρεις ότι θέλουμε να πάρουμε μάτι.:P

 

ΥΓ:  Αυτό το egg tumbler κάνει δουλειά μου φαίνεται... από που μπορούμε να βρούμε να πάρουμε;  Μέχρι πότε τα κρατάς εκεί μέσα;

 

Βιντεάκι το απόγευμα...οι καρδινάλιοι είναι τόσο μικροί που είναι αδύνατο να φανούν....Λογικά θα τα κρατήσω άλλες δύο ημέρες εκεί και μετά θα τα μεταφέρω σε γεννήστρα.

 

Το συγκεκριμένο tumbler όπως έχω ξαναγράψει είναι το καλύτερο που υπάρχει και το βρίσκεις μόνο online.Βέβαια μπορείς να φτιάξεις και ένα DIY αλλά δέν θα κάνει τέτοια καλή κυκλοφορία του νερού.

 

Το πρόβλημα μου είνια ότι εκεί μέσα δέν μπορώ να ταίσω σωστά τους μικρούς καρδινάλιους που θέλουν άμεσα τροφή, ενώ τα nanochromis θα καταναλώνουν τον λεκιθικό σάκο για αρκετές ημέρες ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και τα λάθη που κάνουμε, εχθές όταν πήγα να βγάλω βίντεο, έκλεισα την παροχή αέρα/νερού και ξέχασα να την ανοίξω για ώρες και κατάφερα να χάσω τα 3/4 από τα μικρά... :(

 

Προχωράμε φυσικά και την επόμενη λιγότερα λάθη....Θα σας ενημερώσω με την εξέλιξη και φωτό και βίντεο μόλις τα μεταφέρω σε γεννήστρα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για να λέμε και τα λάθη που κάνουμε, εχθές όταν πήγα να βγάλω βίντεο, έκλεισα την παροχή αέρα/νερού και ξέχασα να την ανοίξω για ώρες και κατάφερα να χάσω τα 3/4 από τα μικρά... :(

 

Προχωράμε φυσικά και την επόμενη λιγότερα λάθη....Θα σας ενημερώσω με την εξέλιξη και φωτό και βίντεο μόλις τα μεταφέρω σε γεννήστρα!

Ανθρώπινα τα λάθη αλλά το δις, τρις, ....εξαμαρτείν...

Κι εγώ χθες το βράδυ μεταξύ αλλαγών, προσαρμογών κλπ, τράβηξα τη πρίζα του φίλτρου στο 600άρι με τις αμερικάνες για τάισμα και το είδα σήμερα το μεσημέρι....Και δεν είναι η πρώτη φορά.

Δε φτιάχνει ρε παιδιά κανάς ηλεκτρονικάριος ένα κυκλωματάκι, να δίνει χαμηλή τάση στα χεράκια όταν τα βάζουμε εκεί που δεν πρέπει...:kfu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βαζετε χρονομετρο στο κινητο να σας χτυπαει, ειναι νομος οτι θα ξεχαστουν κλειστα τα φιλτρα οταν τα κλεινουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν είχαμε το μυαλό να βάλουμε υπενθύμιση Κώστα.... Γι΄αυτό προτείνω πιο δραστικές λύσεις. Στο δεύτερο, τρίτο μπζζζζτ, το θυμάσαι.:D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...