Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

Με το νέο έτος και μετά το φιάσκο της μεταφοράς του ποηγούμενου,  ώρα να παρουσιάσω το νέο ενυδρείο ανανεωμένο και μεγαλύτερο

 

- Ενυδρείο: 70x50x50cm   175lt

- sump: 40x50x40 με δύο διαμερίσματα 80lt

- υπερχείληση coral box

- Βράχος: ζωντανός, περίπου 5 κιλά στο main και 20 κιλά στο sump

- Αραγωνίτης: -, barebottom 

- Φίλτρανση: reactor με 150ml ανθρακα και 100ml αντιφώσφορο για τώρα που είναι αρχή... 

- Φωτισμός: led diy, 9x10w, διάρκεια 12h. στο 75% max, 12w led στο sump x 10h

- Κυκλοφορία: Jebao rw-4 x 2, αντλία επιστροφής jebao 3500lt/h (δουλευει στο 50% της απόδοσης)

- ΑΤΟ: coral box (δεν λειτουργεί ο controlller (;), ειναι καθοδον νεος) Προς το παρόν δουλευω το φλοτεράκι απο το προηγούμενο.

- Θέρμανση: θερμοστάτης eheim 150w + 100w, συνδεδεμένος σε controller stc-1000

- Συμπληρώματα: balling light method με δοσομετρικές grotech (οταν ξεκινήσει η κατανάλωση).

- Ψαράκια: Ν.magnifica, Escenius bicolor, A. occelaris x 2, A. phalena

- Kοράλια/ασπόνδυλα: μια ταλαιπωρη caulastrea, γαρίδες cleaner x2, trochus x1

- Μετρήσεις: sg=1.026, θ=24 , No3=0, Po4=0 (salifert), Ca=400, Kh=8, Mg=1280

- Τροφές: Ocean nutrition frozen artemia, ocean nutrition prime flakes, ocean nutriton formula 1 pellet, brine shrimp live (παραγωγής μου), copepods στο sump

- Ρουτίνες: αλλαγή νερού 60 λίτρα (~30%), κάθε μήνα

 

 

 

Ξεκινάω λοιπόν δυνατά με αγαπημένα ζωντανά για αρχή.

ευτυχώς ειχα το χρόνο να ασχοληθώ με τον βράχο. Χρησιμοποιησα λίγο βράχο για αερινο σκηνικό και την νεκρωμένη τεράστια stylophora (το πρώτο frag sps  όταν πρωτοξεκίνησα πριν 4 χρόνια...)

 

Επόμενα βήματα:

-προσθήκη  μικρά κοπάδια απο anthias και chromis και ίσως yellow tang

- προσθήκη ασπονύλων:  formia

-προσθήκη κοραλίων:

lps: euphyllia για να σπιτωθούν τα occelaris, fungia orange, wellsophyllia, trachyphyllia

sps: seriatopora sp, montipora sp, stylophora και φυσικά acropora

- εισαγωγή στα biopellets

- προσθήκη μιας rw-8 αναλογα με την αναπτυξη και τις αναγκες...

 

αυτά.  και φυσικά φωτό...για να πάρεται μάτι http://s1002.photobucket.com/user/gmarbel/tripolis reef start/story

τώρα περνάει τις παιδικές ασθένειες με κυανό και hairy algae, αλλα ο Phalena  εχει αναλάβει...

 

PS. κάθε προσφορά σε φραγκ καλοδεχούμενη.. ;):) 

 

Καλή χρονιά με υγεία και απροβλημάτιστα reefαρίσματα σε όλους

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Με το νέο έτος και μετά το φιάσκο της μεταφοράς του ποηγούμενου,  ώρα να παρουσιάσω το νέο ενυδρείο ανανεωμένο και μεγαλύτερο

 

- Ενυδρείο: 70x50x50cm   175lt

- sump: 40x50x40 με δύο διαμερίσματα 80lt

- υπερχείληση coral box

- Βράχος: ζωντανός, περίπου 5 κιλά στο main και 20 κιλά στο sump

- Αραγωνίτης: -, barebottom 

- Φίλτρανση: reactor με 150ml ανθρακα και 100ml αντιφώσφορο για τώρα που είναι αρχή... 

