Jump to content

Corbil's 310 lt Γλυκού


Corbil

Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

Δύο ερώτησεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

α) Τώρα που καλοκαιριάζει και θα ανεβαίνει σταδιακά η θερμοκρασία εντός, σε τι setup πρεπει να προσαρμόσω τον Ellitech? Μέχρι τώρα τον είχα στους 26 με +- 0.3 διαφορά, και άναβε το θερμαντήρα στους 25,7 και τα ανεμιστήρια στους 26,3. Τώρα τι θα πρέπει να κάνω?

 

β) όπως είχα προαναφέρει θέλω να αλλάξω το εμπρός καπάκι και να φτιάξω μεγαλύτερο πορτάκι για τάισμα και καινούργια χούφτα για το σήκωμα του καπακιού. Αυτός ο Σπακούρης με τα plexiglass θα μπορούσε να φτιάξει κάτι παρόμοιο σε μεγαλύτερη διάσταση?

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω τη θερμοκρασία του χώρου σου το καλοκαίρι, αλλά θα άφηνα το ενυδρείο να ακολουθήσει την άνοδο της θερμοκρασίας της εποχής και μέχρι τους 27 με 27,5 βαθμούς. Μετά το λόγο έχουν τα ανεμιστήρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Εαν σεταρω στον Elitech την επιθυμητη στους 26 και την ανοχή στο +1 ή στο +1,5 τότε τα ενεμιστήρια θα ανάψουν στους 27 ή 27,5 σωστά?

Όμως θα δουλεύουν συνέχεια έτσι προσπαθώντας να την κατεβάσουν στους 26 που δε νομίζω ότι θα τα καταφέρουν ποτέ ιδιως τον καιρό που θα κάνει καύσωνα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

Εαν σεταρω στον Elitech την επιθυμητη στους 26 και την ανοχή στο +1 ή στο +1,5 τότε τα ενεμιστήρια θα ανάψουν στους 27 ή 27,5 σωστά?

Όμως θα δουλεύουν συνέχεια έτσι προσπαθώντας να την κατεβάσουν στους 26 που δε νομίζω ότι θα τα καταφέρουν ποτέ ιδιως τον καιρό που θα κάνει καύσωνα.

 

Γι αυτό σου έγραψα άστο σαν επιθυμητή θερμοκρασία τους 27η 27,5 και ρύθμισέ το να ξεκινούν από εκεί και πάνω. Πιστεύω ότι αν ο χώρος δεν βράζει τα fun μπορούν να κρατήσουν τη θερμοκρασία περίπου στους 27-28. Και εγώ έτσι το λειτουργώ το καλοκαίρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια φαίνεται με τις ώς τώρα θερμοκρασίες περιβάλλοντος ότι κάνουν αρκετά καλά τη δουλειά τους.

Τους 0,3 βαθμούς τους ρίχνουν μεσα σε 20 λεπτά  και τον 1 βαθμό διαφορά περίπου στη 1 ώρα και κάτι. Για να δούμε το Σάββατο που θα χει υψηλότερες θερμοκρασίες πως θα ανταποκριθούν!!!

Επίσης είδα ότι θα πρέπει να περιορίσω τη λειτουργία του RW8 γιατί δουλεύοντας στο full αυτός ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία εντός.Οπότε το καλοκαίρι μάλλον θα τον ρυθμίσω στο minimum ή πιθανόν να τον κλείσω και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

Τα ανεμιστηράκια φαίνεται με τις ώς τώρα θερμοκρασίες περιβάλλοντος ότι κάνουν αρκετά καλά τη δουλειά τους.

Τους 0,3 βαθμούς τους ρίχνουν μεσα σε 20 λεπτά  και τον 1 βαθμό διαφορά περίπου στη 1 ώρα και κάτι. Για να δούμε το Σάββατο που θα χει υψηλότερες θερμοκρασίες πως θα ανταποκριθούν!!!

