Jump to content

Νεο ξεκινημα


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 32 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Τι διαφορα εχει ενα φωτιστικο λεντ με την ταινια;

 

στην απόδοση ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnjohn2003 said:

http://www.ebay.com/itm/381658043328?var=650730537461 αυτο εδω 54w κανει;;

54βατ στα 30 λιτρα ειναι καλα, ισως και πολλα, αλλα θα εχει μεγαλη διαχυση γτ εχει φακους 120ριδες, θα ηθελες να εχει 90 τουλαχιστον αν οχι πιο ικρους ακομα...

 

για αυτο παντως μπορεις να φτιαξει ενα μικρουλη αμα πιανουν τα χερια σου και ξερεις απο ηλεκτρολογικα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, johnjohn2003 said:

http://www.ebay.com/itm/381658043328?var=650730537461 αυτο εδω 54w κανει;;

εχω αυτο και καθετε... αμα το θελεις στο δινω να κανεις την δουλεια σου, απλα θα πληρωσει τα εξοδα αποστολης, κανεις την δουλεια σου, κανα χρονο δουλεψε...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως παει το ενυδρειο;; βαλε καμια φωτο να το δουμε με το φωτιστικο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 11:00 ΜΜ, το μέλος Akridas66 έγραψε:

Πως παει το ενυδρειο;; βαλε καμια φωτο να το δουμε με το φωτιστικο ;)

Ναι συγνωμη δεν το σκεφτηκα... Αυριο θα βγαλω... 

 

Κατι σκεφτηκα για αναβάθμιση στα 54 λίτρα αλλα ηταν απλως μια σκεψη... Σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστεί σκιμμερ;; 

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 11:00 ΜΜ, το μέλος Akridas66 έγραψε:

Πως παει το ενυδρειο;; βαλε καμια φωτο να το δουμε με το φωτιστικο ;)

+1000..

Ναι βαλε καμμια φωτο...

Εγω σε αυτα τα λιτρα εχω παντως σκιμμερακι!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1492247046571-1177635611.thumb.jpg.5f949f37e4cc6885ce283a520cb023bd.jpg

Δεν φαινεται πολυ καλα επειδη απο τα δεξια το παραθυρο φωτίζει ολη την κουζινα... Θα βγαλω το βραδυ μετα την ανασταση καλυτερη... 

 

Η γαρίδα παλι προβληματα μου δημιουργεί... Εχει στο στομα της 4-5 μπιλιακια τροφή και φαινεται σαν να μπουκωθηκε... 

Link to comment
Share on other sites

20170416_115550.thumb.jpg.ae82af247a3a2ca0f96659aa9475e0b5.jpg

Νομιζω αυτη ειναι καλυτερη... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μέχρι προχθές όλα πήγαιναν τέλεια στο ενυδρειο, πριν 2 εβδομάδες είχα προσθεσει το τελευταίο ζωντανό, μια σαλιαρα. Τώρα που είχε πολύ ζεστή είχα μόνιμα ανοιχτό το ανεμιστηρακι που είναι για υπολογιστές. Προχθες δυστυχώς έχασα την γαρίδα. Σκέφτηκα ότι μπορεί να άλλαζε κέλυφος και να ψωφισε εκείνη την στιγμή... Σήμερα τα μεσάνυχτα 2-3 χαζευα από το κρεβατι μου το ενυδρειο και είδα στην άκρη του τζαμιου κάτι να γυαλίζει,πήγα κοντά και είδα την σαλιάρα Δυστυχώς νεκρή. Σήμερα εκτός από την ακινησία των ψαριών είδα κάτι πάρα πολυ περίεργο, ο Αχινός καθόταν για ώρες σε ενα συγκεκριμένο σημείο και του έβγαιναν τα αγκάθια από την "ριζα"...άγγιξα το ενυδρειο και ένιωσα να έβραζε ώσπου βλέπω το θερμόμετρο να λέει 38...μαλλον ανεμιστηρακι έχει χαλάσει και έχω βάλει για την ώρα έναν ανεμιστήρα γραφείου τους μικρούς...τι μπορώ να κανω;

*Η φωτογραφία με τον αχινο ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω*1499617577789347183635.thumb.jpg.6e0314a4ed16ab3c09a33188e66e2196.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κατέβασε την θερμοκρασία με ότι βρεις ! Αιρ-κοντίσιον η ανεμιστήρα δαπέδου ...