- Φωτισμός: led diy, 9x10w, διάρκεια 12h. στο 75% max, 12w led στο sump x 10h

- Κυκλοφορία: Jebao rw-4 x 2, αντλία επιστροφής jebao 3500lt/h (δουλευει στο 50% της απόδοσης)

- ΑΤΟ: coral box (δεν λειτουργεί ο controlller (;), ειναι καθοδον νεος) Προς το παρόν δουλευω το φλοτεράκι απο το προηγούμενο.

- Θέρμανση: θερμοστάτης eheim 150w + 100w, συνδεδεμένος σε controller stc-1000

- Συμπληρώματα: balling light method με δοσομετρικές grotech (οταν ξεκινήσει η κατανάλωση).

- Ψαράκια: Ν.magnifica, Escenius bicolor, A. occelaris x 2, A. phalena

- Kοράλια/ασπόνδυλα: μια ταλαιπωρη caulastrea, γαρίδες cleaner x2, trochus x1

- Μετρήσεις: sg=1.026, θ=24 , No3=0, Po4=0 (salifert), Ca=400, Kh=8, Mg=1280

- Τροφές: Ocean nutrition frozen artemia, ocean nutrition prime flakes, ocean nutriton formula 1 pellet, brine shrimp live (παραγωγής μου), copepods στο sump

- Ρουτίνες: αλλαγή νερού 60 λίτρα (~30%), κάθε μήνα

 

 

 

Ξεκινάω λοιπόν δυνατά με αγαπημένα ζωντανά για αρχή.

ευτυχώς ειχα το χρόνο να ασχοληθώ με τον βράχο. Χρησιμοποιησα λίγο βράχο για αερινο σκηνικό και την νεκρωμένη τεράστια stylophora (το πρώτο frag sps  όταν πρωτοξεκίνησα πριν 4 χρόνια...)

 

Επόμενα βήματα:

-προσθήκη  μικρά κοπάδια απο anthias και chromis και ίσως yellow tang

- προσθήκη ασπονύλων:  formia

-προσθήκη κοραλίων:

lps: euphyllia για να σπιτωθούν τα occelaris, fungia orange, wellsophyllia, trachyphyllia

sps: seriatopora sp, montipora sp, stylophora και φυσικά acropora

- εισαγωγή στα biopellets

- προσθήκη μιας rw-8 αναλογα με την αναπτυξη και τις αναγκες...

 

αυτά.  και φυσικά φωτό...για να πάρεται μάτι http://s1002.photobucket.com/user/gmarbel/tripolis reef start/story

τώρα περνάει τις παιδικές ασθένειες με κυανό και hairy algae, αλλα ο Phalena  εχει αναλάβει...

 

PS. κάθε προσφορά σε φραγκ καλοδεχούμενη.. ;):) 

 

Καλή χρονιά με υγεία και απροβλημάτιστα reefαρίσματα σε όλους

 

Με το καλο και καλη χρονια,θα σου πρωτεινα αντιφωσφωρο και ανθρακα να βαλεις οπωσδηποτε.Απο οτι βλεπω θα εισαι χωρις αραγωνιτη μου κανει εντυπωση για την phalaena πως ζει...Ομορφo aquascape.Λιγο υπομονη τωρα και θα φυγουν ολα .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, niknik said:

Με το καλο και καλη χρονια,θα σου πρωτεινα αντιφωσφωρο και ανθρακα να βαλεις οπωσδηποτε.Απο οτι βλεπω θα εισαι χωρις αραγωνιτη μου κανει εντυπωση για την phalaena πως ζει...Ομορφo aquascape.Λιγο υπομονη τωρα και θα φυγουν ολα .