Επίσης είδα ότι θα πρέπει να περιορίσω τη λειτουργία του RW8 γιατί δουλεύοντας στο full αυτός ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία εντός.Οπότε το καλοκαίρι μάλλον θα τον ρυθμίσω στο minimum ή πιθανόν να τον κλείσω και τελείως.

Τουλάχιστον τους 3 καλοκαιρινούς μήνες θα σου έλεγα να κλείσεις το θερμαντήρα εντελώς.

Τα ανεμιστήρια κάνουν καλή δουλειά, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καλύτερο είναι αυτό Σωτήρη, τουλάχιστον για τους κατόχους του Ellitech που δεν έχουν τη δυνατότητα 2 ανεξάρτητων set points.

Βγάζοντας τον θερμαντήρα off βάζεις την επιθμητή  θερμοκρασία π.χ στους 27,5 με 0,3 ανοχή οπότε τα ανεμιστήρια θα αρπάξουν στους 27,8.

Εχθές παρόλη τη ζέστη που έκανε η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω απο τους 27,1.

Πολύ καλή η συμβούλη σου, σ ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα ανεμιστήρα σήμερα βαράνε υπερωρία. Ευτυχώς τόσην ώρα που το παρακολουθώ δεν ανέβηκε πάνω από 29.

IMG_0422.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το project "θυρίδα ταϊσματος" προχωράει αργά αλλά σταθερά. Αφού περίμενα ένα ολόκληρο καλοκαίρι έναν φίλο που φτιάχνει πλεξιγκλας να ασχοληθεί με την περίπτωση μου και να μου φτιάξει το περιβόητο πορτάκι, βαρέθηκα την περεταίρω αναμονή, και είπα να κάτσω να το σχεδιάσω εγώ, βρήκα κι έναν 3D εκτυπωτή και ιδού το αποτέλεσμα.

 

Σειρά εχει η χούφτα και το καινούργιο ανοξείδωτο καπάκι

 

 

 

 

kapaki.png

IMG_0994.JPG

IMG_0995.JPG

IMG_0996.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το PLA ειναι ενα απο τα συνηθισμενα,για να μην πω το στανταρ, υλικο εκτυπωσης σε 3D printers...

 

Το εχεις βαλει ηδη το inox??

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες δει στην προηγούμενη σελίδα το μισό πίσω καπάκι το είχα κάνει ήδη για να βάλω τα ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι. Εξού και η φώτο. Προσπάθησα να κάνω και το μισό μπροστά και έψαχνα τρόπο να μεγαλώσω την θυρίδα ταϊσματος αλλα μάταια αφου ο φίλος με τα πλεξιγκλας με έγραψε. Τώρα που βρήκα τον printer και μόλις τελειώσει και η χούφτα που ήδη είναι στα σκαριά, θα κόψω και το μπροστά καπάκι σύμφωνα με το νέο πορτάκι και τη νέα χούφτα.

Ετσι δε θα χω πρόβλημα πια με το προγραμματισμένο ταϊσμα για τις ώρες που λείπω απο το σπίτι και σίγουρα δε θα χω προβλημα και τα καλοκαίρια.

 

Δεν ήξερα οτι λέγεται έτσι. Πάντως σαν αποτέλεσμα βγαίνει πολύ στιβαρό και φαίνεται αρκετα ανθεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια μου δεν το ειχα δει/δεν το θυμομουν :(

Αν κρινω απο τον τροπο που το σχεδιασες και το εκοψες θεματα αντοχης,παχους κλπ τα προσπερναμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

λυγίζει όμοια με το μαμα καπάκι καθώς είναι ακριβώς ίδιο σε πάχος και κομμένο ακριβώς όπως το μαμα, ήχος δεν παιζει εκτός κι αν το αφήσεις να πέσει απότομα.

Κατα είναι πολύ ανθεκτικό στην υγρασία και δε σκουριάζει.