Δεν εχεις θερμόμετρο στο ενυδρείο ;;;;;

Πως έφτασες 38 και δεν το ειδες ;;;;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο! Λογικα και το σπιτι θα ειχε υψηλη θερμοκρασια μπορουσες και καθοσουν στο σπιτι με τετοια ζεστη;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οτι είπε ο Fishbone και να προσθέσω να μετρήσεις ΡΗ,ΡΟ4,ΝΗ3,ΝΟ3. Παίζει να χρειάζεσαι και αλλαγή νερού, καθώς θα έχουν ψοφήσει και άλλοι οργανισμοί που κατοικούν στο βράχο (σαλιγκαράκια, σκουλήκια κλπ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρώτα κατέβασε την θερμοκρασία με ότι βρεις ! Αιρ-κοντίσιον η ανεμιστήρα δαπέδου ...

Δεν εχεις θερμόμετρο στο ενυδρείο ;;;;;

Πως έφτασες 38 και δεν το ειδες ;;;;

Μόνο τώρα το βράδυ είναι θέμα επειδή χρειάζεται κάθε δωμάτιο κάτι να δροσίζει ελάχιστα....φυσικά από την ώρα που θα ξυπνήσω το πρωί θα βάλω ότι βρω από ανεμιστήρα...Το θερμόμετρο λόγω του ότι δεν έχει βεντούζα και επιπλέει το έχω πίσω στο σαμπ και δεν το τσέκαρα συχνά αλλά τώρα πρεπει

 

πριν 1 ώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Περιεργο! Λογικα και το σπιτι θα ειχε υψηλη θερμοκρασια μπορουσες και καθοσουν στο σπιτι με τετοια ζεστη;

Το σπίτι από μόνο του βράζει...Στο σαλόνι υπάρχει ερκοντισιον και στο κάθε δωμάτιο ένας ανεμιστήρας τον οποίο τον έχω να χτυπάει επάνω μου αλλά όχι και στα ψάρια. ..

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Οτι είπε ο Fishbone και να προσθέσω να μετρήσεις ΡΗ,ΡΟ4,ΝΗ3,ΝΟ3. Παίζει να χρειάζεσαι και αλλαγή νερού, καθώς θα έχουν ψοφήσει και άλλοι οργανισμοί που κατοικούν στο βράχο (σαλιγκαράκια, σκουλήκια κλπ) 

Το πρωί αλλαγή νερού καθτευθειαν θα έκανα έτσι κι αλλιώς ...κάνα δυο μικρά σαλιγκαράκια που εχω τα είδα να κινούνται όπως και τον αστέρια ο οποίος παρόλο που μου είχαν πει είναι ευαίσθητος μοιάζει πιο δυνατός από όλα...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ετοιμαστείς και για άλλα !

Αλλαγη νερου άμεσα και όπως είπε και ο @submarine1981 τις μετρήσεις !!!

 

Τα ψάρια σου πως ειναι ;;;

 

Πρεπει να επενδύσεις άμεσα σε ενα κοντρολερ (stc 1000) .... Ειναι ίσως τα πιο σημαντικά 10€ του ενυδρείου οσο μικρό ή μεγάλο ειναι !!!

 

Να ξέρεις ότι το καλοκαίρι ειναι η πιο δύσκολη περίοδος του χόμπι μας !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρεπει να ετοιμαστείς και για άλλα !

Αλλαγη νερου άμεσα και όπως είπε και ο @submarine1981 τις μετρήσεις !!!

 

Τα ψάρια σου πως ειναι ;;;

 

Πρεπει να επενδύσεις άμεσα σε ενα κοντρολερ (stc 1000) .... Ειναι ίσως τα πιο σημαντικά 10€ του ενυδρείου οσο μικρό ή μεγάλο ειναι !!!

 

Να ξέρεις ότι το καλοκαίρι ειναι η πιο δύσκολη περίοδος του χόμπι μας !

Πάω να βάλω την όσμωση...Τα ψάρια δείχνουν υπερβολικά καλά για όλο αυτό που έχει γίνει δηλαδή είναι όπως πριν...Ο αχινος έχει βγάλει σχεδόν όλα τα αγκάθια αλλά ακόμη ζει...Θα το κοιτάξω για ένα κοντρολερ....το ξέρω αυτό και ειδικά το φετινό καλοκαίρι....

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ ,αλλαγή νερού μεγάλη από χτες και άνθρακα.Πως είναι τώρα το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...