ευχαριστώ

αντιφώσφορο και ανθρακα εχω τώρα..φανταζομαι πρεπει να βγουν οταν με το καλο ξεκινήσω bb..

το phalena οντως ειναι ψαρι που οργώνει τον πυθμένα και θέλει αραγωνίτη...δεν το εχω πολλές μέρες αλλα καλα τα παει. ειναι λίγο διτακτικό..τσιμπολογαει απο το βυθό και τρωει κι τις άλγες απο το βραχο...η δυσκολία σε αυτό το ψάρι ειναι να το κανεις να φαει ή να το δεις να τρωει οτι ριχνεις..πάντως απο κοπρανα ειναι αγελάδα...ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

ομορφο aquascape αν και με δυσκόλεψε να το δω με το photobucket !

Δεν σε βολεύει να τα βαζεις στα συνημμένα !

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, gmarbel said:

Με το νέο έτος και μετά το φιάσκο της μεταφοράς του ποηγούμενου,  ώρα να παρουσιάσω το νέο ενυδρείο ανανεωμένο και μεγαλύτερο

 

- Ενυδρείο: 70x50x50cm   175lt

- sump: 40x50x40 με δύο διαμερίσματα 80lt

- υπερχείληση coral box

- Βράχος: ζωντανός, περίπου 5 κιλά στο main και 20 κιλά στο sump

- Αραγωνίτης: -, barebottom 

- Φίλτρανση: reactor με 150ml ανθρακα και 100ml αντιφώσφορο για τώρα που είναι αρχή... 

                    skimmer hang-on reef octopus

- Φωτισμός: led diy, 9x10w, διάρκεια 12h. στο 75% max, 12w led στο sump x 10h

- Κυκλοφορία: Jebao rw-4 x 2, αντλία επιστροφής jebao 3500lt/h (δουλευει στο 50% της απόδοσης)

- ΑΤΟ: coral box (δεν λειτουργεί ο controlller (;), ειναι καθοδον νεος) Προς το παρόν δουλευω το φλοτεράκι απο το προηγούμενο.

- Θέρμανση: θερμοστάτης eheim 150w + 100w, συνδεδεμένος σε controller stc-1000

- Συμπληρώματα: balling light method με δοσομετρικές grotech (οταν ξεκινήσει η κατανάλωση).

- Ψαράκια: Ν.magnifica, Escenius bicolor, A. occelaris x 2, A. phalena

- Kοράλια/ασπόνδυλα: μια ταλαιπωρη caulastrea, γαρίδες cleaner x2, trochus x1

- Μετρήσεις: sg=1.026, θ=24 , No3=0, Po4=0 (salifert), Ca=400, Kh=8, Mg=1280

- Τροφές: Ocean nutrition frozen artemia, ocean nutrition prime flakes, ocean nutriton formula 1 pellet, brine shrimp live (παραγωγής μου), copepods στο sump

- Ρουτίνες: αλλαγή νερού 60 λίτρα (~30%), κάθε μήνα

 

 

 

Ξεκινάω λοιπόν δυνατά με αγαπημένα ζωντανά για αρχή.

ευτυχώς ειχα το χρόνο να ασχοληθώ με τον βράχο. Χρησιμοποιησα λίγο βράχο για αερινο σκηνικό και την νεκρωμένη τεράστια stylophora (το πρώτο frag sps  όταν πρωτοξεκίνησα πριν 4 χρόνια...)

 

Επόμενα βήματα:

-προσθήκη  μικρά κοπάδια απο anthias και chromis και ίσως yellow tang

- προσθήκη ασπονύλων:  formia

-προσθήκη κοραλίων:

lps: euphyllia για να σπιτωθούν τα occelaris, fungia orange, wellsophyllia, trachyphyllia

sps: seriatopora sp, montipora sp, stylophora και φυσικά acropora

- εισαγωγή στα biopellets

- προσθήκη μιας rw-8 αναλογα με την αναπτυξη και τις αναγκες...