Τι βέπεις λάθος στη σχεδίαση για να καταλάβω?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Corbil έγραψε:

Τι βέπεις λάθος στη σχεδίαση για να καταλάβω?

 

Τιποτα φυσικα !!

Αυτο ακριβως εννοουσα και παραπανω ...

Γραφοντας ειχα στο μυαλο μου πως εφοσον ειχες την δυνατοτητα να κοψεις με cnc ,σημαινει οτι γνωριζεις καποια πραγματα, βασικα λαθη τα απεφυγες ... οπως και εγινε δηλαδη :) 

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν το κατάλαβα καλά το προηγούμενο γι αυτό και η ερώτηση.

 

Εννοείται ότι έχουν μετρηθεί και έχουν μπεί στο σχέδιο όλες οι θέσεις που δε φαίνονται σ'αυτό το σχέδιο που παράθεσα παραπάνω. Αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο πρωτού τροποποιηθεί και μπεί στο 3D. Το πιο αναλυτικό σχέδιο δείχνει σε layers απο κάτω την θέση της λάμπας και της κόντρας και η θυρίδα θα μπεί ετσι ώστε να πέφτει η τροφή ανενόχλητη στο νερό.

Αν ρίξεις μια πιο καλη ματια στο σχέδιο θα δείς ότι ο πύρος συγκράτησης σχεδιάστηκε αρχικά στη μικρή διάσταση αλλα τελικά βόλεψε να μπεί στη μεγάλη όπως φαίνεται και στο αποτέλεσμα.

Σε μερικές μέρες ελπίζω να έχω τελειώσει με όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα βλέπω από υπολογιστή βρήκα το φως μου :)

Σαφώς καλύτερα στην μεγάλη όπου πιάνει και πιο μεγάλη απόσταση και κρατάει καλύτερα. . .

Ποιες οι διαστάσεις της θυρίδας ??

Έχεις υπολογίσει πάνω σε αυτήν να κουμπώνεις και ταίστρα ??

Link to comment
Share on other sites

διαστάσεις 11x7 (καθαρή τρύπα)

 

Εννοείται ότι όλο το concept έγινε για να μπορω να ταιζω γιατι με την αρχική που ειχε το anubias δεν εφτανε ουτε για ζήτω.

 

 

0-02-05-a4ba855730916e74027b0729503c95d50a0ef3f477aff14c771b84779223881c_full.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη και η χούφτα!

 

Σε λίγες μερες θα κοπεί και το καπάκι και θα μαστε κομπλέ :thumbsu:

IMG_1017.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και η black Friday μας επέτρεψε να αποκτήσουμε μια καλή dslr επιτέλους, μερικές καθαρές φώτο μετά απο πολύ καιρό απο τους όμορφους συγκατοίκους μας στο σπίτι

 

c7wCGwB.jpg

 

Fp48n4j.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρια φιλε κ πολυ καθαρο νερο!!!!!!!μετα φυτα σ τελικα τι εγινε;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες είναι οι ίδιες απο την αρχή που το χα στήσει.....απλά μου είχαν πιάσει αυτη την μαυρη αλγη τα φύλα τους η οποία μετά απο χρήση excel, και έπειτα του blue exit, φαίνεται οτι υποχώρησε αρκετά, αλλά δεν έχει φύγει τελείως ακόμη. Τωρα οι αρχικές εγκεριες και η ντοματιά που είχα δεν τα κατάφεραν. Αυτές ειναι οι δεύτερες εγκέριες που φύτεψα και πάνε ερκετα καλά πιστεύω. Τις ταιζω με iron,  easy carbon, flourish και potassium στις συνιστώμενες δοσολογίες και ημέρες.

 

5N4BaGo.jpg

 

1eAwmM6.jpg

 

mhislkV.jpg

 

BkNyOUr.jpg

 

tKSPcsv.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...