 

αυτά.  και φυσικά φωτό...για να πάρεται μάτι http://s1002.photobucket.com/user/gmarbel/tripolis reef start/story

τώρα περνάει τις παιδικές ασθένειες με κυανό και hairy algae, αλλα ο Phalena  εχει αναλάβει...

 

PS. κάθε προσφορά σε φραγκ καλοδεχούμενη.. ;):) 

 

Καλή χρονιά με υγεία και απροβλημάτιστα reefαρίσματα σε όλους

 

 

IMG_20170102_194334.jpg

IMG_20170102_175115.jpg

IMG_20170102_194353.jpg

IMG_20170102_194307.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα...

ολα βαίνουν καλώς...τα ψαρια τρώνε σαν τρελά αλλα η πράσινη αλγη δεν λεει να φύγει..εχει φουντώσει σα λιβαδι ενα πράγμα...

τρέχω αντιφώσφορο σιδήρου, εκανα και αλλαγή νερού με όσμωση (για να σας προλάβω) και βλέπουμε...

και στα αλλα ενυδρεια μου ειχα αλγη στην αρχή αλλα σε ενα δύο σημεια που την αφαιρουσα με το χερι...αλλά αυτό το πράγμα πρώτη φορά το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

αν είναι απλή τριχοειδής συνέχισε τις ρουτίνες σου και κάποια στιγμή θα φύγουν.

από θρεπτικά πως είσαι?

 

Link to comment
Share on other sites

salifert ΝΟ3    0.5

salifert PO4   0 (λογικό με τόση πρασινάδα)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τρέξεις αντιφώσφορο αλουμινίου για λίγο καιρό, να πέσουν δραστικά τα φωσφορικά. Μείωσε τη φωτοπερίοδο λίγο , μείωσε και τις τροφές, κάνε συχνότερες αλλαγές νερού και αν βρείς να αγοράσεις μια  dolabella sea haire να σου καθαρίσει το βράχο.

Βλέπω όμως ότι έχεις και καφέ διατομική. 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις τόσα λίγα νιτρικά;

 

Link to comment
Share on other sites

η φωτό ήταν πιο νωρίς που ειχα και διατομική...τώρα εχει κατακλιστει απο τριχοειδή....

νιτρικά μετρησα δύο φορές για σιγουριά

το ταϊσμα το περιορισα

θα μειώσω λίγο και την ενταση του φωτιστικού αφού δεν εχω και κοράλια

τωρα για την dolabella το σκεφτομαι αν βρω την αλλη εβδομαδα που θα ανέβω αθηνα αλλα σκεφτομαι μετά τί θα το κάνω το ζωντανό

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα,

τελικά προστέθηκε και η dolabella. και ενα κοπαδάκι chromis για να δικαιολογήσω τα μεταφορικά  και καλά...

Απο μετρήσεις σταθερές οι τιμές με 50λτ αλλαγη νερου καθε 15 ημέρες.

Λόγω της αλγης που πλεον εχει φθινουσα πορεία τα φωσφορικά ειναι μηδέν. Βεβαια και τα νιτρικά ειναι μηδέν και μου κάνει λιγο εντύπωση. (με salifert).

Αυριο θα εχω και μερικές προσθήκες απο κοράλια δοκιμαστικά, στη φραγκιερα για αρχή... δεν μπορουσα να αντισταθώ...

Επισης θα παραγγείλω τα βακτήρια της aquoforest σε συνδυασμό με το -NP για έλεγχο των νιτρικών και αντιφωσφορο αλουμινιου να ξεμπερδέψω μια και καλή (λέμε τώρα)

και επειδή απο την αρχή που ξεκινησα θέλω να δοκιμάσω τα BP, ειναι πιστευετε η καταλληλη περιοδος να τα εισάγω σταδιακά ή να παιξω με τα βακτήρια και βλέπω στο μέλλον; Με ανησυχει το γεγονός οτι δεν μετραω νιτρικά και δεν θα μπορώ να ελέγχο την πορεία τους.

 

και τέλος,

 

Σκεφτομαι την υπολοιπη ψαροσύνθεση και θέλω τις αποψεις σας. Θελω να βάλω ενα tang μικρό ...που να την παλευει στα λιτρα μου και ειμαι μεταξύ zebrazoma flavescens και ctenochaetous strigosus; τι προτείνετε και τι εμπειρια υπάρχει απο το strigosus σε σχέση με τη συμπεριφόρα και τη διατροφή μιας και δεν ειναι τόσο συχνή προσθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, μη σου κάνει εντύπωση για τα νιτρικά. Μάλλον υπάρχει ανισσοροπία νιτρικών-φωσφορικών. Θα φτιάξει όσο ωριμάζει το ενυδρείο.

 

Για βιοπέλλετς μπορείς να το ξεκινήσεις απο τώρα, αλλά με προσοχή και σιγα-σιγά. Τα έχω ξεκινήσει κι εγω το Νοέμβριο.

Δες εδώ το θέμα που είχα ανοίξει για πληροφορίες. Ξεκίνημα με biopellets

 

Είχα κτενόχαιτο, το θεωρώ πολύ πιο εύκολο ψάρι απο το yellow tang αλλά και τα δύο είναι φοβεροί εργάτες-αλγοφάγοι. Ο δικός μου  έτρωγε τα πάντα, αλλά απο ομορφιά προσωπικά θα προτιμούσα το yellow..Προσθέτεις και Nori στη διατροφή τους και θα είσαι μια χαρά.

Να ξέρεις όμως επειδή είναι και τα δυό tang, αν βάλεις κι άλλο tang θα έχεις θέμα με τσακωμούς. Είναι και τα δύο γενικά τσαμπουκάδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον το θέμα για τα bp. ευχαριστώ

το yellow όμορφο αλλα νομίζω οτι τραβάει πολύ στο μάτι και χανεται η μαγεία απο το υπόλοιπο ενυδρείο..

δεν παιζει να βαλω αλλο tang. Ακόμα και το ενα που θέλω να βάλω υπερβολή είναι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η dolabella σου εκανε δουλειά Γιωργο @gmarbel ?

Σε ρωτάω μιας και ειναι περίεργο ζωντανό με την προσαρμογή του στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ναι εκανε ειδικα στην αρχή ετρωγε σαν αγελάδα. Τώρα που μαλλον χόρτασε,

τσιμπολογάει λες και θελει να τις καλλιεργήσει για να εχει τροφή κι στο μελλον...

σε ενα βραχάκι ουτε κανε εχει ανεβει ακομα..στον υπολοιπο τον περασε μια βόλτα

Γενικά, υπάρχει ενας έλεγχος της καταστασης..τώρα τρεχω και αντοφόσφωρο αλουμινίου για να περιορίσω τα φωσφορικά που μαλλον ηταν πολλά και φαίνεται να λειτουργεί.

Το σίγουρο ειναι οτι δεν αναπτύσσεται πλέον η αλγη και στον πυθμένα ειδικά το τζαμι αρχίζει να καθαρίζει τελειως...όπως και τα γύρω τζαμια. Δεν καθαρίζω πλεον καθε 3 ημέρες αλλα κάθε εβδομάδα ή και 10 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσουμε την παρουσια της άλγης ....καλα πάμε...η αναπτυξη έφτασε...

επόμενο βήμα να μπει tang, αστερίας και σαλιγγάρια να βοηθήσουν λίγο

τι να σου κάνει και η dolly...?

IMG_20170308_191257.jpg

IMG_20170308_191418.jpg

IMG_20170308_191412.jpg

IMG_20170308_191421.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gmarbelσαλιαρα η cole tang η triostegous

Ομως θα πρωτεινα να αυξηθει ο αντιφωσφωρος για να πεσουν τα φωσφωρικα μαζι με την αλλη σου σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει και αντιφώσφωρο αλουμινίου και σιδήρου..αλλαχτηκαν χθες..

ελεγα για yellow tang ..δεν θα κανει δουλεια?

αν και το cole καλο ειναι και πιο καταλληλο για το μεγεθος του ενυδρείου..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

εχω βάλει και αντιφώσφωρο αλουμινίου και σιδήρου..αλλαχτηκαν χθες..

ελεγα για yellow tang ..δεν θα κανει δουλεια?

αν και το cole καλο ειναι και πιο καταλληλο για το μεγεθος του ενυδρείου..

Αυτοι ειναι μακραν οι καλυτεροι αλγοφαγοι

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξύ cole και yellow... δεν ξέρω πιο θέλω...μαλλον και τα δύο θέλω...

αλλά ένα θα μπει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού κάνεις απο βρύση?

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pan_Oz said:

αλλαγές νερού κάνεις απο βρύση?

 

ευλογη ερώτηση...

ωσμωση 3 στάδια. αλλαγμενα φιλτρα και τσεκαρισμενα tds 0

Link to comment
Share on other sites

εχει πολύ πράγμα αυτος ο βράχος πάνω.. θα σε δυσκολέψει πολύ. Μπορεί κάποιο αλγοφάγο να κάνει τη δουλειά αλλα το πρόβλημα δεν θα λυθεί.

Γνώμη μου είναι μη στοκάρεις αλλα κοράλλια μεχρι να αρχήσει να βελτιώνεται λίγο η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα και καλή δύναμη. Η τριχοειδής άλγη είναι προβλημα σε πολλά αν όχι σε όλα τα ενυδρεία που είναι προσφάτως στημένα. Δυο τρεις παρατηρήσεις απο μένα σχετικά με αυτό το θέμα.

Είχα και γω όταν στήθηκε το ενυδρείο μου μεγάλα προβλήματα με την άλγη.. Δοκίμασα αρκετά πραγματάκια.Πιο συχνές αλλαγές αρκετά ζωντανά που τρεφονται με άλγη τα αποτελέσματα που είχα δεν ήταν και τόσο καλά όσο τα ήθελα...Σίγουρα βοήθησαν και ειδικά οι πιο τακτικές αλλαγές νερού αλλά μέχρι ένα σημείο.Αναγκαζόμουν κάθε μήνα να γίνομαι κουρέας αλγης και στρέσαρα και όλα μου τα ζωντανά καθώς έβαζα συχνά το χέρι μέσα..Αυτό που παρατήρησα όμως ήταν τα πολύ καλύτερα αποτελέσματα που είχα (δεν το περίμενα απλά το δοκίμασα,δεν είχα να χάσω κάτι και δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό) μετά την προσθήκη του Eco-Aqualizer ανάλογο με τα λίτρα μου.. Παρατήρησα διαύγεια στο νερό (αμμεσα) καθώς και μείωση της άλγης με τον καιρό ενώ οι μετρήσεις παρέμεναν ίδιες..Να διευκρινήσω ότι δεν χρησιμοποίησα ποτέ αντίστροφη όσμωση. Δύο ειναι τα τεινά..Ή το ενυδρείο μου πέρασε την περίοδο της άλγης και απλά μειώθηκε ώσπου εξαφανίστηκε και δημιουργήθηκε η κοραλλίνη ή έκανε πολλή καλή δουλειά αυτός ο σωλήνας..ένα έιναι σίγουρο πάντως, οτί το εξάρτημα υπάρχει ακόμα στο ενυδρείο μου και δεν έχω σκοπό να το αφαιρέσω.Τα συμπεράσματα και οι αποφάσεις δικές σου.. Πάντως αν οι τιμές σου έχουν σταθεροποιηθεί δοκίμασε κανέναν αλγοφάγο αστερία και κανένα snail.. Σου επισυνάπτω κι ένα παλιότερο θέμα με απόψεις μελών του AZ. Ελπίζω να βοήθησα και ότι θέλεις εδώ είμαστε.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/9527-eco-aqualizer/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...